Во Франција има 150 познати кластери на епидемијата на коронавирусот


Француските власти тврдат дека епидемијата на корона вирусот е под контрола. Од 2 јуни земјата почна со широки мерки за излегување од строгата изолација, но, сепак, има регистрирани 150 кластери и оваа бројка се зголемува, што зборува дека вирусот и натаму циркулира меѓу населението, јави дописникот на МИА. Од крајот на изолацијата, епидемиолошките жаришта се …

Во Франција има 150 познати кластери на епидемијата на коронавирусот Read More »

Од заседа убиен полицаец, двајца ранети


Заменик-шериф е застрелан, а двајца полицајци се ранети, во заседа при потрага по осомничен во Бен Ломондо во Калифорнија, соопштија надлежните. Во заседа во која е употребено огнено оружје и експлозиви, заменик-шериф загина, а двајца полицајци се ранети, од кои едниот е погоден во шаката, потврди шерифот Џим Харт, пренесе Асошиејтед прес. При апсењето застрелан …

Од заседа убиен полицаец, двајца ранети Read More »

Лекувањето на пациент со Ковид-19 во Кина чини меѓу 3.200 и 140.000 долари


Кинеската Влада трошела во просек околу 23.000 јуани (околу 3.200 американски долари) за лекување на пациент од корона вирус со пневмонија, се наведува во „Белата книга“ што денеска ја објави кинескиот Државен совет под наслов „Борба против Ковид-19: Кинеска акција“. „ До 31 мај медицинските сметки за 58.000 пациенти со потврдена дијагноза се покриени од …

Лекувањето на пациент со Ковид-19 во Кина чини меѓу 3.200 и 140.000 долари Read More »

Тропската бура Кристобал му се заканува на југоистокот на САД


Тропската бура Кристобал, што се движи кон југоисточниот дел на САД, веќе предизвика торнадо на Флорида и обилни дождови, како и поплави во Мексико и Централна Америка. Се очекува бурата вечерва да го погоди американското тло, но се проценува дека нема да се претвори во ураган. Во торнадото во Орландо, на Флорида, нема повредени, но …

Тропската бура Кристобал му се заканува на југоистокот на САД Read More »

За Трамп протестите не биле масовни


Во време кога стотици илјади Американци протестираат по улиците во градовите низ САД против полициската бруталност, претседателот Донал Трамп има малку поинакво мислење, тврдејќи дека во Вашингтон има „помала турканица отколку што би требало да се очекува“. “Многу помала турканица во Вашингтон отколку што се очекуваше. Националната гарда, тајната служба и полицијата во Вашингтон прават …

За Трамп протестите не биле масовни Read More »

Осомничениот Германец за Медлин Мекен се поврзува и за два други случаи на исчезнување на деца


Таткото на шестгодишното дете кое исчезна во Португалија во 1996 се надева дека конечно ќе дознае што се случило со неговиот син   Таткото на шестгодишно германско момче, кое исчезна на одмор во Португалија пред речиси 24 години, вели дека неодамнешните драматични случувања во случајот со Медлин Мекен му дале надеж дека конечно ќе дознае …

Осомничениот Германец за Медлин Мекен се поврзува и за два други случаи на исчезнување на деца Read More »

Латинска Америка урива рекорди со корона вирусот


Ова беше уште една лоша недела за Латинска Америка. Бројот на заразените  и на умрените од коронавирусот низ целиот регион растат побрзо од каде било во светот. И што е поважно, во најтешко погодените земји тие не покажуваат знаци на забавување. Регионот досега регисѕрираше речиси 1,2 милиони заразени и повеќе од 60.000 смртни случаи. „Особено …

Латинска Америка урива рекорди со корона вирусот Read More »

Болсонаро обвинет за криење на вистинските податоци за бројот на заразени и умрени од корона вирусот


Бразилските власти ги отстраниле од владиниот сајт повеќемесечните податоци за бројот на заразени и умрени од корона вирусот, откако беше критикуван начинот на кој претседателот Жаир Болсонаро се справува со епидемијата. Регионалните здравствени власти во Бразил ја обвинија владата на Жаир Болсонаро за „криење“ на точниот број на смртни случаи од корона вирусот. Министерството претходниот …

Болсонаро обвинет за криење на вистинските податоци за бројот на заразени и умрени од корона вирусот Read More »

Секои шест секунди се уништува прашума голема како фудбалско игралиште


Огромни подрачја од исконските прашуми минатата година се претворија во чад, а подрачје со големина на Швајцарија беше исечено за да се направи место за одгледување стока и комерцијални посеви, објавија научниците. Сателитските снимки покажуваат дека една третина од загубите се во Бразил, а Демократска Република Конго и Индонезија се на второ и трето место, …

Секои шест секунди се уништува прашума голема како фудбалско игралиште Read More »

Белата куќа побарала 10.000 војници за задушување на протестите


Белата куќа во текот на изминатава недела побарала 10.000 активни војници да излезат на улиците на Вашингтон и другите градови и да ги спречат протестите, но министерот за одбрана Марк Еспер и високите воени лица во Вашингтон и околината распоредија околу 1.600 војници. Околу 5.000 припадници на Националната гарда веќе беа распоредени таму, така што …

Белата куќа побарала 10.000 војници за задушување на протестите Read More »

Израелци протестираа против анексија на Западниот брег


Илјадници Израелци денеска протестираа во Тел Авив против планот на премиерот Бенјамин Нетанјаху за анексија на делови од окупираниот Западен Брег, на кои претендираат Палестинците. Поради ризикот од коронавирус демонстрантите носеа заштитни маски и ја почитувана социјалната дистанца, а се собраа под слоганот „Не на анексијата, не за окупацијата, до слобода и демократија“, пренесуваат британските …

Израелци протестираа против анексија на Западниот брег Read More »

Полицаец соборен од коњ на немирите во Лондон


Полицијата и демонстрантите се судрија вечерва во близина на резиденцијата на британскиот премиер Борис Џонсон во Лондон за време на протестот по повод убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минеаполис, јавија британските медиуми. На социјалните мрежи е објавено видео на кое се гледа како еден од полицајците од коњичката единица е очигледно исфрлен од неговиот …

Полицаец соборен од коњ на немирите во Лондон Read More »

(Видео) Планетарен протест против расизмот и неправдата


Лондон, Париз, Сиднеј, Аделејд, Берлин, Чикаго, Филаделфија, Вашингтон…маршот против расизмот, а по повод убиството на Џорџ Флојд, стана планетарна борба. Илјадници луѓе, и покрај мерките што бараат социјална дистанца и забраните во некои од градовите воопшто да се протестира,излегоа на улиците со порака дека „Црнечките животи вредат исто така“, „Тишината на белците е рамна на …

(Видео) Планетарен протест против расизмот и неправдата Read More »

(Видео) Хамбург: Водени топови по демонстрантите – еден полицаец е ранет


Полицијата употреби водени топови против демонстрантите и распореди водени топови во германскиот град Хамбург, јавија германските медиуми. Полицијата на Твитер објави дека неколку стотици агресивни луѓе со качулки извршиле притисок на полицијата во центарот на градот и дека еден полицаец е ранет. https://twitter.com/ISCResearch/status/1269325314221649921 – Мораше да употребиме бибер-спреј. Со должна почит за емоциите, но нападите …

(Видео) Хамбург: Водени топови по демонстрантите – еден полицаец е ранет Read More »

(Видео) Неофашистите дивеат во центарот на Рим


Припадниците на екстремната десница и најрадикалните навивачки групи денеска одржаа антивладин протест во Рим, кога за кратко време дојде и до судир со полицијата и новинарите. Неофашистите од екстремно десничарското движење „Форца Нуова“, исто така, поздравуваа со фашистичкиот поздрав, пренесуваат американските медиуми. Неколкумина демонстранти во еден момент се обидоа да ги избркаат новинарите, фрлајќи шишиња …

(Видео) Неофашистите дивеат во центарот на Рим Read More »

(Во живо) Голем протест во Вашингтон


За денеска е најавен голем мирен протест во Вашингтон пред Белата куќа против полициското самоволие и насилството на полициските службеници. МИА пренесува во живо. Граѓаниските протести што се проширија низа САД во десетици градови, не се само против дискриминацијата врз основа на боја на кожата, туку се поттикнати и од економските и социјални проблеми во …

(Во живо) Голем протест во Вашингтон Read More »

Бројот на заразени од Ковид 19 во светот галопира


Бројот на нови случаи на Ковид 19 во светот расте побрзо од кога било порано, а гледајќи со неделен просек, се зголемува за повеќе од 100.000 дневно. Додека во април бројот на новозаразени никогаш не достигна 100.000 за еден ден, од 21 мај дневното зголемување беше помало од оваа бројка само пет пати, додека на …

Бројот на заразени од Ковид 19 во светот галопира Read More »

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот расте пребрзо, дневно по 100.000 нови случаи


Бројот на нови случаи на Ковид 19 во светот расте побрзо од кога било порано, а гледајќи со неделен просек, се зголемува за повеќе од 100.000 дневно. Додека во април бројот на новозаразени никогаш не достигна 100.000 за еден ден, од 21 мај дневното зголемување беше помало од оваа бројка само пет пати, додека на …

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот расте пребрзо, дневно по 100.000 нови случаи Read More »

САД ја обвинија Кина за злоупотреба на смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд


Американските власти денеска ја обвинија Кина дека на „одвратен начин“ ја злупоотребува смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина по полициското апсење. -Кинеската комунистичка партија на одвратен начин ја користи трагичната смрт на Џорџ Флојд  за да го оправда своето авторитарно негирање на човековото достоинство и уште еднаш го покажува своето вистинско лице, рече американскиот …

САД ја обвинија Кина за злоупотреба на смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд Read More »

Објавени листите за изборите во Србија, главната опозиција ќе бојкотира


Републичката изборна комисија (РИК) на Србија ги прогласи 16-те изборни листи од вкупно 22 кои имаат доставено потписи со поддршка на граѓаните. Со тоа познати се партиите и коалциите кои ќе учествуваат на парламентарните, покраинските и локалните избори закажани за 21 јуни и оние кои ќе ги бојкотираат. Меѓу оние што ќе учествуваат на изборите …

Објавени листите за изборите во Србија, главната опозиција ќе бојкотира Read More »