Самсунг го претстави новиот стилски Галакси Таб Ес5е (Galaxy Tab S5e)


Компанијата Самсунг (Samsung Electronics Co., Ltd.) денес го најави Галакси Таб Ес5е (Galaxy Tab S5e) – потенок, полесен и внимателно дизајниран таблет со паметни карактеристики кои ќе ви помогнат да останете поврзани. Најновиот Самсунг таблет има голем екран со дијагонала од 10,5 инчи и огромен капацитет на батеријата. Галакси Таб Ес5е е прецизно изработен за …

Самсунг го претстави новиот стилски Галакси Таб Ес5е (Galaxy Tab S5e) Read More »

Смартфон LG G8 има вибрирачки OLED екран со функција на звучник


LG продолжува да открива некои детали за својот смартфон G8, а сега се појави еден многу интересен. Смартфон користи  Crystal Sound OLED технологија која LG ја искористи за некои свои ТВ уреди, што значи дека целиот екран ќе вибрира и ќе има функција на звучник. Овие вести се потврда дека  G8 ќе биде првиот flagship …

Смартфон LG G8 има вибрирачки OLED екран со функција на звучник Read More »

Презентирани најголемите „QLED“ телевизори досега


Компанијата Самсунг (Samsung Electronics Co.) ја претстави најновата “QLED“ серија на телевизори на Форумот Самсунг Европа, одржан во Конгресниот центар “Алфандега Порто“ во Порто, Португалија. Претставувањето на најновата “QLED“ серија на телевизори се одржа непосредно пред официјалниот почеток на продажба кај малопродажните партнери ширум Европа, најавен за следниот месец. На Форумот Самсунг Европа присуствуваа над …

Презентирани најголемите „QLED“ телевизори досега Read More »

НАСА потврди дека роверот „Опортунити“ ја заврши мисијата на Марс


Роверот „Опортунити“ престана со работа, и официјално ја заврши мисијата на Марс, соопшти НАСА. „Опортунити“ пристигна на Црвената планета во 2004 година и во текот на 15 години функционирање прати многу важни податоци назад на Земјата. Роверот помина 45 километри по површината на Марс што е апсолутен рекордер, а едно од најважните откритија до кое …

НАСА потврди дека роверот „Опортунити“ ја заврши мисијата на Марс Read More »

За помалку од 100.000 долари ќе може да патуваме на Марс


Луѓето може еден ден да се преселат на Марс за помалку од 100.000 долари и да се вратат на Земјата, доколку не им се допадне на Црвената планета. Основачот на бројни компании, меѓу кои и „Спејс икс“ Елон Маск верува дека еден ден обичните граѓани ќе можат да одат на Марс и можеби ќе започнат …

За помалку од 100.000 долари ќе може да патуваме на Марс Read More »

Сателит сними светлосни експлозии во атмосфера


Ултравиолетовиот телескоп поставен 2016 година на рускиот сателит „Ломоносов“ забележа силни светлосни „експлозии3 во земјината атмосфера чија природа не е објаснета, вели директорот на Институтот за истражување на нуклеарна физика на московскиот државен универзитет, Михаил Панасјак. „Со помош на телескопот успеавме да добиеме позначителни резултати отколку што очекувавме. Се чини дека наидовме на нови физички …

Сателит сними светлосни експлозии во атмосфера Read More »

Првиот македонски електричен автомобил


Првиот македонски електричен автомобил развиен од тимот на „ББ Класик Карс“ со кодно име „ЗАС Г20“ денеска беше претставен пред домашната јавност. „ЗАС Г20“  претставува проект реализиран од страна на тимот на „ББ Класик Карс“, со финансиска поддршка од Фондот за иновации и технолошки развој и со поддршка на повеќе специјализирани фирми и занаетчии, а …

Првиот македонски електричен автомобил Read More »

Јутјуб ќе се бори против теориите на заговор


Јутјуб објави дека ќе престане да препорачува толку многу видеа, кои вклучуваат конспиративни теории и други лажни тврдења. На овој начин компанијата се обидува да ги адресира тековните критики, дека нејзините алгоритми помагаат во ширењето на дезинформации, пишува „Волстрит журнал“. Видеа кои може да ги „дезинформират корисниците на штетни начини“, како оние кои тврдат дека …

Јутјуб ќе се бори против теориите на заговор Read More »

Револуционерна модуларна микро ЛЕД технологија на екраните на Самсунг


Компанијата „Самсунг Електроникс“ ги претстави своите најнови иновации со модуларната Микро ЛЕД дисплеј технологија во рамки на годишниот ЦЕС настан – „Прв поглед“ (First Look) кој се одржа во Ариа Ресорт & Казино во Лас Вегас. Револуционерните нови дизајни на Микро ЛЕД технологијата ги вклучуваат: новиот 75 инчен дисплеј, 219-инчниот екран “The Wall“, како и …

Револуционерна модуларна микро ЛЕД технологија на екраните на Самсунг Read More »

Започнува револуцијата 5Г


Обичните потрошувачи конечно ќе ја доживеат 5Г технологијата во 2019 година, која ќе им овозможи да ги искористат предностите на широкопојасните брзини на паметните телефони и други мобилни уреди. Телекомуникациската индустрија ја промовира 5Г како огромен чекор напред формирајќи со тоа основа за футуристички способности, како што се холографски (тридимензионални) видеоповици, мобилни компјутери со вештачка …

Започнува револуцијата 5Г Read More »

Најпотценетите паметни телефони во 2018 година


Во 2018 година на пазарот се појавија многу паметни телефони. Поради тоа не е изненадување дека дел од нив не добија достојна доза од нашето внимание. Во следните редови ќе ги споменеме најпотценетите модели. Вреди да се потсетиме барем за миг, пред да ги видиме новите предлози на компаниите, кои ќе се појават уште на …

Најпотценетите паметни телефони во 2018 година Read More »

Телевизорите „Фреjм“ и „Сериф“ стигнуваат следната година


Компанијата „Самсунг Електроникс“ најави дека новите телевизори од 2019 година кои го подобруваат животниот стил, „Фрејм“ (The Frame) и „Сериф“ ТВ (Serif TV) ќе бидат изложени на „CES 2019“, најголемата светска изложба за потрошувачка електроника во Лас Вегас. ТВ уредите „Фрејм“ и „Сериф“ се комбинација од наградуван и иновативен дизајн, кој одговара на секаков тип …

Телевизорите „Фреjм“ и „Сериф“ стигнуваат следната година Read More »

По бурните реакции: Запрен проектот за генетски модификувани бебиња


Проектот на кинеските научници за добивање генетски модификувани бебиња е запрен по бурните негативни реакции од голем број светски научни центри, соопшти одговорниот за проектот, д-р Хе Џианкуј. Претходно, на биомедицинска конференција во Хонгконг, тој најави дека со неговите соработници успешно ја променил ДНК на бебиња близначки, зачнати од ХИВ-позитивен татко, што е прв случај …

По бурните реакции: Запрен проектот за генетски модификувани бебиња Read More »

Се родија првите генетски модифицирани бебиња отпорни на ХИВ


Првпат во светот се родија две бебиња со генетска модификација, објавија кинески научници. Двете девојчиња се отпорни на ХИВ-вирусот. „Две убави мали кинески девојчиња со имиња Лулу и Нана дојдоа на свет, исто како сите други здрави бебиња“, изјави истражувачот Хах И Јукуи во видео објавено на Јутјуб. Научниците добиле одобрение да работат на неколку …

Се родија првите генетски модифицирани бебиња отпорни на ХИВ Read More »

НАСА слави: „Инсајт“ ги испрати првите фотографии од Марс


Сондата на американската вселенска агенција НАСА синоќа слета на Марс по седумминутно спуштање на површината на Црвената планета. Потврдата за слетувањето на сондата „Инсајт“ стигна преку радиосигнали на кои им требаа над 8 минути да стигнат до Земјата. Сондата пред слетувањето помина пат од 428 милиони километри, за што ѝ требаа околу шест месеци. „Многу …

НАСА слави: „Инсајт“ ги испрати првите фотографии од Марс Read More »

„Сојуз“ повторно полета: Спектакуларно видео од лансирањето на руската ракета


Објавено е видео од првото лансирање на ракетата „Сојуз ФГ“ по неуспешното лансирање во октомври кога се случија технички проблеми. ЕСА објави интересно видео во кое е прикажана ракетата „Сојуз“ како полетува од космодромот Бајконур во Казахстан. На видеото се гледа како ракетата ја напушта Земјата и лета кон Меѓународната вселенска станица. „Сојуз“ го однесе …

„Сојуз“ повторно полета: Спектакуларно видео од лансирањето на руската ракета Read More »

Илон Маск доби ривал во освојувањето на Вселената


До пред извесно време, САД, Русија и други побогати држави во светот се натпреваруваа кој ќе стигне најдалеку во вселената главно преку државните вселенски агенции, но денес властите имаат други приоритети, па трката ја преземаат приватни компании. Додека Илон Маск и неговата „Спејс-икс“ се обидуваат да стапнат на Марс пред НАСА, сега добија уште еден …

Илон Маск доби ривал во освојувањето на Вселената Read More »

Самсунг добитник на 30 „ЦЕС 2019“ награди за иновации за неверојатен дизајн и инженерство


Компанијата Самсунг Електроникс, светски лидер за технологија, соопшти дека триесет од нивните нови продуктни иновации се добитници на “ЦЕС 2019“ (CES® 2019) Наградите за Иновации, меѓу кои и две признанија за најдобра иновација. Овој престижен програм ги наградува уредите и услугите кои го претставуваат неверојатниот дизајн и инженерство во најсовремената технологија. Наградите го акцентираа наследството …

Самсунг добитник на 30 „ЦЕС 2019“ награди за иновации за неверојатен дизајн и инженерство Read More »

Самсунг дава 5 години гаранција на одбрани „UHD“ и „QLED“ телевизори


Компанијата Самсунг подготви нови промотивни активности и тоа во период од 1 oктомври до 31 декември 2018 година, сите оние кои ќе купат Самсунг „UHD“ или „QLED“ ТВ уред од серијата „Н“ (“N”) од 2018 година ќе добијат 5 години гаранција. Исто така, покрај оваа гаранција, Самсунг овозможува и дополнителна гаранција од 10 години во …

Самсунг дава 5 години гаранција на одбрани „UHD“ и „QLED“ телевизори Read More »

Кина разви софтвер за препознавање луѓе по одот


Кинеските власти почнаа да користат нов систем за препознавање луѓе: според единствениот облик на телото на еден човек и според неговото одење. Технологијата може да биде од исклучително значење кога во одредена ситуација, лицето на еден човек не се гледа на снимки од безбедносна камера. – Системот може да идентификува човек на растојание од 50 …

Кина разви софтвер за препознавање луѓе по одот Read More »