Јапонскиот лендер слета на Месечината, но соларните панели не работат


JAXA Јапонската вселенска агенција на прес-конференцијата изјави дека има контакт со лендерот, но се чини дека соларните панели не генерираат енергија. „Се обидуваме да добиеме и анализираме дополнителни податоци. Засега се чини дека повеќето системи работат, но сè уште има проблем со напојувањето. Добиваме податоци за температурата и притисокот на Месечината”, кажаа од JAXA. Јапонците …

Јапонскиот лендер слета на Месечината, но соларните панели не работат Read More »

Јапонците воспоставија сигнал со лендерот на Месечината? Се чека потврда


 Радио аматерите известуваат дека откриле силни сигнали од Месечината на SLIM фреквенции на лендери. Се чека официјална потврда од Јапонската вселенска агенција (JAXA). Откако денеска попладне, Јапонија успешно слета на Месечината, се јавува дека воспоставен е и сигнал со лендерот. Се чека официјална потврда од Јапонската вселенеска агенција.  Јапонија се обиде и успеа Јапонија денеска …

Јапонците воспоставија сигнал со лендерот на Месечината? Се чека потврда Read More »

(Во живо) Јапонците слетаа на Месечината. Засега нема контакт


Јапонија денеска во 16 часот започна со тежок „вселенски маневар“ и за прв пат се обиде да слета на површината на Месечината. Досега во тоа успеале само четири земји: САД, Кина, поранешниот Советски Сојуз и Индија. Тоа е многу ризичен потфат. Лендерот слета на Месечината. Засега нема сигнал Според последните информации, лендерот слетал на површината …

(Во живо) Јапонците слетаа на Месечината. Засега нема контакт Read More »

Првиот турски астронаут и екипаж лансирани кон Меѓународната вселенска станица (видео)


Првиот турски астронаут и уште тројца членови на екипажот од Европа беа лансирани вчера од Флорида на патување до Меѓународната вселенска станица (ISS) во комерцијална мисија на приватната компанија Аксиом Спејс со седиште во Тексас. Капсулата Crew Dragon на SpaceX, со четворица астронаути, се подигна со ракета Falcon 9 околу еден час пред зајдисонце од …

Првиот турски астронаут и екипаж лансирани кон Меѓународната вселенска станица (видео) Read More »

Јапонија ќе проба утре да слета на Месечината – САД се обидоа и не успеаја


Јапонија, утре околу 16 часот, ќе се обиде да изврши тежок вселенски маневар и да слета на површината на Месечината за прв пат. Досега во тоа успеале само четири земји: САД, Кина, поранешниот Советски Сојуз и Индија. Тоа е многу ризичен потфат. Во август минатата година, Индија стана четвртата земја која досега успеа да изврши …

Јапонија ќе проба утре да слета на Месечината – САД се обидоа и не успеаја Read More »

„Купче мртви роботи“: Студот во САД создаде „гробишта на електрични автомобили“ (видео)


Силен студен бран зафати дел од САД, па температурата во областа Чикаго деновиве е и до -34 степени. Ова е проблем за електричните автомобили, односно нивното полнење. Како што изјави еден возач на „тесла“ за CBS, она што вообичаено трае 45 минути траеше два часа. Како што овој медиум ја карактеризира ситуацијата, од автомобилот остана …

„Купче мртви роботи“: Студот во САД создаде „гробишта на електрични автомобили“ (видео) Read More »

„Гугл“ претстави нов начин за пребарување


„Гугл“ во четвртокот објави две нови алатки за вештачка интелигенција за кои вели дека ќе го направат пребарувањето за работи на интернет „радикално покорисно“. Мобилните корисници кои пристапуваат до „Гугл“ на некои телефони со Андроид наскоро ќе можат да заокружуваат или означуваат ставки што се појавуваат на екраните на нивните паметни телефони за да надополнат …

„Гугл“ претстави нов начин за пребарување Read More »

НАСА конечно го отвори контејнерот со примероци од астероидот Бену


Примероците од астероидот Бену пристигнаа на Земјата пред нешто повеќе од три месеци, а американската вселенска агенција НАСА дури сега го отвори контејнерот во кој се наоѓаат. Како што е познато, примероците од астероидот Бену беа собрани од вселенското летало OSIRIS-REx, кое ги фрли на 24 септември, а потоа се упати кон астероидот Апофис. Иако …

НАСА конечно го отвори контејнерот со примероци од астероидот Бену Read More »

НАСА откри мистериозен сигнал надвор од нашата галаксија: „Ова не го очекувавме“


Астрономите на НАСА открија неочекуван сигнал кој доаѓа надвор од нашата галаксија и кој не можат да го објаснат. Научниците анализирале 13-годишни податоци од вселенскиот телескоп Ферми со гама-зраци и забележале мистериозен сигнал. „Не го очекувавме тоа. Сè уште не можеме да објасниме“, рече Френсис Реди од Центарот за вселенски летови Годард на НАСА. Моќен …

НАСА откри мистериозен сигнал надвор од нашата галаксија: „Ова не го очекувавме“ Read More »

Зошто е потешко да се слета на Месечината денес отколку пред 50 години?


Минатиот понеделник, по успешното лансирање, ракетата Вулкан Кентаур се одвои од вселенското летало Перегрин, кое требаше да слета на Месечината. Astrobotic Technology, компанијата која го разви лендерот Перегрин, објави помалку од 24 часа по неговото успешно лансирање дека се откажува од мисијата за слетување на Месечината. Компанијата соопшти дека имало критична загуба на погонско гориво …

Зошто е потешко да се слета на Месечината денес отколку пред 50 години? Read More »

Месечевиот лендер „Перегрин“ и неговиот товар најверојатно ќе изгорат во атмосферата на Земјата


Компанијата Astrobotic објави дека нејзиниот несуден лунарен лендер „Перегрин“ е на пат кон Земјата, каде што ќе го дочека својот крај. Се чини дека „Перегрин“ се враќа таму од каде што дошол, а тоа е Земјата. Вселенскиот брод, кој доживеа аномалија набрзо по лансирањето и почна да губи погонско гориво, ќе изгори во земјината атмосфера, …

Месечевиот лендер „Перегрин“ и неговиот товар најверојатно ќе изгорат во атмосферата на Земјата Read More »

Океаните апсорбираа рекордни нивоа на CO2 минатата година – најтопли се во последните 1.000 години


Екстремно високите температури на океаните во 2023 година дополнително придонесоа за тешки временски настани ширум светот бидејќи климатската криза продолжува да се интензивира, пишува Гардијан. Минатата година, океаните апсорбираа 90% од топлината заробена од емисиите на јаглерод, создадена од согорувањето на фосилните горива, што е еден од најјасните показатели за глобалното затоплување. Според научниците, 2023 …

Океаните апсорбираа рекордни нивоа на CO2 минатата година – најтопли се во последните 1.000 години Read More »

Астрономи: Го откривме изворот на моќниот и мистериозен радио сигнал од вселената


Астрономите го следеа еден од најмоќните и најоддалечените Брзи радио изблици (FRB) некогаш откриени и го пронајдоа неговиот извор – ретка група галаксии кои изгледаат како дамка. Интензивниот сигнал FRB 20220610A првпат беше откриен на 10 јуни 2022 година, достигнувајќи ја Земјата откако патуваше неверојатни 8 милијарди светлосни години. Што всушност се брзите изливи на …

Астрономи: Го откривме изворот на моќниот и мистериозен радио сигнал од вселената Read More »

(Видео) Роботи со ВИ, уреди за холограми… Што нуди ЦЕС 2024, саемот за потрошувачки технологии во Лас Вегас


Во Лас Вегас, САД, вчера е отворен годинашниот Саем за потрошувачки технологии – „ЦЕС 2024“, на којшто ќе бидат претставени роботи со вештачка интелигенција, уреди за холограми, егзоскелети како помагала за спортисти и други современи технолошки направи. Во средиштето на вниманието на овогодишниот настан е вештачката генеративна интелигенција – ВГИ. Општо земено, забележливо е зголеменото …

(Видео) Роботи со ВИ, уреди за холограми… Што нуди ЦЕС 2024, саемот за потрошувачки технологии во Лас Вегас Read More »

НАСА ја одложи мисијата да испрати екипаж на Месечината


Астронаутите на американската вселенска агенција НАСА нема да имаат можност да чекорат по површината на Месечината барем до септември 2026 година. Последен пат луѓето биле на Месечината во 1972 година, а благодарение на мисијата во рамките на програмата на НАСА Артемис, тие се на пат да се вратат на површината на Месечината. Сепак, американската вселенска …

НАСА ја одложи мисијата да испрати екипаж на Месечината Read More »

Неуспешна американската мисија на Месечината: Леталото има проблем


Американската мисија на Месечината лансирана во понеделникот наиде на технички проблем. Astrobotik, компанијата зад проектот, вели дека нејзиното вселенско летало Peregrine доживеало „аномалија“ што го спречило да ги насочи своите соларни панели кон Сонцето. Без можност за полнење на батериите, мисијата нема да може да продолжи, јавува Би-би-си. За потсетување, првиот американски лунарен модул во …

Неуспешна американската мисија на Месечината: Леталото има проблем Read More »

(Во живо) Американците лансираа ракета на Месечината – прва по „Аполо“


Лансирана е ракетата „Вулкан“ што го носеше вселенското летало „Перегрин“. Ракетата беше лансирана од Кејп Канаверал на Флорида во 08:18 часот. Ако вселенското летало „Перегрин“ безбедно слета на нашиот природен сателит, тоа ќе биде првото американско летало што ќе направи меко слетување на површината на Месечината од ерата на „Аполо“. Прво американско слетување на Месечината …

(Во живо) Американците лансираа ракета на Месечината – прва по „Аполо“ Read More »

Колку електрична енергија би можеле да потрошат сите електрични автомобили и камиони во ЕУ во 2040 година


Околу 70 отсто од патничките автомобили на патиштата во Европската унија во 2040 година и понатаму ќе имаат мотори со внатрешно согорување. Електричните автомобили и електричните камиони во ЕУ сега трошат околу 16 TWh (терават часови) електрична енергија годишно (1 TWh=1.000.000 MWh). До 2040 година, овој број значително ќе се зголеми бидејќи флотата на ЕУ …

Колку електрична енергија би можеле да потрошат сите електрични автомобили и камиони во ЕУ во 2040 година Read More »

„Гугл“ воведе „устав за роботи“, за машините да не се бунтуваат против луѓето


Истражувачката лабораторија за вештачка интелигенција на Google, DeepMind, го претстави AutoRT, роботски систем инспириран од принципите на роботиката на Исак Асимов, кој го подобрува донесувањето одлуки за задачи во реалниот свет. Во значаен чекор кон подобрување на способностите на роботите, роботскиот тим на DeepMind откри три иновации кои имаат за цел да овозможат побрзо, поефикасно …

„Гугл“ воведе „устав за роботи“, за машините да не се бунтуваат против луѓето Read More »

Најголемото индијанско племе во САД против НАСА за испраќањето човечки останки на Месечината


Соединетите Држави наскоро ќе го лансираат своето прво вселенско летало за обид за меко слетување на Месечината по Аполо, во историска соработка со приватниот сектор која не беше добро прифатена од сите. Народот Навахо, најголемото домородно племе во Америка, изрази загриженост поради присуството на кремирани човечки останки на леталото, нарекувајќи ја мисијата „сквернавење“ на Месечината, …

Најголемото индијанско племе во САД против НАСА за испраќањето човечки останки на Месечината Read More »