Бекер: Не се чувствувам Германец, сакам да бидам погребан на Вимблдон


Борис Бекер, кој денеска го слави 50 роденден, со интересна изјава за британските медиуми. Поранешниот тренер на Новак Ѓоковиќ јавно истакна дека не се чувствува како Германец и дека не сака да се враќа во земјата во која е роден. „Имам германски пасош, но не се чувствувам како Германец. Веројатно никогаш нема да се вратам …

Бекер: Не се чувствувам Германец, сакам да бидам погребан на Вимблдон Read More »

Фудбал, ЛШ: Роналдо урна три рекорди, Ливерпул прокоцка 0:3, Бешикташ за историја


Кристијано Роналдо е централна фигура на вечерта во фудбалската Лига на шампиони (ЛШ). Португалецот реализира два погодока во убедливата победа на Реал Мадрид против АПОЕЛ со 6:0 и притоа урна три рекорди за амортизирање на критиките во последно време што се однесуваа на неговиот голгетерски пост. Со двете реализации на стадионот „ГСП“ во Никозија, тој …

Фудбал, ЛШ: Роналдо урна три рекорди, Ливерпул прокоцка 0:3, Бешикташ за историја Read More »

Лига на шампиони: Ливерпул и Бешикташ по заверка на лидерските места


Фудбалската Лига на шампиони влегува во завршна фаза. По паузата за репрезентативни активности продолжува престижното натпреварување на УЕФА со денешните осум средби во групите Е, Ф, Г и Х. Внимание привлекуваат неколку од нив од причина што дел од екипите би можеле уште вечерва да се промовираат како осминафиналисти. Ова особено важи за Шахтјор и …

Лига на шампиони: Ливерпул и Бешикташ по заверка на лидерските места Read More »

Трансфер во најава: Реал М. во јануари Алексис Санчез?


Реал Мадрид се приклучи на Манчестер сити и на ПСЖ во трка за најдобриот играч на Арсенал, Алексис Санчез. Шпанскиот весник „Дон Балон“ тврди дека претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез не сака да чека до крајот на сезоната за потпис на Чилеанецот и ќе се обиде да го донесе во јануари за сума од …

Трансфер во најава: Реал М. во јануари Алексис Санчез? Read More »

Иван Тричковски го продолжи договорот со АЕК Ларнака до 2020 година


Иван Тричковски го продолжи договорот со АЕК Ларнака до 2020 година. Потврда за обновување на соработката со крилниот напаѓач на македонската репрезентација стигна и од кипарскиот прволигаш во чии редови останува и Французинот Флоријан Тулеме. „Клубот функционира како едно големо семејство и воопшто не беше тешко при носење на одлуката за останување“, изјави меѓудругото Тричковски …

Иван Тричковски го продолжи договорот со АЕК Ларнака до 2020 година Read More »

Карло Тавекио ја напушти претседателската фотелја во фудбалската федерација на Италија


Фудбалската федерација на Италија (ФИГЦ) остана и без претседател. Соочен со силниот притисок во домашната јавност по неуспехот на репрезентацијата да се пласира на мундијалот во Русија, Карло Тавекио (74) поднесе оставка на функцијата. Од истата причина претходно оставка поднесе и селекторот Џанпјеро Вентура кој спогодбено го раскина договорот со ФИГЦ за што доби и …

Карло Тавекио ја напушти претседателската фотелја во фудбалската федерација на Италија Read More »

Кошарка: Македонската репрезентација почна со подготовки за претквалификациите за ЕП 2021


Кошаркарската репрезентација на Македонија почна со подготовки за претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. На првиот тренинг се појавија 15 играчи: Дамјан Стојановски, Војдан Стојановски, Александар Костоски, Бојан Крстевски, Ненад Димитриевиќ, Дарко Соколов, Димитар Караџовски, Бобан Стајиќ, Адем Мекиќ, Андреј Магдевски, Стојан Ѓуроски, Кирил Николовски, Љубомир Младеновски и Бојан Трајковски. Искусните Ѓорѓи Чековски и …

Кошарка: Македонската репрезентација почна со подготовки за претквалификациите за ЕП 2021 Read More »

Славната тенисерка Јана Новотна почина од рак


Тага и неверувањето завладеа со тенискиот свет. Славната чешка тенисерка, Јана Новотна (49) ја загуби битката со ракот и почина вчера во семејниот дом. „Јана беше инспирација и на теренот и надвор од него. Сите што ја запознаа – ќе Ви го кажат тоа“, рече претседателот на ВТА, Стив Симон. Својот најголем успех во кариерата,  …

Славната тенисерка Јана Новотна почина од рак Read More »

Бугаринот Димитров го освои Лондон


Бугаринот Григор Димитров е победник на завршниот тениски мастерс во Лондон откако во финалето го победи Белгиецот Давид Гофан со 2-1 во сетови: 7-5, 4-6, 6-3. Димитров на крајот од оваа сезона заврши како трет на АТП листата, додека Гофин е седмиот тенисер на светот.

Китановски стрелец против Хајдук


Македонскиот интернационалец Томе Китановски го постигна единствениот погодок за неговата Истра 1961 во поразот против сплитски Хајдук во 16. коло од хрватското фудбалско првенство. Популарните „били“ славеа со 3-1, по што се искачија на второто место од табелата, но со големи 12 поени помалку од загрепски Динамо. Истраните се претпоследни со 13 поени.

Нов дебакл на МЗТ: Лидерот Будуќност пресилен во Аеродром


Кошаркарите на МЗТ Скопје продолжуваат со слабите игри сезонава. Во натпревар од 9 коло на Јадранската АБА лига, „аеродромци“ загубија на домашен терен од водечката Будуќност со 71-93. Пред 2.000 гледачи, најефикасен во составот на македонскиот првак беше Доминик Мавра со 14 поени, а толку постигна кај црногорскиот состав Никола Ивановиќ. Со овој пораз, МЗТ …

Нов дебакл на МЗТ: Лидерот Будуќност пресилен во Аеродром Read More »

Вардар подобар од Пелистер во вечното дерби


Со голот на Висар Муслиу во 65. минута, Вардар со 1-0 го совлада Пелистер во вечното дерби на македонското фудбалско првенство. Натпреварот го обележа навивачката група „Комити“, која прослави 30 години од своето постоење. Со оваа победа, Вардар остана на -11 од лидерот Шкендија, но и два натпревари помалку од актуелниот вицешампион. Прва лига, 16 …

Вардар подобар од Пелистер во вечното дерби Read More »

(ВИДЕО) Спектакл на арената „Филип Втори“: „Комитите“ слават 30 години


Најпознатата навивачка група во Македонија, популарните „Комити“ денеска слават 30 години од постоењето. Роденденот го слават на натпреварот од Првата фудбалска лига меѓу Вардар и Пелистер, а гости им беа близнаците од групата „Некс тајм“.

„Старата дама“ сопната во Џенова: Сампдорија го порази Јувентус


Јувентус го претрпе вториот пораз во сезоната во Серија А. Сампдорија во Џенова ја совлада „старата дама“ со 3:2 како најава за неизвесна трка за врвот на табелата до крај на сезоната. Сит пет погодоци на „Луиџи Ферарис“ беа постигнати во второто полувреме. Од 52 минута до 79 минута домашните успеаја трипати да го совладаат …

„Старата дама“ сопната во Џенова: Сампдорија го порази Јувентус Read More »

Фудбал, Прва лига: Шкендија го почести Скопје со четири гола, хет-трик на Ферхан Хасани


Шкендија не дозволи опуштање и луксуз ниту против Скопје во меч од 16 коло во македонскиот фудбалски шампионат. Вицепрвакот попладнево беше убедлив на домашен терен против фенерџијата на табелата со 4:0 и моментно е со 13 бода пред Вардар на врвот на табелата. Хет-трик за тетовци на „Еколог арена“ прослави Ферхан Хасани. Капитенот на „црвено-црните“ …

Фудбал, Прва лига: Шкендија го почести Скопје со четири гола, хет-трик на Ферхан Хасани Read More »

(ВИДЕО)Манчестер Ј. ја наполни мрежата на Њукасл, кам-бек на Ибрахимовиќ и Погба


Манчестер јунајтед ја запиша осмата победа во Премиерлигата во оваа сезона, но трите освоени бода против Њукасл (4:1) паднаа во сенка на враќањето на две големи ѕвезди во составот на Жозе Мурињо. Златан Ибрахимовиќ и Пол Погба беа поздравени со овации на „Олд трафорд“ по долгото отсуство од тимот. Французинот се најде и во стартната …

(ВИДЕО)Манчестер Ј. ја наполни мрежата на Њукасл, кам-бек на Ибрахимовиќ и Погба Read More »

Александар Маленко ќе раководи со Пливачката федерација на Македонија во наредните четири години


Александар Маленко доби мандат да раководи со Пливачката федерација на Македонија (ПФМ) во наредните четири години. Неговата кандидатура ја поддржаа 12 делегати од присутните 22 на денешното изборно Собрание на ПФМ во Скопје на кое за ривал за функцијата го имаше Миро Крстевски. Досегашниот прв човек на македонското пливање, Александар Коцевски, ќе биде дел од …

Александар Маленко ќе раководи со Пливачката федерација на Македонија во наредните четири години Read More »

Европскиот ракометен првак на ниво: Вардар му зема мерка на Рајн Некар Левен


Вардар го совлада Рајн Некар Левен со 30:26 во дербито на осмото коло во ракометната Лига на шампиони што ЕХФ, патем, го прогласи и за меч на неделата. За европскиот првак ова е седма победа со која се зацврсти на чело на табелата во групата А со 15 бода, четири повеќе од нивниот денешен ривал. …

Европскиот ракометен првак на ниво: Вардар му зема мерка на Рајн Некар Левен Read More »

Ракомет: Бешикташ му нанесе петти пораз на Металург во ЛШ


Ракометарите на Металург загубија на гостувањето кај Бешикташ со 29:32 во меч од осмото коло во Лигата на шампиони. Поразот во Истанбул го остави македонскиот вицепрвак на претпоследното место на табелата во Д групата и без шанси за презимување во Европа. Металурзи одлично почнаа во Истанбул. Имаа игра и водството по првото полувреме со 15:13 …

Ракомет: Бешикташ му нанесе петти пораз на Металург во ЛШ Read More »

Ракомет, ЛШ: Вардарки го збришаа Тирингер


Целта е исполнета. Ракометарките на Вардар го совладаа Тирингер со 29:21 и со максимален ефект и осум бода се селат во главната фаза од годинашната Лига на шампиони (ЛШ). Најефикасна на натпреварот беше Александра Лакрабер со седум гола, Јованка Радичевиќ постигна шест, Полина Кузнецова додаде пет, а Андреа Пенезиќ четири. Гостинскиот состав го предводеше Лузумова …

Ракомет, ЛШ: Вардарки го збришаа Тирингер Read More »