Модна ноќ на невести во „Мериот“ во Скопје


По шести пат,  на 6 февруари,  во хотелот „Мериот“, идните невести ќе го одбираат совршениот фустан  на ревии од затворен тип на „Модна ноќ на невести“ во 19 часот, во организација на Моден викенд Скопје. Вечерта, која е комплетно посветена на свадбениот ден, ќе ја отвори ревијата на Мила Кадриу. По неа, следува презентација на …

Модна ноќ на невести во „Мериот“ во Скопје Read More »

Американски дизајн по француски рецепт: Торти и колачи со потпис на Вера Ванг


САД- Американската топ-дизајнерка Вера Ванг оствари најслатка соработка со францускиот слаткарски бренд „Ладуре“. Колачите со вкус на кокос ќе ги воодушеви идните невести. Линијата на слатки вклучува макаронски со шантили крем со вкус на кокос, торти за свадби со вкус на кокос и манго, мали колачиња и торта од макаронси. Ванг за „Вог“ откри дека …

Американски дизајн по француски рецепт: Торти и колачи со потпис на Вера Ванг Read More »

Денеска голема крводарителска акција во чест на Тоше


Голема крводарителска акција посветена на Тоше Проески во знак на одбележување на неговиот роденден ќе биде организирана денеска во холот на Дом на АРМ во Скопје во периодот од 9 часот до 17 часот. – Ликот и хуманото дело на Тоше Проески се позитивен пример и поттик за многу млади личности кои токму на овој …

Денеска голема крводарителска акција во чест на Тоше Read More »

Поранешни агенти на ЦИА во потрага по скриеното богатство на Пабло Ескобар


Поранешни агенти на ЦИА тврдат дека ја пронашле подморницата на наркобосот Пабло Ескобар, која ја користел за превоз на кокаинот од Колумбија во Порторико, од каде била дистрибуирана за САД. Доколку подморницата навистина биде пронајдена, ќе се открие и богатството вредно 57 милијарди евра, а потрагата ќе биде спроведена од поранешните агенти на ЦИА, Даг …

Поранешни агенти на ЦИА во потрага по скриеното богатство на Пабло Ескобар Read More »

Каде живеат најубавите луѓе во Европа?


Кога странските туристи прв пат посетуваат некоја европска земја, тие се воодушевени од ноќниот живот, но и од убавите жени. Еден картограф решил да објави мапа за најубавите луѓе во Европа, врз основа на одговори од 1926 испитаници. Според одговорите, најубавите жени се од Шведска (518),, па Франција (134), и на трето место Шпанија (103). …

Каде живеат најубавите луѓе во Европа? Read More »

50 Cent заработи 7 милиони долари од биткоини


Познатиотт рапер 50 Cent пред неколку години им овозможи на своите фанови неговата музика да ја плаќаат со биткоини. Токму оваа одлука придонесе тој денес да биде побогат за дополнителни 7.7 милиони долари. Раперот го прифати биткоинот како средство за плаќање во 2014 година, по издавањето на албумот „Animal Ambition”. Во тоа време, вредноста на …

50 Cent заработи 7 милиони долари од биткоини Read More »

Повеќето луѓе грешат, еве како правилно се чисти калинка (ВИДЕО)


Речиси 90 отсто од луѓето во светот погрешно ја чистат калинката, која се смета за еден од најлековитите овошни плодови. Во продолжение погледнете едноставен, правилен и ефективен начин на чистење на калинката.

Познатиот знак од хотелските соби заминува во историјата


Доколку една од омилените работи при престојувањето во хотел ви е токму знакот кој се става на вратата за да не ве вознемируваат,  тогаш одлуката на три познати синџири хотели од Америка нема да ви се допадне. Челните лица на хотелот одлучиле да ја направат оваа промена, откако дошле до заклучок дека најголем дел од …

Познатиот знак од хотелските соби заминува во историјата Read More »

Шакира осомничена за затајување данок


Шпанија- Колумбиската поп-ѕвезда Шакира е осомничена за затајување данок во Шпанија, а доколку наводите се покажат како точни, таа може и да се најде зад решетки. Шпанските даночни власти тврдат дека Шакира не го платила целосниот износ од данокот на приходи, по што наложија истрага во врска со финансиите на пејачката во периодот од 2011 …

Шакира осомничена за затајување данок Read More »

Годинава шест милиони кинески туристи ја посетиле Европа


Бројот на кинеските туристи во Европа се зголемил во 2017 година, а се очекува дека ќе продолжи да расте и оваа година. Во 2017 година повеќе од шест милиони кинески граѓани ги посетиле европските земји. Се повеќе луѓе се наклонети на персонално патничко искуство и покажуваат повеќе интерес за традиционалната европска архитектура и музеите, покажа …

Годинава шест милиони кинески туристи ја посетиле Европа Read More »

Поп-пејачката Аделина Тахири се омажи


Албанската поп-пејачка Аделина Тахири од Скопје се омажи за познат скопски адвокат. Во маркантен црвен фустан со длабоко деколте се потпиша во книгата на венчаните, а со тоа и официјално го заклучи својот момински живот. Избраникот ја запросил во Виена, Австрија, пишува „Фокус“. Аделина ја објави веста на својот Инстаграм, а освен прекрасниот и блескав …

Поп-пејачката Аделина Тахири се омажи Read More »

Саем на венчавки од 23 до 25 февруари во Скопје


Традиционалниот Саем за венчавки годинава ќе се одржува од 23 до 25 февруари во скопскиот хотел „Александар Палас“, со тема „Во светот на Дизни принцезите“. Во  стилот на Дизниевите бајки ќе биде направена пистата на отворањето на Саемот на 23 февруари, на која ќе дефилираат македонски познати личности, облечени во венчаници и костуми направени од …

Саем на венчавки од 23 до 25 февруари во Скопје Read More »

Нил Дајмонд откри дека има Паркинсонова болест


САД- Американскиот пејач Нил Дајмонд (76) ја откажа својата австралиско-новозеландска турнеја откако лекарите му дијагностицираа Паркинсонова болест. Дајмонд го планираше почетокот на турнејата за во март годинава, но сега сето тоа е откажано,објави тој на својата интернет страница. – Со голема жал и разочарување соопштувам дека се повлекувам од турнејат. Ми беше чест да настапувам …

Нил Дајмонд откри дека има Паркинсонова болест Read More »

Одбележување на 37 роденден: Интимен концерт за Тоше во Крушево


Со достоинство, почит и пригодна програма утре Крушево ќе го одбележи роденденот на Тоше Проески, македонската и балканска музичка ѕвезда која трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа на 16 октомври 2007 година кај Нова Градишка, Хрватска. На 25 јануари Тоше Проески требаше да наполни 37 години. По тој повод, локалната самоуправа на Крушево, во …

Одбележување на 37 роденден: Интимен концерт за Тоше во Крушево Read More »

Билетите за „Златна Бубамара на популарноста“ од денеска во продажба


Од денес, напладне, преку www.mktickets.mk ќе бидат пуштени во продажба дел од билетите за 21. Издание на „Златна бубамара на популарноста“ што за прв пат ќе се одржи во ВИП Арена „Борис Трајковски“ на 22 февруари. „Бидејќи нема чист воздух и подобар живот, единствено што ни преостанува е – добрата забава! Ја затворија Универзална, ни …

Билетите за „Златна Бубамара на популарноста“ од денеска во продажба Read More »

В недела во „Станица 26“: Концерт на „Морал“ со пријателите


Во недела на 28 јануари, во 21 часот во ноќниот клуб „Станица 26“ во организација на „3Гонга“ концерт ќе одржи групата „Морал“, насловен како „Морал со пријателите“. На концертот ќе бидат отсвирени песните од нивниот последен албум „Coffeine Blues“, но и сите нивни досегашни хитови од првите два албуми. На последниот албум се појавуваат и …

В недела во „Станица 26“: Концерт на „Морал“ со пријателите Read More »

Нов скандал во Холивуд: „Вог“ ја прекина соработката со фотографот Марио Тестино


САД-  „Вог“ после години успешна соработка со славниот фотограф Марио Тестино, повеќе нема да соработува со него, поради сексуално искористување на машките модели и асистенти.  Во објавениот напис во „Њујорк Тајмс“  пишува дека во 90-те години Тестино злоставувал дури 13 машки модели. По текстот се огласија модните агенти кои тврдат дека е позната работа во …

Нов скандал во Холивуд: „Вог“ ја прекина соработката со фотографот Марио Тестино Read More »

Промоција на новиот албум „Извор“: Концертен маратон на Каролина во МОБ


Каролина Гочева ги израдува своите обожаватели. 37-годишната пејачка во соработка со Авалон продукција најави концертен маратон во Македонската опера и балет за следниот месец. Поп-ѕвездата ќе одржи четири последователни концерти, на 23, 24, 25 и 26 февруари, каде публиката за прв пат ќе има можност да ги чуе во живо сите нови песни од нејзиниот …

Промоција на новиот албум „Извор“: Концертен маратон на Каролина во МОБ Read More »

Нашето семејство: Сестрите Кардашијан во кампања за „Келвин Клајн“


САД- Келвин Клајн ги покани сестрите Кардашијан и Џенер да бидат дел кампањата „Нашето семејство“. На фотографиите, Ким, Клои и Кортни Кардашијан, позираат со Кендал и Кајли Џенер во креации од линиите Calvin Klein Jeans и Calvin Klein Underwear.

Реприза на „Златните глобуси“: Доделени наградите „САГ“ во Холивуд


  САД – Одмаздничката приказна инспирирана од вестерн филмовите наречена „Три билборди надвор од Ебинг, Мисури“ ги собра главните награди на “Screen Actors Guild Awards” („САГ награди“) вчера, со победите во категориите најдобар актерски тим, најдобра главна женска улога за Франсис Мекдорманд и најдобра споредна машка улога за Сем Роквел. Речиси во потполност се повторија …

Реприза на „Златните глобуси“: Доделени наградите „САГ“ во Холивуд Read More »