Дачиќ: Поделбата на Косово и размената на територии се шпекулации


Наводниот договор на Белград, Приштина и Тирана за размена на територии и поделба на Косово, се само шпекулација, изјави шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ во интервјуто за денешното издание на весникот „Курир“. – Тоа е само шпекулација. Се знае дека јас ја предлагав како можност поделбата на Косово. Најбитно е да продолжи бриселскиот дијалог, …

Дачиќ: Поделбата на Косово и размената на територии се шпекулации Read More »

Мицотакис: Ципрас повторно игра на картата поделба


Владата без план и без гаранции тргна да даде сѐ, доволни и беа само два симболични потези, преименувањето на автопатот и аеродромот, вели лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, кој испрати остри критики до грчката Влада за начинот на кој ги води преговорите за името. Во обраќање пред пратеничката група на партијата, Мицотакис рече …

Мицотакис: Ципрас повторно игра на картата поделба Read More »

Ципрас: Грција нема да прифати предизвик кон нејзиниот територијален интегритет


Грција нема да толерира никакви предизвици кон нејзиниот територијален интегритет, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас. Изјавата на Ципрас следи по инцидентот од понеделникот кога се судрија грчки и турски брод крај осторовот Имија/Кардак во Егејското Море, за чиј суверените спорат Атина и Анкара. – Нашата порака е јасна. Грција нема да доволи, прифати или …

Ципрас: Грција нема да прифати предизвик кон нејзиниот територијален интегритет Read More »

Московиси: На Грција нема да и треба ниту нова спасувачка програма


Еврокомесарот за економски и финансиски прашања, Пјер Московиси смета дека Грција нема да има потреба од нова спасувачка програма, ниту од кредитна линија за претпазливост по завршетокот на актуелната програма, чиј рок истекува во август годинава. Во интервју за „ЕурАктив“, Московиси се изјасни против секакви дополнителни финансиски инјекции, откако Грција ќе ја заврши сегашната програма, …

Московиси: На Грција нема да и треба ниту нова спасувачка програма Read More »

Тилерсон во посета на Турција: Критични разговори помеѓу Вашингтон и Анкара


Анкара е последна дестинација од турнејата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, кој престојуваше во Каиро, Кувајт, Аман и во Бејрут. Посетата на Тилерсон е во време кога односите помеѓу Турција и САД се на критично ниско ниво во последните години. Пораките од Анкара се подиректни, додека од Вашингтон се повоздржани. Претседателот на Турција, Реџеп …

Тилерсон во посета на Турција: Критични разговори помеѓу Вашингтон и Анкара Read More »

Турското обвинителство бара доживотен затвор за 330 „ѓуленисти“


Турското Јавно обвинителство побара од Судот изрекување казни доживотен затвор на 330 оосмничени членови на движењето на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува дека стои зад обидот за воен удар во Турција од јули 2016 година. Дел од обвиненијата се однесуваат за истрагата поврзана со преземањето контрола врз патарина на автопатот Тузла-Орханли за …

Турското обвинителство бара доживотен затвор за 330 „ѓуленисти“ Read More »

Колегијална поддршка од Атина: Бутарис е вистински патриот


Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис откако се најде под жесток притисок за предлогот околу името на солунскиот аеродром „Македонија“ доби поддршка од својот атински колега Јоргос Каминис, кој го опиша како „вистински патриот“. „Патриотизам е да се служи во интерес на граѓаните со реализам. Јанис Бутарис е вистински патриот“, објави Каминис на Твитер во однос на …

Колегијална поддршка од Атина: Бутарис е вистински патриот Read More »

Хрватска и Србија ќе побараат пари од ЕУ за реконструкција на линијата Загреб- Белград


Хрватска и Србија заедно ќе побараат пари од ЕУ за изработување проектна документација и спроведување на проектот за реконструкција на железничката линија Загреб- Белград, јави хрватската телевизија ХРТ. Српската министерка за транспорт Зорана Михајловиќ соопшти дека побарала средба со нејзиниот хрватски колега Олег Бутковиќ, за да потпишат протокол во врска со реконструкцијата, по што ќе …

Хрватска и Србија ќе побараат пари од ЕУ за реконструкција на линијата Загреб- Белград Read More »

Американските домаќинства должат рекордни 13.15 трилиони долари


Американските домаќинства должат рекордни 13.15 трилиони долари. Минатата година, само во последниот квартал, долгот пораснал за 193 милјарди долари. Тоа е петта година по ред со раст на долгот, објави Вол стрит журнал. Експертите сметаат дека и во 2018 ќе продолжи трендот на задолжување, но дека тоа не претставува проблем бидејќи паралелно расте и нето …

Американските домаќинства должат рекордни 13.15 трилиони долари Read More »

Саакашвили „најде“ нова држава


Украинскиот опозиционер Михаил Саакашвили престојува во Холандија, родната земја на неговата сопруга, бидејќи му беше одбиена дозволата за влез од Украина во Полска. Саакашвили не знае колку долго ќе се задржи во Холандија ниту со што ќе се занимава таму. – Ќе видиме, одговори Саакашвили на прашањето на холандската државна телевизија НОС за тоа колку …

Саакашвили „најде“ нова држава Read More »

Свештениците на СПЦ во Црна Гора ќе мораат да полагаат црногорски јазик


Доколку Собранието на Црна Гора го усвои предлогот на Законот за странци, свештениците од црногорско-приморската Митрополија на СПЦ, кои доаѓаат од Србија и Босна и Херцеговина, ќе мора да го полагаат црногорскиот јазик и да приложат потврда дека верската организација за која работат е регистрирана, за да добијат дозвола за привремен престој. Тој предлог закон …

Свештениците на СПЦ во Црна Гора ќе мораат да полагаат црногорски јазик Read More »

И Вучиќ има коњ за трка: „Аудито“ на српскиот претседател главна тема во Хрватска


Хрватскиот весник „Јутарњи лист“, во денешниот текст „Моќниот автомобил што им падна на сите во очи“ во детали ја опишува лимузината во која за време на официјалната посета на Загреб се возеше српскиот претседател Александар Вучиќ. Автомобилот на Вучиќ може да достигне 100 км/ч за 6,5 секунди и чини околу околу 140.000 евра, пишува „Јутарњи …

И Вучиќ има коњ за трка: „Аудито“ на српскиот претседател главна тема во Хрватска Read More »

Ѕанакопулос: Предуслов е уставна ревизија кај соседот, особено во однос на уставното име


Портпаролот на грчката Влада, Димитрис Ѕанакопулос, изрази оптимизам дека може да се постигне заемно прифатливо решение. Ѕанакопулос ова го кажа на гостувањето во емисија на Првата програма на грчкото државно радио. – По вчерашната средба преговорите продолжуваат врз база на рамката што беше поставена со нашите соседи. Оптимисти сме дека ќе успееме да постигнеме заемно …

Ѕанакопулос: Предуслов е уставна ревизија кај соседот, особено во однос на уставното име Read More »

Помала група Солунчани побараа оставка од градоначалникот Бутарис


Група од околу 70 лица, според солунските медиуми, се собра денеска пред зградата на општина Солун и побара оставка од солунскиот градоначалник, Јанис Бутарис, по неговите вчерашни изјави за евентуални преименувања на аеродромот и автобуската станица во Солун. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, насобраните граѓани, со грчки знамиња во рацете, извикуваа: „Дај …

Помала група Солунчани побараа оставка од градоначалникот Бутарис Read More »

Грција бара од Албанија бришење на поимот „Чамерија“ од учебниците


Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас на седница на грчкиот парламент побара Албанија да ги „прочисти“ на учебниците од прашањето за Чамите. Коѕиас изјави дека во текот на разговорите на заедничката експертска комисија, грчката страна јасно им ставила до знаење на албанските претставници дека термините „албански територии во Грција“ и поимот „Чамерија“ за дел од …

Грција бара од Албанија бришење на поимот „Чамерија“ од учебниците Read More »

Грчката позиција се појасна – ерга омнес и промена на Уставот


Сложено име за внатрешна и надворешна употреба и промена на македонскиот Устав е позицијата, која се погласно се споменува од грчката страна во преговорите за името со Македонија, кои и натаму се во фокусот на грчките медиуми. Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос ја повтори грчката позиција – сложено име, кое ќе важи за сите …

Грчката позиција се појасна – ерга омнес и промена на Уставот Read More »

Израелската полиција препорача покренување на обвинение против Нетанјаху


Полицијата, која го испитува израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, му препорача на државниот обвинител тој да биде обвинет за корупција во два случаи, јавија денеска израелски медиуми. Нетанјаху, кој негира дека сторил нешто незаконско, неколку пати е испрашуван од почетокот на 2017 година. Конечната одлука за покренување на обвинение е на државниот обвинител. Израелски медиуми јавуваат …

Израелската полиција препорача покренување на обвинение против Нетанјаху Read More »

За седум години Албанија ја напуштиле 330.000 жители


Во изминатите седум години, од 2011 до 2017-та, од Албанија емигрирале околу 330.000 лица. Како што јави дописникот на МИА, бројот на оние кои ја напуштиле земјата е еднаков или поголем од бројот на жители на втората по бројност околија Фиер со 302.000 жители и на околијата Драч со 285.000 жители. Овие податоците денеска ги …

За седум години Албанија ја напуштиле 330.000 жители Read More »

Вучиќ до хрватските новинари: Ме прашавте ли кој ги запали куќите на моето семејство?


Србите и Хрватите имаат различни погледи за минатото, но тоа не значи дека неможат да живеат заедно и да разговараат, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ во Вргинмост, на вториот ден од неговата посета на Хрватска, кој беше посветен на средби со претставници на српското малцинство. На инсистирањата на новинарите да одговори директно дали жали …

Вучиќ до хрватските новинари: Ме прашавте ли кој ги запали куќите на моето семејство? Read More »

Бутарис: Не предложив да се смени името на аеродромот, спиев и ме збунија


Погрешно беа протолкувани моите изјави, никогаш не предложив, ниту предлагам промена на името на аеродромот, вели солунскиот градоначалник Јанис Бутарис, во изјава за медиумите, по реакциите што ги предизвика, говорејќи синоќа на состанокот на општинскиот совет и утрово за грчката телевизија Скај. Бутарис, изрази жалење што, како што рече бил изваден и објавен само еден …

Бутарис: Не предложив да се смени името на аеродромот, спиев и ме збунија Read More »