ММФ ја „снима“ транспарентноста на институциите


Мисија на Меѓународниот монетарен фонд месецов е во Македонија. Овој пат не заради проценка на стопанските и финансиските перформанси на земјата туку за проценка на нивото на транспарентност на клучните државни институции. Денеска се во македонскиот парламент, на средба со Буџетскиот совет на Собранието. Нема многу информации за оваа мисија на ММФ. Неофицијално, монетарците имаат …

ММФ ја „снима“ транспарентноста на институциите Read More »

Осум илјади компании можат да користат владина финансиска поддршка


Околу осум илјади компании би можеле да ги исполнат условите за користење на владината финансиска поддршка, оцени денеска министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска. Според Апостолска, првичната бројка на компании кои можеа да ги искористат предвидените средства од државата беше седум илјади, но со олабавувањето на законската можност што помина во Собранието, …

Осум илјади компании можат да користат владина финансиска поддршка Read More »

Заев барал средба со Иванов за изборот на нов гувернер на НБРМ


Претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев денеска треба да одржат втора средба за усогласување на ставовите околу изборот на гувернер на Народната банка на РМ, кој треба да биде заокружен на крајот на месеци, потврдија од кабинетот на премиерот. Средбата е на барање на Заев, откако владејачката парламентарна група се изјасни дека не го …

Заев барал средба со Иванов за изборот на нов гувернер на НБРМ Read More »

Анѓушев: Со нови мерки извоз на текстилните фирми на светскиот пазар


Состојбите и проблемите  во текстилната и кожарската индустрија и мерките со кои може да се подобри бизнис климата, беа тема на разговорите на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев со претседателката на Текстилниот кластер, Маријана Перковска и сопственичката на текстилната компанија „Албатрос“, Весна Миладинова . Според Анѓушев, во делот на текстилната и кожарската индустрија има …

Анѓушев: Со нови мерки извоз на текстилните фирми на светскиот пазар Read More »

ОКТА и Хеленик Петролеум доделуваат стипендии за постдипломски студии во Грција


Втора година по ред, студенти од Македонија ќе добијат можност за стипендии од ОКТА и од Хеленик Петролеум Групацијата за постдипломски студии во Грција. Конкурсот за аплицирање за овие стипендии е отворен, а наменет е за студентите од Машинскиот, Технолошко – металуршкиот, Природно – математичкиот, Правниот и Економскиот факултет. Стипендиите се доделуваат за Постдипломска програма …

ОКТА и Хеленик Петролеум доделуваат стипендии за постдипломски студии во Грција Read More »

Богов најавен а не дојде на берзанската конференција во Охрид


Годинава на Македонската берза се истргувани акции и обврзници во вредност од 82 милиони евра. За споредба, за цела година лани, берзанскиот промет е 77 милиони евра. Ова е најдобар квартал во последната деценија, рече Иван Штериев, извршниот директор на Македонската берза, на отворањето на годишната конференција на Берзата. „Сепак, овие показатели не значат дека …

Богов најавен а не дојде на берзанската конференција во Охрид Read More »

ЕЛЕМ продаде вишоци струја за 3,8 милиони евра


АД ЕЛЕМ вчера продаде вишоци електрична енергија во количина од 88.320 мегават часови, по цена од 43,87 eвра за мегават час. Вкупната заработка за компанијата е 3.874.598 евра. Од АД ЕЛЕМ соопштуваат дека продадените вишоци се ,,базна” електрична енергија (0-24ч) за периодот јуни, јули и август 2018 година. АД ЕЛЕМ понуди и 14.400 мегацат часови …

ЕЛЕМ продаде вишоци струја за 3,8 милиони евра Read More »

Поддршка од Собранието за Предлог законот за енергетика, во прво читање


Предлог законот за енергетика, во прво читање, попладнево  доби поддршка од Собранието, кое препорача да биде проследен во натамошна процедура. Со Предлог-закон за енергетика се врши усогласување со законодавството на ЕУ, со цел да има пренос и диструбуција на електрична енергија за сите. – Целта на овој закон е и да се заштитат правата на …

Поддршка од Собранието за Предлог законот за енергетика, во прво читање Read More »

Средба Заев – СБ: Економијата во Македонија закрепнува


Премиерот Зоран Заев денеска на средба со делегација на Светска банка беше информиран за позитивните прогнози за економски раст во Македонија кои неодамна беа презентирани во Редовниот економски извештај на Свестка банка за Западен Балкан. На средбата, како што соопшти владината прес служба,  регионалната директорка на Светската банка за Западен Балкан, Линда Ван Гелдер и …

Средба Заев – СБ: Економијата во Македонија закрепнува Read More »

Поповски: Шокантно е што Богов прифатил без да знае дали има поддршка


Професорот и ексминистер за финансии Никола Поповски вели дека прашањето за повторен избор на гувернерот на НБРМ е сериозно и суштинско. „Одговорот на тоа треба да го дадат надлежните институции, претседателот на РМ и Собранието.Зачудувачки и шокантно е што предлогот на Иванов е испратен без консултации што би обезбедиле непречен избор. Шокантно е и што …

Поповски: Шокантно е што Богов прифатил без да знае дали има поддршка Read More »

„Тесла моторс“ губи по 6.500 долари во минута


Компанијата на Илон Маск, „Тесла моторс“, губи 6.500 долари во минута, пренесуваат светските медиуми. Според агенцијата Блумберг, тоа е алармантно за релативно младиот производител на автомобили кој наскоро треба да ги објави своите резултати за првиот квартал. Се очекува резултатите да бидат лоши. Компанијата има околу 3,5 милијарди долари на сметка, плус кредити, но, сепак …

„Тесла моторс“ губи по 6.500 долари во минута Read More »

Веро отвора нов маркет во Карпош 3 во Скопје


Компанијата „Веропулос“ во сабота свечено ќе го отвори својот дванаесетти „Веро“ маркет во земјава лоциран во скопската населба Карпош 3. Големото отворање ќе се одбележи со многу изненадувања за децата и возрасните, попусти на различни производи, промотивни акции и дополнителен попуст за пазарување во „Џамбо“. За најмладите е предвидена забавна програма во која „Веро“ заедно …

Веро отвора нов маркет во Карпош 3 во Скопје Read More »

Рафајловски: Доста се банкари, ни треба гувернер економист


Горан Рафајловски од Стопанската комора на Македонија посредно одговара на прашањето дали Богов заслужува втор мандат. Тој вели дека освен одржувањето на стабилноста на денарот, Народната банка во наредниот период треба да даде сериозен поттик на банките за долгорочно кредитирање на капитални објекти и за намалување на камата за такви кредити. „Тоа е правецот во …

Рафајловски: Доста се банкари, ни треба гувернер економист Read More »

Заслужува ли Богов уште еден гувернерски мандат?


Димитар Богов е во трка за нов седумгодишен гувернерски мандат. За многумина тој е очекуван предлог на претседателот Ѓорѓе Иванов. Шефот на државата ја поткрепи поддршката за Богов со наводни двомесечни консултации со двете стопански комори, со банкарскиот еснаф и со академиците, како и со позитивната оценка на Европската комисија за севкупната работа на Народната …

Заслужува ли Богов уште еден гувернерски мандат? Read More »

Заев: Ќе се намалат тарифите на извршителите


Владата формира работна група која треба да изготви законски измени за намалување на трошоците во структурата на извршните решенија. Како што соопшти денеска премиерот Зоран Заев, предвидено е постојните 42 тарифи во извршителските служби да се намалат на десетина, да се отстранат дополнителните адвокатски трошоци, а побарувањата за комуналните услуги да ги наплаќаат самите претпријатија. …

Заев: Ќе се намалат тарифите на извршителите Read More »

ВМРО-ДПМНЕ обвинува, Заев негира за РЕК Битола


Опозициската  ВМРО-ДПМНЕ втор ден по ред бара обвинителството да ги испита сомнежите за корупција во РЕК Битола. Од партијата се сомневаат дека во ископот на јаглен е вклучен братот на премиерот, Вице Заев. Тие го  повикаа  јавното обвинителство да  провери колку пари, за која работа, низ каква процедура и во чие име, работа вршеле возилата на …

ВМРО-ДПМНЕ обвинува, Заев негира за РЕК Битола Read More »

Нивите на Субрата Рој повторно ќе се даваат под закуп


Нова среќа за земјиштето од некогашниот комбинат Џумајлија. Распишан оглас за  907 хектари. Ќе се конкурира за парцели над три хектари. Во огласот ќе нема условувања за висината на инвестициите поради што пропаднаа претходните огласи. „Не постои услов да се поднесуваат инвестиции, односно проекти за иневстиции со соодветен износ и рок, како што беше во …

Нивите на Субрата Рој повторно ќе се даваат под закуп Read More »

Заев: Чекаме конечна одлука од осум компании за инвестирање во Македонија


Осум странски компании имаат донесено одлука за инвестирање во Македонија и се чека потврдата од матичните компании за да се потпишат договорите. Ова го најави премиерот Зоран Заев во интервју за Радио Слободна Европа. – За 10 месеци потпишавме 10 договори со странски инвеститори, а дополнителни осум компании донесоа одлука преговарачките тимови за инвестирање во …

Заев: Чекаме конечна одлука од осум компании за инвестирање во Македонија Read More »

Анѓушев: Немав намера да се заканувам


Вчера имав разговор со госпоѓата Тасева и немав намера да имам негативна дискусија ниту, пак, да се заканувам. Јас само ја прашав дали е во ред институција како Транспаренси Интернешенал и таа како нејзин претставник во Македонија да споменуваат имиња на личности без од нив да побараат мислење. Ги повикувам сите, вклучително и неа да …

Анѓушев: Немав намера да се заканувам Read More »

САСА ќе ги зголеми платите за 5.500 денари


Рудникот САСА одлучи да ги зголеми платите на вработените за 5.500 денари, соопшти денеска генералниот директор Нил Стивенсон. Покрај зголемувањето од 5.500 денари, во јануари 2019 година работниците ќе добијат уште едно покачување од пет отсто и уште пет отсто во јануари 2020 година, со што од сега до 1 јануари 2020 година платата ќе …

САСА ќе ги зголеми платите за 5.500 денари Read More »