Русија протерува еден црногорски дипломат


Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека Москва протерува еден црногорски дипломат, како реципрочна мерка за протерувањето на руски дипломат од Подгорица за „случајот Скрипал“. Црна Гора на 28 март објави дека се придружува на поддршката за Обединетото Кралство и еден руски дипломат го прогласи за „персона нон грата“. Владата во Подгорица тогаш објави …

Русија протерува еден црногорски дипломат Read More »

Почина Вини Мандела


Поранешната сопруга на првиот претседател црнец на Јужна Африка, Нелсон Мандела, Вини Мандела, почина на 82-годишна возраст, соопшти денеска нејзиниот личен асистент. Вини Мандела, заедно со нејзиниот поранешен сопруг и бискупот Деземонд Туту, беше една од најпознатите борци против апартхејдот во Јужна Африка. Вини Мадикизела Мандела е родена во местото Бизана на 26 септември 1936 …

Почина Вини Мандела Read More »

Анкара нареди апсење на Ѓулен поради убиство на руски дипломат


Турција издаде налог за апсење на муслиманскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој живее во доброволен егзил во САД и на уште седум лица, под обвинение за убиството на рускиот амбасадор во Турција, Андреј Карлов. Амбасадор Карлов беше убиен на 19 декември 2016 година во Анкара од страна на 22-годишен турски полицаец, кој изјави дека злосторството го извршил …

Анкара нареди апсење на Ѓулен поради убиство на руски дипломат Read More »

Малала ја заврши посетата на Пакистан


Најмладата добитничка на Нобелова награда за мир во историјата, Малала Јусафзаи (20) денеска ја заврши посетата на Пакистан. Таа првпат беше во татковината откако талибански екстремист во 2012 година ја застрела поради нејзиното залагање за едукација на девојчињата. По посетата Малала на Твитер напиша дека Пакистан за неа е „најубавото место во светот“. Таа планира по …

Малала ја заврши посетата на Пакистан Read More »

Медал за војниците место истрага за убивањето на Палестинците


  Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман во неделата ги отфрли повиците за истрага на убиството на 15 Палестинци од страна на војската на протестот на границата меѓу Газа и Израел во петокот, велејќи дека војниците постапиле правилно. „Израелските војници го направија она што е неопходно. Мислам дека сите наши војници заслужуваат медал“, рече тој …

Медал за војниците место истрага за убивањето на Палестинците Read More »

Германија ќе „увезе“ 17.000 медицински сестри и техничари


Новиот германски министер за здравство Јенс Шпан сака драстично намалениот број медицински сестри и техничари во државата да го зголеми со засилен „увоз“ од држави од ЕУ. – Во Германија сега има недостиг од 17.000 работници во секторот нега. Затоа интензивно ќе бараме медициснски сестри и техничари од европското соседство, изјави Шпан. Тој најави и …

Германија ќе „увезе“ 17.000 медицински сестри и техничари Read More »

Кина воведе царини за 128 американски производи


Кина објави противмерки на увоз на американски производи наметнувајќи царини во висина до 25 отсто за 128 приоизводи како одговор на американските царини за челик и за алуминиум, објави кинеското Министерство за финансии. Официјален Пекинг предупреди минатиот месец дека размислува за воведување царини што предизвика голема загриженост поради можно избивање трговска војна меѓу двете држави. …

Кина воведе царини за 128 американски производи Read More »

Трамп твита и на Велигден


Американскиот претседател Доналд Трамп денеска заедно со првата дама Меланија присуствуваше на велигденска миса во Епископална црква, што се наоѓа во близина на неговиот дом во Палм Бич. Но, Трамп и на Велигден беше активен на Твитер. Прво им честита Велигден на своите следбеници, а во следниот твит се пожали на „смешните либерални закони“, кои според …

Трамп твита и на Велигден Read More »

Весели му одговори на Ердоган: Не потклекнуваме на надворешен притисок


Претседателот на косовскиот Парламент, Кадри Весели истакна дека е изненаден од изјавата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за преземените чекори на косовската Влада по депортацијата на шесте турски граѓани. Тој наведе дека дека таквите изјави не придонесуваат за пријателството меѓу двете земји, Косово и Турција и ги оправдува одлуките на премиерот Рамуш Харадинај за …

Весели му одговори на Ердоган: Не потклекнуваме на надворешен притисок Read More »

Русија упати 14 прашања до Велика Британија, а 10 до Франција за Скрипал


Руското Министерство за надворешни работи упати до Велика Британија 14, а до Франција 10 прашања во врска со труењето на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, за кои Москва бара одговор. Прашањата се фокусирани на вклучувањето на француски истражувачи во истрагата за труењето, а Москва се интересира врз која основа Франција …

Русија упати 14 прашања до Велика Британија, а 10 до Франција за Скрипал Read More »

Кинези со дронови прошверцувале телефони вредни 80 милиони долари


Кинеските власти разбиле група шверцери кои со дронови нелегално пренесувале паметни телефони од Хонг Конг. Шверцерите пренесувале и по 15.000 телефони за една ноќ. – Секој ден од 10.000 до 15.000 телефони се пренесувале преку граница. Со оглед на тоа дека работеле 15 денови месечно, нивниот месечен приход бил над 1,3 милиони евра – наведе …

Кинези со дронови прошверцувале телефони вредни 80 милиони долари Read More »

(ВИДЕО) Се урна зграда во Индија, десет лица загинаа спиејќи


Најмалку десет лица загинаа, а двајца се повредени при уривање на трикатна зграда во градот Индоре во Индија. Спасувачката операција, што беше спроведена во текот на ноќта веќе е при крај, а локалната полиција смета дека нема повеќе лица под рушевините. Десет лица се извлечени живи од под рушевините. Причината за несреќата се уште не …

(ВИДЕО) Се урна зграда во Индија, десет лица загинаа спиејќи Read More »

„Експрес“: Ердоган му се закани на Харадинај и ги повика жителите на Косово на протест


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му се закани на косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека ќе биде одговорен за менаџирањето на состојбата со депортираните турски државјани, пренесува приштинскиот весник „Експрес“. Тој, го критикува Харадинај за разрешувањето на министерот за внатрешни работи и првиот човек на косовската тајна служба, АКИ, повикувајќи ги граѓаните на Косово да протестираат …

„Експрес“: Ердоган му се закани на Харадинај и ги повика жителите на Косово на протест Read More »

Германија: Автобус се судри со камион, едно лице загина, а 18 се повредени


Во сообраќајна несреќа што се случи на автопат во Баварија, меѓу камион и автобус, загина возачот на автобусот, а повредени се 18 лица, соопшти денеска германската полиција. Германските медиуми јавија дека во белгискиот автобус се наоѓале 50 лица во моментот на несреќата. Германската полиција наведе дека, веројатно возачот доцна забележал дека камионот што превезувал стакло …

Германија: Автобус се судри со камион, едно лице загина, а 18 се повредени Read More »

Лондон ќе овозможи руски дипломати да ја посетат Јулија Скрипал


Британската Влада ја разгледува можноста да дозволи руски дипломатски претсатвници да ја посетат Јулија Скрипал, ќерката на поранешниот двоен шпион, кои заедно беа изложени на нервен гас во Солзбери. – Го разгледуваме барањето за конзуларен пристап во согласност со нашите обврски кон меѓунароното и домашното право, вклучувајќи ги правата и желбите на Јулија Скрипал, соопшти …

Лондон ќе овозможи руски дипломати да ја посетат Јулија Скрипал Read More »

Москва протерува 50 британски дипломати


Русија протерува 50 британски дипломати во рамките на возвратните мерки по труењето на поранешниот руски шпион во Велика Британија. Поради таа причина повеќе земји протераа руски дипломати. Како што јави МИА, претходно руските власти соопштија дека ќе протераат 23 британски дипломати, сразмерно со бројот на руските дипломати кои мораа да го напуштат Лондон. Москва, сепак …

Москва протерува 50 британски дипломати Read More »

Израел се закани со проширување на воената акција


Портпаролот на израелската армија денеска изјави дека доколку се прошири насилството долж границата со Појасот Газа, Израел ќе ја прошири воената акција против милитантите. Бригадниот генерал Ронен Манелис изјави дека армијата до сега го имаше ограничено својот одговор врз оние кои се обидуваат да го кршат граничниот режим, но доколку продолжат нападите, мета на израелската …

Израел се закани со проширување на воената акција Read More »

Нобеловката Малала првпат во родниот град по нападот во кој беше застрелана


Најмладата добитничка на Нобелова награда во историјата, Малала Јусуфзаи денеска пристигна во својот роден град Мингаора, првпат откако талибански екстремист во 2012 година ја застрела поради нејзиното залагање за едукација на девојчињата. Таа, заедно со своето семејство пристигна со воен хеликоптер во долината Сват. Малала планира да се сретне со своите роднини и пријатели. Малала …

Нобеловката Малала првпат во родниот град по нападот во кој беше застрелана Read More »

Вучиќ: Има две опции за решавање на косовскиот проблем


Претседател на Србија, Александар Вучиќ на денешното отварање на Националниот конвент за ЕУ, што се одржува во рамките на внатрешниот дијалог за Косово, изјави дека пред Србија се две опции кога е во прашање решавањето на косовскиот проблем, но дека најреален е предлогот за опстанок на замрзнатиот конфликт. – Најголем број од учесниците на внатрешниот …

Вучиќ: Има две опции за решавање на косовскиот проблем Read More »