Безвредна вредност


Гордана Попсимонова Пред некое време порталот Курир објави текст со наслов „Загрозена демократијата во државата, нема кој да ги штити националните интереси“. Во првиот пасус е наведено дека СДСМ, предводен од Зоран Заев, врши политички прогон против сите кои не размислуваат како него, а врв на доказниот материјал со кој се оправдува ваквото тврдење гласи: …

Безвредна вредност Read More »

Не е сѐ исто


Ерол Ризаов Лажна е, ептен лажна, сликата дека сите медиуми имаат еднаков став и значење за она што ни се случува во изминатата година по парламентарните избори и особено по шесте месеци од промената на власта. Првиот впечаток од медиумската панорама деновиве е дека критиките кон новата власт се со еднаква жестокост и кај пропагандистите …

Не е сѐ исто Read More »

ДИК си плати за бонусите


Слободанка Јовановска И покрај увереноста дека си ја заслужиле наградата, три члена на Државната изборна комисија вчера си поднесоа оставки на функцијата. Александар Чичаковски, Игор Милев и Виолета Дума не го издржаа притисокот на јавноста, или на партијата, и повлекоа потег со кој треба да си го обелат образот пред нацијата. Нивната одлука од Владата …

ДИК си плати за бонусите Read More »

Нова енергија за нови победи во новата ера на ВМРО-ДПМНЕ


  Костадин Богданов Помина повеќе од половина година откако јавно ја започнавме иницијативата за внатрепартиска реформа на ВМРО-ДПМНЕ која во основа имаше единствена цел, а тоа е да и помогнеме на нашата партијата, во која сме членови и активисти буквално од деца, да ја пронајде сопствената загубена идеологија и компас и повторно да се врати …

Нова енергија за нови победи во новата ера на ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Не се договоривме вака


Гордана Попсимонова Морам да признаам дека ме затече сликата од Митко Чавков како со лисици на рацете седи во судската чекалница, а уште повеќе фотографијата направена додека е пуштен на прошетка во Истражниот затвор во Шутка. Посебно ми создаваат мачнина мноштвото сеирџиски коментари по тој повод на социјалните мрежи, кои одат во неартикулирани распони од …

Не се договоривме вака Read More »

Одиме напред или се вртиме во круг


Ерол Ризаов Денес, кога го држите во раце овој број на „Независен весник“, изминува точно една година од вонредните парламентарни избори кои изнедрија промена на власта по 11 години автократски систем кој одбележа цела ера на корумпиран режим и страховлада со катастрофални последици и трагично заостанување во сите сфери на општествениот развој. Заминувањето на Никола …

Одиме напред или се вртиме во круг Read More »

Груевски зборува за чесност и демократија


Ерол Ризаов Груевски без око да му трепне вели ние го правевме истото што го правеше СДСМ, само заборави да каже дали исто краделе, или исто толку биле чесни колку СДСМ Никола Груевски, најдолгогодишниот македонски премиер, проаѓа низ еден тежок период од животот. Секој ден пред Судската палата зборува за чесност, а навечер пред остатоците …

Груевски зборува за чесност и демократија Read More »

ДИК на столбот на срамот


  Лавина од критики се урна деновиве по објавувањето на информацијата дека членовите на Државната изборна комисија си исплатиле 30 плати за 18 месеци „макотрпната работа“, за која патем редовно добиваат негативни оценки од меѓународните организации. Колку и да се правдаат, колку и да се самосожалуваат, колку клетви и да упатуваат, нема да сменат ништо …

ДИК на столбот на срамот Read More »

Заминувањето на диктаторот кој сам се прислушуваше


Ѓорѓи Спасов, политички аналитичар Деновиве, точно пред една година, на 11 декември, беа одржани парламентарните избори во Македонија. Денес треба да се потсетиме дека по сѐ што се случуваше, до последниот ден пред тие избори, никој не можеше со сигурност да каже каков ќе биде изборниот резултат. А по „ноќта на долгите ножеви“ пред ДИК …

Заминувањето на диктаторот кој сам се прислушуваше Read More »

Кој е на погрешната страна од историјата


Љупчо Поповски Летоска во јули, на годишната конференција на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, лидерот Никола Груевски го објави планот за иднината на партијата откако ја загуби власта по 11 години: „Ќе ги зацврстиме и ќе ги збиеме нашите редови, ќе се преброиме и прочистиме, ќе ги изанализираме нашето работење и нашите …

Кој е на погрешната страна од историјата Read More »

Бејли прави беља


Ерол Ризаов Американскиот амбасадор Џес Бејли пак ни направи една голема беља. Што му требаше да зборува пред студенти за корупција давајќи конкретни примери. Ни отвори ептен работа. Можеше 45 минути да ги дави идните полицајци и началници како нашите мудри и учени професори со теории за штетноста на митото и корупцијата, додека не задремат …

Бејли прави беља Read More »

На солзите на ВМРО-ДПМНЕ ретко кој им верува


Александра М. Митевска Атмосферата на летаргија и очај на протестите на кои почна да излегува секојдневно до вчера владејачката ВМРО-ДПМНЕ, всушност, ги отсликува состојбите во партијата по нејзиното заминување во опозиција. Скромниот кворум што веќе една седмица се собира пред Министерството за правда е жив доказ дека на ВМРО-ДПМНЕ ѝ беше многу полесно да организира …

На солзите на ВМРО-ДПМНЕ ретко кој им верува Read More »

Критичноста мора да продолжи


Здравко Савески, политиколог и член на Левица Константно расте бројот на граѓани што се разочарани од владеењето на СДСМ. Сè повеќе станува јасно дека СДСМ воопшто не се променил во тие 11 години опозиција. Не му дојде умот. Не извлече поуки. Остана истата партија каква што беше кога беше на власт. Дури и полошо. Очигледно …

Критичноста мора да продолжи Read More »

Кревањето и падот на Груевски


Насер Селмани Минатата недела Мисијата на ОБСЕ во Скопје приреди прием по повод новогодишните празници на кој дојдоа многу гости. Како што се пробивав по гужвата, ненадејно наидов на поранешниот премиер Никола Груевски, придружуван од еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ. Нормално, куртоазно се поздравивме и се ракувавме. Го прашав како сте господните Груевски? Одговори, да речеме …

Кревањето и падот на Груевски Read More »

Јовановски како Шишков


Ерол Ризаов Одлуката на директорот на МНТ, Драган Спасов-Дац, да ги казни глумците кои одбиле да одиграат претстава во знак на солидарност со својот колега Владо Јовановски поради неговото апсење и држење во притвор, сосема разбирливо, стана главна тема во земјата. Посегањето по слободата на уметници, особено кога е поврзано со политиката, е крајно деликатна …

Јовановски како Шишков Read More »

Почеток


Лејла Сабит Кога сте млади, му се радувате на почетокот. Како што врват годините, му се радувате на заслужениот крај. И кога ќе се искачите на врвот, пак морате да почнете од почеток за да го освоите. И во работата и во животот. Никогаш нема крај за новите почетоци. Ама и она што го викаме …

Почеток Read More »

Македонска „даночна теорија на релативност“


  Анета Димовска Осум години по смртта на Алберт Ајнштајн во 1963 година, Лео Матерсдорф, негов даночен советник во писмо за „Time magazine“ раскажува како за време на ручекот во домот на физичарот во Принстон низ насмевка Ајнштајн изјавил: „Најтешката работа на светот е да се разбере данокот на доход.“ Матерсдорф одговорил дека даноците се …

Македонска „даночна теорија на релативност“ Read More »

Крв и мед


Звонко Давидовиќ Долго време размислував за што да пишувам во мојата прва колумна, седев и мислев со часови и тогаш идејата дојде сама по себе слушајќи ги и едните и другите, позицијата и опозицијата кои едни те исти работи или фалат или кудат, зависно од тоа каде се наоѓаат во во општеството. Си помислив прав …

Крв и мед Read More »

Ќе се реши ли конечно спорот околу името


Ѓорѓи Спасов Откако Грција стави вето за влез на Македонија во НАТО на Самитот во Букурешт 2008 година, во Македонија се изгубија ентузијазмот и надежта за остварување на таа цел. На бранот на повредената национална гордост, таа година, на вонредните парламентарни избори, победија националистичките сили во Македонија. Економската состојба од ден на ден се влошуваше …

Ќе се реши ли конечно спорот околу името Read More »

И Груевски остана сам


Слободанка Јовановска Во политиката, како и во другите сфери, има подеми и падови, има врвови и понори. Фотографијата на поранешниот премиер Никола Груевски како стои пред железната ограда што ги делеше протестантите од полицијата пред Кривичниот суд, ќе биде прилог за историјата како една недопирлива политичка фигура за своите политички интереси и права сега мора …

И Груевски остана сам Read More »