Линда Евангелиста откри зошто ја нема во јавноста: Останав „деформирана“ по козметичка процедура

Линда Евангелиста, 2009

САД- Линда Евангелиста (56) изјави дека останала „трајно деформирана“ поради негативните реакции на постапката за намалување на маснотиите.

Супермоделот откри дека доживеала редок козметички несакан ефект од третманот пред пет години, што всушност ги зголеми нејзините масни клетки.

„Станав, како што опишаа медиумите, „непрепознатлива“, им рече таа на своите 900.000 следбеници на Инстаграм.

Евангелиста објасни дека тоа е причината што исчезнала од очите на јавноста.

Линда Евангелиста, 2008

Канадската манекенка понатаму вели дека била подложена на „две болни, неуспешни, корективни операции“, откако процедурата за слабеење – позната и како контура на телото – имала спротивен ефект.

„За моите следбеници кои се прашуваа зошто не работев додека кариерата на моите врсници напредуваше, причината е што бев брутално изобличена од … [постапка] што го направи спротивното од она што го вети“, објасни Евангелиста.

Таа рече дека несаканиот ефект што го доживеала “не само што ми ја уништи егзистенцијата, туку ме испрати во циклус на длабока депресија, длабока тага и најниски длабочини на омраза кон себе. Во тој процес станав осамена”.

Во својата објава на социјалните мрежи, Евангелиста рече дека сака јавно да ја раскаже својата приказна за да продолжи со својот живот и посочи дека ќе ја тужи компанијата за која рече дека е одговорна.

Компанијата за која Евангелиста тврди дека ја користеласе уште не одговорила на барањето на Би -Би -Си за коментар.

„Уморна сум од животот на овој начин“, продолжи таа. „Би сакал да излезам од врата со крената глава и покрај тоа што повеќе не личам на себе“.

Нехируршката процедура, која е популарна во последниве години, користи ниски температури за да ги намали масните наслаги во одредени области на телото.

Опишувајќи го „многу реткиот, но сериозен несакан ефект“ што го доживеа, Евангелиста рече дека „значи дека масните клетки на местото на лекување растат поголеми отколку помали“, додавајќи: „Не е целосно разбрано зошто се случува ова“.

Евангелиста се прослави во 1990-тите, како една од групата на супермодели што се појавуваат, и ги краси модните писти низ целиот свет и насловната страница на водечкиот моден магазин „Вог“.

Линда, Наоми и Кристи, 1989

Таа исто така се појави во спотот на Џорџ Мајкл заедно со Наоми Кемпбел, Синди Крафорд и Кристи Тарлингтон.

Ѕвездите меѓу кои Гвинет Палтроу и стилистката Карла Велч ја покажаа својата поддршка во коментарите по објавата на Евангелиста, како и дизајнерите Џереми Скот и Брендон Максвел. (Би-Би-Си)