Додека бројот на смртни случаи расте ли расте, во Шведска се прашуваат кој да се обвини

Честитка за среќен Божик и замолница да се држи социјална дистанца: печашката шопинг улица во Хелсингборг, јужна Шведска (Фото: АФП)

Фалени за успехот на стратегијата за имунитетот на стадото сега Швеѓаните не можат да одговорат на прашањата зошто бројот на смртните случаи не се намалува. Јавното мислење во земјата се промени

 

„Благодарам што ме потсетивте“, одговори суво шведскиот епидемиолог Андерс Тегнел кога „Обсервер“ праша на крајот на март како ќе се справи со тоа дека тој ќе биде виновен ако одлуката на Шведска да се откаже од заклучување тргне на лошо.

„Но, сериозно“, продолжи тој, „можеби изгледам како истурен човек, но агенциите во Шведска многу работат како целина. Ова не е нешто што јас го решавам сам во мојата канцеларија секое утро“.

Пораката беше јасна. Тој не сметаше дека ќе биде одговорен ако не успее режимот со лесен допир на Ковид-19 поврзан со неговото име.

Во петокот, додека Шведска забележа 9.654 нови случаи и 100 смртни случаи, премиерот на земјата, Стефан Левен, посочи дека можеби е во право.

„Овој број на жртви – секако дека сакавме да го избегнеме тоа. Не е ништо што сакате да го видите“, рече тој, објавувајќи крај на долгото воздржување на Шведска да препорача маски за лице. „Но… одговорноста овде не е толку лесна, да укажете на точно на една личност [и да кажете] ‘вие сте одговорни’“.

Кога Тегнел го брифираше Борис Џонсон на крајот на септември, сè уште се чинеше можно дека високото ширење на инфекција во Шведска на пролет може да даде доволно имунитет за да може вториот бран полесно да се контролира.

Сега кога тие надежи се уништени со нивото на нови дневни случаи, хоспитализации и смртни случаи уште еднаш далеку над оние што се гледаат во нордиските соседи на земјата, д-р Тегнел и неговиот поранешен шеф Јохан Гизеке веќе не се дел дневните интервјуа од поборниците за имунитет на стадо заговарани во британските и американските медиуми.

Но, промената на мислењето во Шведска е уште поизразена. Ова делумно се должи на неуспехот на Агенцијата за јавно здравје на Тегнел да ја предвиди сериозноста на вториот бран, делумно поради страшните извештаи од надзорната здравствена комисија и комисијата за корона вирусот во земјата, а делумно и поради повеќе критични медиуми.

Дури и кралот на земјата, Карл XVI Густаф, го опиша управувањето со пандемијата на земјата како „неуспех“ во божикниот преглед на годината од кралските власти.

„Мислењето во Шведска навистина се смени: има широка критика за стратегијата и [чувство] дека навистина не успеавме“, вели Џени Мадестам, вонреден професор по политика на стокхолмскиот универзитет „Содерторн“.

Во март и април, медиумите имаа тенденција да ги бранат отколку да ги критикуваат властите, со дисиденти истражувачи кои го активираа алармот на почетокот на април, обележани во дебатите како „мерачи на скандали од корона“ и „срамота за Шведска“.

Ева Бурман, главен уредник на регионалниот весник „Ескилстуна-Курирен“, се сеќава како беа игнорирани нивните шокантни откритија во мај за тоа како на стари лица во домови за згрижување им е забрането болничко лекување.

„Таа приказна никогаш не беше објавена во другите весници: мислам дека тоа можеби беше толку голема приказна што не можеа да ја прифатат. Мислеа дека можеби не е вистина“, рече таа. „Не знам зошто шведските медиуми беа толку бавни во поставувањето критични прашања“.

Но, според Марина Герсети, вонреден професор по новинарство на Универзитетот во Гетеборг, ова е типично за тоа како функционираат шведските медиуми во криза. „Ова е модел што го видовме претходно. На почетокот, кога сè е неизвесно и хаотично, фокусот е… на пренесување на информациите што јавните власти им ги даваат на медиумите, без многу да ги доведуваат во прашање тие информации“, рече таа.

„Можно објаснување за ова е дека дури и оние во медиумите ја делат големата доверба што ја имаме во јавните власти“.

Кога ситуацијата стана постабилна, шведските медиуми – речиси како еден – стануваа критични и почнуваа да истражуваат. „Го имаме овој израз, ‘однесување на стадо’, еден вид консензус: кога една личност навистина започнува да разгледува и истражува и другите го прават тоа“, рече Герсети.

„Секој голем весник, радио и телевизија, навистина започна да истражува, и не само за условите во домовите за стари лица, туку и за стратегијата“.

Овој месец, инспекторатот за здравствена и социјална заштита во Шведска објави „сериозни недостатоци“ во третманот на стари лица, потврдувајќи ја приказната на Бурман.

Само еден од 20 суспектни пациенти со корона вирус физички посетиле лекар. Неколку региони издадоа упатства со кои се наредува дека ниеден жител на домот не смее да добие болничко лекување за какво било заболување или повреда. Некои лекари препорачаа палијативна нега дури и без да погледнат во досиејата на пациентите.

Потоа, првиот извештај од комисијата за корона вирус во земјата, објавен во вторникот, упати остри критики и кон владата и кон Агенцијата за јавно здравје, велејќи дека тие „не успеале“ да ги заштитат постарите лица.

Довербата го главниот епидемиолог Андерс Тегнел почна да опаѓа (Фото: АФП)

И покрај многу тесната надлежност, ограничувајќи се на истражување на смртни случаи во домови за згрижување, комисијата ја критикуваше стратегијата, тврдејќи дека „единствениот најважен фактор зад… високиот број смртни случаи во домовите за нега е целокупното ширење на вирусот во општество“.

Довербата на јавноста во Тегнел сега падна на 59 отсто, што е најниско ниво од почетокот на пандемијата, според анкетата на Ипсос минатата недела. Во октомври тој уживаше поддршка од 72 проценти од испитаниците.

Запрашана дали таа или некој друг треба да поднесе оставка, министерката за здравство Лена Халенгрен посочи колку е фрагментиран здравствениот систем на Шведска. Одговорноста за секојдневната здравствена заштита ја имаат 21 регион, за згрижување стари лица со општините. Опозициските партии, додаде таа, ја поддржуваа стратегијата во текот на пролетта и летото.

„Би било лесно да се каже, ‘тоа сум јас, или тој или таа е таа’, но ние сме во средината на пандемија и да се обидеме да го направиме ова исклучително лесно решение [барајќи оставки], што не е решение и не ни дава подобар сектор за нега на стари лица, не знам“.

Но и Бурман и Мадестам изјавија дека оставките на крајот ќе дојдат, а Мадестам предвидува дека шефот на Тегнел, Јохан Карлсон, кој треба да се пензионира во октомври, може да се повлече.

„Не го видовме крајот на ова“, се согласи Бурман. „Мислам дека Божик ќе донесе уште поостра кривина и ќе имаме уште повеќе смртни случаи. Мислам дека некој ќе мора да си даде оставка. Во спротивно, испраќаме многу силен сигнал до нашето општество дека никој не презема одговорност“. (Обзервер)