Приведен прилепчанец што на Коледе пукал со пиштол


Вчера, во 07.50 часот, полициски службеници од Полициската станица Прилеп го лишиле од слобода Г.Д.(42) од Прилеп. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, бил пронајден и одземен пиштол „Екол“ 9 мм.

По преземени мерки и активности било утврдено дека тој за време на празникот Коледе го нарушил јавниот ред и мир, пукајќи со пиштолот.

Тој бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот, ќе следи соодветен поднесок.