Локалните избори во Албанија на 30 јуни 2019


Локалните избори во Албанија ќе се одржат на 30 јуни 2019 година,  соопштија од кабинетот на претседателот Илир Мета, кој по средбата со спикерот на парламентот Грамоз Ручи, го потпиша и указот за датумот на одржување на изборите. На средбата, според соопштението од кабинетот на Мета, тој го запознал Ручи со консултациите кои ги имаше …

Локалните избори во Албанија на 30 јуни 2019 Read More »

Косово: Три години затвор за поранешниот градоначалник на Липљан


Судот во Приштина го прогласи за виновен поранешниот градоначалник на Липљан, Шукри Буја, за злоупотреба на службената должност и го казни со три години затвор, јави дописникот на МИА од Приштина. Од останатите осум обвинети во истиот судски процес, четворица се ослободени од вина, а останатите се казнети со затвор од шест месеци до 2,5 …

Косово: Три години затвор за поранешниот градоначалник на Липљан Read More »

Словенија и Хрватска најмалку влијаат во ЕУ


Според истражувањето на Европскиот совет за надворешни работи, со седиште во Лондон и фондацијата „Штифунг Меркатор“ со седиште во Есен, највлијателни држави во ЕУ се Германија, Франција, Велика Британија и Холандија, додека Словенија и Хрватска се најмалку влијателни. Словенија и Хрватска се на 25 место кога е во прашање нивното општо влијание во ЕУ, каде …

Словенија и Хрватска најмалку влијаат во ЕУ Read More »

Харадинај: Србија не е за верување


Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска повторно се спротивстави на идејата на претседателот Хашим Тачи за „корекција на границата со Србија“, оценувајќи дека зад таквите идеи, кои ги поддржува и официјален Белград, пред се српскиот претседател Александар Вучиќ, се крие намерата за поделба на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. На денешната средба со подмладокот …

Харадинај: Србија не е за верување Read More »

(ФОТО) Најубавата плажа во Хрватска го смени изгледот по силното невреме


По силното невреме што ја зафатија Далмација и ги прекинаа сообраќајните врски со островите, познатата хрватска плажа „Златни рат“ на јужниот брег на островот Брач повторно го смени својот изглед, пишува „Јутарњи.хр“. Силниот ветер и активноста на морските струи го свртеле врвот на „Златни Рат“ кон запад, а плажата таквиот изглед ќе го задржи сѐ …

(ФОТО) Најубавата плажа во Хрватска го смени изгледот по силното невреме Read More »

Потона албански рибарски брод, рибарите спасени по четири часа на отворено море


Потона албански рибарски брод, рибарите спасени по четири часа на отворено море Албански рибарски брод потона во водите на Јонско Море, а четворицата рибари имале голема среќа, зашто по четири часа на отворено море, се спасени од траектот кој сообраќа на релација Бриндизи-Валона. Бродот потонал во близина на островот Сазан, а рибарите успеале да останат …

Потона албански рибарски брод, рибарите спасени по четири часа на отворено море Read More »

Албанија ја напуштиле околу 3.000 медицински сестри за осум месеци


Здружението на медицински сестри побара од албанската Влада под итно да преземе неопходни мерки за надминување на проблемите со кои се соочуваат, со цел да запре нивното се помасовно заминување во странство. Според Здружението, од јануари до август годинава, Албанија ја напуштиле околу 3.000 медицински сестри, а уште стотици се подготвуваат да заминат по завршувањето …

Албанија ја напуштиле околу 3.000 медицински сестри за осум месеци Read More »

Tурска амбасадорка e отповикана зашто се облекла како Елена Тројанска


Турската амбасадорка во Уганда, Седеф Јавузалп, е отповикана поради тоа што на приемот по повод 95-годишнината од основањето на модерната Турска Република облекла костим како Елена Тројанска. Весникот „Хуријет“ објави фотографија која покажува дека на приемот во амбасадата во Кампала, амбасадорката носи фустан со мотиви од грчката антика. Слични комбинации, како што се пренесува, носеле …

Tурска амбасадорка e отповикана зашто се облекла како Елена Тројанска Read More »

Албанскиот претседател не и потпишува указ на владата


Албанскиот претседател Илир Мета и официјално е соопштено дека одлучил да не го става својот потпис на указот на предлогот на премиерот Еди Рама, нов министер за внатрешни работи да биде Сандер Леши. Теди Блуши, потпаротол на претседателот, соопшти дека „Претседателот на Републиката, Илир Мета не е целосно убеден за да даде доверба на кандидатурата …

Албанскиот претседател не и потпишува указ на владата Read More »

Ситуацијата во Србија е значително влошена


Европратеничка Тања Фајон оцени дека ситуацијата во Србија е многу се влошила во претходните две години, наведувајќи дека „нема ефикасна контрола на извршната власт, ниту напредок во однос на владеењето на правото”, како и тоа дека Србија треба да направи повеќе во однос на нормализирање на односите со Косово. Претставувајќи своите впечатоци по неодамнешната посета на …

Ситуацијата во Србија е значително влошена Read More »

Земјотрес кај грчкиот остров Закинтос


Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер е регистриран денеска околу во 10 часот во Јонското море, кај грчкиот остров Закинтос. Според Институтот за геодинамика на Националната обсерваторија во Атина, епицентарот на земјотресот бил во морето, на 58 километри југозападно од Закинтос. Ова е втор земјотрес што го зафати регионот за краток период. Првиот …

Земјотрес кај грчкиот остров Закинтос Read More »

Фајон: Состојбата во Србија е значително влошена


Европратеничката Тања Фајон по дводневниот престој во Србија оцени дека состојбата значително се влошила во изминатата година-две, наведувајќи дека „ не постои ефективна контрола врз извршната власт ,ниту напредок во однос на владеењето на правото“, како и дека Србија треба да стори повеќе во однос на нормализација на односите со Косово. Изнесувајќи ги впечатоците по …

Фајон: Состојбата во Србија е значително влошена Read More »

Грабар-Китаровиќ: Разочарана сум што не е постигнат напредок со Србија за исчезнатите лица


Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ изјави дека е разочарана што не е постигнат напредок во разговорите со Србија за решавање на проблемот со исчезнатите лица, како и дека од тоа зависи нејзината официјална посета на Србија. – Не знам како се чувствува господинот Вучиќ, но јас се чувствувам разочарано што не е постигнат напредок во решавањето …

Грабар-Китаровиќ: Разочарана сум што не е постигнат напредок со Србија за исчезнатите лица Read More »

Косовското МНР тврди дека Дачиќ лаже оти Доминика го повлекла признавањето на Косово


Министерството за надворешни работи на Косово ги демантира наводите на шефот на српската диломатија Ивица Дачиќ дека Доминика ја повлекла одлуката за признавање на Република Косово како независна држава. Јетлир Зиберај, советник на министерот за надворешни работи на Косово Беџет Пацоли, изјави за  медумите дека оваа информација е „само уште една во низата лаги на …

Косовското МНР тврди дека Дачиќ лаже оти Доминика го повлекла признавањето на Косово Read More »

Бериша најави масовени антивладини протести до соборување на премиерот Рама


Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша, му порача на актуелениот претседател на Владата, Еди Рама дека „ќе биде соборен пред локалните избори во 2019 година“. Гостувајќи во телевизиска дебата Бериша истакна дека опозицијата се подготвува за масовни антивладини протести. – Демократската партија (ДП) и опозицијата се подготвуваат за протести. Тоа ќе бидат масовни протести. …

Бериша најави масовени антивладини протести до соборување на премиерот Рама Read More »

Потпретседателот на српскиот парламент тешко повреден во сообраќајка


Потпретседателот на српскиот Парламент од редовите на Социјалистичката партија Ѓорѓе Миличевиќ утрово е тешко повреден во сообраќајна несреќа, која се случила на патот Словац – Уб. Од засега неутврдени причини, автомобилот со кој управувал возачот на Миличевиќ излетал од патот и удрил во ограда. Во несреќата е тешко повреден и возачот. Српските медиуми наведуваат дека Милиќевиќ бил …

Потпретседателот на српскиот парламент тешко повреден во сообраќајка Read More »

Ципрас: Договорот од Преспа ќе ја дигне економијата


Пред една година започнаа напорите на нашите земји. Четиристраните состаноци станаа институција, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас по средбата со колегите од Бугарија и Романија Бојко Борисов и Виорика Данчила и претседателот на Србија Александар Вучиќ во резиденцијата „Евксиноград“ крај Варна. – Кога почнаа нашите средби, работите на Балканот и во регионот не беа толку оптимистични.  …

Ципрас: Договорот од Преспа ќе ја дигне економијата Read More »

Сурферот што преживеа 26 часа на отворено море: Во повеќе наврати се простив од животот


Сурферот Горан Јабланов од Словенија, кој беше пронајден жив откако исчезна во големото невреме, кое пред два дена го зафати Јадранот, проговори за речиси 26-часовната борба со брановите на отворено море. Професорот по физичко исчезна во близина на Савудрискиот светилник, во близина на Умаг, и беше пронајден жив во Италија. Поминал дури 40 километри, а …

Сурферот што преживеа 26 часа на отворено море: Во повеќе наврати се простив од животот Read More »

Косовски пратеници се степаа по дебатна емисијa


Двајца опозициски пратеници, Фрашер Красниќи од Социјалдемократската патија на Косово (ПСД) и Џељаљ Свечла од Движењето Самоопределување (ВВ), се степале синоќа по завршувањето на дебатната емисија „Рубикон“ на телевизијата КТВ, во која учествуваа како гости, јави дописникот на МИА од Приштина. Свечла за коха.нет, порталот на КТВ, кратко изјавил дека немало физичка пресметка туку само …

Косовски пратеници се степаа по дебатна емисијa Read More »

Бугарија обвини висок функционер за фалсификување документи


Бугарските обвинители денеска соопштија дека поднеле обвинение против висок државен функционер, како дел од истрагата за фалсификување документи, за кои тврдат дека им овозможуваат на странците да добијат бугарски пасоши и слободно да патуваат во Европската Унија. Како што пренесуваат медиумите, Бугарија постигна мал напредок во борбата против корупцијата откако влезе во ЕУ во 2007 …

Бугарија обвини висок функционер за фалсификување документи Read More »