Експерти: Забранете ги паметните телефони на деца под 13 години


Експерти од Франција препорачуваат упатства за користење на паметни телефони. На децата не треба да им се дозволува да користат паметни телефони пред да наполнат 13 години и треба да им се забрани користењето на конвенционалните социјални медиуми како ТикТок, Инстаграм и Снепчет до 18 години, се вели во експертскиот извештај нарачан од францускиот претседател …

Експерти: Забранете ги паметните телефони на деца под 13 години Read More »

ЕК покрена постапка против „Фејсбук“ и „Инстаграм“ за сомнеж за неспречување на ширењето дезинформации и манипулации


Европската комисија отвори формална постапка со цел да процени дали социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Инстаграм“, кои се во сопственост на „Мета“, го прекршиле Законот за дигитални услуги на ЕУ (ДСА) во делот на заштита на европските граѓани од ширењето на дезинформации и манипулации од трети земји.  Постапката треба да ги испита политиките и практиките на …

ЕК покрена постапка против „Фејсбук“ и „Инстаграм“ за сомнеж за неспречување на ширењето дезинформации и манипулации Read More »

Дизел-моторот не е мртов! Кинезите го направија најефикасниот досега


Кинеската компанија Weichai, која произведува мотори за тешка индустрија, работни машини, наутички и други различни намени, објави на Светскиот конгрес за мотори со внатрешно согорување што се одржа во Тијанџин, Кина, дека создале дизел-мотор кој постигнал рекордна вредност на топлинска ефикасност за дизел мотор – поточно 53,09 проценти! За да се постигне ова, нивниот мотор …

Дизел-моторот не е мртов! Кинезите го направија најефикасниот досега Read More »

(Фото) Еден од најголемите градови во светот тоне. Земјата гради нов главен град


Сместена на северозападниот брег на островот Јава на устието на реката Чиливунг, Џакарта е главен и најголем град на Индонезија. Во него живеат речиси 11 милиони луѓе, а ако ја вклучиме и околината, дури 30 милиони луѓе. Вкупно, земјата има 276 милиони жители лоцирани на повеќе од 17.000 острови. Џакарта тоне. Околу 40 отсто од …

(Фото) Еден од најголемите градови во светот тоне. Земјата гради нов главен град Read More »

Директна споредба: Кој авион е подобар, хрватскиот Rafale F3-R или српскиот MiG-29SM


Сега, кога хрватското воздухопловство има шест нови ловци за заштита на своето небо, се поставува прашањето колку се добри или подобри Rafale F3-R во споредба со српските ловци MiG-29SM. Споредувањето на борбените авиони е честа тема, често неблагодарна, но има примери во кои е повеќе од очигледно кога еден борбен авион е супериорен во однос …

Директна споредба: Кој авион е подобар, хрватскиот Rafale F3-R или српскиот MiG-29SM Read More »

Маск се подготвува да собере шест милијарди долари за својот конкурент ChatGPT


Стартапот xAI, десетмесечен конкурент на OpenAI, собира 6 милијарди американски долари инвестиции, со цел да достигне проценета пазарна вредност од 18 милијарди американски долари. Договорот – според кој инвеститорите ќе добијат 25 проценти од акциите во компанијата – може да се постигне во текот на следните неколку недели, доколку се биде добро. Целната сума на …

Маск се подготвува да собере шест милијарди долари за својот конкурент ChatGPT Read More »

Решена една од најголемите историски мистерии: Научниците прочитаа документ стар 2.000 години


Мистеријата за последното почивалиште на Платон се чини дека е решена откако напредните техники на скенирање наречени „бионско око“ успеаја да навлезат во карбонизираниот свиток стар 2.000 години. Често поздравуван како најголемиот филозоф кој некогаш живеел, постојат спротивставени извештаи за последните години и смртта на Платон околу 348 п.н.е. Сепак, новото истражување тврди дека го …

Решена една од најголемите историски мистерии: Научниците прочитаа документ стар 2.000 години Read More »

Што предвидува забраната на TikTok во САД и кои земји би можеле да го следат примерот


Американскиот претседател Џо Бајден потпиша закон со кој се бара од кинескиот сопственик на TikTok да ги продаде операциите на апликацијата во САД или ќе се соочи со забрана. Бајден претходно рече дека ќе го потпише нацрт-законот, усвоен како дел од пакетот странска помош за Украина, Израел и Тајван. Како законодавството го отвора патот за …

Што предвидува забраната на TikTok во САД и кои земји би можеле да го следат примерот Read More »

Tinder додаде нова функција: Сега секој ќе може да знае кога и со кого одите на „состанок“


Tinder додава функција која треба да ја зајакне безбедноста на корисниците. Оваа опција ќе се вика „Сподели го мојот состанок“, а со нејзина помош корисниците ќе можат да ги споделат со пријателите и семејството деталите за планираниот состанок со личност што ја запознале на оваа апликација, со помош на една единствена врска. Врската ќе содржи …

Tinder додаде нова функција: Сега секој ќе може да знае кога и со кого одите на „состанок“ Read More »

Руски нефункционален сателит за малку ќе се судрел со сателит на НАСА


Количината на вселенски отпад продолжува да расте, а анализата на новите податоци покажува дека ризикот од судир на руски и американски сателит бил поголем отколку што се веруваше. На крајот на февруари, нефункционалниот руски сателит Космос 2221 го „промаши“ сателитот TIMED на НАСА, но помина многу блиску до него. TIMED е оперативен сателит со задача …

Руски нефункционален сателит за малку ќе се судрел со сателит на НАСА Read More »

Студија: Вонземјаните можеби се на виолетови планети. „Виолетовата е новото зелено“


Кога мислиме на планета која потенцијално поттикнува живот, веројатно првото нешто што ни паѓа на ум е небесно тело во кое доминираат сината и зелената боја. Но, научниците не се согласуваат со тоа и веруваат дека, кога бараме вонземски живот, треба да бараме виолетови планети. Иако идејата изгледа чудна, нејзината основа всушност почива на биологијата …

Студија: Вонземјаните можеби се на виолетови планети. „Виолетовата е новото зелено“ Read More »

Ќе добиете парична казна: Еве кога не можете да вклучите клима или греење во возилото во Германија


Возачите во Германија мора да бидат внимателни доколку сакаат да користат греач или клима уред во своето возило. Имено, Законот за сообраќај предвидува јасни прописи за ова, како што пренесува магазинот Феникс. Како што е наведено во Законот, забрането е палење на моторот кога автомобилот не е во движење поради метеж, само за вклучување на …

Ќе добиете парична казна: Еве кога не можете да вклучите клима или греење во возилото во Германија Read More »

НАСА ја поправа сондата Војаџер 1 и повторно испраќа корисни податоци


Сондата Војаџер 1, сместена во длабока вселена, испраќа корисни податоци на Земјата по пет месеци поправки, објави американската вселенска агенција НАСА. Војаџер 1 и Војаџер 2 се единствените вештачки летала што стигнале до меѓуѕвездениот простор. Војаџер 1 не може да испрати корисни информации за својот статус и научна мисија од 14 ноември, но по долги …

НАСА ја поправа сондата Војаџер 1 и повторно испраќа корисни податоци Read More »

(Видео) Мона Лиза стана раперка: Новиот модел на ВИ на „Мајкрософт“ прави анимации од ликови


Мона Лиза сега може да направи повеќе од насмевка, благодарение на новата технологија за вештачка интелигенција од „Мајкрософт“. Минатата недела, истражувачите на „Мајкрософт“ детализираа нов модел на вештачка интелигенција што го развија, а кој може да направи видео од слика на лице и аудио клип со реален изглед на тоа лице што зборува. Видеата – …

(Видео) Мона Лиза стана раперка: Новиот модел на ВИ на „Мајкрософт“ прави анимации од ликови Read More »

ЕУ се заканува дека ќе ги суспендира наградите на ТикТок Лајт поради ризикот од „зависност“


 ЕУ денеска започна истрага за апликацијата Лајт на ТикТок и се закани дека ќе ја суспендира функцијата „зависна“ што ги наградува корисниците за гледање и лајк на видеа, поради загриженоста за безбедноста на децата, изјави претставник на Европската комисија. Европската комисија изразува загриженост за „ризиците од сериозна штета за менталното здравје на корисниците“, вклучително и …

ЕУ се заканува дека ќе ги суспендира наградите на ТикТок Лајт поради ризикот од „зависност“ Read More »

Војните се проширија во вселената? Израел направи нешто досега невидено


На 14 април, за време на иранскиот баражен напад со беспилотни летала и балистички ракети, Израел изврши т.н. егзоатмосферско, односно вонатмосферско пресретнување. Станува збор за пресретнување што се случило надвор од атмосферата на Земјата која завршува со т.н линијата Карман, која се смета за почеток на универзумот и се протега на височина од околу 100 …

Војните се проширија во вселената? Израел направи нешто досега невидено Read More »

Тројца Руси се спуштија со падобран од стратосферата до Северниот пол, погледнете го видеото


Тројца Руси минатата недела поставија светски рекорд скокајќи со падобран од земјината стратосфера до Северниот пол, во мисија која послужи и како тест за нов прототип на комуникациски систем за употреба на Арктикот, изјави денеска организаторот Никита Цаплин. Михаил Корниенко, Александар Линик и Денис Јефремов скокнаа од авион Иљушин-76 на височина од 10.500 метри и …

Тројца Руси се спуштија со падобран од стратосферата до Северниот пол, погледнете го видеото Read More »

„Гугл мапс“ ќе може да го посочува најблискиот полнач за електромобили


Лос Анџелес – Апликацијата „Гугл мапс“ за „Андроид“ и „Андроид авто“ доби надградба што со помош на вештачката интелигенција, ќе нуди попрецизни насоки како да се дојде до најблискиот полнач за електрични автомобили. Се работи за функции што, според познавачите, ќе овозможат полесна навигација, како и безгрижно и лесно планирање на долги патувања. ВИ-алгоритмот собира кориснички …

„Гугл мапс“ ќе може да го посочува најблискиот полнач за електромобили Read More »

Boring Phone е анти-паметен телефон создаден во соработка помеѓу Heineken и Bodega


Heineken и креативната компанија Bodega се здружија за да дизајнираат уред наречен Boring Phone. Досадниот телефон ќе го произведува компанијата HMD Global за Heineken и Bodega во само 5.000 примероци, а секој од нив ќе стигне до среќник кој ќе го добие на подарок. Овој мобилен телефон е дизајниран да биде што е можно поедноставен, …

Boring Phone е анти-паметен телефон создаден во соработка помеѓу Heineken и Bodega Read More »

Фосили од огромен морски рептил пронајдени во Велика Британија


Врз основа на фосилите пронајдени во Сомерсет, Велика Британија, научниците го идентификувале веројатно најголемиот морски рептил што некогаш ги препливал морињата, суштество подолго од два споени автобуси. Овој морски рептил живеел пред 202 милиони години со диносаурусите. Неговата фосилизирана коска на вилицата ја пронашол ловец на фосили во 2016 година, а потоа татко и ќерка …

Фосили од огромен морски рептил пронајдени во Велика Британија Read More »