Сникерс чизкејк (без печење)


Состојки за подлога: 225 г мелени ванила-кекси 120 г растопен путер 50 г сечкани кикирики   За фил 500 г маскарпоне 150 г кисела павлака 200 мл слатка павлака 120 г кафеав шеќер 300 г темна чоколада мин. 60%   За карамел 50 г кафеав шеќер 50 мл слатка павлака 1 лажица путер За декорација …

Сникерс чизкејк (без печење) Read More »

Интервју со Едина Муса, кошаркарка: Тајната на мојот топ-изглед


Кошаркарката Едина Муса (27) од Скопје е убавицата за март од годинешниот календар на „Пелистерка“, кој на провокативен начин ги истакнува бенефитите на водата и ја слави убавината на жената. Убавата спортистка со исклучителни резултати сме навикнати да ја гледаме во спортско издание, но на календарот е исто така во спортски елемент, но совршено ги …

Интервју со Едина Муса, кошаркарка: Тајната на мојот топ-изглед Read More »

Трамп побара слика од Ван Гог на заем од „Гугенхајм“, тие му понудија златна ве-це шолја


Американскиот претседател Доналд Трамп наводно барал од музејот „Гугенхајм“ да му дадат на заем слика од Ван Гог, која би била во Белата куќа се додека е тој претседател, а челните лица на музејот му одговорија дека може да му понудат скулптура од ве-це шолја, која веќе ја користеле 100. 000 посетители. Скулптурата од 18 …

Трамп побара слика од Ван Гог на заем од „Гугенхајм“, тие му понудија златна ве-це шолја Read More »

Швајцарска „мумија“ – предок на британскиот шеф на дипломатијата


Швајцарците деновиве дознаа дека нивната најпозната мумија има и добро познат роднина – британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон. Утврдено е дека мумифицираните остатоци пронајдени во 1975 година, за време на обновата на готската црква Барфусеркирхе во Базел, и припаѓа на Ана Катарина Бишоф, сопруга на пастор која починала во 1787, соопшти базелскиот Природонаучен …

Швајцарска „мумија“ – предок на британскиот шеф на дипломатијата Read More »

Бритни Луис: Дејвид Коперфилд ме дрогираше и ме силуваше


Американскиот магионичар и илузионист Дејвид Коперфилд е обвинет за сексуално злоставување. Обвинението е  од поранешниот британски модел Бритни Луис која тврди дека кога имала 17 години, во 1988 година од страна на Коперфилд била дрогирана и сексуално злоупотребена. Луис додаде дека таа година добила повик од Коперфилд да биде гостин во неговото шоу во Калифорнија, …

Бритни Луис: Дејвид Коперфилд ме дрогираше и ме силуваше Read More »

ТВ-водителката Лила Филиповска е кралица на квизовите: Го чекам милионерот


Над 20 години е убавото ТВ-лице кое го гледаме на екраните. Лила Филиповска, со својата сериозност и професионалност е институција во водителската професија. Со својот стил, изглед и приватен живот е во фокусот на вниманието на социјалните мрежи. Веќе седма сезона во македонските домови со квизот „Сѐ или нешто“ носи среќа, забава и пари. Колку …

ТВ-водителката Лила Филиповска е кралица на квизовите: Го чекам милионерот Read More »

Канадскиот премиер Трудо со впечатливи шарени чорапи (ФОТО)


На Светскиот економски форум во Давос, канадскиот премиер Џастин Трудо привлече внимание со изборот на чорапи. Вообичаениот дрес код за еден државник е формалниот елегантен изглед, а канадскиот премиер реши да покаже една поинкава младешка страна, па го комплетираше изгледот со шарени чорапи. Според модните критичари овој чекор на Трудо се оценува како начин да …

Канадскиот премиер Трудо со впечатливи шарени чорапи (ФОТО) Read More »

Марсио е веќе 22 години крал на бразилските плажи (ВИДЕО)


Марсио Мизаел Матолијес е жител на Рио де Женеиро кој веже 22 години живее во замок направен од песок, кој самиот го направил. Овој необичен Бразилец нема ниту сопруга ниту деца, но се дружи со посетителите на плажите кои го нарекоа „крал“, а подоцна самиот тој изработи круна за да неговата приказна биде уникатна. Кралот …

Марсио е веќе 22 години крал на бразилските плажи (ВИДЕО) Read More »

Опра Винфри: Немам ДНК за да бидам претседател на САД


Американската телевизиска водителка Опра Винфри изјави дека не е заинтересирана да се кандидира за претседател. Таа истакна дека „нема ДНК“ за да биде претседател на САД. Винфри за американското списание „Ин Стајл“ (InStyle) истакна дека по говорот на доделувањето „Златен глобус“, на почетокот на месецот, ја „гледале“ како иден кандидат на демократите на изборите во …

Опра Винфри: Немам ДНК за да бидам претседател на САД Read More »

Џони Деп ќе биде гитарист во бендот на Мерлин Менсон


Познато е пријателството помеѓу пејачот Мерлин Менсон и актерот Џони Деп, тие заедно гледаат филмови, снимаат спотови, па дури имаат и иста тетоважа на грбот. Менсон неодамна објави на Твитер дека Деп размислува да биде дел од неговиот бенд. Нивното долгогодишно пријателство во последните години е забележано на фотографии од различни свирки, а кон крајот …

Џони Деп ќе биде гитарист во бендот на Мерлин Менсон Read More »

Турски ѓубреџии од фрлени книги направиле библиотека


Градската комунална хигиена во Анкара има своја библиотека, а сите книги ги собрале вработените во фирмата од контејнери низ градот. – Требало да завршат на отпад, а ние им подаривме нов живот, изјави Емирали Уртекин, управник на библиотеката. Идејата се родила додека со колегите размислувал за тоа што што би можеле да работат покрај редовната …

Турски ѓубреџии од фрлени книги направиле библиотека Read More »

Фанови од земјава и Балканот во Крушево го одбележуваат 37. роденден на Тоше Проески (фото)


Со посета на вечниот дом на Тоше Проески на Гумење во Крушево и со пригодна програма во спомен куќата „Тоше Проески“, денеска Крушево и фановите на Тоше Проески од земјава и од целиот Балкан го одбележаа 37-от роденден на македонската и балканска музичка ѕвезда. И по 11 години од трагичната смрт на Тоше во сообраќајната …

Фанови од земјава и Балканот во Крушево го одбележуваат 37. роденден на Тоше Проески (фото) Read More »

Со јавен повик до авторите ќе се избира песна за Евровизија 2018


Македонската Радио Телевизија упатува јавен повик за избор на композиција којашто ќе ја претставува Р. Македонија на претстојниот Избор за Песна на Евровизија 2018 во Лисабон, Португалија. Се покануваат авторите и музичките продуценти од Р.Македонија и пошироко, да ги достават своите музички предлози (во демо или финализирана верзија) и со својот креативен труд да учествуваат …

Со јавен повик до авторите ќе се избира песна за Евровизија 2018 Read More »

По 5о години музичка кариера: Елтон Џон се пензионира


Англија- Легендарниот пејач, сер Елтон Џон најави повлекување од музичката сцена. Џон одлучил дека повеќе нема да оди на турнеи и дека е време, после 50 години, да се збогува од настапите. Медиумите на островот пишуваат дека британската ѕвезда се одлучила на овој чекор поради лошата здравствена состојба. Минатата година тој заврши на интензивна нега, …

По 5о години музичка кариера: Елтон Џон се пензионира Read More »

Модна ноќ на невести во „Мериот“ во Скопје


По шести пат,  на 6 февруари,  во хотелот „Мериот“, идните невести ќе го одбираат совршениот фустан  на ревии од затворен тип на „Модна ноќ на невести“ во 19 часот, во организација на Моден викенд Скопје. Вечерта, која е комплетно посветена на свадбениот ден, ќе ја отвори ревијата на Мила Кадриу. По неа, следува презентација на …

Модна ноќ на невести во „Мериот“ во Скопје Read More »

Американски дизајн по француски рецепт: Торти и колачи со потпис на Вера Ванг


САД- Американската топ-дизајнерка Вера Ванг оствари најслатка соработка со францускиот слаткарски бренд „Ладуре“. Колачите со вкус на кокос ќе ги воодушеви идните невести. Линијата на слатки вклучува макаронски со шантили крем со вкус на кокос, торти за свадби со вкус на кокос и манго, мали колачиња и торта од макаронси. Ванг за „Вог“ откри дека …

Американски дизајн по француски рецепт: Торти и колачи со потпис на Вера Ванг Read More »

Денеска голема крводарителска акција во чест на Тоше


Голема крводарителска акција посветена на Тоше Проески во знак на одбележување на неговиот роденден ќе биде организирана денеска во холот на Дом на АРМ во Скопје во периодот од 9 часот до 17 часот. – Ликот и хуманото дело на Тоше Проески се позитивен пример и поттик за многу млади личности кои токму на овој …

Денеска голема крводарителска акција во чест на Тоше Read More »

Поранешни агенти на ЦИА во потрага по скриеното богатство на Пабло Ескобар


Поранешни агенти на ЦИА тврдат дека ја пронашле подморницата на наркобосот Пабло Ескобар, која ја користел за превоз на кокаинот од Колумбија во Порторико, од каде била дистрибуирана за САД. Доколку подморницата навистина биде пронајдена, ќе се открие и богатството вредно 57 милијарди евра, а потрагата ќе биде спроведена од поранешните агенти на ЦИА, Даг …

Поранешни агенти на ЦИА во потрага по скриеното богатство на Пабло Ескобар Read More »

Каде живеат најубавите луѓе во Европа?


Кога странските туристи прв пат посетуваат некоја европска земја, тие се воодушевени од ноќниот живот, но и од убавите жени. Еден картограф решил да објави мапа за најубавите луѓе во Европа, врз основа на одговори од 1926 испитаници. Според одговорите, најубавите жени се од Шведска (518),, па Франција (134), и на трето место Шпанија (103). …

Каде живеат најубавите луѓе во Европа? Read More »

50 Cent заработи 7 милиони долари од биткоини


Познатиотт рапер 50 Cent пред неколку години им овозможи на своите фанови неговата музика да ја плаќаат со биткоини. Токму оваа одлука придонесе тој денес да биде побогат за дополнителни 7.7 милиони долари. Раперот го прифати биткоинот како средство за плаќање во 2014 година, по издавањето на албумот „Animal Ambition”. Во тоа време, вредноста на …

50 Cent заработи 7 милиони долари од биткоини Read More »