Најмалку 55 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Индија


Најмалку 55 лица загинаа, а 33 се повредени кога преполн автобус падна во клисура во Индија. Автобусот превезувал верници и се враќал од храм на еден рид во јужната држава Теланган. Возачот, кој е меѓу жртвите, ја изгубилконтролата и возилото паднало од патот. Повеќето патници претрпеле сериозни повреди.

Орбан со остри напади кон Европскиот парламент за извештајот „Саргентини“


 Ден пред клучно гласање на Европскиот Парламент за суспензија на правото на глас на Унгарија во ЕУ, премиерот Виктор Орбан одржа жестока дебата со европратениците. Извештајот „Саргентини“, наречен по известувачот, европратеничката Јудит Саргентини, предвидува активирање на „нуклеарната“ опција – членот 7 на Повелбата на ЕУ, со која се суспендира правото на глас на земја членка …

Орбан со остри напади кон Европскиот парламент за извештајот „Саргентини“ Read More »

Трамп: Америка никогаш нема да се потчини на тиранија


Американскиот претседател Доналд Трамп истакна денеска, по повод 17 години од терористичките напади на Ал Каеда, дека „Америка никогаш нема да се потчини на тероризмот“. Трамп ја упати пораката од полињата близу Шенксвил во Пенсилванија, каде се урна киднапираниот авион од Калифорнија во 2001 година. Пред точно 17 години, 19 киднапери во самоубиствена акција киднапираа …

Трамп: Америка никогаш нема да се потчини на тиранија Read More »

ОН: Бројот на гладни во светот се зголемува


Бројот на гладни луѓе во светот се зголемил во изминатите три години, со што е вратено нивото од пред една деценија, се нагласува во извештај на ОН. Извештајот објавен денеска покажува дека 821 милион луѓе, секој деветти на планетата, се неухранети во 2017 година (815 милиони вo 2016 година). Речиси 151 милиони деца под пет …

ОН: Бројот на гладни во светот се зголемува Read More »

Џонсон: Германија подвлече црвени линии за Косово, но не и САД


Мислам дека Германија има подвлечено црвени линии во поглед на тоа колку далеку ќе се оди во решавањето на косовското прашање, додека САД тоа го немаат сторено, изјави американскиот републикански сенатор и претседател на сенатскиот Комитет за внатешна безбедност, Рон Џонсон во интервјуто за Радио Слободна Европа. Тој додаде дека американскиот став е прилично конзистентен …

Џонсон: Германија подвлече црвени линии за Косово, но не и САД Read More »

Средба Путин-Си на економскиот форум во Владивосток


Во пристанишниот град Владивосток, на Далечниот Исток на Русија, денеска се одржува Источниот економски форум на кој учествуваат илјадници политички и бизнис претставници од 60-ина држави. На форумот се одржа и средба меѓу претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг, кој за првпат учествува на овој форум. Форумот во Владивосток беше воспоставен …

Средба Путин-Си на економскиот форум во Владивосток Read More »

Гутереш: Климатските промени се директна егзистенцијална закана


Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш предупреди дека светот се соочува со „директна егзистенцијална закана“ и дека мора да ја намали зависноста од фосилните горива до 2020 година, со цел да се спречи „излегување на климатските промени од контрола“. Гутереш истакна дела станува збор за „кризна ситуација“ што треба под итно да се решава, оценувајќи …

Гутереш: Климатските промени се директна егзистенцијална закана Read More »

Калифорнија ќе ги затвори сите термоцентрали до 2045 година


Гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија, Џери Браун го потпиша законот со кој државата се обврзува до 2045 година да произведува струја без емисија на јаглерод диоксид. – Ќе ги исполниме обврските од Договорот од Париз и ќе ја насочиме нашата економија да испушта нула јаглерод диоксид, изјави гувернерот Браун. Американскиот претседател Доналд Трамп ги …

Калифорнија ќе ги затвори сите термоцентрали до 2045 година Read More »

Шведска: Екстремната десница во подем, главните блока во пат-позиција


Шведска се соочува со пролонгиран период на политичка неизвесност, по изборите во кои двата главни парламентарни блока завршија со речиси ист број гласови, но далеку од бројот потребен за мнозинство, додека екстремно-десничарската Шведски демократи ветува дека ќе покаже вистинско влијание во парламентот, иако освои помалку места отколку што се предвидуваше. Популистичката антиимигрантска партија освои 17,6 …

Шведска: Екстремната десница во подем, главните блока во пат-позиција Read More »

Русија ги почна најголемите воени вежби по Студената војна


Во рускиот Источен воен округ почнаа најголемите воени вежби во историјата на постсоветска Русија, јави агенцијата ДПА. Во вежбите „Исток-2018“ во рускиот Далечен исток учествуваат 300.000 војници, повеќе од 1.000 авиони, хеликоптери и дронови, 36.000 тенкови, оклопни транспортери и други оклопни возила, како и 80 бродови и помошни објекти, соопшти руското Министерство за одбрана. Министерството …

Русија ги почна најголемите воени вежби по Студената војна Read More »

Најмалку 35 жртви во експлозија на цистерна со гас во Нигерија


Најмалку 35 лица загинаа, а стотици се повредени во северната нигериска држава Насарава при експлозија на камион цистерна со гас, која предизвика пожар. Претставник на државната служба за вонредни ситуации соопшти дека несреќата се случила при истоварување на гасот на бензинска пумпа на патот од Лафија до Макурди, кој го поврзува главниот град Абуџа со …

Најмалку 35 жртви во експлозија на цистерна со гас во Нигерија Read More »

Избори во Шведска: Подем на екстремната десница


Шведска, по се изгледа, успеа да одолее на националистичката треска предизвикана од миграциската криза во Европа, оценува францускиот весник „Монд“. Весникот наведува дека првичните резултати од вчерашните парламентарни избори покажуваат дека левицата и десницата се речиси изедначени, со тоа што екстремната десница ги подобри своите позиции што ќе и овозможи поголемо влијание во политиката во земјата. …

Избори во Шведска: Подем на екстремната десница Read More »

Руската православна црква му се заканува на вселенскиот патријарх Вартоломеј


Руската православна црква се закани дека ќе му се одмазди на ривалот со седиште во Истанбул ако дозволи Украина да ги прекине духовните врски со Москва и со тоа да стави крај на руското религиско владеење во земјата. Метрополитот Хиларион, шеф на Одделението за односи со јавност на Руската православна црква, вчера изјави дека ако …

Руската православна црква му се заканува на вселенскиот патријарх Вартоломеј Read More »

Русија ја обвини САД за користење фосфорни бомби, Пентагон демантира


Русија ја обвини САД дека во воздушните напади на воени цели на истокот на Сирија користела фосфорни бомби, во зоната со цивили. Користењето фосфорни бомби е забрането согласно меѓународното хуманитарно право. „Два американски авиони Ф-15 во саботата, на 8 септември, го бомбардираа местото Хаџин на подрачјето Деир Езора, користејќи запалива фосфорна муниција“, се наведува во …

Русија ја обвини САД за користење фосфорни бомби, Пентагон демантира Read More »

Кибер-ризиците се меѓу главните закани за економијата поврзана со интернет


Кибер-ризиците се меѓу главните закани за економијата поврзана со интернет, соопшти германската компанија за реосигурување „Минхен Ре“. Во презентацијата на Септемвриските средби на реосигурителната бранша во Монако, компанијата истакна дека овој вид ризик би можел да достигне до 10 милијарди долари до 2020 година. – Да се обрне повеќе внимание на кибер-ризиците и кибер-штетите, што …

Кибер-ризиците се меѓу главните закани за економијата поврзана со интернет Read More »

Американскиот сенатор Рон Џонсон во посета на Приштина и Белград


Американскиот сенатор Рон Џонсон изјави дека САД ги поддржуваат „сите напори за стабилен мир во регионот“. Тој ова го изјави за време на синоќешната средба во Приштин со косовскиот претседател Хашим Тачи, со кој разговараше и за дијалогот и јакнењето на мирот во регионот. Како што е објаено на интернет страницата на косовскиот претседател, Тачи …

Американскиот сенатор Рон Џонсон во посета на Приштина и Белград Read More »

Владејачките социјалдемократи победија на изборите во Шведска


Шведската вкладејачка Социјалдемократска работничка партија победи на вчерашните парлементарни избори во Шведска, но заедно со нејзините коалициски партнери – социјалистичката Лева партија и еколошката Зелена партија, не успеа да обезбеди мнозинство во новиот Парламент. Според се уште неофицијалните изборни резултати, социјалдемократите освоија 28,4 отсто од гласовите и 101 место во 349-члениот шведски Риксдаг, пред конзервативната …

Владејачките социјалдемократи победија на изборите во Шведска Read More »

Повторната изградба на вијадуктот во Џенова ќе чини околу 200 милиони евра


Повторната изградба на урнатиоут вијадукт во Џенева ќе чини од 150 до 200 милиони евра, соопштија локалните власти. Изградбата ќе ја изврши фирмата Финчантиери, во соработка со Италијански патишта, соопшти гувернерот на покраината Лигурија Џовано Тоти. При уривањето на мостот минатиот месец загинаа 43 лица. – Реконструкцијата ќе чини меѓу 150 и 200 милиони евра, …

Повторната изградба на вијадуктот во Џенова ќе чини околу 200 милиони евра Read More »

Вкупно седум лица повредени во напад со нож во Париз


Вкупно седум лица се повредени, од кои четворица потешко, во напад со нож што синоќа се случил во Париз. Напаѓачот, кој е упасен, бил вооружен со нож и метална шипка. – Засега нема основи нападот да се окарактеризира како терористички, изјавил полициски претставник. Според истиот извор, напаѓачот веројатно е Авганистанец, кој нападнал непознати на улица …

Вкупно седум лица повредени во напад со нож во Париз Read More »

Барак Обама: „Што е многу – многу е“


  Барак Обама во саботата се обрати на преполниот митинг на симпатизери на Демократската партија во Јужна Калифорнија и им рече дека е време да ги собујат папучите и да се фрлат на работа за да се осигураат дека партијата ќе го врати мнозинството во Претставничкиот дом по изборите во ноември. Откако го сврти вниманието …

Барак Обама: „Што е многу – многу е“ Read More »