Вулин: На пет места околу Дреница на Косово се пука


Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави дека во овој момент во околината на Дреница во Косово, каде што српскиот претседател Александар Вучиќ треба да помине до селото Бање, на пет места се пука, а според него, тоа го прават вооружени ветерани на ОВК, а одговорен е претседателот на косовското собрание Кадри Весељи. – Нашиот …

Вулин: На пет места околу Дреница на Косово се пука Read More »

Руски и сириски воени авиони бомбардираа цели во сириската провинција Идлиб


Руски и сириски воени авиони бомбардираа денеска градови во покраината Идлиб. Тоа се случува само еден ден по самитот што пропадна во Техеран меѓу претседателите на Турција, Иран и на Русија кои не успеаја да ги надминат меѓусебните несогласувања и да се договорат за прекин на огнот. Според западни медиуми, нападнати се од воздух повеќе …

Руски и сириски воени авиони бомбардираа цели во сириската провинција Идлиб Read More »

Вучиќ пристигна во Косово


Српскиот претседател Александар Вучиќ попладнево пристигна преку преминот Брњак во општината Зубин Поток што е негова прва дестинација од дводневната посета на Косово, јави Танјуг. Вучиќ ќе го посети Зубин Поток и потоа и хидроелектраната Газивода. Подоцна ќе замине во посета на Лешк, Лепосавиќ и разговори со политички претставници на Србите во Косово во Звечан. …

Вучиќ пристигна во Косово Read More »

Ципрас ќе го пречекаат протести пред Меѓународниот саем во Солун


Вниманието на грчката јавност денеска е насочено кон Солун каде што започнува 83. Меѓународен саем. На свеченото отворање ќе се обрати премиерот Алексис Ципрас и ќе ја објави агендата на владата и политиката што ќе ја следи во следниот период, а во исто време закажани се низа протести, како за економијата така и против Договорот …

Ципрас ќе го пречекаат протести пред Меѓународниот саем во Солун Read More »

САД повлекува амбасадори поради непризнавање на Тајван


САД објавија синоќа дека ги повлекуваат своите амбасадори од Доминиканска Република, Салвадор и Панама, откако трите држави одлучија да не го признаваат веќе Тајван. Вашингтон изрази загриженост поради бројот на држави што прекинаа дипломатски односи со Тајван, во корист на Кина. Тајван сега има службени односи со само 17 држави. Вашингтон нема дипломатски односи со …

САД повлекува амбасадори поради непризнавање на Тајван Read More »

Обама почна предизборна кампања против Трамп


Поранешниот американски претседател Барак Обама се ангажираше во кампањата во пресрет на изборите за Конгресот на САД во ноември, со обраќање во кое жестоко ги критикуваше владејачката Републиакнска партија и претседателот Доналд Трамп. – Моќните и привилегираните сакаат ние да бидеме постојано гневни бидејќи на тој начин полесно ја задржуваат својата моќ и привилегии. Ова …

Обама почна предизборна кампања против Трамп Read More »

Франција ја обвини Русија за шпионажа


Министерката за одбрана на Франција Флоранс Парли ја обвини денеска Русија дека се обидела да пресретне комуникација на француската и италијанската служба преку нивниот сателит. Таа оцени дека станува збор за „акт на шпионажа“. Парли рече дека рускиот сателит Луш-Олимп се приближил до сателитот Атена-Фидус во 2017 година толку „што секој би помислил дека се …

Франција ја обвини Русија за шпионажа Read More »

Водачот на турските Курди Демирташ осуден на четири години и осум месеци затвор


Поранешниот лидер на турската Народна демократска партија (ХДП) Селахатин Демирташ денеска беше осуден на четири години и осум месеци затвор поради ширење на терористичка пропаганда. ХДП е една од водечките партии на турските Курди и Демирташ беше еден од најуспешните нејзини лидери откако освои 13 проценти од гласовите на изборите во 2015 година. Во ноември …

Водачот на турските Курди Демирташ осуден на четири години и осум месеци затвор Read More »

Старлета во Белата куќа: Ким Кардашијан сака да ослободи уште еден затвореник


САД– Старлетата Ким Кардашијан повторно беше на сериозен состанок во Белата куќа , во намера да ослободи уште еден затвореник. Ким Кардашијан , во Белата куќа на состанокот се договараше со ќерката на Доналд Трамп и една од неговите најголеми помошнички , Иванка Трамп и нејзиниот сопруг Џерад Кушнер. Таа вчера се сретна со Иванка …

Старлета во Белата куќа: Ким Кардашијан сака да ослободи уште еден затвореник Read More »

Странски разузнавачки служби ангажирани за безбедноста на Вучиќ за време на посетата на Косово


Србија  – Оперативна група  на британската разузнавачка служба МИ6 завчера од Македонија е префрлена на Косово и тоа поради најавената посета на српскиот претседател Александар Вучиќ. Тоа го тврди српскиот весник „Новости“ повикувајќи се на извори од разузнавачките служби. Според весникот, посетата на Вучиќ е високоризична и за неа, политички и безбедносно, се заинтересирани разни структури …

Странски разузнавачки служби ангажирани за безбедноста на Вучиќ за време на посетата на Косово Read More »

Запленети 5 милиони евра од двајца Албанци кои беа фатени во Шпанија со тон кокаин


По барање на Судот за тешки кривични дела, на две лица од албанскиот град Лежа им е запленет имот во вредност од пет милиони евра. Според полицијата, станува збoр за банкарски сметки, движен и недвижен имот во сопственост на Арјан Ндоци и Јулиан Деблини, и нивните семејства. – Ндоци (41) и Деблини (31) на 30 април …

Запленети 5 милиони евра од двајца Албанци кои беа фатени во Шпанија со тон кокаин Read More »

Судење: Градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ се изјасни како невин


Градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ се изјасни како невин во судскиот спор против него што се води по обвинение за наводните злоупотреби при организирањето на успешниот референдум за зачувување на традиционалната дефиниција на бракот во 2013 година. Бандиќ е обвинет дека предизвикал штета од околу 45.000 евра со тоа што одобрил бесплатно користење на пазарски …

Судење: Градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ се изјасни како невин Read More »

Во поплавите во Северна Кореја најмалку 76 мртви и 75 исчезнати


Најмалку 76 лица загинаа, а речиси исто толку се сметаат за исчезнати како резултат на големите поплави што ја погодија Северна Кореја. Истовремено, илјадници луѓе останаа без покрив над главата, соопштија Меѓународната федерација на Црвен крст и Црвена полумесечина. Волонтери од Националниот Црвен крст учествуваат во спасувачките операции во северниот и јужниот дел на провинцијата …

Во поплавите во Северна Кореја најмалку 76 мртви и 75 исчезнати Read More »

На Мон Блан ќе може да се искачуваат максимум 214 планинари во текот на еден ден


Франција– Највисокиот врв во Европа, Мон Блан на Алпите од следната година ќе биде ограничен бројот на планинари кои во текот на еден ден можат да се искачат на највисокиот  врв. Ова го изјави француски локален функционер. Бројот од 214 планинари колку што ќе имаат право да се обидат да го искачат Мон Блан е …

На Мон Блан ќе може да се искачуваат максимум 214 планинари во текот на еден ден Read More »

Франкфурт мора да забрани дизел возила


Суд во Германија пресуди дека Франкфурт мора да ја забрани употребата на дизел возилата кои се големи загадувачи со цел подобрување на квалитетот на воздухот во градот. Управниот суд во Висбаден донесе одлука врз основа на иницијатива на една група за заштита на животната средина која го иницира процесот тврдејќи дека Франкфурт не ги исполнува …

Франкфурт мора да забрани дизел возила Read More »

Њујорк тајмс: Висок претставник од администрацијата со текст за аморално водство на Трамп


Висок претставник од американската администрација предупредува на „аморалност“ и на „непромислено“ раководење на претседателот Доналд Трамп во непотпишан текст објавен во Њујорк тајмс. – Сите што работат со него знаат дека не се држи цврсто до основние начела при донесуавње одлуки…Начлинот на водењето на функцијата е непромислен, контрадикторен, ситничарски и неефикасен, нагласува авторот на текстот. …

Њујорк тајмс: Висок претставник од администрацијата со текст за аморално водство на Трамп Read More »

Рускиот в.д. амбасадор повикан во британското МНР


Британското Министерство за надворешни работи денеска го повика рускиот в.д. амбасадор Иван Володин, откако претходно премиерката Тереза Меј изнесе нови детали за двајцата осомничени руски агенти обвинети дека го извршиле труењето на пребеганиот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во март. Според Велика Британија, двајцата Руси – Александар Петров и Руслав Боширов – …

Рускиот в.д. амбасадор повикан во британското МНР Read More »

Меј: Русите што го отруле Скрипал се дел на руското воено разузнавање


Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека двајцата Руси, кои Велика Британија ги посочи како осомничени за труењето на пребеганиот агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, биле припадници на руското воено разузнавање. Меј рече дека британските разузнавачки служби ги идентификувале Русите, Александар Петров и Руслан Боширов како извршители на труењето на Скрипал, кој живееше …

Меј: Русите што го отруле Скрипал се дел на руското воено разузнавање Read More »

Бугарија: Жена и две деца застрелани во Самоков


Една 33 жена, нејзиниот 12 годишен син и 15 годишен внук биле убиени денеска во бугарскиот град Самоков. Убиецот, 52-годишен маж, побегнал од местото на настанот, а откако полицијата му се приближила, се самоубил. Убиствата кои ја шокираа Бугарија биле извршени околу 13 часот и 45 минути, а се претпоставува дека мотивот е семејна расправија, …

Бугарија: Жена и две деца застрелани во Самоков Read More »

Авион од Дубаи под карантин: На 100 патници им се слошило и имаат треска


Патнички авион од Дубаи што денеска слетал на аеродромот ЏФК во Њујорк бил ставен под карантин откако над 100 од вкупно 500 патници се пожалиле на висока температура и мачнина. Се уште нема информации што може да е извор на масовното заболување на патниците. Според првичните информации, патниците што се заболени имаат треска, со температури …

Авион од Дубаи под карантин: На 100 патници им се слошило и имаат треска Read More »