Принови на македонската естрада: Се радуваме на децата


Имаат успешна кариера, изглед и стил. Запливаа во брачните води, и семејството сега им е во центарот на вниманието. Дел од нив уживаат во родителските обврски, а некои допрва ќе се израдуваат на приновите. Поп-пејачката Аделина Тахири минува убав период во нејзиниот живот – таа е бремена и очекува да стане мајка наскоро уживајќи во …

Принови на македонската естрада: Се радуваме на децата Read More »

Детален неделен хороскоп


ОВЕН Работа: Работните должности се одвиваат сосема добро, но не се занесувајте дека и натаму сѐ ќе тече како подмачкано – пред вас сѐ уште има работа – дајте го најдоброто од себе! Љубов: Со Венера во Бик и Месечината во Стрелец ќе уживате повеќе во својата врска – ве очекуваат славења, родендени или забави, …

Детален неделен хороскоп Read More »

Искрено со поп-пејачката Маја Саздановска-Лилчиќ: Ја учам Срна да не се плаши


Маја Саздановска-Лилчиќ (35) е еден од најмоќните вокали во поп-музиката. Секогаш барана и како придружен вокал. Од пред три години работи во Македонската опера и балет. На сцената е 30 години, уште од пет години кога ја снимила првата песна „Глушец ушец“ за детската серија „До ре ми“. „Да се гледа таа снимка е доживување …

Искрено со поп-пејачката Маја Саздановска-Лилчиќ: Ја учам Срна да не се плаши Read More »

Редослед на Евросонг во Лисабон: Македонија по Бугарија, а пред Хрватска


Вчера беше откриен и редоследот на земјите учеснички кои ќе настапуваат во двете полуфинални вечери. Македонија е 11. по ред. Пред нас настапува Бугарија, а после нас Хрватска.„Ај кју“ е бендот кој ќе ја претставува Македонија на Евросонг во Лисабон со песната „Lost and found“. Извршниот продуцент на шоуто, Јон Ола Санд, го објави редоследот …

Редослед на Евросонг во Лисабон: Македонија по Бугарија, а пред Хрватска Read More »

(ВИДЕО) Велигден со стил: Ѕирнете во празнично уредениот дом на Софија Караќаева


Секоја година, пред голем верски празник или Нова година, луксузниот дом на Софија Караќаева, перманентен мејк-ап артист (јапонско тетовирање на веѓи) во центарот на Скопје дише со топлина и уникатен стил како од престижните магазини за врвни ентериери. Секое парче мебел, моден детал, или сервис за јадење раскажува посебна и романтична приказна која ретко ќе …

(ВИДЕО) Велигден со стил: Ѕирнете во празнично уредениот дом на Софија Караќаева Read More »

(Фото) Велигден во пролетните колекции: Стилизирани јајца


  САД – Мало чудо кое во себе крие голема традиција и историја. Јајцето некој го сака на чинија, некој на лице, како украс или како симбол. Богатство во животот на секој човек или колекционер. Топ-дизајнерите во пресрет на велигденските празници, ги преселија луксузните креации од модните писти во кујните на топ-готвачите и домаќинките. Ги …

(Фото) Велигден во пролетните колекции: Стилизирани јајца Read More »

( Фото) Розовата боја е актуелна во внатрешното уредување: Пролет во вашиот дом


  САД – Пролетва розовите нијанси ќе бидат многу застапени во уредувањето на домот, како понежните нијанси така и појаките. Топлото розово светло е многу пријатно, па затоа дизајнерите одамна користат трикови, како обојување на абажури во розови нијанси или користење нежно розови светилки наместо обичните. „Розовата е многу интересна боја со која може многу …

( Фото) Розовата боја е актуелна во внатрешното уредување: Пролет во вашиот дом Read More »

Ед Ширан негира дека ја украл песната „The Rest Of Our Life“


Англија– – Британскиот поп-пејач Ед Ширан го негираше обвинението дека ја украл песната „The Rest Of Our Life“, која ја изведоа Тим Мекгро и Фејт Хил, од австралиски автори. Австралијците Шон Кери и Бју Голден во јануари покренаа тужба против Ширан, Мекгро и Хил, велејќи композицијата „The Rest Of Our Life“ е „во целост ископирана“ …

Ед Ширан негира дека ја украл песната „The Rest Of Our Life“ Read More »

Биографот на Леди Дијана пишува мемоари и за Меган Маркл


Англија– Во јавноста протекоа деталите од мемоарите за идната принцеза Меган Маркл која ќе се мажи за принцот Хари на 19 мај. Автор на биографијата е Ендру Мортон, кој претходно се прослави со книгата за леди Ди. Се знаеше дека поранешната актерка, а сега најпопуларната идна невеста, Меган Маркл, ненадејно одлучила да се разведе од …

Биографот на Леди Дијана пишува мемоари и за Меган Маркл Read More »

Холивуд во нов шок: Се разведуваат Џена и Ченинг Тејтум


САД– Очигледно оваа година адвокатите во Холивуд се прилично со полни раце работа. Имено, уште една холивудска двојка објави дека се разведува, односно глумците Џена Деван Тејтум и Ченинг Тејтум. Двојката која имаше едедн од најстабилните бракови во Холивуд,  ги шокираше своите фанови и следбеници на социјалните мрежи со заедничкото соопштение. “После девет години брак …

Холивуд во нов шок: Се разведуваат Џена и Ченинг Тејтум Read More »

Сара Миленковска е најманекенка на Модниот викенд


Со својот маркантен изглед, долгата темноцрвена коса, висината од 178 см и километарските нозе, оваа сезона ја освои публиката која го следеше Модниот викенд во НУБ „Св. Климент Охридски“. Со својот сигурен од и самоувереноста Сара Миленковска (23) од Скопје доминираше на пистата. Манекенката од модната агенција „Подиум“ учествуваше речиси на сите ревии на дизајнерите …

Сара Миленковска е најманекенка на Модниот викенд Read More »

Марија ја позлати Македонија на фестивал „Откритија на Европа“ во Москва


  Дванаесетгодишната Марија Спасовска од Скопје ја доби највисоката награда на интернационалниот фестивал „Откритија на Европа“ кој изминатиов викенд се одржа во Москва. Големата македонска надеж се натпреваруваше во категоријата естрадно пеење, а ја изведе „Broken hearted girl“ од Beyonce  и „Hallelujah“. Интернационалната жири комисија на свечен гала концерт ја прогласи Марија за „Прв Лауреат …

Марија ја позлати Македонија на фестивал „Откритија на Европа“ во Москва Read More »

Заврши Модниот викенд во НУБ: Скопје расцвета


  Скопје расцвета и на писта и во публика, синоќа, на завршницата на Модниот викенд во Скопје, во организација на Света Богова- Јовановска. Ова не е шега, иако вчера беше 1 април. Колекциите на дизајнерите беа инспирирани од цвеќето, имаше манекенки убави ко пупки, а некои од нив за време на ревиите им фрлаа и …

Заврши Модниот викенд во НУБ: Скопје расцвета Read More »

Моден викенд во Скопје: Зошто славните дизајнери ги нема во публика?


Не се поканети? Чекаат специјална покана? Не се тука? Немаат време? Од суета? Од љубомора? Не си ги почитуваат колегите? Зошто познатите македонски дизајнери ги нема во публика на Модните викенди во Скопје? Од сезона во сезона расте бројот на млади дизајнери учесници на модниот настан, а опаѓа бројот на ревиите со звучни имиња. На …

Моден викенд во Скопје: Зошто славните дизајнери ги нема во публика? Read More »

(ФОТО) Пред два месеци алармиравме за заштита на наследството на Есма и Стево


„Независен весник“ на 29 јануари 2018 година, пишуваше дека се ограбува наследството на Кралицата на Ромската музика и нејзиниот сопруг, Есма и Стево Теодосиевски. „Имаме сознанија дека мебелот и други вредни работи од Домот на хуманоста и уметноста „Стево и Есма Теодосиевски“, на Скопското кале, кој за жал не е пломбиран, се изнесуваат и се …

(ФОТО) Пред два месеци алармиравме за заштита на наследството на Есма и Стево Read More »

(Фото) Моден викенд во Скопје: Некој сака да носи кожа, ама никој не сака да се најде во туѓа кожа


Некој се раѓа со чувствителна кожа. Некој живее со дебела кожа. Некој сака да носи кожа. Никој не сака да се најде во туѓа кожа.Никој не знае како е во ваша кожа. Ама сите се плашат за својата кожа. Нам ни беше убаво во кожата додека ги гледавме, новите, четири ревии, синоќа, на вториот ден …

(Фото) Моден викенд во Скопје: Некој сака да носи кожа, ама никој не сака да се најде во туѓа кожа Read More »

Арнолд Шварценегер итно опериран


Познатиот актер и поранешен гувернер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер, имал итна операција на отворено срце, соопшти сајтот TMZ. Актерот вчера бил примен во Медицинскиот центар „Сидарс Синај“ во Лос Анџелес за замена на срцев залисток со експериментална метода, но поради компликации при зафатoт, лекарите одлучиле да му го оперираат срцето. Состојбата на филмската ѕвезда сега …

Арнолд Шварценегер итно опериран Read More »

Наједноставна редена пита од јаболка


Состојки: За мокар дел:   1,5 кг јаболка 1 чаша шеќер 1 кесичка цимет 1 ванилин шеќер   За сув дел:   2 чаши брашно 2 чаши гриз 1 чаша шеќер 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер Прстофат сол   За премачкување на тавата и колачот: 1 маргарин/путер(150-200 г) Мерка е чашка јогурт Дозата …

Наједноставна редена пита од јаболка Read More »

(Фото) Нова сезона на шик, шок и селфи: Почна Модниот викенд во Скопје


Креациите на етаблираните дизајнери и дебитанти беа шик, разголените гради на манекенките предизвикаа шок, гостите се туркаа како на премиера и се сликаа селфи додека траеја ревиите, а во паузите со вино, вотка и коктели озборуваа, синоќа, на 17. Моден викенд во Скопје. Не дознавме дали муабетеа за новите прочитани книги, инспирирани од новата локација …

(Фото) Нова сезона на шик, шок и селфи: Почна Модниот викенд во Скопје Read More »

Детален неделен хороскоп


ОВЕН Работа: Оваа недела може да се соочите со циклична промена, а која ќе прикрие многу работи во заднина – говорете јасно со колегите за да се разберете подобро. Бидете трпеливи! Љубов: Со полната Месечина во Вага ќе увидите дека емоциите се зголемени, па односите се вжештуваат и стануваат нетрпеливи. Внимавајте како се однесувате со …

Детален неделен хороскоп Read More »