Претепан прилепчанец поради статус на Фејсбук


Прилепчанецот И.Р. (37) физички нападнал, уценувал и ограбил свој сограѓанин поради објавен статус на „Фејсбук“ против него. Како што информира МВР, Б.М.(36) пријавил дека вчера околу 19 часот додека се движел пеш по улицата „Лазо Филипоски“ го пресретнало патничко возило „Југо“, од кое излегол И.Р. (37) заедно со уште едно лице. Почнале да му се …

Претепан прилепчанец поради статус на Фејсбук Read More »

Актерката Адеа Шабани денеска ќе биде погребана во Скопје


Актерката Адеа Шабани, која беше пронајдена мртва еден месец по нејзиното исчезнување во САД, денеска ќе биде погребана во Скопје. Безживотното тело на Адеа Шабани, скопјанка која студираше глума во Холивуд, пристигна во нејзиниот роден град. Ќе биде погребан денеска во 14 часот на гробиштата во Бутел. Еден месец откако беше објавено нејзиното исчезнување, актерката …

Актерката Адеа Шабани денеска ќе биде погребана во Скопје Read More »

Бобан Илиќ во притвор ќе ја чека правосилноста на пресудата


Бобан Илиќ, кој во 2016 година со своето возило го усмрти четиригодишниот, Алмир Алиу, по барање на обвинителството е однесен во притвор до правосилноста на пресудата и отпочнување на издржување на казната, пишува Макфакс. Кумановскиот суд во четвртокот му изрече на триесетгодишниот Илиќ затворска казна во траење од 6 години за делото кое го извршил …

Бобан Илиќ во притвор ќе ја чека правосилноста на пресудата Read More »

Пронајдени експлозивни направи во куќа во Велешта


Полициски службеници од Струга вчера при претрес во стара куќа сопственост на 76-годишниот В.К. од  струшкото село Велешта, пронашле десет гранати за рачен фрлач и еден испукувач „РПГ“. МВР информира дека пронајдените експлозивни направи биле подигнати и однесени во Министерството за внатрешни работи за понатамошна постапка. Се работи на расчистување на случајот.

Украден „Ланд Ровер Дискавери“ во Делчево


А.Д. (31) од Делчево синоќа во 22.00 часот во Полициската станица Делчево пријавил дека истиот ден во периодот од 19.30 до 19.45 часот му било одземено неговото возило „Ланд Ровер Дискавери“ со бугарски национални ознаки. Се преземаат мерки за пронаоѓање на возилото и сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Исчезнатата малолетничка од Драчево се врати дом


К.Л. (53) таткото на исчезната 14-годишна девојка вчера во 10:30 часот во Полициската станица Драчево, пријавил дека ќерка му се вратила дома. Како што наведуваат од МВР, девојката беше пријавена за исчезната на 4 април, а дома се вратила на 5 април во 02.00 часот.

Кривична пријава против 12 лица за убиството во Мала Речица


СВР Тетово во соработка со СВР Куманово и Одделот за криминалистичка полиција при МВР, го документираше и расчисти случајот од 5 април во Мала Речица во кој едно лице го загуби животот, а двајца беа повредени и до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 12 лица. Како што соопшти МВР, поради постоење основано …

Кривична пријава против 12 лица за убиството во Мала Речица Read More »

Почина бебе од велешкото село Бузалково


Во Општата болница во Велес било донесено починато седуммесечно бебе од велешкото село Бузалково. – Од извршениот разговор со родителите било констатирано дека околу 11.30 часот, додека мајката го држела бебето во рацете, забележала дека не давало знаци на живот, соопшти МВР. Случајот вчера, во 13 часот, бил пријавен во СВР Велес од Општата болница …

Почина бебе од велешкото село Бузалково Read More »

Приведен велешанец оти се заканувал кон персоналот на болницата


Дваесет и двегодишниот Д.А. од Велес бил приведен вчера откако во ходникот на Хируршкото одделение во Велешката општата болница почнал агресивно да се однесува и да упатува закани кон медицинскиот персoнал, сакајќи да се пресмета со нив. МВР соопшти дека на местото на настанот дошле двајца полициски службеници, но Д.А. продолжил со агресивното однесување и …

Приведен велешанец оти се заканувал кон персоналот на болницата Read More »

Лишен од слобода струмичанец кој поседувал марихуана


Полициски службеници вчера при контрола на патничко возило „Фолксваген“ со велешки регистарски ознаки на регионалниот пат Дојран – Богданци од слобода го лишиле П.К. (30) од Струмица, кој се барал по наредба од Основниот суд Струмица. МВР информира дека при прегледот во неговата јакната била пронајдена марихуана спакувана во лимена кутија. Со лицето бил извршен …

Лишен од слобода струмичанец кој поседувал марихуана Read More »

Девојка физички нападната од поранешното момче


Дваесет и двегодишната Џ.Ј. од тетовското село Селце со привремен престој во Тетово, вчера во полиција пријавила дека истиот ден околу 8.30 часот физички била нападната од нејзинотo поранешно момче Ф.Н. (28) од Тетово. МВР информира дека во наведеното време тие договориле средба, Џ.Ј. се качила во неговото возило и додека се движеле настанала расправија …

Девојка физички нападната од поранешното момче Read More »

Осум чаури и безбол палка најдени на местото на убиството во Мала Речица


На местото на престрелката во која вчера попладне беше убиен Наип Реџепи во Мала Речица биле најдени осум чаури од пиштолска муниција, еден неиспукан куршум од пиштолска муниција, три зрна од куршуми и една безбол палка, соопшти МВР. Извори, пак за медиумите на албански јазик велат дека убиениот и ранетите изглегле од седиштето на ДУИ и …

Осум чаури и безбол палка најдени на местото на убиството во Мала Речица Read More »

Пукано кон возило во движење во Карпош


Непознато лице вчера пукало кон возило „Киа Спортаж“ со скопски регистарски ознаки сопственост на Д.П, кое се движело по булеварот „Октомвриска револуција“ во Скопје. Како што информира МВР, случајот во Полициската станица Карпош синоќа во 22 часот го пријавил Д.П. „Непознатиот пукал од паркинг на хотел кон возилото на Д.П, по што со друго возило побегнал во непознат …

Пукано кон возило во движење во Карпош Read More »

Тројца повредени во сообраќајка во Аеродром


Три лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера околу 13.45 часот нa крстосницата од булевар „Јане Сандански“ и улица „Васко Карангелевски“ во населбата Аеродром. Несреќата се случила кога патничко возило „Пежо 106“ со скопски регистрски ознаки управувано од М.С (30) од Скопје се судрило со возило „Цитроен Ц3“ со кумановски регистарски ознаки, управувано …

Тројца повредени во сообраќајка во Аеродром Read More »

Вечерале и заминале без да платат сметка


Ресторан во центарот на Скопје пријавил до МВР две лица кои вечерале и заминале без да ја платат сметката. Вчера 40 минути после полноќ вработена во ресторанот пријавила дека на 5 април околу 23.30 часот во ресторанот дошле две лица (машко и женско) и почнале недолично да се однесуваат. Машкото лице фрлило две менија на …

Вечерале и заминале без да платат сметка Read More »

Исчезна 14-годишно девојче од Драчево


Татко пријавил денеска во полициската станица во Скопје дека исчезнала неговата 14 годишна ќерка, соопшти МВР. К.Л.(53) од Скопје изутрината во 4.20 часот во полициската станица Драчево пријавил дека неговата ќерка околу 16 часот излегла од дома и се упатила во непознат правец, Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Три нови случаи на каснати од улични кучиња


Три нови случаи на напади од кучиња биле пријавени вчера во полициски станици во Скопје, сооппшти МВР. Г.Ј.(27) од Скопје вчера во 22 часот во полициската станица Аеродром пријавил дека истиот ден околу 13:00 часот, додека се движел по улица „Божидар Рајковиќ“, бил нападнат од куче скитник при што му била нанесена повреда на левата …

Три нови случаи на каснати од улични кучиња Read More »

Автомобил удри седумгодишно дете во Студеничани


Патничко моторно возило „Фолксваген пасат“ со италијански национални ознаки управувано од Р.А. (35) од Скопје завчера во Студеничани удрило во седумгодишно дете, соопшти МВР. Детето со истото возило бил пренесено во Градската општа болница “Св. Наум Охридски“. Од страна на лекар му била констатирана тешка телесна повреда и било задржано на натамошно лекување. Извршен е …

Автомобил удри седумгодишно дете во Студеничани Read More »

Драма во полициската станица во Драчево


Полицијата вчера спречила жена да се запали во полициската станица во Драчево, соопштија од МВР. Инцидентот се случил околу 23 часот кога во станицата дошла 40 годишна жена од Скопје. Таа рекла дека е во депресија и сака да си го одземе животот. Полицајците за да ја смират, во станицата го повикале и нејзиниот син. …

Драма во полициската станица во Драчево Read More »

Денеска пресуда за возачот во случајот „Алмир“


Кумановскиот суд денеска треба да изрече пресуда за обвинетиот Бобан Илиќ, кој во јуни 2016 година со „мерцедес“ удри во тогаш 4-годишниот Алмир Алиу. Во завршниот збор адвокатот Стеван Павлески побара ослободителна пресуда за Илиќ, потеницрајќи дека делото не го извршил со умисла, повикувајќи се на невропсихијатриското и сообраќајно-техничкото вештачење и видео записот, нагласувајќи дека …

Денеска пресуда за возачот во случајот „Алмир“ Read More »