Германската полиција го уапси Пуџдемон


Германската полиција денеска на границата меѓу Германија и Данска го уапси поранешниот претседател на каталонската регионална Влада Карлес Пуџдемон. Тој бил задржан кога со автомобил ја минувал границата, потврди неговиот адвокат. Пуџдемон се враќал од Финска, каде престојуваше минатата недела на покана на фински пратеник. Според тој пратеник, Пуџдемон во петокот ја напуштил Финска во …

Германската полиција го уапси Пуџдемон Read More »

Видео од полициската бркотница со момчето на скопјанката Адеа Шабани


Во драматична бркотница со полицијата се самоуби момчето на исчезната македонска студентка по актерство Адеа Шабани во Лос Анџелес. Американските медиуми ја пренесуваат веста дека Кристофер Споц (33) си го одзел животот со неколку куршуми, откако не успеал да и избега на полицијата во Калифорнија. Се самоуби момчето на скопјанката Шабани, која е исчезната во …

Видео од полициската бркотница со момчето на скопјанката Адеа Шабани Read More »

Јужна Кореја воведува драстични мерки против прекувремената работа


Јужна Кореја мора да примени драстични мерки за да спречи работохоличарската култура целосно да ја обземе земјата, и поради тоа властите во Сеул најавија нова иницијатива. Се предвидува сите компјутери да се исклучуваат во петок во 20 часот со цел да се натераат вработените навремено да ги напуштат работните простории. Оваа држава е една од …

Јужна Кореја воведува драстични мерки против прекувремената работа Read More »

Се самоуби момчето на скопјанката Шабани, која е исчезната во САД


Во драматична бркотница со полицијата се самоуби момчето на исчезната македонска студентка по актерство Адеа Шабани во Лос Анџелес. Американските медиуми ја пренесуваат веста дека Кристофер Споц (33) си го одзел животот со неколку куршуми откако не успеал да и избега на полицијата во Калифорнија. Споц е исто така актер и бил во врска со …

Се самоуби момчето на скопјанката Шабани, која е исчезната во САД Read More »

Американци порачуваат пици преку кол центар во Македонија


Десет илјади пицерии во 2.000 градови во САД ги добиваат порачките преку кол центар лоциран во Македонија. Триста вработени во „Слајс“ лоциран во Дебар и Охрид, даваат поддршка дневно на 10 до 20 илјади корисници во САД. Станува збор за инвестиција на дебранецот Илир Сеља, кој повеќе од две децении живее и работи во САД, …

Американци порачуваат пици преку кол центар во Македонија Read More »

Фејсбук ги краде податоците и преку игрите


Фејсбук крадел лични податоци на неговите корисници дури и преку игрите, тврди поранешниот менаџер на компанијата Сенди Паракилас, додавајќи дека профилите на социјалната мрежа претсавуваат „стока која секојдневно се продава“. Паракилас, кој во Фејсбик работел во 2011 и 2012 година како лице одговорно за почитување на правилата за заштита на податоците на корисниците, во изјава …

Фејсбук ги краде податоците и преку игрите Read More »

Италијанскиот премиер Џентилони поднесе оставка


Италијанскиот премиер Паоло Џентилони синоќа официјално поднесе оставка на функцијата, по одржувањето на констититутивните седници на двата дома на Парламентот на Италија, чии членови беа избрани на парламентарните избори одржани на 4 март. Џентилон синоќа му ја врачи оставката на италијанскиот претседател Серџо Матарела, при што нагласи дека тој и неговиот Кабиент ќе продолжат да …

Италијанскиот премиер Џентилони поднесе оставка Read More »

Уапсени тројца киднапери на мигранти во Солун


Грчката полиција уапси тројца државјани на Пакистан, кои се обвинети дека во еден магацин во предрадие на Солун како заложници држале 21 илегален мигрант, од кои барале пари за нивно солободување. Пронајдените мигранти – 13 Еритрејци, седуммина Пакистанци и еден Мјанмарец, во Грција пристигнале илегално во средата од Турција, по што биле пречекани од криумчарите, …

Уапсени тројца киднапери на мигранти во Солун Read More »

Маршеви за ограничена употреба на оружјето во САД


Неколку стотици илјади Американци се собраа денеска на протест во Вашингтон барајќи построга контрола на употребата на оружје во САД, а слични собири се одржаа и во Њујорк, Лос Анѓелес и стотици други американски градови. Според организаторите, митингот под мотото „Марш за нашите животи“, може да стане решавачки во донесувањето на закони за засилена контрола на употребата …

Маршеви за ограничена употреба на оружјето во САД Read More »

„Блумберг“: САД ќе протерат руски дипломати поради случајот „Скрипал“


Американскиот претседател Доналд Трамп има намера да протера повеќемина руски дипломати поради скандалот со труењето на поранешнит руски таен агент Сергеј Скрипал во Велика Британија, тврди „Блумберг“. Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, изданието повикувајќи се неколку извори од американската администрација, наведува дека Трамп е подготвен да протера десетина руски дипломати од САД. …

„Блумберг“: САД ќе протерат руски дипломати поради случајот „Скрипал“ Read More »

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук


Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на Фејсбук, обвинувајќи го притоа основачот на оваа социјална мрежа Марк Цукерберг дека е „мегаломанијак кој своите корисници ги нарекува глупаци“. „Само што го избришав својот профил на Фејсбук. Всушност никогаш не го ни користев. Пријатели не ги уфрлуваат своите пријатели …

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук Read More »

Русија распоредила крстосувачки ракети на „сите стратешки локации“


Руски ексадрили на носачи на крстосувачки ракети со голем дострел се распоредени на сите стратешки локации, соопшти првиот заменик министер за одбрана на Русија и началник на Генералштабот на руските Вооружени сили, генерал Валериј Герасимов. „За да се зголеми ефикасноста на одбраната, посебно внимение е насочено кон развојот на оружје со голем степен на прецизност. …

Русија распоредила крстосувачки ракети на „сите стратешки локации“ Read More »

Прв директен лет од Австралија до Европа


Од западниот австралиски град Перт денеска кон Лонсон полета авион на авиокомпанијата „Квантас“, што треба да го изведе првиот директен лет од Австралија до Европа. Летот на авионот од типот „Боинг 787-8 Дримлајнер“ треба да трае 17 часа и 20 минити, за време на кои леталото ќе измине 14.496 километри. „Боингот“ е специјално прилагоден за …

Прв директен лет од Австралија до Европа Read More »

Градот Африн во Северна Сирија е под целосна контрола на турската армија


Турската армија и силите на Слободната сириска армија воспоставија целосна контрола врз градот Африн во северна Сирија, во рамки на операцијата „Маслиново гранче“. „Сите населби во областа се исчистени од терористите на курдската Партија на Демократска унија и Курдската работничка партија“, се наведува на сајтот на Генералштабот на турската армија. За време на операцијата загинаа …

Градот Африн во Северна Сирија е под целосна контрола на турската армија Read More »

Би-Би-Си: Скрипал барал дозвола од Путин за да се врати во Русија


Поранешниот двоен, британско-руски шпиун Сергеј Скрипал, кој беше отруен во Солсбери, пред неколку години упател барање до рускиот претседател Владимир Путин да му биде дозволено да се врати во Русија, јави Би-Би-Си, повикувајќи се на Владимир Тимошков, соученик на Скрипал. Кремљ ги демантира таквите тврдења. Тимошков тврди дека телефонски разговарал со Скрипал во 2012 година, кога поранешниот …

Би-Би-Си: Скрипал барал дозвола од Путин за да се врати во Русија Read More »

Малолетник приведен по нападот во Франција


Во текот на ноќта, француската полиција приведе лице за кое се верува дека е вмешан во вчерашниот напад во југозападна Франција, јавија локалните медиуми. Притворениот е малолетен, роден во 2000 година, и бил пријател на напаѓачот Редуан Лакдим. Жена поврзана со 25-годишниот Лакдим беше уапсена вчера. Синоќа обвинителството соопшти дека истражува дали напаѓачот со мароканско потекло …

Малолетник приведен по нападот во Франција Read More »

Илон Маск ги избриша „Тесла“ и „СпејсХ“ од Фејсбук


Американскиот милијардер Илон Маск ги избриша официјалните страници на „Тесла Моторс“ и „СпејсХ“ на најпопуларната социјална мрежа. Онлајн петицијата „избриши го Фејсбук“ (#deletefacebook) е создадена по избивањето на скандалот со „Кембриџ аналитика“, компанија која добила податоци за повеќе од 50 милиони корисници на Фејсбук. Маск се пошегува со компанијата „Сонос“, потсетувајќи ги првите луѓе дека …

Илон Маск ги избриша „Тесла“ и „СпејсХ“ од Фејсбук Read More »

Истражители влегоа во просториите на Кембриџ Аналитика


Истражители од британската организација за надзор над податоци (ИЦО) влегоа во просториите на Кембриџ Аналитика во Лондон, која е обвинета за злоупотреба на податоците на милиони корисници на Фејсбук без нивна согласност. Околу 20 вработени во униформи со ознаката ИЦО доцна синоќа влегоа во просториите на фирмата во центарот на Лондон, набрзо откако британскиот Виш …

Истражители влегоа во просториите на Кембриџ Аналитика Read More »

Уште една жртва во нападот во Франција


Почина полицаецот кој беше тешко повреден во вчерашниот терористички напад на југот на Франција, изјави франскиот министер за внатрешни работи Жерар Колон. Полицискиот офицер Арно Белтрам (45) му се предаде на киднаперот во замена за ослободување на заложниците. „Франција никогаш нема да го заборави неговото херојство, неговата храброст, неговата жртва“, напиша Колон на Твитер. Францускиот …

Уште една жртва во нападот во Франција Read More »

Најмалку 15 загинати при експлозија пред стадион во Авганистан


Најмалку 15 лица загинаа, а околу 40 други се ранети денеска при експлозија на автомобил бомба пред стадион во градот Лашкар Га во авганистанската покраина Хелманд. Претставникот на локалната здравствана служба Амунулах Абед соопшти дека бомбашкиот напад бил извршен во момент кога голем број лица го напуштале стадионот, каде писуствувале на прослава по повод авганистанската …

Најмалку 15 загинати при експлозија пред стадион во Авганистан Read More »