Кинотека на Македонија со опусот на Бранко Гапо во трка за престижна награда


Последното ДВД издание на Кинотеката на Македонија – дигитализираниот долгометражен филмски опус на Бранко Гапо влезе во трка за меѓународната награда за најдобар ДВД производ, што секоја година се доделува во рамки на престижниот фестивал „Ил Чинема ритровато“, во Болоња. Заедно со изданието „Бранко Гапо“ (дел од едицијата „Македонски игран филм“) во финалето влегоа и …

Кинотека на Македонија со опусот на Бранко Гапо во трка за престижна награда Read More »

Наградата „Роман на годината“ за 2017 задутре ќе и биде врачена на Пармаковска


На писателката Фросина Пармаковска задутре на пригодна свеченост во 18 часот во Даут-пашин амам ќе и биде врачена наградата „Роман на годината“ за 2017 година. Пармаковска беше избрана за добитник на признанието за својот трет роман „Одбројување“, издание на „Или-или“, во конкуренција на 27 романи. Оваа година наградата се доделува по 19-ти пат. По згаснувањето …

Наградата „Роман на годината“ за 2017 задутре ќе и биде врачена на Пармаковска Read More »

Пијано маратон на Дуња Иванова на плоштадот „Македонија“


Пијанистката Дуња Иванова на 16 април на плоштадот „Македонија“ ќе одржи тричасовен концерт насовен „Наминување“. Наспроти конвенционалниот начин на следење солистички концерти за пијано, кои претпоставуваат посебна подготовка, планирање, концертна сала, програма итн., слушатели на овој нестандарден концерт ќе бидат случајни минувачи во понеделник – од пладне во наредните 180 минути. Идејата за ваква форма …

Пијано маратон на Дуња Иванова на плоштадот „Македонија“ Read More »

Изложба на фотографии од истражувачкиот проект „Викиекспедиции“


Триесет и две најдобри фотографии направени во досегашните истражувања од проектот „Викиекспедиции“ на Википедија на македонски јазик ќе бидат претставени на изложба „Во допир со Македонија“ во Центарот за иновации и дизајн „Јавна соба“ од 11-ти до 15 април. Со изложбата ќе бидат одбележани три години од успешното спроведување на проектот „Викиекспедиции“, кој опфаќа теренски …

Изложба на фотографии од истражувачкиот проект „Викиекспедиции“ Read More »

Електро-акустичен концерт на Џијан Емин


Македонската филхармонија и Здружението на џез-уметници на Македонија на 12 април во 20 часот ќе реализираат електро-акустичен концерт на Џијан Емин. На концертот ќе биде изведена нова, авторска музика на македонскиот композитор, аранжер и инструменталист Џијан Емин, која ќе ја изведат околу 40 музичари, членови на Македонската филхармонија. Еден дел ќе биде составен од најактивните …

Електро-акустичен концерт на Џијан Емин Read More »

Интервју со Милчо Манчевски: Нема проблем да си на црна листа ако инсистираш на слобода


Луѓето се секаде исти – ги има и лоши, и добри, и прости, и благородни. Некаде има повеќе од едните, некаде повеќе од другите. Мило ми е кога ќе видам дека луѓе слично реагираат на моите филмови и во Бразил, и во Америка, и во Италија, и во Кина или во Македонија, вели режисерот Милчо …

Интервју со Милчо Манчевски: Нема проблем да си на црна листа ако инсистираш на слобода Read More »

„Бикини Мун“ на Манчевски од денеска и во кината во Србија


Филмот „Бикини Мун“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски од денеска ќе се најде на репертоарите на киносалите во Белград, Нови Сад и Крушевац. Милчо Манчевски беше претседател на жирито на годинашниот белградски филмски фестивал „ФЕСТ“, на кој „Бикини Мун“ имаше своја премиера во Белград. На истиот фестивал беше прикажан и филмот „Портрет на уметникот: Милчо Манчевски“ …

„Бикини Мун“ на Манчевски од денеска и во кината во Србија Read More »

Конкурс на ДПМ за доделување на наградата „Даница Ручигај“


Друштвото на писателите на Македонија го распиша конкурсот за доделување на наградата „Даница Ручигај“ за најдобра поетска книга од писателка-член на ДПМ. Во конкуренција за ова признание ќе влезат стихозбирките објавени од мај 2017 до крајот на април годинава. Книгите до ДПМ авторките и издавачите треба да ги достават во четири примероци најдоцна до 30 …

Конкурс на ДПМ за доделување на наградата „Даница Ручигај“ Read More »

Систер Блис од „Фејтлес“ на „Скопје колинг“ во јуни


Систер Блис, членка на прославената британска електронска група „Фејтлес“, ќе настапи со диџеј сет на годинашното издание на фестивалот „Скопје колинг“, што ќе се одржи на стадионот на АРМ во Скопје на 3 јуни. Ѕвездата Ален Вокер ќе настапи претходниот ден. Влезниците ќе бидат пуштени во продажба од овој четврток во 09 часот наутро, преку …

Систер Блис од „Фејтлес“ на „Скопје колинг“ во јуни Read More »

Велигденски концерт на КУД „Рацин“ во Кичево


Културно уметничкото друштво „Рацин“ ќе одржи велигденски концерт на 9 април, понеделник во Центарот за култура во Кичево. „Повелете,заедно со македонско оро и македонска песна да го прославиме најголемиот христијански празник Велигден“, повикуваат од Центарот за култура „Кочо Рацин“ – Кичево. Концертот ќе започне во 19 часот, а влезниците чинат 100 денари.

Колективниот договор на вработените во културата пред финализирање


Министерството за култура информира дека нацрт колективниот договор за вработените во културата е подготвен, во консултации со претставници на синдикатите и на установите во културата, и целиот процес се очекува да се финализира до крајот на годината. Нацрт – колективниот договор за култура, како што најавуваат од министерството, целосно ќе го преуреди начинот на утврдување …

Колективниот договор на вработените во културата пред финализирање Read More »

Исклучителна програма со странски уметници: Вечерва почнува Танц Фест во Скопје


Фестивалот Танц Фест, ја најавува годинешнава програма на која ќе гостуваат исклучителни уметници и компании од Франција, Швајцарија, Словенија, Австрија, Латвија, Литванија, Чешка, Полска, Унгарија Словачка и Македонија. Програмата на фестивалот ќе започне вечерва во Македонскиот народен театар со Свеченото отворање, на кое ќе биде доделена овогодниешнава награда за врвни достигнувања во областа на танцот …

Исклучителна програма со странски уметници: Вечерва почнува Танц Фест во Скопје Read More »

Изложба за актерите на МНТ од првата сезона, по повод 73 години постоење на театарот


Актерот е голем и во најмалата улога, и тогаш кога влегува во ликови кои не се први на листата на учесници – е пораката од фотографската изложба „Моќта на актерот“ која денеска беше отворена во фоајето на Македонскиот народен театар по повод неговиот 73-ти роденден. Изложбата прикажува 130 оригинални фотографии на триесет и двајца актери …

Изложба за актерите на МНТ од првата сезона, по повод 73 години постоење на театарот Read More »

(ФОТО/ВИДЕО) Премиера на „Тоби“ во Театар за деца и младинци


Во Театарот за деца и младинци-Скопје утревечер премиерно ќе биде изведена куклената претстава „Тоби“ според текст на Флоријан Зденек. Адаптацијата на текстот и режијата е на Драгослав Тодоровиќ од Белград. Во „Тоби“ играат Марија Ѓорѓијовска, Катарина Илиевска Силјановска, Винета Дамческа Мојаноска, Ана Левајковиќ Бошков и Мики Анчевски. Креацијата на куклите, костимите и сценографијата е на …

(ФОТО/ВИДЕО) Премиера на „Тоби“ во Театар за деца и младинци Read More »

Уметниците од „Грин комјунити“ со музички перформанс во Прилеп


Битолското Здружение „Грин комјунити“ ќе гостува во клубот „Хепи“ (Happy) во Прилеп со културно-уметнички настапи со цел претставување на современата култура во општеството што нè опкружува. Настанот е во организаицја на „Рум 313“ и „Кофи Хаус“, а ќе се одржува на 7 април, сабота, со почеток во 22 часот. „Грин комјунити“ (Green community) преку уметничките …

Уметниците од „Грин комјунити“ со музички перформанс во Прилеп Read More »

МНТ со изложба ќе го одбележи 73-тиот роденден


Македонскиот народен театар по повод 73-тиот роденден кој го одбележува денеска, во текот на април ќе организира повеќе активности под мотото „Моќта на театарот“. Прва од повеќето планирани настани ќе биде изложбата „Моќта на актерот“ која денеска напладне ќе биде отворена во фоајето на театарот. – Изложбата е посветена на актерите што учествувале во разни …

МНТ со изложба ќе го одбележи 73-тиот роденден Read More »

„Монахот од Тамнава“ – нов роман на Божин Павловски


„Монахот од Тамнава“ е нов роман на Божин Павловски, објавен од „Матица македонска“, за кој во рецензијата е наведено дека „плени со едноставност, со искреност и со вистинитоста на наративниот исказ“. „Во фонот на човечките доблести, маестрално се извајани цела галерија ликови, почнувајќи од ‘измислените‘ а завршувајќи со ‘вистинските‘ како Хемингвеј, кој не е само …

„Монахот од Тамнава“ – нов роман на Божин Павловски Read More »

„Исцелител“ во официјална конкуренција на филмскиот фестивал во Кливленд


Македонскиот филм „Исцелител“ е избран во официјална конкуренција на меѓународниот филмски фестивал во Кливленд, САД. Филмот ќе се прикажува во програмата во чиј фокус се филмови од Централна и Источна Европа. Ова е 42. издание на меѓународниот фестивал во Кливленд (CIFF), годинава под мотото „Прегрни ја љубопитноста“. Селекторите на филмови, освен на квалитетот на кинематографското …

„Исцелител“ во официјална конкуренција на филмскиот фестивал во Кливленд Read More »

Игор Иванов претседател на ДФРМ, Теодосиевска директор на „Браќа Манаки”


На денешното изборно собрание на Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) со акламација за претседател е избран Игор Иванов-Изи, сценарист и режисер и долгогодишен член на ДФРМ. Изи ќе го предводи Друштвото во наредните четири години. На собранието, како што соопшти ДФРМ, со двегодишен мандат за нов директор на ИФФК „Браќа Манаки” со мнозинство …

Игор Иванов претседател на ДФРМ, Теодосиевска директор на „Браќа Манаки” Read More »

Се донираат книги во училишни библиотеки од рурални средини


Повеќе од 1.200 книги од 15 наслови ќе бидат донирани во 39 рурални училишни библиотеки низ Македонија. По повод 2 април, Светскиот ден на литературата за деца и роденденот на Ханс Христијан Андерсен донацијата ја реализира издавачката куќа „Вермилион“ во соработка со Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“ и здружението „Конект“. Меѓу …

Се донираат книги во училишни библиотеки од рурални средини Read More »