Ердоган: Сакаме целосен пристап во ЕУ, други опции не прифаќаме


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој утре ќе ја посети Италија, во интервју за италијанскиот весник „Стампа“, ги отфрли сите опции освен пристапот на Турција во ЕУ, отфрлајќи го францускиот предлог за партнерство. – ЕУ треба да ги одржи ветувањата дадени на Турција, рече турскиот претседател, кој вечерва ќе пристигне во Рим во 24-часовна посета, …

Ердоган: Сакаме целосен пристап во ЕУ, други опции не прифаќаме Read More »

Истражување: 71 отсто од Грците прифаќаат решение без терминот „Македонија“


Само 22,5 отсто од Грците прифаќаат сложено име, а седум од 10, односно 71,5 отсто сакаат решение без терминот Македонија, покажува истражувањето на јавното мислење спроведено од солунскиот Универзитет Македонија и фондацијата за надворешна политика ЕЛИАМЕП, кое денеска го објавува грчкиот весник „Катимерини“. Во 2016, јавува дописникот на МИА од Атина, на истото прашање, во …

Истражување: 71 отсто од Грците прифаќаат решение без терминот „Македонија“ Read More »

Во Атина протести и контрапротести за „Македонија“


Под силни безбедносни мерки, со затворени улици и метро станици утре на плоштадот Синтагма пред грчкиот парламент, јавува дописникот на МИА од Атина, ќе се одржи долго најавуваниот протест. Сите погледи во Грција се вперени кон собирот. Грците, според најавите масовно „ќе го бранат името Македонија“. Од сите краишта на земјата, организирани со автобуси, бесплатно …

Во Атина протести и контрапротести за „Македонија“ Read More »

Тврдење на српски новинар: Убиецот на Оливер Ивановиќ е познат, добил 40 илјади евра за атентатот


Српскиот новинар Стефан Цветковиќ објави неколку фотографии од лице за кое тврди дека е вмешано во атентатот врз Оливер Ивановиќ. До сликите дошол заедно со неколку негови колеги Албанци во Косово со кои истражувале и дошле до информација дека лицето од сликата пристигнало во Косово на 12 јануари, а околу канцеларијата на Ивановиќ поминало 14 …

Тврдење на српски новинар: Убиецот на Оливер Ивановиќ е познат, добил 40 илјади евра за атентатот Read More »

Протест во Тирана по најавата дека Албанија и подарила на Грција 12 милји во Јонско море


Во организација на граѓанскиот сектор денеска пред Владата во Тирана беше одржан протест против, како што беше наведено,последнот договор со што Албанија на Грција и отстапува 12 милји од Јонско Море. Стотици граѓани со пароли на кои пишуваше „Татковината во опасност“,„Се продава достонството на Чамите“, бараа поништување на договорот. „Овие ни го земаат имотот, го …

Протест во Тирана по најавата дека Албанија и подарила на Грција 12 милји во Јонско море Read More »

Грчки медиуми со детали од заканите до Коѕијас: Имаме три куршуми, по еден за секоја Македонија


„Имаме три куршуми, по еден за секоја Македонија“, пишувало, според грчките телевизии Стар, ЕРТ и Скај, во дописот со закани испратен завчера до шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Освен ова, јавува дописникот на МИА од Атина, според истите извори, било откриено и второ писмо што било адресирано до уште тројца министри во грчката влада. …

Грчки медиуми со детали од заканите до Коѕијас: Имаме три куршуми, по еден за секоја Македонија Read More »

Подметната бомба e причина за експлозијата во Даночната управа во Анкара


Експлозијата во Даночната управа во Анкара била предизвикана од подметната бомба, а осомничениот за нападот е убиен во полициска операција, соопштија денеска турските власти. Во вчерашната експлозија беше уништена зградата на Даночната управа и три лица беа повредени.. Властите соопштија дека се уапсени осум лица осомничени за поврзаност со убиениот, кој е идентификуван како Ерсен …

Подметната бомба e причина за експлозијата во Даночната управа во Анкара Read More »

Хан в среда во Белград, ден по објавувањето на Стратегијата за проширување на ЕУ


Европскиот комесар за преговори за проширување и соседство Јоханес Хан на 7 и 8 февруари доаѓа во официјална посета на Србија. Хан ќе го посети Белград само еден ден по објавувањето на новата Стратегија за проширување на Европската комисија за Западен Балкан, а по Белград на 9 февруари ќе ја посети Подгорица. Се очекува комесарот …

Хан в среда во Белград, ден по објавувањето на Стратегијата за проширување на ЕУ Read More »

Харадинај доби американска виза откако одлучи да не го укине Специјалниот суд


Американската амбасада му издаде виза на косовскиот премер Рамуш Харадинај, веднаш откако се повлече од намерата за укинување на Специјалниот суд, потврдил добро информиран извор за весникот „Експрес“. – За повлекувањето од намерата за укинување на Специјалниот суд премерот Рамуш Хараднај е награден со американска виза,за што неодамна беше одбиен, бидејќи не успеа да ги …

Харадинај доби американска виза откако одлучи да не го укине Специјалниот суд Read More »

Можно е зголемување на уплатата во буџетот на ЕУ по излегувањето на Британија


Осум источноевропски членки на ЕУ се согласија да ги зголемат уплатите во буџетот на Унијата за 1,1 отсто, откако Велика Британија, која значително придонесуваше за европскиот буџет, ја напушти ЕУ, изјави Јанос Лазар, шеф на Кабинетот на украинскиот премиер Виктор Орбан. Министри и други претставници на Хрватска, Унгарија, Полска, Чешка, Словачка, Словенија, Бугарија и Романија …

Можно е зголемување на уплатата во буџетот на ЕУ по излегувањето на Британија Read More »

Косовски обвинител: Имаме докази за убиството на Оливер Ивановиќ


Главниот обвинител на Косово Александар Лумези изјави денеска дека обвинителството располага со определени докази за убиството на лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ. – Ние имаме некои докази кои што сме ги обезбедиле досега, но треба да преземеме мерки за откривање на сторителот на кривичното дело, изјави Лумези во интервју за поратлот „Арбреши“. Лумези изјави …

Косовски обвинител: Имаме докази за убиството на Оливер Ивановиќ Read More »

Британија дозволи третман за раѓање бебе од ДНК од три лица


Британски официјални лица за плодност денеска издадоа дозвола на лекарите на една клиника во североисточна Англија со која можат да применат третман за раѓање бебе од ДНК од три лица, две жени и еден маж. Тој третман би требало да им помогне на двете жени да спречат нивните деца да наследат смртоносни генетски болести. Третманот …

Британија дозволи третман за раѓање бебе од ДНК од три лица Read More »

Се зголеми приливот на бегалци на грчките острови


На грчките острови деновиве е регистиран зголемен прилив на мигранти, што се должи на подобрените временски услови. Во последните три дена од Турција на грчките острови пристигнале 373 лица, соопштија локалните власти. Во меѓувреме, кампот Виал на Хиос останува пренатрупан и покрај тоа што во последните денови на копно се префрлаат мигранти и бегалци за …

Се зголеми приливот на бегалци на грчките острови Read More »

Ѕанакопулос: Изјавите на Димитров не помагаат


Изјавите на Димитров не помагаат, вели портпаролот на грчката влада во интервју за државната ТВ ЕРТ, коментирајќи ги ставовите што вчера ги изнесе шефот на македонската дипломатија по средбата со Нимиц. – Политичкото раководство на поранешната југословенска Република Македонија, во последните месеци има променето низа изјави од минатото, има усвоено една поумерена позиција и тоа …

Ѕанакопулос: Изјавите на Димитров не помагаат Read More »

Средба Ципрас – Коѕијас за текот на разговорите за името


Последните случувања во разговорите за името му ги презентирал Никос Коѕијас на Алексис Ципрас, според грчките медиуми, на вчерашната средба во премиерската палата. Министерот за надворешни работи на Грција, го известил грчкиот премиер за текот на преговорите и средбата со Нимиц, а според истите извори Ципрас и Коѕијас се во континуирана и постојана комуникација за …

Средба Ципрас – Коѕијас за текот на разговорите за името Read More »

Закани до Коѕијас: Имаме три куршуми за тебе


Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас вчера добил писмо со закани до него и неговото семејство во кое меѓу другото пишувало: „Имаме три куршуми за тебе“, соопшти министерот за цивилна заштита на Грција, Никос Тоскас. Како што јави дописникот на МИА од Атина, Тоскас, утрово говорејќи за грчката телевизија Антена изјави дека анонимниот допис бил …

Закани до Коѕијас: Имаме три куршуми за тебе Read More »

Коѕијас: Александар Велики докажа дека треба да ги сечеме Гордиевите јазли


Убеденост дека до јуни ќе се реши прашањето за името, изразува шефот на грчката дипломатија во интервју за Ројтерс и вели дека решението е во интерес и на Грција и на регионот. – Во животот, Александар Велики… докажа дека треба да ги сечеме Гордиевите јазли. Во еден момент, треба да завршиме со такви прашања. – …

Коѕијас: Александар Велики докажа дека треба да ги сечеме Гордиевите јазли Read More »

Во Иран уапсени 29 жени затоа што го симнале велот од лице


Иранската полиција притвори 29 жени, кои во знак на протест ги симнале своите велови од лицата. Уапсените жени учествувале во кампањата против носењето хиџаб, позната како „Бела среда“, во рамки на која на тој ден жените ги симнуваат своите бели шамии. Жените кои во јавност ќе ја покажат косата можат да бидат казнети со два …

Во Иран уапсени 29 жени затоа што го симнале велот од лице Read More »

Силна експлозија одекна во Анкара


Силна експлозија одекна вечерва во турскиот главен град Анкара, тврдат очевидци. Според нив, експлозијата се случила во квартот Чукурамбар. Кон местото на инцидентот се упатени возила на итна медицинска помош

Косово: Наркобосот Кељменди осуден на шест години затвор


Балканскиот наркобос Насер Кељменди од Косово денеска е осуден на шест годишен затвор поради трговија со дрога, но е ослободен по обвинението за убиство, организиран криминал и други кривични дела. Американските власти го ставија на „црна листа“ Кељменди во 2012 година, обвинувајќи го дека ја предводел семејната мрежа за дистрибуција на хероин и други дроги …

Косово: Наркобосот Кељменди осуден на шест години затвор Read More »