Конгресот на САД усвои закон со кој бара Кина да го продаде ТикТок или ќе биде забранет во земјата


Вашингтон –  Kомитетот за енергија и трговија при Конгресот на САД усвои закон со кој на кинеската компанија ByteDance и дава рок од шест месеци да се откаже од сопственоста на платформата TikTok, во спротивно платформата ќе биде забранета во САД. „Овој закон има однапред одреден исход: целосна забрана на ТикТок во САД. Владата се …

Конгресот на САД усвои закон со кој бара Кина да го продаде ТикТок или ќе биде забранет во земјата Read More »

„Мајкрософт“ ќе го укине „Виндоус потсистемот за Андроид“ (ВСА)


„Мајкрософт“ во октомври 2021 година го претстави „Виндоус потсистемот за Андроид“ (ВСА), функција којашто му дозволуваше на „Виндоус 11“ да управува со апликации наменети за „Гугл андроид“. Сепак, крајот на сè тоа ќе се случи следната година. „Мајкрософт“ на својата страница објави дека „ВСА“ ја прекинува поддршката на 5 март 2025 година. Корисниците дотогаш може …

„Мајкрософт“ ќе го укине „Виндоус потсистемот за Андроид“ (ВСА) Read More »

Американците тврдат: Оваа марка ги прави најдобрите автомобили


Секогаш е интересно истражување кое ни го покажува вкусот на возачите – особено кога резултатите се толку контроверзни. American Consumer Report направи истражување за тоа која марка на автомобили ги прави најдобрите возила, а критериумите беа повеќе од строги. Прво, вкупната оцена за моделите се заснова на четири работи: тест на патот, доверливост, задоволство на …

Американците тврдат: Оваа марка ги прави најдобрите автомобили Read More »

(Видео) Американци и Русин тргнаа со ракетата на Маск до Меѓународната вселенска станица


Ракета од SpaceX, основана од претприемачот и милијардер Елон Маск, полета од Флорида рано утринава превезувајќи екипаж од тројца американски астронаути и руски космонаут на пат кон Меѓународната вселенска станица (ISS) на шестмесечен престој во научната мисија во Земјината орбита. Двостепена ракета Falcon 9 која носи автономно управувана капсула Crew Dragon наречена Endeavor беше лансирана …

(Видео) Американци и Русин тргнаа со ракетата на Маск до Меѓународната вселенска станица Read More »

Спејс Икс го одложи лансирањето на Фалкон 9 до Меѓународната вселенска станица


Лансирањето на ракетата Фалкон 9 на американската компанија Спејс Икс до Меѓународната вселенска станица е одложено за еден ден поради временските услови, соопшти операторот. Летот првично планиран за 23:16 часот по локално време во саботата (5:16 часот во недела по средноевропско време) од вселенскиот центар Кенеди во Кејп Канаверал, Флорида, беше одложен поради силните ветрови, …

Спејс Икс го одложи лансирањето на Фалкон 9 до Меѓународната вселенска станица Read More »

Пристигнаа првите фотографии од лендерот Одисеј, тој е превртен на страна и има оштетувања


Објавени се првите јасни фотографии од лендерот Одисеј, кој се наоѓа на површината на Месечината и ја покажуваат неговата состојба. Меѓу фотографиите има и една на која се гледа дека лендерот е превртен на страна и дека едната „нога“ е скршена при слетувањето на Месечината. Сепак, и покрај ова, лендерот продолжи да работи и да …

Пристигнаа првите фотографии од лендерот Одисеј, тој е превртен на страна и има оштетувања Read More »

Русија лансираше ирански истражувачки сателит во вселената


Русија лансираше ирански истражувачки сателит во вселената кој ќе ја скенира топографијата на Иран од височина од 500 километри. Сателитот „Парс 1“ е лансиран на руска ракета „Сојуз“ од космодромот Восточни во источниот регион Амур, тежи 134 килограми и е опремен со три камери. – Нашите сегашни домашни бази за лансирање сè уште немаат можност …

Русија лансираше ирански истражувачки сателит во вселената Read More »

Истражувачите ја открија „мистеријата за убиството на ѕвездата“, тајна на вселената чувана речиси четири децении


Неутронската ѕвезда со виолетова боја беше во центарот на брилијантната „низа бисери“, прстен настанат од исклучително жежок гас. Научниците тврдат дека ја решиле мистеријата за причината за познатата космичка експлозија. Експлозија на ѕвезда беше забележана во блиската галаксија во февруари 1987 година. Беше видлива од Земјата со месеци, бидејќи емитуваше светлина 100 милиони пати посилна …

Истражувачите ја открија „мистеријата за убиството на ѕвездата“, тајна на вселената чувана речиси четири децении Read More »

Рециклираната облека нема да ја спаси планетата. „Не можете ништо да направите со маица од ПЕТ шишиња“


Во многу продавници денес е тешко да се најде облека на чија етикета не пишува дека е направена од „рециклирани материјали“. Во колекцијата на H&M минатата година, на пример, 79 проценти од полиестерот беше од рециклирани материјали, а следната година компанијата има намера повторно да ги рециклира. Шведскиот гигант за брза мода за AFP изјави …

Рециклираната облека нема да ја спаси планетата. „Не можете ништо да направите со маица од ПЕТ шишиња“ Read More »

Полна црвена линија на европските патишта – што значи?


Владата на Андалузија неодамна за прв пат нацрта црвена линија каде порано имаше двојна бела линија. Оваа црвена линија, нацртана на националниот пат А-355 во Малага, еден од најопасните во Шпанија, означува важен чекор во подобрувањето на безбедноста на патиштата. Бидејќи двојната бела линија очигледно не ја исполни својата цел, Шпанците повлекоа црвена линија над …

Полна црвена линија на европските патишта – што значи? Read More »

Јапонската сонда изненади: Повторно работи откако ја помина ноќта на Месечината


Јапонската вселенска агенција соопшти дека нејзиниот лендер SLIM неочекувано ја преживеал ледената лунарна ноќ и повторно воспоставил комуникација со Земјата, откако леталото направи историско прецизно слетување на Месечината. Паметниот лендер за истражување на Месечината (SLIM) се спушти на површината на Месечината минатиот месец, со што Јапонија стана петтата земја што слета со сонда на најблиското …

Јапонската сонда изненади: Повторно работи откако ја помина ноќта на Месечината Read More »

Маск најави алтернатива за „Gmail“: „Пристигнува „Xmail”“


Генералниот директор на „Tesla“ и компанијата „SpeceX“ Илон Маск, на својата социјална мрежа „X“ дека наскоро ќе лансира нов производ под име „Xmail“ како алтернатива за широко користената услуга „Gmail“. „Доаѓа“,одговорил Маск на прашањето дали планира да ја лансира услугата „Xmail“. Тој не открил детали за тоа кога услугата би можела да биде лансирана. Неговите …

Маск најави алтернатива за „Gmail“: „Пристигнува „Xmail”“ Read More »

НАСА се огласи по американското враќање на Месечината, а сподели и фантастична фотографија од кратерот


Американската НАСА го објави историскиот успех на компанијата Intuitive Machines, која пред неколку дена успеа да слета вселенско летало на Земјиниот сателит по 52 години отсуство на вселенски летала од САД на Месечината. Во врска со фантастичниот подвиг, НАСА изјави дека ова е прво слетување на Месечината како дел од кампањата Артемис. „Шест научни инструменти …

НАСА се огласи по американското враќање на Месечината, а сподели и фантастична фотографија од кратерот Read More »

Истражување: Вентилацијата во автобус значително го намалува ризикот од инфекција


Веројатноста да се заразиме додека се возиМЕ со јавен превоз зависи од тоа колку добро е проветрен просторот, покажува новото истражување кое користело компјутерски симулации на ширење на вирусот. Автобус со активна вентилација претставува значително помал ризик од инфекција отколку затворена просторија со мала вентилација, заклучува студијата на научниците од Универзитетот во Касел во Германија. …

Истражување: Вентилацијата во автобус значително го намалува ризикот од инфекција Read More »

„Одисеј“ слета на Месечината – првпат по 50 години


Компанија со седиште во Хјустон успешно го спушти првото американско вселенско летало во последните 50 години на Месечината, како дел од напорите на НАСА да го отвори патот за комерцијалните вселенски летала да ги вратат астронаутите на сателитот на Земјата до крајот на деценијата. Планот беше Intuitive Machines полека да го приземји својот хексагонален слетувач …

„Одисеј“ слета на Месечината – првпат по 50 години Read More »

„Гугл“ привремено го запре „Џемини“, неточно генерира историски слики


„Гугл“ (Google) привремено го запре својот најнов модел на вештачка интелигенција, „Џемини“ (Gemini), да генерира слики од луѓе, по бурните реакции поради прикажување на различни етникуми и полови. „Џемини“ создава реални слики врз основа на описите на корисниците на сличен начин како „ЧетГПТ“ (ChatGPT) на OpenAI. Како и другите модели, тој е обучен да не …

„Гугл“ привремено го запре „Џемини“, неточно генерира историски слики Read More »

САД се враќаат на Месечината по 50 години: „Одисеј“ треба да слета пред полноќ


Компанија со седиште во Хјустон во четврток ќе се обиде да го приземји првото американско вселенско летало на Месечината по 50 години, како дел од напорите на НАСА да го отвори патот за комерцијалните вселенски летала да ги вратат астронаутите на сателитот на Земјата до крајот на деценијата. Ако сè оди според планот, компанијата Intuitive …

САД се враќаат на Месечината по 50 години: „Одисеј“ треба да слета пред полноќ Read More »

Сателитот ЕРС-2 согоре во атмосферата над Пацификот – не ја допре Земјата


Европскиот сателит кој беше пионер на многу од технологиите што се користат за следење на планетата и нејзината клима падна на Земјата. Сателитот ЕРС-2 тежок два тона изгоре во атмосферата над Пацификот. Досега нема извештаи од очевидци за смртта на сателитот или за какви било остатоци кои стигнале до површината на Земјата. ERS-2 беше една …

Сателитот ЕРС-2 согоре во атмосферата над Пацификот – не ја допре Земјата Read More »

Паметниот прстен на Apple наскоро  на пазарот, ќе контролира и други уреди на компанијата


Долгоочекуваниот влез на Apple во технологијата за паметни прстени се чини дека е при крај, а извештаите сугерираат дека технолошкиот гигант се подготвува да ја надмине фазата на патент. Според Electronic Times, развојот на Apple укажува на претстојниот производ подготвен за пазарот. „Се чини веројатно дека комерцијализацијата е блиску“, се вели во извештајот, цитирајќи увид …

Паметниот прстен на Apple наскоро  на пазарот, ќе контролира и други уреди на компанијата Read More »

Маск: Првиот човек со вграден мозочен имплант контролира компјутерски глушец со своите мисли


  Првиот човек кој доби мозочен имплант од компанијата за медицинска технологија на Илон Маск, Неуралинк (Neuralink), се чини дека целосно се опорави и може да контролира компјутерски глушец со своите мисли, рече Маск. „Напредокот е добар досега и се чини дека пациентот целосно закрепнал, со невролошки ефекти за кои сме свесни. Пациентот може да …

Маск: Првиот човек со вграден мозочен имплант контролира компјутерски глушец со своите мисли Read More »