Строги правила за утрешниот концерт на „Крафтверк“ во Скопје


Роботската германска четворка „Крафтверк“ утревечер ќе настапи во Скопје во ВИП Арената „Борис Трајковски“. Настапот е во рамките на нивната европска турнеја, а со овој настан се одбележува и дводецениското постоење на фестивалот Таксират. Пионирите на електронската музика гостуваат во Скопје по 13 години од нивниот прв настап кај нас, кој сѐ уште важи за …

Строги правила за утрешниот концерт на „Крафтверк“ во Скопје Read More »

Саемот на книгата годинава ќе се одржи во салата „Борис Трајковски“


Годинешното јубилејно 30. издание на Саемот на книгата ќе се одржи во салата „Борис Трајковски“, велат од Министерството за култура за „Независен весник“. – Нема да дозволиме изумирање на читателската култура, ќе им помогнеме на издавачите и љубителите на книгата. Саемот за книга годинава ќе се одржи во салата Борис Трајковски, за што Министерството за …

Саемот на книгата годинава ќе се одржи во салата „Борис Трајковски“ Read More »

Венко Андоновски номиниран за Толстоевата награда „Јасна полјана“


Mакедонскиот писател Венко Андоновски, заедно со уште 34 светски писатели е номиниран за Толстоевата награда за книжевност „Јасна полјана“. Меѓу номинираните се и познатите светски писатели Каѕуро Исигуро, Тони Морисон, Јак Мекјуан, Џонатан Литл, Амоз Ос, Маргарет Етвуд и други. Од балканските книжевности номиниран е и словенечкиот писател Драго Јанчар. Андоновски е номиниран за руското …

Венко Андоновски номиниран за Толстоевата награда „Јасна полјана“ Read More »

Неизвесна судбина за најголемата книжевна манифестација: Саемот на книгата нема каде да го одбележи јубилејот


Неизвесно е дали, кога и каде би се одржало годинешното издание на Саемот на книгата. Ова е една од најзначајните културни манифестации која се одржува секоја година и речиси секогаш во април. Проблемот настана откако халите и земјиштето на „Скопски саем“ добија нов сопственик и на истата локација ќе се гради друг комплекс, па во …

Неизвесна судбина за најголемата книжевна манифестација: Саемот на книгата нема каде да го одбележи јубилејот Read More »

Европска премиера на новиот филм на Манчевски


На белградски ФЕСТ вечерва најновиот филм на режисерот Милчо Манчевски, Бикини Мун ќе ја има европска премиера. – Филмот кој е во американска продукција и во режија и сценарио на Милчо Манчевски преставува драма, еден психолошки пресек за девојката по име Бикини Мун Дејвис, Американка кој служела војска во Ирак и која сега живее во …

Европска премиера на новиот филм на Манчевски Read More »

Алаѓозовски: Разрешени се голем дел од спорните проекти во годишната програма


Најголем дел од спорните ситуации во Годишната програма за култура се разрешени со повлекување на проектите од страна на учесниците, а за дел од случаите е потребно и мислење од Антикорупциската комисија, изјави денеска министерот за култура Роберт Алаѓозовски. Одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Скопскиот аквадукт, министерот Алаѓозовски рече дека жалбената постапка ќе …

Алаѓозовски: Разрешени се голем дел од спорните проекти во годишната програма Read More »

Скопскиот аквадукт ќе биде реставриран


Скопскиот аквадукт ќе биде реставриран и ќе има повеќе придружни рекреативни и културни содржини. Први за конзервација ќе бидат најзагрозените делови од Аквадуктот, а понатамошната реставрација ќе се одвива во неколку фази. – По повеќегодишно институционално запоставување, во 2018 година издвоиме 1.100.000 денари за изработка на Проект за конзервација и реставрација на Скопскиот аквадукт. За …

Скопскиот аквадукт ќе биде реставриран Read More »

Романскиот филм „Не допирај ме“ освои „Златна мечка“ на Берлинале


Филмот „„Не допирај ме“  на романската режисерка Адина Пинтилие, ја освои наградата за најдобар филм „Златна мечка“ на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин.Филмот е заеднички проект на кинематографи од Романија, Германија, Чешка, Бугарија и Франција, а станува збор за експериментален филмски проект кој ја доби награда и за најдобар дебитантски филм на Берлиналето.  „Не допирај …

Романскиот филм „Не допирај ме“ освои „Златна мечка“ на Берлинале Read More »

Промоција на „300.000 километри мотоавантура“ од Жељан Ракела


Авторот, моторџија и авантурист Жељан Ракела денеска ќе ја промовира неговата невообичаена авантуристичка книга „300.000 километри мотоавантура“. Книгата изобилува со интересни, поучни, возбудливи и несекојдневни моменти и доживувања. Ракела минал 300.000 километри, низ пет континенти, за само седум години. На настанот ќе присуствуваат и Силвана и Тони од мото-клубот „Ноќни волци“, кои ќе ја претстават …

Промоција на „300.000 километри мотоавантура“ од Жељан Ракела Read More »

Од утре до 4 март во Скопје: Mанифестaција посветена на мартинките, културното наследство на УНЕСКО


  Традиционалната манифестација „Среќна Баба Марта 2018“ на која ќе бидат изложени рачно изработени мартинки од Македонија, Бугарија и Романија ќе биде отворена утре во 10 часот на првиот кат во трговскиот центар „Рамстор мол“ во Скопје. Организатор на настанот е Центарот за научно истражување и промоција на културата „Хаемус“ и е дел од активностите …

Од утре до 4 март во Скопје: Mанифестaција посветена на мартинките, културното наследство на УНЕСКО Read More »

Михаил Стангл – „Боилер рум“: Преку музиката решаваме проблеми


Љубителите на некомерцијалната музика со години се поврзани преку најпознатата онлајн-музичка заедница „Боилер рум“ (Boiler Room). Тие создадоа нов начин на поглед кон музичката андерграунд-сцена во светот, велат дека спојуваат милиони музички глави со сета нивна специфичност. Оваа платформа ја издигна аундерграунд-културата на поинакво ниво и ги предизвика младите повеќе да се информираат и да …

Михаил Стангл – „Боилер рум“: Преку музиката решаваме проблеми Read More »

Изложба на 20 уметници во Прилеп


Изложба на дела од прилепски ликовни автори ќе биде отворена во петок 23 февруари од 19.30 часот во ликовната галерија на ЦК„ Марко Цепенков“. На увид ќе бидат 20 дела од уметниците од градот изработени во најразлична техника. Посетителите ќе можат да проследат творбите на Јасмина Руневска, Лепа Милошевска, Драган Михаjлоски, Марија Ѓорѓиоска, Филип Перески, …

Изложба на 20 уметници во Прилеп Read More »

Нина Кравиц ќе настапи на „Грин бич фестивал“ во Охрид


„Грин бич фестивал“ во Охрид продолжува да се одржува со импозантни хедлајнери од глобалната електронска сцена, кои гостуваат кај нас во врвот од својата кариера и со кои овој настан прерасна во синоним за квалитетно електронско доживување. Годинешното издание ќе се одржи на 27 јули, а ќе настапи сибирската техно дива Нина Кравиц. Ова ќе …

Нина Кравиц ќе настапи на „Грин бич фестивал“ во Охрид Read More »

Промовирана Инкубатор програма за едукација и развој на млади уметници


Нова платформа за едукација и развој на млади уметници од Македонија кои имаат желба да создаваат во областа на современиот танц, музиката и визуелните уметности со цел да оформат мултимедијален сценски перформанс, овозможува Инкубатор програмата за култура која финансиски е поддржана од Абасадата на Швајцарија. Станува збор за проект на Интерарт културниот центар кој денеска …

Промовирана Инкубатор програма за едукација и развој на млади уметници Read More »

Ревија на оскаровски филмови во „Синеплекс“


Во рамките на оваа ревија во Синеплекс од 26 февруари до 4 март ќе бидат прикажани филмовите номинирани за Оскар 2018. Станува збор за 7 филмови кои се во потесна трка за најпрестижната филмска награда во светот-„Оскарот“. Идеална прилика да уживате во удобни седишта и големо кино платно. Ексклузивно за време на ревијата премиерно ќе …

Ревија на оскаровски филмови во „Синеплекс“ Read More »

Промоција на дигитализираниот филмски опус и ДВД издание на Бранко Гапо


Управата за заштита на културното наследство и Кинотеката на Македонија денеска организираат специјална презентација и промоција на дигитализираниот филмски опус и ДВД изданието на доајенот на македонската кинематографија Бранко Гапо. Проектот за дигитализација на режисерскиот опус на доајенот на македонската кинематографија Бранко Гапо ги опфаќа играните филмови „Денови на искушение“, „Време без војна“, „Истрел“, „Најдолгиот …

Промоција на дигитализираниот филмски опус и ДВД издание на Бранко Гапо Read More »

Владата ја усвои Стратегијата за развој на културата: Реформи ќе има во повеќе сегменти


Владата на Р.Македонија ја усвои Стратегијата за развој на културата за 2018-2022 година и акцискиот план со кој практично го отвораме процесот на темелни реформи, преструктуирање и обвона на културниот систем. Ова денеска го соопшти министерот за култура Роберт Алаѓозовски по донесената одлукана владината седница. Според него, со оваа стратегија ќе се оживотвори визијата за …

Владата ја усвои Стратегијата за развој на културата: Реформи ќе има во повеќе сегменти Read More »

Трибина на ДПМ посветена на академик Милан Ѓурчинов


Друштвото на писателите на Македонија денеска напладне ќе организира трибина „Епохата на естетскиот плурализам – дебата за критиката“ посветена на академик Милан Ѓурчинов по повод 90-годишнината од неговото раѓање. Како што најави ДПМ, на трибината ќе учествуваат академик Влада Урошевиќ, д-р Елизабета Шелева, д-р Лидија Капушевска Дракулевска, д-р Соња Стојменска Елзесер и д-р Димитрија Ристевски. …

Трибина на ДПМ посветена на академик Милан Ѓурчинов Read More »

Во чест на актерот Жан Рошфор: Специјална проекција на филмот „Честа на офицерот“ во Кинотека


Во чест на францускиот актер Жан Рошфор кој почина лани, Францускиот институт во Скопје и Кинотеката на Македонија ве покануваат на специјалната проекција на францускиот филм „Честа на офицерот“ (1977 год.), в среда, во 20 часот, во Кинотеката на Македонија. Рошфор, еден од најзначајните актери на француската кинематографија, за оваа улога беше награден со „Цезар“ …

Во чест на актерот Жан Рошфор: Специјална проекција на филмот „Честа на офицерот“ во Кинотека Read More »

„Сонувани и будни песни“: Нова поетска книга на Владимир Мартиновски


Поетската книга „Сонувани и будни песни“ од Владимир Мартиновски ќе биде промовирана вечер во киното Култура во Скопје. Промотор на книгата е академик Влада Урошевиќ, а песните ќе ги читаат Билјана Стојановска и авторот, во музичка придружба на Петар Христов. Книгата е двојазично издание на „Кликер“, а песните се препеани на англиски јазик од страна …

„Сонувани и будни песни“: Нова поетска книга на Владимир Мартиновски Read More »