(ВИДЕО) Моќна вокална интерпретација на Нина Јанева во песната „Ова е крај“


Македонската пејачка Нина Јанева објави нова песна и видео запис за баладата „Ова е крај“ која е комплетно авторско и продуцентско дело на Александар Масевски, а истата доби и свој видео запис за чија режија и реализација се погрижи Александар Ристовски-Принц. Се работи за балада со примеси на блуз, госпел и поп, каде што само …

(ВИДЕО) Моќна вокална интерпретација на Нина Јанева во песната „Ова е крај“ Read More »

Концерти на Четкар во Њујорк, Кливленд и Детроит


Џез-музичарот Владимир Василевски Четкар деновиве ќе има три концерти во САД – во Њујорк, Детроит и Кливленд. Чекар денеска ќе настапи на Тајм сквер со концерт во познатиот њујоршки клуб „BB king Blues Club” каде редовно настапуваат звучни имиња од фанк, блуз и соул музиката. В петок, 2 февруари, Четкар ќе настапи во Кливленд, Охајо, …

Концерти на Четкар во Њујорк, Кливленд и Детроит Read More »

(ВИДЕО) Александар Принц со нова песна како најава за новиот албум


По пауза од подолго време на сцената повторно се враќа на македонската музичка сцена Александар Ристовски – Принц со нова песна и видеоспот со наслов „Шарена банана“. Се работи за лично негово музичко остварување, но во соработка со младата и атрактивна пејачка Кали. – Инспирацијата за оваа песна ми дојде во продавница, гледајќи ги шарените …

(ВИДЕО) Александар Принц со нова песна како најава за новиот албум Read More »

Актерката Кирстен Данст е бремена


САД- Прва фотосесија со бебе! По многу шпекулации, актерката Кирстен Данст (35) потврди дека е бремена објавувајќи фотографии од кампањата за висока мода на брендот „Родарте“. Ова е прво дете за Данст и свршеникот Џес Племонс (29). Двојката е во врска од 2015 година. Се свршија една година подоцна. Данст, претходно изјави дека не се …

Актерката Кирстен Данст е бремена Read More »

Амброзио е новата амбасадорка на „Сваровски“


САД- Светски познатата компанија за накит „Сваровски“ ја најави соработката со моделот Алесандра Амброзио (36) која е нов амбасадор на брендот. Австриската компанија и бразилската убавица ја објавија првата рекламна кампања за пролетната колекција на накит насловена ‘Rainbow Paradise’. Акцентот е на тропска тема, а накитот е колоритен и впечатлив. Претходни амбасадори на брендот беа …

Амброзио е новата амбасадорка на „Сваровски“ Read More »

Креации на Златко Јовановски на „Harbin Fashion Week” во Кина


Македонски креации на Златко Јовановски се најдоа меѓу креациите на дизајнери од целиот свет во Кина. Заедно со дизајнери од Сингапур, Азија, Кореа, Русија, Романија, Австрија, Германија, Шпанија, Австралија, Франција…. своите креации ги претстави на “Harbin Fashion Week”. – За мене како дизајнер и творец на мојот бренд значи многу што токму моето име беше …

Креации на Златко Јовановски на „Harbin Fashion Week” во Кина Read More »

Федерален суд на Њујорк: „Ју- ту“ не се плагијатори


САД-Федералниот суд на Јужниот округ на Њујорк го отфрли барањето на британскиот композитор и гитарист Пол Роуз, кој ја обвини ирската рок група „Ју- ту“ за плагијат. Со обвиненијата против „Ј-у ту“, Роуз излезе во февруари минатата година. Тој тврди дека групата има позајмено соло на гитара во траење од 12 секунди, од неговата инструментална …

Федерален суд на Њујорк: „Ју- ту“ не се плагијатори Read More »

Мишел Обама со прво интервју како граѓанка: Што имаше во подарокот од Меланија Трамп?


САД- Мишел Обама го даде првото интервју по извршување на функцијата Прва дама на САД токму во шоуто на Елен Деџенерис. Елен не ја пропушти можноста да го постави прашањето кое сите нè интересираше од денот на инаугурацијата: Што имаше во подарокот од Меланија Трамп? Спакуван во Тифани кутија, Мишел ја откри содржината на подарокот: …

Мишел Обама со прво интервју како граѓанка: Што имаше во подарокот од Меланија Трамп? Read More »

Анџелина Џоли во Париз: Првата дама на Холивуд се сретна со првата дама на Франција


Франција- Актерката и режисерка Анџелина Џоли (42) блескаше во прекрасни дамски изданија при посетата на градот на светлината. Џоли е посветена на хуманитарната работа ширум светот. Таа имаше и средба со првата дама на Франција Брижит Макрон за да ја дискутираат нејзината неодамнешна посета на Јордан, како и кризата во Сирија. На средбата актерката блесна …

Анџелина Џоли во Париз: Првата дама на Холивуд се сретна со првата дама на Франција Read More »

Новиот видео запис на Шакира и Малума за 5 дена има скоро 20 милиони прегледи (ВИДЕО)


По хитот „Chantaje“ Шакира и Малума повторно се здружија и снимија видео запис за песната „Trap“. Видеото за само еден ден имаше 7 милиони прегледи на Youtube, а сега речиси 20 милиони прегледи. Инаку, спотот е снимен во црно – бела екранизација, а во продолжение можете да го погледнете најновото од Шакира и Малума:

Стаорецот кој се тушира како човек е новата интернет сензација (ВИДЕО)


Диџеј Хосе Кореа од Перу сними видео на кое се гледа како стаорец во мијалник се тушира со сапун. Видеото само за неколку дена има над 37 милиони прегледи, па според оваа бројка стаорецот е нова интернет сензација.

Русинка сама родила бебе тешко скоро 6 килограми без анестезија (ФОТО)


Жена од Русија која веќе има 4 деца,  сама дома родила девојче тешко 5. 900 килограми без анестезија. Семејството сега за сега не сака медиумски да се експонира, а според неофицијални извори мајката која има 42 години и самата била изненадена од големината и тежината на бебето. Лекарите соопштиле дека мајката и бебето се чувствуваат …

Русинка сама родила бебе тешко скоро 6 килограми без анестезија (ФОТО) Read More »

Лоба среќна што доби македонско државјанство: Се чувствувам како Македонка


Поп-пејачката Викторија Лоба (29) е среќна што доби македонско државјанство. -Се чувствувам како Македонка. Заслужувам и сум почестена што и официјално станав Македонка. Прв пат аплицирав за државјанство пред неколку месеци, и сега дојдов на ред . Дваесет и една година живеам во Скопје и планирам да останам да живеам во Македонија. Имам музички и …

Лоба среќна што доби македонско државјанство: Се чувствувам како Македонка Read More »

Ѓоко Танески по долги години ја пронајде својата биолошка сестра


По децениска потрага, познатиот македонски пејач Ѓоко Танески пред седум години ја пронајде својата сестра Елена Соколова. Со двајцата браќа ја барал од моментот кога дознале дека имаат сестра, пишува Факултети.мк „Сега се поголемо и побогато семејство. Среќни се. Редовно се дружат, блиски се. И Ѓоко и Елена велат дека може да ги разберат многутемина …

Ѓоко Танески по долги години ја пронајде својата биолошка сестра Read More »

Град на маските: Започна карневалот во Венеција


Италија- Започна карневалот во Венеција,веројатно најпознатата карневалска прослава покрај Рио де Жанеиро во Бразил. 16-дневната веселба ќе трае до 13 февруари, еден ден пред Среда Пепелница. Годинешното мото гласи ‘Creatum: Civitas Ludens;’ што во слободен превод значи Креативност: игри со маски , пренесува „Дојче веле“. Над три милиони туристи и годинава ќе ја посетат Венеција …

Град на маските: Започна карневалот во Венеција Read More »

Хуманитарна ревија: 15 модни дизајнери мрднаа со прст за „Сите стоплени во зима“


Акцијата „Сите стоплени во зима“ која се реализира во рамки на иницијативата „Мрдни со прст” и чија цел е да се собере користена зимска облека за луѓето на кои им е најпотребна, започна во декември и ќе кулминира во МКЦ утре, во 20 часот, со модна ревија на 15  македонски дизајнери на која јавни личности …

Хуманитарна ревија: 15 модни дизајнери мрднаа со прст за „Сите стоплени во зима“ Read More »

Скандал на Греми: Хилари Клинтон читаше извадок од книгата против Трамп (ВИДЕО)


Еден од најголемите непријатели на американскиот претседател Доналд Трамп, Хилари Клинтон има главна улога во видео кое е направено со цел да го понижи него. Во видеото во кое учествуваа познати музички имиња, се појавува и Клинтон која прочита мал дел од познатата книга на Мајкл Волф „Оган и бес: во Трамповата Бела куќа“. Греми …

Скандал на Греми: Хилари Клинтон читаше извадок од книгата против Трамп (ВИДЕО) Read More »

Дикректорот на „Изи џет“ си ја намалил платата за да биде иста со таа на неговата претходничка


На новиот извршен директор на британската авиокомпанија „Изи џет“ Јохан Лундгрен платата ќе му биде намалиена за да биде иста како таа на неговата претходничка Каролин Меккол. Во рамки на борбата против нееднаквоста помеѓу заработката на мажите и жените, платата на новиот директор на „Изи џет“ ќе биде намалена од 740.000 фунти (1,04 милиони долари) …

Дикректорот на „Изи џет“ си ја намалил платата за да биде иста со таа на неговата претходничка Read More »

Семејство живее на Флорида со 14 мечки (ВИДЕО)


Моника Велд и нејзиниот син Џони живејат со 14 мечки од кои некои од нив тежат и до 500 килограми. Својот рачн на Флорида го нарекоа „Рај за мечки“ (Bearadise), а откако минатата почина сопругот на Моника, таа заедно со синот продолжија да се грижат за мечките, кои им помагаат да пребродат низ тешкиот период. …

Семејство живее на Флорида со 14 мечки (ВИДЕО) Read More »

Ивана Кнез: 40 венчаници за 40 дена невестински моменти


Дизајнерката Ивана Кнез дизајнираше 40 венчаници за 40 дена невестински моменти. Вели, најубавиот момент во животот е кога ќе ве побараат за жена. Од наредниот ден првото нешто што ќе ви дојде на ум е венчалниот фустан и гардеробата за вашите деверици за да во целост го направите тој ден магичен. „Оваа година сакаме секоја …

Ивана Кнез: 40 венчаници за 40 дена невестински моменти Read More »