Со претстава на Коле Ангеловски, прилепскиот театар ќе одбележи 68 години постоење


Со изведбата на комедијата „Од кол на кол“ во режија на Коле Ангеловски, прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ вечер ќе ја одблежи 68-годишнината од постоењето. Завесата на Театарот првпат се кренала на 18 февруари 1950 година со изведбата на претставата „Кир Јања” од Јован Стерија Поповиќ, во режија на Аце Михајлоски. Како што информираат од …

Со претстава на Коле Ангеловски, прилепскиот театар ќе одбележи 68 години постоење Read More »

Фред Фрит: Импровизацијата игра голема улога кај музичарите


Музичарот кој недостасуваше изминативе години на Скопскиот џез фестивал, Фред Фрит, конечно доаѓа во Скопје. Неговиот концерт ќе се одржи на 21 февруари, среда, во Македонската филхармонија на малата сцена во 20 часот. Фрит е мултиинструменталист, импровизатор и композитор и е еден од најпознатите музичари од светот на авангардната музика. Во интервју за македонскиот музички …

Фред Фрит: Импровизацијата игра голема улога кај музичарите Read More »

„Трите билборда надвор од Ебинг, Мисури” победник на БАФТА наградите


Англија- Црната комедија „Три билборди надвор од Ебинг, Мисури ” на режисерот Мартин Мекдона е прогласен за најдобар филм од Британската академија за филмски и телевизиски уметности (БАФТА), на манифестацијата што се одржа синоќа во „Ројал Алберт Хол“ во Лондон. Филмот за обесправената мајка што се бори со неправдата и нееднаквоста, „Три билборди надвор од …

„Трите билборда надвор од Ебинг, Мисури” победник на БАФТА наградите Read More »

Меѓународна балканска изложба „МОСТ“


Бошњачката културна заедница во Република Македонија ќе ја организира петтата меѓународна балканска изложба „МОСТ“ во Културно-информативниот центар. На изложбата, која ќе биде отворена во 19 часот, ќе се претстават автори – сликари од Турција и од Македонија. Промотори на нивните дела ќе бидат Фехим Хусковиќ од Факултетот за ликовни уметности во Скопје и професорот по …

Меѓународна балканска изложба „МОСТ“ Read More »

Симон Трпчески ја воодушеви белгиската публика


Македонскиот пијанист Симон Трпчески, ја одушеви белгиската публика синоќа во една од најпрестижните сали во земјата, „Бозар“ во Брисел. Заедно со симфонискиот оркестар на белгиската национална оперска куќа „Ла Моне“, Трпчески го изведе концертот број 2 на унгарскиот композитор, Франц Лист. – Концерт број 2 е малку посифистициран израз негов како композитор, дело каде што …

Симон Трпчески ја воодушеви белгиската публика Read More »

„Смешинг Пампкинс“ по 18 години повторно на турнеја


Американската алтернативна рок група „Смешинг Пампкинс“ (The Smashing Pumpkins) најави повторно собирање и прва турнеја од 2000 година. „Смешинг Пампкинс“ на турнеја ќе биде од 12 јули до 7 септември со 36 настапи во САД и Канада. Бендот на Твитер најави дека на концертите ќе бидат изведувани хитовите од првите пет албуми. Во поставата нема …

„Смешинг Пампкинс“ по 18 години повторно на турнеја Read More »

Со изложба на маски почнаа карневалските свечености во Прилеп


Со изложбата на маски во Центарот за култура „Марко Цепенков“ денеска почна тридневниот карневалски спектакал во Прилеп „Прочка 2018“, коj ќе кулминира со главното карневалско дефиле в недела, на Прочка. Oрганизаторите на карневалот, општина Прилеп и Здружението „Прилепски мечкари“ ги прогласија најдобрите од 700 маски на учениците од 15-те основни и средни училишта. Изложбата е …

Со изложба на маски почнаа карневалските свечености во Прилеп Read More »

Единаесет романи во вториот круг за „Роман на годината“


Единаесет романи влегоа во вториот круг за избор на етаблираната награда „Роман на годината“ за 2017 година која по згаснувањето на „Утрински весник“ продолжува да ја доделува новоформираната Фондација за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“ од Скопје. Селекцијата на пристигнатите 27 дела во официјална конкуренција годинава до 15 март, кога и ќе …

Единаесет романи во вториот круг за „Роман на годината“ Read More »

Министерката Дескоска во посета на Штип и на дебата со наставниците


Наставници, директори и универзитетски професори од источниот регион денеска во Штип заедно со министерката за образование, Рената Дескоска дебатираа за понудената Програма, а која е и дел од реформите за основното образование. Дескоска вели дека во целиот овој процес сакаат да одат транспарентно и инклузивно и да ги слушнат директно мислењата на одделенските наставници. – …

Министерката Дескоска во посета на Штип и на дебата со наставниците Read More »

(ВИДЕО) Во Њујорк се отвора Музеј на шпионажа


Музејот Спајскејп се отвора утре во Њујорк, а посетителите ќе можат да добијат податоци за историјата, и за тоа какви видови шпионажа постојат. Посетителите на Музејот ќе имаат можност да научат за иднината и сегашноста на шпионажата, од машината за обработка на шифри од Втората светска војна до најпознатите шпионски имиња и нивните потфати. Изложбата …

(ВИДЕО) Во Њујорк се отвора Музеј на шпионажа Read More »

Министерство за култура: Сите информации за злоупотреби во годишната програма доставете ги до нас


Министерството за култура упати повик до јавноста за сите информации или индиции за прекршувања или злоупотреби во врска со резултатите од годишната програма за 2018 година, истите да ги достават до Министерството. „Наша недвосмислена определба е процесите на одлучување да бидат целосно транспарентни, да бидат фер и објективни, согласно начелата, критериумите и пропозициите на конкурсните …

Министерство за култура: Сите информации за злоупотреби во годишната програма доставете ги до нас Read More »

Нова претстава во МНТ, „Госпоѓиците од Авињон“ во режија на Ненад Витанов


„Госпоѓиците од Авињон“ е претстава – ода за создавањето на уметничко дело која не бара да биде разбрана, туку почувствувана. Така екипата ја најави новата премиера на Македонскиот народен театар закажана за 21 февруари на малата сцена, по текст на Сашо Димоски и режија на Ненад Витанов. Со праизведбата МНТ ќе чествува 110 години од …

Нова претстава во МНТ, „Госпоѓиците од Авињон“ во режија на Ненад Витанов Read More »

„Коцкар“, нова премиерна претстава во Битолскиот театар


Ансамблот на НУ Народен театар-Битола викендов ќе ја изведе првата премиерна претстава во новата година. Станува збор за претставата „Коцкар“ од Ф. М. Достоевски во режија на Дејан Пројковски во која ќе настапат 14 актери, а главните улоги ги толкуваат актерите Огнен Дранговски и Илина Чоревска. – Целата претстава е едно сизифовско, но не искачување …

„Коцкар“, нова премиерна претстава во Битолскиот театар Read More »

Овации за концертот на Филхармонија за Денот на вљубените: Вечер на култни балади


Баладите на кои растевме, созревавме, се вљубувавме, синоќа беа на репертоарот на традиционалниот концерт на Македонска филхармонија, со симфониски призвук. Урбаната публика уживаше два часа во евергрините , во кои љубовта и темнината се испреплетуваат – на Леонард Коен, Ник Кејв, Том Вејтс, Џони Кеш и Ненси Синатра, во маестрална изведба на Тања Царовска, незаборавниот …

Овации за концертот на Филхармонија за Денот на вљубените: Вечер на култни балади Read More »

Вечер на еминентни личности во Македонија


Турскиот културен центар „Јунус Емре“ од 20 часот во Македонската академија на науките и уметностите организира „Вечер посветена на еминентни личности во Македонија“ –  поети, писатели, уметници, научници, академци. Програмата ќе биде во чест на Луан Старова, Ферид Мухиќ, Влада Урошевиќ и Лидија Кумбараџи Богојевиќ, кои ќе имаат и обраќања. Според најавата на организаторот, настанот …

Вечер на еминентни личности во Македонија Read More »

Почна Меѓународниот филмски фестивал во Берлин


Германија – Сo премиера на новиот анимиран филм на режисерот Вес Андерсон, „Островот на кучињата”, синоќа започна 68. Меѓународен филмски фестивал во Берлин. На програмата се вклучени 19 филмови, а претседател на жирито е германскиот режисер Том Тиквер. Меѓу поканетите гости на годинешната манифестација се актерите Роберт Патинсон, Гаел Гарсија Бернал, Џеф Даниелс, Тилда Свинтон, …

Почна Меѓународниот филмски фестивал во Берлин Read More »

Филмскиот циклус „Уредник со причина“ ќе го почне гитарската легенда Влатко Стефановски


Кинотеката на Македонија овој месец ќе го воведе филмскиот циклус „Уредник со причина“ во кој ќе бидат прикажувани филмови избрани од некоја јавна личност. Прв уредник на филмови по личен избор ќе биде гитарската легенда Влатко Стефановски. – Програмата ќе претставува филмска селекција која го потенцира персоналниот аспект на доживувањето на едно филмско дело и …

Филмскиот циклус „Уредник со причина“ ќе го почне гитарската легенда Влатко Стефановски Read More »

Министерство за култура: Ќе се ревидираат одлуките за најрелевантите забелешки


Сметаме дека комисиите си ја завршија добро нивната работа во процесот на одлучување, со оглед на сите ограничувачки околности, но ги прифаќаме забелешките на јавноста. Комисиите ќе ги ревидираат нивните одлуки во однос на најрелевантите укажувања. Техничките пропусти ќе бидат коригирани веднаш, а дел од другите приговори преку жалбената постапка, соопшти Министерството за култура за …

Министерство за култура: Ќе се ревидираат одлуките за најрелевантите забелешки Read More »

(ВИДЕО) ФХ3Х работеше на Марвеловиот „Црн пантер“


Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х учествуваше во креирањето на визуелните ефекти на најновиот член на Марвеловиот Универзум „Црниот Пантер“. Филмот од 15 февруари ќе се прикажува на редовниот репертоар на киното „Синеплекс“. „Црниот Пантер„ е филм за суперхерои, продолжение на „Одмаздниците: ерата на Ултрон“ и „Капетанот Америка: Цивилната Војна“, со кој Марвел …

(ВИДЕО) ФХ3Х работеше на Марвеловиот „Црн пантер“ Read More »

Екс-директорот на Драмски театар бара поништување на програмата за култура


Поранешниот директор на Драмски театар од ВМРО-ДПМНЕ, Роберт Вељаноски реагира на резултатите објавени во Годишната програма за финансирање на проекти од национален интерес во областа на култура. тој смета дека таа е безидејна, неправична, популистичка и не поддржува рамноправен културен развој во Македонија. Според него, истата треба да биде повлечена, конкурсот да биде поништен и …

Екс-директорот на Драмски театар бара поништување на програмата за култура Read More »