Хамилтон со нов тригодишен договор со Мерцедес вреден 150 милиони евра


Шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон ги договори условите со Мерцедес за потпишување на нов договор според кој ќе заработи 150 милиони евра во наредните три години. Актуелната соработка меѓу Британецот и Мерцедес завршува на крајот на наредната сезона, па раководството на тимот реши да му понуди нови, пишува британски „Сан“. Договорот се очекува да …

Хамилтон со нов тригодишен договор со Мерцедес вреден 150 милиони евра Read More »

Чеферин: Без ВАР технологија на СП 2018, судијата да остане судија, а не робот


Претседателот на УЕФА, Александар Чеферин се спротивстави на употребата на ВАР технологија на натпреварите на Светското првенство во 2018 година. Според него, системот не е подготвен за употтреба на мундијалот во Русија и покрај тестирањата на голем број турнир и првенства. „Разбирам дека технологијата ќе се воведе порано или подоцна, но останувам малку конзервативен по …

Чеферин: Без ВАР технологија на СП 2018, судијата да остане судија, а не робот Read More »

Нови четворица руски спортисти под суспензија поради допинг


Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) суспендира уште четворица руски спортисти за позитивни допинг резултати за време на Зимските олимписки игри во Сочи во 2014 година. Во прашање се Александар Третјаков, Елена Никитина, Марија Орлова и Олга Птилчина пришто одземени се златниот медал на Третјаков и бронзениот на Никитина. По новото тестирање досега се суспендирани десет руски …

Нови четворица руски спортисти под суспензија поради допинг Read More »

Клоп го сака Дракслер во Ливерпул


Премиерлигашот Ливерпул почна преговори со ПСЖ за ангажман на германскиот репрезентативец Јулијан Дракслер (24). „Црвените“ сакаа да се засилат со Германецот во текот на летото, но тогаш до договор не дојде. Сега нивните шанси за овој трансфер изгледаат поголеми. За трансферот лично инсистира менаџерот Јирген Клоп. Во истовреме ПСЖ е притиснат да продаде дел од …

Клоп го сака Дракслер во Ливерпул Read More »

Акинфеев по 11 години не прими гол во меч во ЛШ


Голманот на ЦСКА Москва, Игор Акинфеев, конечно, по 43 натпревари во Лигата на шампиони успеа да не прими гол на еден меч. Прекинот на негативниот рекорд и лошата серија долга 11 години на дуелот со Бенфика (2:0) го израдува тренерот на „армејците“, Виктор Гончаренко. „Се разбира дека му честитавме по натпреварот. Сите играчи од одбраната …

Акинфеев по 11 години не прими гол во меч во ЛШ Read More »

Пливачите на Бета со осум медали од Крагуевац и од Трст


Пливачите од клубот Бета освоија осум медали на меѓународните настапи во Србија и во Италија. Од пливачите кои настапија на „Куп Крагуевац“, Сара Анастасовска освои прво место во дисциплината 50 метри грбно и трето место во дисциплината 200 метри слободно додека Ана Жабокова освои трето место во дисциплината 50 метри грбно. Од пливачите кои настапија …

Пливачите на Бета со осум медали од Крагуевац и од Трст Read More »

Баерн М. без Алкантара на подолг рок


Фудбалерот на Баерн Минхен, Тиго Алкантара се повреди во синоќешниот натпревар со Андерлехт во Лигата на шампиони и го очекува подолга пауза. „Алкантара има сериозна повреда на мускул и веројатно го чека пауза од неколку месеци“, соопшти Баерн М. Во тешката победа над Андерлехт (2:1) се повреди и Арјен Робен, но тој веројатно нема долго …

Баерн М. без Алкантара на подолг рок Read More »

НБА лига: Крај на победничката низа на Бостон


Мајами е екипата што му застана на победничкиот пат на Бостон Селтикс. „Жешките“ ноќеска на свој терен ги совладаа селтикси со 104:98. Клучната предност Мајами ја оствари уште во првата четвртина која заврши 27:16. Словенецот Горан Драгич со 27 поени, четири асистенции и пет скока беше најзаслужниот за триумфот на Мајами. Во поразениот состав се …

НБА лига: Крај на победничката низа на Бостон Read More »

ФИФА ранг листа: Нов скок на Македонија за девет позиции


Македонската фудбалска репрезентација бележи нов напредок на ФИФА рејтинг листата. На ноемвриското рангирање објавено денеска од страна на Светската фудбалска федерација, „црвено-жолтите“ се најдоа на 76 место што претставува скок за девет позиции во однос на минатиот месец. Прогресот на македонската репрезентација се должи на победата над Норвешка во пријателскиот дуел во Скопје (2:0). На …

ФИФА ранг листа: Нов скок на Македонија за девет позиции Read More »

Рекордер: Ибрахимовиќ со седум различни екипи во Лигата на шампиони


Шведскиот фудбалски интернационалец Златан Ибрахимовиќ стана првиот играч што настапил за седум различни екипи во Лигата на шампиони. Ибрахимовиќ влезе во историјата на елитното натпреварување, откако синоќа настапи за Манчестер јунајтед на гостувањето во Швајцарија против Базел. Јунајтед го загуби дуелот со 1:0, а Ибрахимовиќ ги одигра последните дваесетина минути. Швеѓанецот претходно во ЛШ играше …

Рекордер: Ибрахимовиќ со седум различни екипи во Лигата на шампиони Read More »

Јаневски оптимист: Вардар не дојде да загуби


Во рамките на 5. коло од Лига Европа, Вардар утре гостува кај Зенит, лидерот во нашата група. „Црвено-црните“ во првите четири кола забележаа исто толку порази, но Чедомир Јаневски е оптимист и вели дека на терен ќе истрчаат со желба за бод или можеби три. „Нема што да зборувам многу за Зенит, сите знаеме со …

Јаневски оптимист: Вардар не дојде да загуби Read More »

Вардарци тренираа во Санкт Петерсбург


Во ниски температури и во снежни услови, тимот на Вардар вечерва на стадионот „Петровски“ го оддржа последниот тренинг пред утрешниот натпревар против рускиот Зенит во фудбалската Лига на Европа. Тренингот го одработија сите фудбалери, а тренерот Чедомир Јаневски ги воигруваше тактичките варијанти. Натпреварот се игра во 19 часот. Вардар е последен во групата без ниту …

Вардарци тренираа во Санкт Петерсбург Read More »

Ван дер Варт потпиша за индонезиски Бали јунајтед


Рафаел ван дер Варт (34), кој своевремено настапуваше за Реал Мадрид и за Тотенхем, се сели во Индонезија во екипата на Бали јунајтед, јавуваат тамошните медиуми. Холандскиот интернационалец заминува на далечниот Исток од дански Митјиланд со кој се раздели на шест месеци пред истек на соработката. Ван дер Варт важеше за еден од најталентираните фудбалери …

Ван дер Варт потпиша за индонезиски Бали јунајтед Read More »

Кој е Ли Јонгхонг, кинескиот бизнисмен што му изброја 750 милиони евра на Берлускони за Милан?


Мирот што Кинезот Ли Јонгхонг требаше да го внесе во Милан со преземање на клубот од Силвио Берлускони траеше кратко. Многумина во април помислија дека е дојден крај на турбуленциите на „Сан Сиро“, дека „росонерите“ влегуваат во помирни води и дека етапно ќе се вратат на старите, трофејни патеки. Но, како одминува времето, се поткопува …

Кој е Ли Јонгхонг, кинескиот бизнисмен што му изброја 750 милиони евра на Берлускони за Милан? Read More »

Се враќа на клупскиот фудбал: Халилхоџиќ си оди од Јапонија по СП 2018


Вахид Халилхоџиќ најави дека планира да се врати во клупскиот фудбал. Во гостување на француското радио „Франс 3“, искусниот тренер изјави дека ќе замине од кормилото на репрезентацијата на Јапонија по Светското првенство во 2018 година, а како негова потенцијална дестинација се споменува Лил кој оваа сезона го очекува борба за опстанок во Лига 1. …

Се враќа на клупскиот фудбал: Халилхоџиќ си оди од Јапонија по СП 2018 Read More »

Австралија остана без селектор: Постекоглу ги напушти „кенгурите“


Селекторот на фудбалската репрезентација на Австралија, Енџи Постекоглу (52) објави дека ја напушта функцијата и дека нема да биде предводник на „кенгурите“ на Светското првенство во 2018 година. Постекоглу го презеде кормилото на австралискиот национален тим во мај во 2014 година, а разделбата доаѓа по само една недела од успешно минатиот бараж со Хондурас за …

Австралија остана без селектор: Постекоглу ги напушти „кенгурите“ Read More »

Формула 1: Вилијамс ќе го тестира Кубица во Абу Даби


Роберт Кубица (32) ќе биде тест возач на тестирањата на Вилијамс во Абу Даби претстојниот викенд. Но, покрај тестирање на болид, полскиот пилот ќе биде на тест и за можноста дали би можел повторно да вози во Формула 1 по тешката повреда на раката. Кубица е надвор од „летечкиот циркус“ од 2011 година по незгодата …

Формула 1: Вилијамс ќе го тестира Кубица во Абу Даби Read More »

Бекер: Не се чувствувам Германец, сакам да бидам погребан на Вимблдон


Борис Бекер, кој денеска го слави 50 роденден, со интересна изјава за британските медиуми. Поранешниот тренер на Новак Ѓоковиќ јавно истакна дека не се чувствува како Германец и дека не сака да се враќа во земјата во која е роден. „Имам германски пасош, но не се чувствувам како Германец. Веројатно никогаш нема да се вратам …

Бекер: Не се чувствувам Германец, сакам да бидам погребан на Вимблдон Read More »

Фудбал, ЛШ: Роналдо урна три рекорди, Ливерпул прокоцка 0:3, Бешикташ за историја


Кристијано Роналдо е централна фигура на вечерта во фудбалската Лига на шампиони (ЛШ). Португалецот реализира два погодока во убедливата победа на Реал Мадрид против АПОЕЛ со 6:0 и притоа урна три рекорди за амортизирање на критиките во последно време што се однесуваа на неговиот голгетерски пост. Со двете реализации на стадионот „ГСП“ во Никозија, тој …

Фудбал, ЛШ: Роналдо урна три рекорди, Ливерпул прокоцка 0:3, Бешикташ за историја Read More »

Лига на шампиони: Ливерпул и Бешикташ по заверка на лидерските места


Фудбалската Лига на шампиони влегува во завршна фаза. По паузата за репрезентативни активности продолжува престижното натпреварување на УЕФА со денешните осум средби во групите Е, Ф, Г и Х. Внимание привлекуваат неколку од нив од причина што дел од екипите би можеле уште вечерва да се промовираат како осминафиналисти. Ова особено важи за Шахтјор и …

Лига на шампиони: Ливерпул и Бешикташ по заверка на лидерските места Read More »