„Тојота“ со солзавец ќе спречува кражба на автомобили


Производителот на автомобили „Тојота“ неодамна патентира систем кој препознава идентитет на лица на местото на возачот и врз основа на тоа испушта во внатрешноста на автомобилот пријатни мириси, за на возачите да им обезбеди попријатно возење. Препознавањето се врши со помош на телефонот на возачот, па мирисот може да се активира и непосредно пред влегувањето …

„Тојота“ со солзавец ќе спречува кражба на автомобили Read More »

Ривалитетот на гигантските авио-производители доведе до одлука која чинеше стотици животи


По уште едниот катастрофален пад на нивниот најпродаван модел, компанијата „Боинг“ се најде во големи проблеми. Голем број авиокомпании одлучија да ги приземјат авионите од тимот Боинг 737 Макс 8, а компанијата беше приморана да направи измени во софтверот со цел леталата да ги направи побезбедни. Набрзо откако се урна авионот на „Етиопијан ерлјанс“, акциите …

Ривалитетот на гигантските авио-производители доведе до одлука која чинеше стотици животи Read More »

(Фото) Стивен Хокинг на кованица од 50 пени


Благодарение на пионерската работа на црни дупки, професорот Стивен Хокинг заслужи да се најде на новата кованица од 50 пени во Велика Британија. На паричката ќе го има неговото име и формулата. Физичарот кој почина лани во 76-година од животот, беше реномиран научник во областа со која се занимаваше. Тој им се придружи на елитни …

(Фото) Стивен Хокинг на кованица од 50 пени Read More »

Доаѓа првиот електричен пикап на „Тесла“


„Тесла“ годинава ќе го претстави електричниот пикап Компанијата за електрични возила „Тесла Моторс“ има намера годинава да го претстави својот прв електричен пикап модел. Првиот голем настан на „Тесла“ за оваа година веќе се ближи – на 14 март ќе го претстави електричниот кросовер „Модел Y“, а подоцна годинава ќе следи и настан на кој …

Доаѓа првиот електричен пикап на „Тесла“ Read More »

Кина лансираше нов комуникациски сателит во вселената


Кина во вселената го лансираше комуникацискиот сателит наречен „ChinaSat-6C“, пренесе агенцијата Анадолија повикувајќи се на Синхуа. Комуникацискиот сателит „ChinaSat-6C“, развиен од страна на кинеската Академија за вселенска технологија, е лансиран од Центарот за лансирање на сателити во Шичанг со ракетата наречена „Long March-3B“. Сателитот, кој ќе овозможи комуникациски услуги од висок квалитет за телевизиите и …

Кина лансираше нов комуникациски сателит во вселената Read More »

Новиот Porsche Taycan веќе има 20.000 купувачи


  Првиот, чисто електричен, спортски автомобил од Porsche, Taycan стекна големо внимание насекаде низ светот. Возилото нема да биде претставено на јавноста до септември и неговиот финален дизајн сѐ уште е непознат. Но сепак, повеќе од 20.000 луѓе ширум светот имаат сериозен интерес да купат еден од нив, како што потврдија од компанијата на Меѓународниот …

Новиот Porsche Taycan веќе има 20.000 купувачи Read More »

Петтото издание на Code App Level Up


После четири успешни изданија, EESTEC LC Skopje го најавува и петтото издание на Code App Level Up, кое ќе трае од 15 април до 21 април под темата Startup Edition powered by Vip. Овогодинешниот натпревар на Code App Level Up: Startup Edition powered by Vip кој ќе започне на 15 април и ќе трае до …

Петтото издание на Code App Level Up Read More »

„Бугати“ го направи најскапиот автомобил – чини 11 милиони евра


Францускиот производител на суперавтомобили, „Бугати“, ги засили своите напори да го привлече вниманието на оние што не жалат пари за скапи автомобили. La Voiture Noire (Црн автомобил), специјален хиперавтомобил беше претставен на саемот во Женева и веќе е продаден на неименуван купувач за 11 милиони евра. Претседателот на „Бугати“, Стефан Винкелман, рече дека автомобилот комбинира …

„Бугати“ го направи најскапиот автомобил – чини 11 милиони евра Read More »

Пристигнуваат Галакси С10


Трите уникатни уреди од Галакси С (Galaxy S) серијата на мобилни уреди – С10 (S10), С10+ (S10+) и С10е (S10e) кои пристигнуваат со првиот динамичен АМОЛЕД екран, камера од новата генерација и интелигентни перформанси, од 8. март ќе бидат достапни на македонскиот пазар. Новите паметни телефони од С серијата поставуваат нови стандарди и се создадени …

Пристигнуваат Галакси С10 Read More »

Илон Маск ќе ја претстави новата „тесла“ на 14 март


На 14 март во Лос Анџелес ќе биде претставен новиот компактен кросовер „тесла“, објави на Твитер претседателот на автомобилската компанија „Тесла моторс“, Илон Маск. Тој најави дека новиот електричен автомобил ќе биде за 10 отсто поскап од моделот „тесла 3“. Кросоверот ќе ја има шасијата на „модел 3“, а некои од техничките и стилски решенија …

Илон Маск ќе ја претстави новата „тесла“ на 14 март Read More »

Стигнуваат податоци за потеклото на Сончевиот систем и животот на Земјата?


Јапонската вселенска сонда се подготвува за слетување на астероид на околу 280 милиони километри од Земјата. Јапонската вселенска агенција денеска соопшти дека леталото „Хајабуса 2“ почна да приоѓа до астероидот околу 13.15 часот по локално време. Почетокот на приодот е одложен за пет часот поради безбедносни проверки, но сондата ќе се приземји на астероидот според …

Стигнуваат податоци за потеклото на Сончевиот систем и животот на Земјата? Read More »

Србија направи летечка бомба со GPS


На саемот за вооружување и воена опрема IDEX во организација во Абу Даби презентирани се неколку српски производи од пбласта на воената технологија. Претставено е беспилотно летало ALECS (Advanced Light Electric Composit System). Во прашање е беспилотно летало кое комбинира два мода на летање – квадкоптер мод со четири вертикални елиси за полетување и авио …

Србија направи летечка бомба со GPS Read More »

Самсунг го претстави новиот стилски Галакси Таб Ес5е (Galaxy Tab S5e)


Компанијата Самсунг (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес го најави Галакси Таб Ес5е (Galaxy Tab S5e) – потенок, полесен и внимателно дизајниран таблет со паметни карактеристики кои ќе ви помогнат да останете поврзани. Најновиот Самсунг таблет има голем екран со дијагонала од 10,5 инчи и огромен капацитет на батеријата. Галакси Таб Ес5е е прецизно изработен за …

Самсунг го претстави новиот стилски Галакси Таб Ес5е (Galaxy Tab S5e) Read More »

Смартфон LG G8 има вибрирачки OLED екран со функција на звучник


LG продолжува да открива некои детали за својот смартфон G8, а сега се појави еден многу интересен. Смартфон користи  Crystal Sound OLED технологија која LG ја искористи за некои свои ТВ уреди, што значи дека целиот екран ќе вибрира и ќе има функција на звучник. Овие вести се потврда дека  G8 ќе биде првиот flagship …

Смартфон LG G8 има вибрирачки OLED екран со функција на звучник Read More »

Презентирани најголемите „QLED“ телевизори досега


Компанијата Самсунг (Samsung Electronics Co.) ја претстави најновата “QLED“ серија на телевизори на Форумот Самсунг Европа, одржан во Конгресниот центар “Алфандега Порто“ во Порто, Португалија. Претставувањето на најновата “QLED“ серија на телевизори се одржа непосредно пред официјалниот почеток на продажба кај малопродажните партнери ширум Европа, најавен за следниот месец. На Форумот Самсунг Европа присуствуваа над …

Презентирани најголемите „QLED“ телевизори досега Read More »

НАСА потврди дека роверот „Опортунити“ ја заврши мисијата на Марс


Роверот „Опортунити“ престана со работа, и официјално ја заврши мисијата на Марс, соопшти НАСА. „Опортунити“ пристигна на Црвената планета во 2004 година и во текот на 15 години функционирање прати многу важни податоци назад на Земјата. Роверот помина 45 километри по површината на Марс што е апсолутен рекордер, а едно од најважните откритија до кое …

НАСА потврди дека роверот „Опортунити“ ја заврши мисијата на Марс Read More »

За помалку од 100.000 долари ќе може да патуваме на Марс


Луѓето може еден ден да се преселат на Марс за помалку од 100.000 долари и да се вратат на Земјата, доколку не им се допадне на Црвената планета. Основачот на бројни компании, меѓу кои и „Спејс икс“ Елон Маск верува дека еден ден обичните граѓани ќе можат да одат на Марс и можеби ќе започнат …

За помалку од 100.000 долари ќе може да патуваме на Марс Read More »

Сателит сними светлосни експлозии во атмосфера


Ултравиолетовиот телескоп поставен 2016 година на рускиот сателит „Ломоносов“ забележа силни светлосни „експлозии3 во земјината атмосфера чија природа не е објаснета, вели директорот на Институтот за истражување на нуклеарна физика на московскиот државен универзитет, Михаил Панасјак. „Со помош на телескопот успеавме да добиеме позначителни резултати отколку што очекувавме. Се чини дека наидовме на нови физички …

Сателит сними светлосни експлозии во атмосфера Read More »

Првиот македонски електричен автомобил


Првиот македонски електричен автомобил развиен од тимот на „ББ Класик Карс“ со кодно име „ЗАС Г20“ денеска беше претставен пред домашната јавност. „ЗАС Г20“  претставува проект реализиран од страна на тимот на „ББ Класик Карс“, со финансиска поддршка од Фондот за иновации и технолошки развој и со поддршка на повеќе специјализирани фирми и занаетчии, а …

Првиот македонски електричен автомобил Read More »

Јутјуб ќе се бори против теориите на заговор


Јутјуб објави дека ќе престане да препорачува толку многу видеа, кои вклучуваат конспиративни теории и други лажни тврдења. На овој начин компанијата се обидува да ги адресира тековните критики, дека нејзините алгоритми помагаат во ширењето на дезинформации, пишува „Волстрит журнал“. Видеа кои може да ги „дезинформират корисниците на штетни начини“, како оние кои тврдат дека …

Јутјуб ќе се бори против теориите на заговор Read More »