Јајцата „Фаберже“ се најскапи, а дизајнерските јајца најбарани од колекционерите


  САД– Јајцата „Фаберже“ се велигденски јајца кои ги изработувал рускиот златар Петар Карл Фаберже за руските цареви, во периодот од 1885 до 1917 година. Нивната вредност денеска е невозможно да се процени. Рускиот цар Александар Трети сакал на својата жена Марија Фјодоровна да и направи специјално велигденско јајце кај познатиот златар Фаберже во далечната …

Јајцата „Фаберже“ се најскапи, а дизајнерските јајца најбарани од колекционерите Read More »

Анџелина Џоли пак ќе мириса на „Герлен“


САД– Актерката и активистка Анџелина Џоли (42) се врати во рекламната кампања на францускиот бренд „Герлен“ , сега како заштитно лице на новиот парфем „Mon Guerlain Florale “. Парфемот е цветен со нагласени ноти од лаванда, ирис и бергамот. За фотосесијата, Џоли позираше во дизајнерски креации од реномирани модни куќи како „Ели Сааб“ и „Џамбатиста …

Анџелина Џоли пак ќе мириса на „Герлен“ Read More »

„Морчиба“ доаѓа на „Скопје колинг“


Легендарниот трип-хоп бенд „Морчиба“ ќе настапи на вториот фестивалски ден на „Скопје колинг“, на 22 јуни, најави „Авалон“. „Морчиба“ за првпат доаѓа во Скопје на голема сцена, ( во 2016 настапија во МКЦ) да ги испорачаат сите свои големи песни од претходните албуми, како и песните од новиот албум „Blaze Away“ кој треба да излезе …

„Морчиба“ доаѓа на „Скопје колинг“ Read More »

( Фото) Пролетта не може да се замисли без кожни јакни: Шест модели во кои веднаш ќе се вљубите


САД – Моторџиската кожна јакна, заштитен знак на поклониците на културата на животот на две тркала, оваа година е целосно женствена – во нападни бои и украсена со предимензионирани нитни и цветни мотиви. Јакната во 20-тите ја измислија браќата Ирвинг и Џек Скот од Њујорк, синови на руски имигранти, кои потоа станаа и официјални партнери …

( Фото) Пролетта не може да се замисли без кожни јакни: Шест модели во кои веднаш ќе се вљубите Read More »

Ким Џоунс: По „Луј Витон“ креативен директор во „Диор“


Франција – Ким Џоунс ќе ја презентира својата прва колекција за мажи „Диор Ом“ во јуни, како новиот креативен директор на колекциите „прет-а-порте“ и колекциите на аксесоари. Ова ја потврди претходната информација дека Џоунс, поранешниот креативен директор на „Луј Витон“, ќе го наследи Крис ван Аш во директорската улога. Џоунс започнува со работа на 1 …

Ким Џоунс: По „Луј Витон“ креативен директор во „Диор“ Read More »

Ѕвездата од „Сексот и градот“ во трка за гувернер на Њујорк


Американската актерка и активистка Синтија Никсон, најпозната по улогата на Миранда во „Сексот и градот“ денеска соопшти дека ќе се кандидира за гувернер на сојузната држава Њујорк. Таа ќе се спротистави на актуелниот гувернер Ендрју Куомо во борбата за номинација од Демократската партија.  

Светската поп-ѕвезда во Скопје: Анастејжа со концерт на 15 мај во ВИП Арена


Анестејжа конечно доаѓа во Скопје. На 15 мај, ВИП Арената Борис Трајковски ќе биде една од европските концертни центри преку кои поп-ѕвездата со европската турнеја насловена Evolution, се враќа на музичката сцена. Во Македонија ја носи „Прагма продукција“. Пејачката што има продадено повеќе од 30 милиони копии на своите албуми, извесен период се повлече од …

Светската поп-ѕвезда во Скопје: Анастејжа со концерт на 15 мај во ВИП Арена Read More »

Пред концертот во Скопје: „Тропико“ со нови песна и спот


Пред солистичкиот концерт закажан на 28 април во ВИП Арена „Борис Трајковски“, момците од  бенд „Тропико“ решија да ги израдуваат фановите. После три годни од последното цеде, подготвија три нови песни од кои една е веќе пуштена во јавноста. -Синглот „Само иди“ е една мала увертира за она што го подготвивме за нашата публика. Иако …

Пред концертот во Скопје: „Тропико“ со нови песна и спот Read More »

Три дена мода во Скопје: Програма на 17. Моден викенд


17.Моден викенд Скопје од 30 март до 1 април ќе биде домаќин на најновите дизајнерски колекции, во една од најстарите културни установи во Македонија, Националната и универзитетска библиотека „Св.Климент Охридски“-Скопје. Сезоната пролет-лето под слоганот „What feeds your imagination“ ќе ја отвори ревијата на дизајнерите Роберт Ивановски и Евгенија Зафировска со колекцијата „Архитектура во движење.“ Вечерта …

Три дена мода во Скопје: Програма на 17. Моден викенд Read More »

Ѕвезди ги пеат песните на Елтон Џон на новиот албум


Англија– Во април ќе излезе двоен албум со песните на Елтон Џон, исполнети од негови колеги како Мајли Сајрус, Лејди Гага и Ед Ширан, Доли Партон и Мери Џеј Блајџ. Двата дела на албумот се нарекуваат „Revamp and Restoration“. Изведувачите лично се избрани од пејачот. „Секогаш е одличен комплимент кога друг музичар ја сака твојата …

Ѕвезди ги пеат песните на Елтон Џон на новиот албум Read More »

(Видео) Филмска приказна за љубовната бајка на принцот Хари и Меган Маркл


До предвидената свадба меѓу Меган Маркл и принцот Хари, закажана за 19 мај, останува уште многу малку време, но пред тоа ќе се случи нешто друго. Точно шест дена пред свадбата, филмот наречен „Хари и Меган: Кралска романса“ ќе биде продуциран од телевизиската мрежа „Лајвтајм“, а сценариото ќе се заснова на вистинската љубовна приказна на …

(Видео) Филмска приказна за љубовната бајка на принцот Хари и Меган Маркл Read More »

(Видео) Феномен: Близначки со различна боја на кожата


Близначките Мили и Марша се редок феномен. Едната е со светла, а другата со темна боја на кожата и поради тоа ретко кој им верува кога ќе кажат дека се сестри. Марша има бела кожа, сини очи и руса коса, слично како нивната мајка, додека Мили има темна кожа, кафени очи и црна коса, и …

(Видео) Феномен: Близначки со различна боја на кожата Read More »

Гламур со валцер: Народ и елита се измешаа на Виенскиот бал во Скопје


Народ и елита, дипломати и бизнисмени се измешаа синоќа на Виенскиот бал во Скопје, под засилено полициско обезбедување. Највисокиот државен врв беше отсутен, беа приметени само претставници од пониските ешалони на владата. Три сали во хотелот “Александар палас” беа преполни, не можеше да се дише. Што од турканица, што од парфеми. Нашиот народ сака балски …

Гламур со валцер: Народ и елита се измешаа на Виенскиот бал во Скопје Read More »

Барбра Стрејсенд прозборе за темната страна на Холивуд: Бев злоупотребена од медиумите


САД– Актерката, пејачка и активистка Барбра Стрејсенд изјави дека никогаш не доживеала сексуална злоупотреба, но се почувствувала злоупотребено од медиумите. За време на емисијата посветена на децениската кариера на Стрејсенд, продуцентот и долгогодишниот обожавател Рајан Марфи ѝ поставуваше прашања за нејзината кариера, #MeToo движењето и нејзината одбивност кон интервјуата. „Никогаш не сум била сексуално злоупотребена“, …

Барбра Стрејсенд прозборе за темната страна на Холивуд: Бев злоупотребена од медиумите Read More »

Никој не знае подобро да се облече за свечени настани од Кејт Мидлтон


Англија– Војвотката од Кембриџ Кејт Мидлто (35) и нејзиниот сопруг принцот Вилијам  како секоја година, се појавија на годинешната парада за „Св. Патрик“ во Хоунслоу, западен Лондон, каде го посетија првиот Баталјон Ирски Чувари, каде Вилијам е полковник. Мидлтон, како и секогаш изгледаше шик во зелено „Кетрин Вокер“ палто, кое и одговараше со шапката – …

Никој не знае подобро да се облече за свечени настани од Кејт Мидлтон Read More »

По десет години и две деца: Манекенката Алесандра Амброзио ја раскина свршувачката


САД- Една од најпознатите светски манекенки Алесандра Амброзио ја раскина свршувачката со Џејми Мазур. Двојката живееше заедно десет години и имаат две деца. Последната нивна заедничка фотографија беше снимена пред три месеци за Божик Двојката се сврши во 2008 година. Алесандра е една од најпознатите Ангели на „Викторијас сикрет“ која лани ги симна крилата и …

По десет години и две деца: Манекенката Алесандра Амброзио ја раскина свршувачката Read More »

Диџеј Џакс Џоунс на „Охрид колинг“ на 2 август


Англискиот диџеј Џакс Џоунс, актуелен со синглот  „You don`t know me“ ќе настапи на „Охрид колинг“. Ќе настапи на 2 август, вечерта на Илинден помеѓу големите фестивалски настапи на Димитри Вегас и Лајк Мајк (на 01 август) и Армин ван Бурен (на 04 август). Сите што ќе набават блок влезници за двата фестивалски денови (за …

Диџеј Џакс Џоунс на „Охрид колинг“ на 2 август Read More »

На ти со Влатко Стефановски синоќа на концертот во Скопје: Интимно, а светско


Пред еден микрофон, со две гитари,  четворица гости, со публика во темница, само тој осветлен на сцена, гитарскиот виртуоз Влатко Стефановски синоќа во Македонската филхармонија го промовираше новиот албум „Мајчин јазик“ кој лани го издаде „Кроација рекордс“ од Загреб. По  40 години кариера, 34 албуми, стотици гитари и настапи низ светот и вревата што ја …

На ти со Влатко Стефановски синоќа на концертот во Скопје: Интимно, а светско Read More »

Во Португалија изложено чоколадо од речиси 8.000 евра


Најскапото слатко задоволство на планетата произведено во ограничено издание – 1.000 чоколадни бонбони во вредност од 7.728 евра по парче е изложено во Португалија. Секоја бонбона е покриена со злато што се јаде, а чоколадата се чува од униформирани лица. Чоколадните бонбони се преполни со шафран, бел тартуф, ванила од Мадагаскар и златни летоци. Творецот …

Во Португалија изложено чоколадо од речиси 8.000 евра Read More »

Макаронс со лешници


За тесто:   70 г белки Прстофат сол 50 г шеќер 1 кесичка лимон-шеќер 80 г ситно мелени лешници 120 г шеќер во прав По потреба црвена прехранбена боја   За ганаш: 150 гр. слатка павлака 150 гр. чоколадо за готвење 1 лажичка кисела павлака   Приготвување: Јајцата се оставаат најмалку 2 часа на собна …

Макаронс со лешници Read More »