(ФОТО) По две децении Филхармонија доби ново концертно пијано „Стенвеј“


Македонската филхармонија доби ново концертно пијано „Стенвеј“, донација од една од водечките европски компании во областа на градежништвото „Штрабаг“. Концертното пијано денеска беше презентирано од страна на македонскиот млад и талентиран пијанист Арда Мустафаоглу, кој ја изведе Токатата од македонскиот композитор Властимир Николовски. Македонската филхармонија, пред оваа донација, поседуваше само едно концертно пијано, исто така …

(ФОТО) По две децении Филхармонија доби ново концертно пијано „Стенвеј“ Read More »

Гран-при за филмот „Види ја ти неа“ на Горан Столевски


„Види ја ти неа“ во режија на Горан Столевски освои Гран-при награда за најдобар интернационален краткометражен игран филм на 65. Мартовски – Белградски фестивал на документарен и краток филм. Како што соопшти Продукцијата „Црна мачка“, организаторт на фестивалот им ја врачил наградата на продуцентите Кристијан Буровски и Димитар Минов. Жирито го опиша филмот како „Силна …

Гран-при за филмот „Види ја ти неа“ на Горан Столевски Read More »

Пролетно издание на фестивалот „Скопје синема сити“


„Скопје синема сити“ ќе го реалзиира своето пролетно издание на 20 и 21 април во Кинотека на Македонија. Ова издание на фестивалот за музички документарци е дел од четирите филмски настани што се планирани да се случат годинава. На програмата ќе се најдат четири документарни филмови од домашна и странска продукција. Цената на влезниците е …

Пролетно издание на фестивалот „Скопје синема сити“ Read More »

Тихомир Jанчевски: Селекцијата на песните што се застапени во книгата не е направена од нас


Во врска со  спорните песни кои се објавени во збирката „АМС Млади поети“ и со комисијата, Тихомир Jанчевски, кој е нејзин член, се оградува од тврдењата на директорот Дарко Каевски кој одговорноста ја префрли на тричлената комисија. Јанчовски на Фејсбук објаснува што се случувало пред да излезе скандалозната збирка: Во врска со скандалот со Агенцијата за млади …

Тихомир Jанчевски: Селекцијата на песните што се застапени во книгата не е направена од нас Read More »

Математичар од Јанковец е авторот на спорната поезија


Александар Блажевски од село Јанковец, Ресенско, е вистинскиот автор на спорните песни кои излегоа во збирката поезија „Млади поети“ објавена од Агенцијата за млади и спорт. Блажевски за „Независен весник“ потврди дека тој е авторот и дека многу сакал некаде да бидат објавени негови песни, затоа и аплицирал на конкурсот. Според него, тој исполнувал еден …

Математичар од Јанковец е авторот на спорната поезија Read More »

Збирката „Млади поети“ повлечена, одговорноста допрва ќе се утврдува


Збирката „Млади поети“ објавена од Агенцијата за млади и спорт е повлечена, изјави директорот на Агенцијата Дарко Каевски. Тој вели дека чувствува морална одговорност што во збирката се наоѓаат песни кои се дискриминаторски и со говор на омраза. – Како директор чувствувам морална одговорност, но уште повеќе професионална одговорност да се расветли случајот и точно …

Збирката „Млади поети“ повлечена, одговорноста допрва ќе се утврдува Read More »

Николина Андова-Шопова: Спорните песни беа отстранети и не знаевме дека ќе се објават


Николина Андова-Шопова за „Независен весник“ вели дека спорните песни кои се објавени во збирката „АМС Млади поети“ биле отстранети уште веднаш кога ги прочитале. Според неа, задачата на жири-комисијата била да награди три песни, но немале обврска да ја избираат содржината што ќе оди во печатеното издание. Членовите на жири-комисијата, во состав Николина Андова-Шопова, Јовица …

Николина Андова-Шопова: Спорните песни беа отстранети и не знаевме дека ќе се објават Read More »

Српската претстава „Јами дистрикт“ на отворањето на ИТФ „Лица без маски“


Интернационалниот театарски фестивал „Лица без маски“ своето 11. издание свечено ќе го отвори на 12 април во Домот на АРМ во Скопје. На првиот ден ќе се одигра српската претстава „Јами дистрикт“ во режија на Кокан Младеновиќ Претстава е работена во форма на лажен документарец, кој брутално и болно зборува за бесмислата на националните поделби …

Српската претстава „Јами дистрикт“ на отворањето на ИТФ „Лица без маски“ Read More »

Филмови по избор на Игор Иванов во Кинотека, Лордан Зафрановиќ гостин од вторник


Априлската програма на Кинотеката на Македонија утре ќе почне со циклусот „Уредник со причина“ кој ќе прикаже три филма по избор на режисерот Игор Иванов-Изи. За прикажување и дискусија Иванов-Изи ги избра: „Соништата што се купуваат со пари“ во режија на Ханс Рихтер (1 април), „Бери Линдон“ на Стенли Кјубрик (2 април) и „Убавицата на …

Филмови по избор на Игор Иванов во Кинотека, Лордан Зафрановиќ гостин од вторник Read More »

Соња Стојменска Елзесер и Оливера Доцевска – кандидати за претседател на ДПМ


Писателките Соња Стојменска Елзесер и Оливера Доцевска се кандидати за претседател на Друштвото на писателите на Македонија. Своите кандидатури тие ги најавија со програми за кои членовите на македонската писателска асоцијација ќе решаваат на Изборното собрание закажано за 28 април. Соња Стојменска Елзесер (1963) е есеист, критичар и книжевен научник. Доктор по филолошки науки, професор и …

Соња Стојменска Елзесер и Оливера Доцевска – кандидати за претседател на ДПМ Read More »

Министерство за култура: Конкурсот за откуп на класични композиции ќе биде повторен


Министерството за култура соопшти дека Конкурсот за откуп на класични композиции за 2017 година, што лани во април беше објавен во дневниот печат, се поништува поради административни пропусти во неговото спроведување и дека ќе биде повторен, а право на учество ќе имаат и апликантите од поништениот конкурс. Соопштението од Министерството за култура е одговор на …

Министерство за култура: Конкурсот за откуп на класични композиции ќе биде повторен Read More »

Тони Михајловски повторно режира претстава во МНТ


Актерот Тони Михајловски ја подготвува претставата „Без галама“ по текст на Мајкл Фрејн, а ќе биде поставена во Македонскиот народен театар. Премиерната изведба е закажана за 31 март со почеток во 20 часот. Ова е втора претстава по „Брачна игра“, каде што познатиот актер се потпишува како режисер. Адаптацијата на текстот е колективна, а во …

Тони Михајловски повторно режира претстава во МНТ Read More »

Објавени па повлечени резултатите од Конкурсот за откуп на нови музички дела


Сојузот на композиторите на Македонија-СОКОМ реагира што од Министерството за култура сè уште не добил одговор зошто композициите избрани на Конкурсот за откуп на нови музички дела распишан во април минатата година биле објавени, а потоа и повлечени од веб-страницата на Министерството на 18 јануари годинава. – Наспроти досегашната пракса од изминатите конкурси, да се …

Објавени па повлечени резултатите од Конкурсот за откуп на нови музички дела Read More »

Кили го продава својот стан во Капиштец: Вреди многу повеќе, но итно е


Познатиот макеоднски актер Кирил Поп Христов објави дека го продава својот стан во скопската населба Капиштец. Тој вели дека никогаш не сакале да го продадат, но сега е итно. -Вреди многу повеќе од вистинската вредност. Јас го продавам далеку под неговата, зашто е ургентно! – пишува Кили на својот профил на Фејсбук. Актерот Кирил Поп …

Кили го продава својот стан во Капиштец: Вреди многу повеќе, но итно е Read More »

Филхармонијата вечерва со симфониски концерт во чест на Бернштајн


Со вечерашниот симфониски концерт „Бернштајн 100“, Македонската филхармонија ќе одбележи сто години од раѓањето на Леонард Бернштајн. еден од највлијателните американски композитори и диригенти. Ќе бидат изведени две дела од неговиот богат опус – симфониската свита „На брегот“ и Три танцови епизоди од мјузиклот „Во градот“. Концертот ќе го води диригентот Тимоти Редмонд од Велика …

Филхармонијата вечерва со симфониски концерт во чест на Бернштајн Read More »

Театрален концерт на „Лајбах“ во Скопје


Авангардниот словенечки бенд „Лајбах“ завчеравечер ја исполни до последно место Дансинг салата во Младинскиот културен центар во Скопје. Овој настан беше во рамките на одбележување на 20 години од фестивалот „Таксират“, а бендот го промовираше својот последен албум „Also Sprach Zarathustra“ издаден минатата година. Музиката на овој албум е подготвена за потребите на театарската претстава …

Театрален концерт на „Лајбах“ во Скопје Read More »

Грејс Џонс доаѓа на фестивалот Егзит


Една од најважните светски уметници на современата доба, револуционерната музичка икона, супермодел и филмска ѕвезда, вистински бесмртната – една, единствена и неповторлива Грејс Џонс доаѓа ова лето на фестивалот Егзит во Нови Сад. Оваа несекојдневна личност доаѓа од највисоката и последна класа „вонземјани“, од кои многумина на Земјата оставија неизбришлива трага и нажалост веќе заминаа …

Грејс Џонс доаѓа на фестивалот Егзит Read More »

„Забрането смеење“ во режија на Игор Ивковиќ во струмички театар


Народниот театар „Антон Панов“ од Струмица новата сезона ќе ја почне со праизведбата на претставата „Забрането смеење“ од современиот хрватски автор Миро Гавран. Според режисерот Игор Ивковиќ претставата ќе понуди еден нов светоглед на темите за кои се помалку се зборува во јавноста, како што се љубовта, брачните односи, неверствата низ една комична перспектива. -Досега …

„Забрането смеење“ во режија на Игор Ивковиќ во струмички театар Read More »

Изложба „Причина“ на Филип Фидановски од 2 до 12 април во МКЦ


Изложбата насловена „Причина“ на Филип Фидановски ќе биде отворена на 2 април во Младинскиот културен центар во Скопје. Делата се изработени во повеќе различни техники, дигитален принт, фотографија, керамика, принт на платно и за оваа изложба се направени во 2017 година, а дел и годинава. Изложбата ќе биде отворена до 12 април. Фидановски е професор …

Изложба „Причина“ на Филип Фидановски од 2 до 12 април во МКЦ Read More »

„Танц фест“ од 4 до 23 април во МНТ


Фестивалот Танц Фест, ја најавува годинешнава програма на која ќе гостуваат исклучителни уметници и компании од Франција, Швајцарија, Словенија, Австрија, Латвија, Литванија, Чешка, Полска, Унгарија Словачка и Македонија. Програмата на фестивалот ќе започне на четврти април во Македонскиот народен театар со Свеченото отворање, на кое ќе биде доделена овогодниешнава награда за врвни достигнувања во областа …

„Танц фест“ од 4 до 23 април во МНТ Read More »