Во Македонија отворена прва фабрика за фотоволтаици


Отворена е првата фабрика во Македонија за производство на фотоволтаични соларни и термални панели, домашна инвестиција на компанијата Пиксел груп во партнерство со Солар пауер. Во новиот капацитет на површина од 1.500 метри квадратни, лоциран во кругот на поранешната фабрика „Раде Кончар“ во Скопје, ќе се произведуваат 20 мегавати годишно фотоволтаични панели. – Ако во …

Во Македонија отворена прва фабрика за фотоволтаици Read More »

Три месеци ќе се бараат решенија за линданот во Охис


Работна група што Владата ја формираше на вчерашната седница, во рок од три месеци треба да информира за можните решенија на проблемот со линданот во АД Охис – Скопје . Во состав на работната група се генералниот секретар на Владата Драги Рашковски, министерот за животна средина и просторно планирање  Садула Дураку и министерот без ресор …

Три месеци ќе се бараат решенија за линданот во Охис Read More »

Работна група за тендерска документација за избор на универзален снабдувач со струја


Министрите на денешната владина седница ја разгледаа и ја усвоија Информацијата во врска со формирање на работна група која ќе подготви тендерска документација за спроведување на тендерска постапка за избор на универзален снабдувач со електрична енергија и снабдувач во краен случај со електрична енергија. – Кабинетот на Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен …

Работна група за тендерска документација за избор на универзален снабдувач со струја Read More »

Формирана работна група која ќе го истражува проблемот со линданот во Охис


Во врска со решавањето на проблемот со линданот во АД Охис – Скопје, Владата на денешната седница формираше работна група која во рок од три месеци треба да ја информира за можните решенија на овој проблем. Во состав на работната група се генералниот секретар на Владата Драги Рашковски, министерот за животна средина и просторно планирање  Садула …

Формирана работна група која ќе го истражува проблемот со линданот во Охис Read More »

Владата со поддршка за деловно-технолошките акцелератори


Владата на денешната 69. седница ги прифати измените на Правилникот за инструментот за поддршка – кофинансирани грантови за воспоставување, работење и инвестиции на деловно – технолошки акцелератори и на Правилникот за инструментот за поддршка – кофинансирани грантови за технолошка екстензија. – Со измените и дополнувањата на Правилник за инструментот за поддршка – кофинансирани грантови за воспоставување, работење …

Владата со поддршка за деловно-технолошките акцелератори Read More »

„Кроација осигурување“ држи 5,3 отсто од неживотното осигурување


„Кроација осигурување“ во 2017 година бележи добивка и раст од 8,6 проценти, што е еден од трите најдобри резултати во осигурителниот пазар за минатата година. Компанијата го зголемила пазарното учество, па на крајот на годината имале 5,3 отсто од вкупната премија во сегментот на неживотно осигурување. Извршниот директор Гоце Вангеловски смета дека македонскиот пазар има …

„Кроација осигурување“ држи 5,3 отсто од неживотното осигурување Read More »

Тевдовски: Правиме се да се поддржи растот на платите


Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска оцени дека последните податоци на Државниот завод за статистика за раст на платите се показател оти владините мерки, како што е покачувањето на минималната плата, даваат резултати.  – Платите во Македонија растат, просечната плата во март годинава е зголемена за 5,6 проценти во однос на март 2017 година. Исто така, …

Тевдовски: Правиме се да се поддржи растот на платите Read More »

Утре исплата на 14 милиони денари субвенции за овошје, градинарски култури и дополнителни субвенции за праски и лубеници


Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој утре ќе изврши исплата на 14 милиони денари субвенции за произведено и предадено овошје во преработувачки капацитети, за произведени и продадени градинарски култури во преработувачки капацитети и за интервентните мерки за дополнителна субвенција од шест денари за килограм праски и два денара за килограм лубеници. Од …

Утре исплата на 14 милиони денари субвенции за овошје, градинарски култури и дополнителни субвенции за праски и лубеници Read More »

Ангеловска-Бежоска: Предизвик за спроведување успешна и независна монетарна политика


Продолжување со спроведување на успешна и независна монтерна политика во насока на остварување на законски гарантираните цели на централната банка е предизвикот кој стои пред новоизбраниот гувернер на Народната банка на Република Македонија Анита Ангеловска-Бежоска. Во изјава за медиумте по преземање на функцијата од досегашниот гувернер Димитар Богов, таа се заблагодари на претседателот Ѓорге Иванов …

Ангеловска-Бежоска: Предизвик за спроведување успешна и независна монетарна политика Read More »

САД и Кина постигнаа договор за укинување на санкциите за ЗТЕ


САД и Кина се блиску до договор со кој ќе се укинат санкциите против кинескиот производител на мобилни телефони ЗТЕ, кои беа воведени поради тоа што компанијата ги кршела санкциите кон Иран. Американскиот претседател Доналд Трамп неодамна најави дека се водат разговори за да и се помогне на кинеската компанија, која беше тешко погодена од …

САД и Кина постигнаа договор за укинување на санкциите за ЗТЕ Read More »

Субвенциите во авиособраќајот на седница на Владата


Владата денеска на седница ќе расправа за информација во врска со потребата за донесување програма за определување средства потребни за доделување финансиска поддршка за поттикнување и развој на воздушниот сообраќај во Република Македонија на домашни и странски превозници за периодот од 2018-2021 година. Воедно, на предлог на Министерството за транспорт и врски, треба да се …

Субвенциите во авиособраќајот на седница на Владата Read More »

Собранието го донесе законот за енергетика


Собранието поладнево го донесе законот за енергетика во целина, откако претходно пратенците дискутираа за дополнетиот предлог-закон во второ читање. Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, одговарајќи на забелешките од опозицијата нагласи дека со измените нема да дојде до поскапување на електричната енергија за граѓаните. Опозицијата забележува дека со законот ќе дојде до влошување на …

Собранието го донесе законот за енергетика Read More »

Тевдовски: Јавниот долг ставен под контрола


После повеќе од 10 години јавниот долг е ставен под контрола, отплатени се дел од старите долгови, зголемена е рочноста на издадените државни хартии од вредност, намалена е каматната стапка и зголемена е довербата кај инвеститорите, истакна министерот за финансии Драган Тевдовски на јавната дискусија на Економскиот факултет насловена „Јавните финансии на крстопат“. Тој посочи …

Тевдовски: Јавниот долг ставен под контрола Read More »

Интервју со Јани Макрадули: Не се чисти загадениот воздух за едно лето


Избираме компанија со најголем придонес за животната средина, има акциски еколошки планови, ама во последниот извештај за квалитетот на воздухот пишува дека концентрацијата на опасни честички изминативе десет години значително ги надминува граничните вредности во сите урбани средини во земјата или, поинаку кажано, воздухот нѐ труе. До кога ќе биде вака? – Решавањето на проблемот …

Интервју со Јани Макрадули: Не се чисти загадениот воздух за едно лето Read More »

Цените на нафтата на највисоко ниво во изминативе 3.5 години


Цените на нафтата достигаа највисоко ниво во последниве три и пол гоидни, како последица на драстичното намалување на нафтеното производство во Венецуела, растот на глобалнаѕа побарувачка на енергенсот и одлуката на САД за воведување нови санкции кон Иран. Воведувањето американски санкции кон Иран, кој произведува околу четири проценти од вкупното нафтено производство во светот, би …

Цените на нафтата на највисоко ниво во изминативе 3.5 години Read More »

Франција ја предупреди Италија да ги почитува прописите на ЕУ


Стабилноста на еврозоната ќе се доведе во прашање доколку новата италијанска Влада не ги почитува финансиските обврски, изјави францускиот министер за економија Бруно Ле Мер. – Ако новата влада ризикува и не ги почитува обврските во врска со долгот и дефицитот, но и со „чистењето“ на банките, тоа ќе биде закана за финансиската стабилност на …

Франција ја предупреди Италија да ги почитува прописите на ЕУ Read More »

Средба на министерот Николовски со генералниот директор на ФАО, Хозе Грацијано да Силва


Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, оствари работна средба со генералниот директор на Организацијата за храна и земјоделство при Обединетите Нации – ФАО, Хозе Грацијано да Силва, на која било разговарано за работата на техничките групи на МЗШВ и подготовката на програмската рамка на ФАО за Република Македонија за периодот 2018-2020 година. Средбата …

Средба на министерот Николовски со генералниот директор на ФАО, Хозе Грацијано да Силва Read More »

Мандатот на Богов истекува утре, предлогот за Ангеловска-Бежоска пред пратениците


Утре истекува седумгодишниот мандат на гувернерот на Народната банка на Република Македонија Димитар Богов. Според предлогот на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој треба да биде поддржан од најмалку 61 пратеник во Собранието, Богов треба да го наследи Анита Ангеловска-Бежоска. Според собраниски извори предлогот за гласање треба да биде ставен на дневен ред на …

Мандатот на Богов истекува утре, предлогот за Ангеловска-Бежоска пред пратениците Read More »

Ревидираниот проект за автопатот Скопје-Блаце: Фабрики и гробишта ја менуваат трасата


Изместување на трасата заради индустриска зона и гробишта, како и додавање две нови клучки, кај Стенковец и кај Блаце, треба да се вметнат во ревидираниот проект за автопатот Скопје-Блаце. Проектната документација од 2002 година е некомплетна и не е во согласност со актуелните стандарди во градежништвото, утврдила ревизијата на консултантот МОП „Мекдоналдс ЛТД“. Македонија лани …

Ревидираниот проект за автопатот Скопје-Блаце: Фабрики и гробишта ја менуваат трасата Read More »

Тевдовски: Македонија првпат по осум години го намали јавниот долг


Се вративте од Годишните средби на Европската банка за обнова и развој. Најавивте повеќе крупни капитални проекти како и инвестициски грантови за повеќето од нив. Од каде интересот на меѓународните инвестициски банки за доделување неповратни средства? – Се залагаме кај крупните инфраструктурни или енергетски проекти, дел од потребните средства за финансирање да ги обезбедиме преку …

Тевдовски: Македонија првпат по осум години го намали јавниот долг Read More »