Над 400 зоополицајци ќе бидат распоредени низ цела Бугарија


Над 400 зоополицајци ќе работат на територијата на Бугарија, соопшти директорот на „Национална полиција“ Христо Терзијски на редовниот месечен брифинг. Терзијски наведе дека 433 лица се истражни полицајци и оперативци, кои изразиле желба да работат и во таа сфера. – Ако се случи инцидент со животни, тие ќе одговорат соодветно, бидејќи се запознаени со постапките …

Над 400 зоополицајци ќе бидат распоредени низ цела Бугарија Read More »

Каменос: Скопје нема причина да инсистира на име кое велат дека го користат во последните 70 години


Лидерот на Независни Грци, коалицискиот партнер во грчката Влада и актуелен министер за одбрана, по заедничкиот состанок на парламентарната група и на извршниот комитет на партијата рече дека не верува дека до Самитот на НАТО ќе се исполнат сите предуслови за решение на проблемот, одговарајќи на новинарско прашање што ќе прави на следниот состанок на …

Каменос: Скопје нема причина да инсистира на име кое велат дека го користат во последните 70 години Read More »

Бугарија: Истрага за потеклото на парите на богатите граѓани


Бугарски обвинители денеска соопштија дека ќе покренат истрага за потеклото на парите на богатите граѓани кои поседуваат луксузен имот или автомобили. Главниот обвинител нареди истрага за потекло на парите на Бугарите кои во 2015 и 2016 година купиле имот во вредност повеќе од половина милион лева или околу 255.000 евра. Истрага ќе има и за …

Бугарија: Истрага за потеклото на парите на богатите граѓани Read More »

Рама: Албанија е спремна за почеток на преговорите со ЕУ


Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека неговата земја е поблиску од било кога до исторскиот момент на започнување преговори за членство во Европската унија, благодарејќи на неговата Социјалистичка партија. – Дојдовме до таму каде што многу луѓе мислеа и пропагираа дека не можеме. Ние ги вклучивме правосудните реформи во програмата со убедување дека времето ги …

Рама: Албанија е спремна за почеток на преговорите со ЕУ Read More »

Сириските Курди со закана до Ердоган: „Соодветно“’ ќе ги пречекаме турските војници


Сириските демократски сили (СДФ), коалиција на бунтовнички групи од северот на Сирија, во која членуваат и најголемите курдски вооружени групи, возвратија на заканата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за проширување на операцијата на северот на Сирија. Претставникот на СДФ, Редур Џели изјави дека доколку Ердоган „се обиде да ја прошири својата офанзива, ќе добие …

Сириските Курди со закана до Ердоган: „Соодветно“’ ќе ги пречекаме турските војници Read More »

Албанија: Рама стравува од закажаниот протест на опозицијата во Тирана


Сојузниците на опозицијата во Албанија денес се собраа во седиштето на Демократската партија за да решат одредени прашања за утрешниот протест. Љуљзим Баша, претседателот на ДП ги повика граѓаните да излезат на улиците, а со цел обединување на Албанците, тој истакна дека ќе присуствува на протестот заедно со неговото семејство. Според него, на овој начин …

Албанија: Рама стравува од закажаниот протест на опозицијата во Тирана Read More »

Светиот синод на ГПЦ го потврди и повтори ставот против терминот Македонија


Во името Македонија се содржани и кулминираат иредентистичките расположенија на државата на Скопје, соопштуваат од Грчката православна црква, по денешниот состанок на Светиот синод и уште еднаш повторуваат дека не прифаќаат терминот Македонија или изведените зборови да бидат вклучени во името на нашата земја. Според соопштението, поглаварот на ГПЦ ги информирал членовите на Светиот синод …

Светиот синод на ГПЦ го потврди и повтори ставот против терминот Македонија Read More »

В понеделник во Турција средба меѓу Ердоган, Вучиќ и Изетбеговиќ


Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ в понеделник ќе отпатуваат во Турција на средба со шефот на турската држава Реџеп Тајип Ердоган. Посета на Вучиќ и Изетбеговиќ на Турција ја потврди портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин, кој престојува во посета на БиХ. Калин во Сараево …

В понеделник во Турција средба меѓу Ердоган, Вучиќ и Изетбеговиќ Read More »

Поради пожар евакуиран кат на белградската Воено-медицинска академија


Пациентите и вработените од вториот кат на белградската Воено-медицинска академија вечерва бил евакуиран откако избил помал пожар. Пожарот избил на одделението за хематологија. Триесетина пожарникари со десет возила интервенирале во болничкиот комплекс. Српските медиуми јавуваат дека во пожарот немало повредени.

Турција се подготвува за бегалска криза од Африн


Турската Црвена полумесечина соопшти дека е подготвена за можна бегалска криза во областа на сирискиот град Африн, каде Армијата на Турција од саботата спроведува офанзива против Силите за заштита на народот (УПГ) на сириските Курди. Во областа на Африн, во северозападна Сирија, живеат над 300.000 луѓе, од кои една третина се внатрешно раселени лица. Според …

Турција се подготвува за бегалска криза од Африн Read More »

Средба Вучиќ-Рама: Ставот за Косово е основна ралика меѓу Србија и Албанија


Србија и Албанија имаат добри односи, кои се особено важни за стабилноста на Западниот Балкан, изјави денеска во Давос српскиот претседател Александар Вучиќ на средбата со албанскиот премиер Еди Рама. – Фактот дека имаме различни ставови за одредени прашања, не значи дека не сме свесни за фактот дека нашите две земји играат важна улога во …

Средба Вучиќ-Рама: Ставот за Косово е основна ралика меѓу Србија и Албанија Read More »

Општинскиот совет на Атина отфрли барање за резолуција за протестот против името Македонија


Со осум гласа „против“ и три „за“, Општинскиот совет на Атина го отфрли барањето на пратеникот на Златна зора, Илијас Касидијарис за издавање резолуција за поддршка на протестот во Атина. Според грчката новинска агенција, АПЕ-МПЕ, јавува дописникот на МИА од Атина, атинскиот градоначалник Јоргос Каминис, предложил барањето да се отфрли со објаснување дека референдумите и …

Општинскиот совет на Атина отфрли барање за резолуција за протестот против името Македонија Read More »

Борисов: ЕУ треба да ја исправи неправдата нанесена на Западен Балкан


Потребно е Европската унија да ја исправи неправдата нанесена на Западниот Балкан и да ги интегрира балканските земји, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов во обраќањето на Светскиот економски форум во Давос. – Државите од Западниот Балкан прават се што е потребно и се што е во рамките на нивните сили да одговорат на очекувањата …

Борисов: ЕУ треба да ја исправи неправдата нанесена на Западен Балкан Read More »

УНХЦР бара ЕУ да не се откаже од планот за рамномерна распределба на мигранти


Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) денеска ја повика Европската унија да не се откажува од концептот на рамномерна распределба на барателите на азил меѓу државите членки. Некои од членки на ЕУ, како Германија, Шведска и Грција, кои примија најголем број бегалци за време на мигрантскиот бран во 2015 и 2016 година, инсистираат …

УНХЦР бара ЕУ да не се откаже од планот за рамномерна распределба на мигранти Read More »

ЕУ покрена законска постапка против пет земји членки


Европска унија покрена законска постапка против пет земји членки поради загриженоста од нивното постапување со договорите за одбрана и условите кои можеби им ги наметнуваат на снабдувачите со воена опрема. Европска комисија днеска соопшти дека испратила формални предупредувања во кои бара објаснување од Данска, Италија, Холандија, Полска и Португалија. ЕК истакнува дека е загрижена поради …

ЕУ покрена законска постапка против пет земји членки Read More »

Вучиќ и Тачи разговараа за продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина во Брисел


Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска во Давос изјави дека со косовскиот претседател Хашим Тачи разговарал за продолжување на дијалогот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина во Брисел. Вучиќ изјави дека без продолжување на дијалогот нема ни продолжување на европскиот пат на Србија, ниту пак инвестиции. – Можете да купите три месеци, шест месеци, …

Вучиќ и Тачи разговараа за продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина во Брисел Read More »

Германија ја прекина испораката на оружје на Турција поради операцијата во Африн


Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел денеска изјави дека Германија го прекинала извозот на оружје во Турција поради операцијата на Анкара против кудските формации во реонот на сирискиот град Африн. – Што се однесува до тековните консултации за извоз на оружје, за Владата е јасно дека немаме право да испорачаме оружје во регион каде …

Германија ја прекина испораката на оружје на Турција поради операцијата во Африн Read More »

Европските новинарски здруженија се загрижени за состојбата на медиумите во Србија


Известувачот на Европскиот парламент за Србија, Дејвид Мекалистер и повеќе европски новинарски здруженија изразија загриженост за состојбата во која се наоѓаат медиумите во Србија. Мекалистер за опозициониот весник „Данас“ изјави дека на Србија и е потребен јасен напредок во почитувањето на независноста на медиумите, решавање на заканите и нападите врз новинарите, како и воспоставување на …

Европските новинарски здруженија се загрижени за состојбата на медиумите во Србија Read More »

Јилдирим: Турските вооружени сили неутрализирале повеќе од 300 терористи во Африн


Турските вооружени сили неутрализирале повеќе од 300 терористи во сириската област Африн, каде продолжива операцијата „Маслиново грaнче“, изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим. Тој додаде дека операцијата во Африн продолжува според планот. Во исто време, турската агенција Анадолија цитира изјава на Јилдирим во која тој вели дека „за САД е крајно самопонижувачко тоа што во …

Јилдирим: Турските вооружени сили неутрализирале повеќе од 300 терористи во Африн Read More »

Коѕијас на твитер: Ставаме крај на иредентизмот


Шефот на грчката дипломатија, кусо по завршувањето на средбата во Давос и изјавите на премиерите на двете земји, се огласи на твитер. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, Никос Коѕијас, рече дека со надворешната политика, грчката влада става крај на иредентизмот, но конкретниот твит, е наменет повеќе за внатрешна употреба, односно во Грција …

Коѕијас на твитер: Ставаме крај на иредентизмот Read More »