Интимни моменти од свадбата на Џон Кенеди Помладиот и Каролин Басет: Ги раскажа единствениот фотограф на венчавката пред 25 години


Денис Реџи, братот на сопругата на сенаторот Тед Кенеди, присуствуваше на малата церемонија што се одржа на островот Камберленд во Џорџија, одржана во мала црква со дупки на подот и без електрична енергија, и сними незаборавни слики од специјалниот ден

САД- Џон Ф. Кенеди Помладиот беше третиран како член на кралско семејство. Тој беше еден од најфотографираните мажи од неговата генерација и еден од најквалитетните ергени во земјата.

Но, малкумина го погледнаа во моментот кога тој се збогува со статусот ерген.

На 21 септември 1996 година, тој се ожени со Каролин Бесет на тајна церемонија за која сведочеа само 35 гости. Сега, 25 години подоцна, единствениот професионален фотограф поканет на венчавката ги споделува своите спомени.

Денис Реџи, братот на сопругата на сенаторот Тед Кенеди, присуствуваше на малата церемонија што се одржа на островот Камберленд во Џорџија, одржана во мала црква со дупки на подот и без електрична енергија, и сними незаборавни слики од специјалниот ден.

„Елеганција и ништо да не изгледа како голема настан, туку топол и љубовен, незаборавен викенд – мислев дека тие го започнаа прекрасно“, рече Реџи за Тудеј во сегмент емитуван вчера.

Тој се сети дека ја направил најпознатата фотографија од среќната двојка само неколку моменти откако тие рекоа: „Да“.

„Излегоа од капелата, а Џон ја зема, како принц, раката на својата невеста, ја донесе до неговите усни и ѝ ја бакна “, објаснува Реџи. „Мислев дека има магија таму. Можете да видите во нејзиното лице, во лицето на Каролин, изненадување и радост, љубов и романса и сите тие прекрасни работи “.

Некои од единствените други интимни моменти на венчавката што јавноста ги виде доаѓаат од долгогодишниот пријател на младоженецот Били Нунан, кој во 2019 година објави снимка што ги направи со рачна видео камера за специјалната TLC „JFK Jr. & Carolyn’s Wedding: The Lost Tapes “

Во таа специјална приказна, синот на поранешниот претседател Џон Кенеди им се заблагодари на гостите што им помогнаа да ја сочуваат венчавката во тајност.

„Каролин и јас на сите ви должиме голема благодарност“, рекоа адвокатот и новинарот на една од снимките на Нунан. „Сфаќам дека поставивме одредени услови за овој настан“.

Додека тие можеа да ја одржат венчавката приватна, шокираната јавност се воодушеви од фотографиите на Реџи и се вљуби во приказната на Џон Кенеди Помладиот и Бесет.

Како што изјави дописничката на Vanity Fair, Рејчел Буркфилд, за Тудеј „Таа ноќ, за тој блескав момент, тоа беше Камелот, на свој начин, нивната верзија на Камелот. И беше прекрасно “.

Кенеди имаше 35, а Бесет 30 години кога се венчаа. Во 1999 година, само два месеци пред третата годишнина од бракот, двојката почина кога нивниот авион се урна кај Мартас Винјард. (Тудеј)