Стинг: Не ме интересираат успесите на англиската репрезентација


Германија – Британскиот музичар Стинг во кусо интервју за германскиот весник „Велт ам Сонтаг“ изјави дека не го засега успехот на англиската репрезентација, и повеќе го сака клупскиот фудбал отколку „националистичкиои турнир организиран од корумпираната ФИФА“. Поранешниот член на бендот „Полис“ и ревносен навивач на Њукасл, ги изненади Англичаните со својата изјава со којашто без …

Стинг: Не ме интересираат успесите на англиската репрезентација Read More »

Гламурозна свадба во Скопје: Се ожени Мартин Вучиќ


Се ожени музичарот Мартин Вучиќ, син на шоуменот Драган Вучиќ и новинарката Весна Вучиќ, ќерка на легендарниот музичар на народни инструменти, Пеце Атанасовски. Викендов направи гламурозна свадба со својата избраничка Сања во ресторанот „Ла Тана за свадби“ во Скопје. Поранешниот поп пејач, а денес музичар на ударни инструменти – член на Македонската филхармонија, на свадбената …

Гламурозна свадба во Скопје: Се ожени Мартин Вучиќ Read More »

Хороскоп: Убав ден за вагата, неповолни вести за јарецот


ОВЕН: Денес е добро да внимавате на својот буџет и да не се препуштате премногу на физички задоволства и луксуз. Месечината во Бик повикува на практична употреба на силата, по што ќе следуваат стабилност и комфор. Дарови. БИК: Во блиските врски имате големо чувство на должност и љубов. Сепак, можно е да се појави некоја …

Хороскоп: Убав ден за вагата, неповолни вести за јарецот Read More »

(Видео) Со Бијонсе низ Лувр


Франција– Лувр, еден од најпознатите и најпосетувани музеи во светот, организира десетминутна тура посветена на пејачката Бијонсе и нејзиниот сопруг Џеј Зи кои тука го снимија спотот за синглот „Apeshit“. Турите моментално се достапни само на француски јазик, а за време на тие 10 минути посетителите може да ги видат 17-те уметнички дела прикажани во …

(Видео) Со Бијонсе низ Лувр Read More »

Тага, болка и неверица: Погребан поп-пејачот Влатко Илиевски


Семејството, роднините, пријателите и колегите од естрадата и од актерската фела денес за последен пат се простија од Влатче Морал како што го нарекуваа, најубавиот дечко од естрадата, со најубавите сини очи. Неверица, болка и тага денес се измешаа на последното испраќање на гробиштата во Ѓорче Петров во Скопје. -Влатче беше срце дечко, секогаш со …

Тага, болка и неверица: Погребан поп-пејачот Влатко Илиевски Read More »

Бикини – костимот наполни 72 години, но не е стар


Во јули 1946 година Луј Реар во Заводот за патенти во Париз со едноставен цртеж го пријави својот изум – дводелниот костим за капење. Тогаш никој не знаеше дека четирите мали триаголници од штоф, подобро познати како бикини, некогаш ќе владеат со плажите ширум светот. Но, во далечната 1946 година ниту една манекенка не се …

Бикини – костимот наполни 72 години, но не е стар Read More »

(Видео) Победничката песна на Евровизија е плагијат?


САД– Компанијата „Јуниверзал студиос“, која е една од најголемите продукции на светско ниво, тврди дека победничката песна на Евровизија „Тoy“  што ја испеа Нета е плагијат, и тоа на голем музички хит од 2003 година. Имено, од продукцијата ипратиле писмо до композиторите на нумерата што ја освои Европа, со опомена пред тужба за повреда на …

(Видео) Победничката песна на Евровизија е плагијат? Read More »

Бурден наследството од 1,2 милиони долари и го оставил на ќерката


САД-Ентони Бурден изврши самоубиство во хотелска соба во Франција, а во неговиот тестамент стои дека целиот имот го остава на своето единствено дете, ќерката Аријана, која има 11 години. „TMZ“ пренесува дека поранешната сопруга на славниот готвач и патеписец е извршител на тестаментот. Според пишувањата на споменатиот портал, Ентони и оставил „само“ 1,2 милиони долари …

Бурден наследството од 1,2 милиони долари и го оставил на ќерката Read More »

(Видео) Последен поздрав до рокерот: Денес ќе биде погребан Влатко Илиевски


Прерано починатиот пејач Влатко Илиевски ќе биде погребан денес напладне на гробиштата во Ѓорче Петров.Неговото тело ќе биде изложено во капелата од 11 до 12 часот. Следната недела ќе бидат познати причините за смртта на Илиевски,  потврдија  од Институтот за судска медицина. Потребен е период да се реализира обдукцијата врз телото на пејачот  и да …

(Видео) Последен поздрав до рокерот: Денес ќе биде погребан Влатко Илиевски Read More »

Фановите се простуваат од Влатко


Македонскиот поп пејач Влатко Илиевски (33) е пронајден мртов во својот автомобил „Тојота“ синоќа околу 23 часот на ул.„3-та Македонска Бригада“, информираат од МВР. Увид на лице место извршил Јавен обвинител и увидна екипа на СВР-Скопје, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е предадено за обдукција. Од МВР засега нема информации за …

Фановите се простуваат од Влатко Read More »

Канабисот легално ќе се одгледува во 10 општини во Холандија


Холандската Влада донесе одлука да дозволи експериментало легално одгледување на канабис во десет оштини во земјата. – Владата реши да дозволи одгледување на канабис за да се процени влијанието врз криминалот, безбедноста, нарушувањето на јавниот ред и задравјето, се наведува во соопштението на холандскиот владин Кабинет. Согласно одлуката, во следните четири години во десет општини …

Канабисот легално ќе се одгледува во 10 општини во Холандија Read More »

Хороскоп: Близнаците слават, вагите жалат


ОВЕН: Денес ќе успеете да ги решите сите контроверзни прашања, а поддршка ќе ви даде и Венера од Девица. Успешна комбинација на духовното и материјалното, како мост помеѓу два света – сега имате верба во традицијата. БИК: Повеќе убави аспекти со Венера ве даруваат со сила, здравје и радост. Вашите љубовни капацитети и креативни способности …

Хороскоп: Близнаците слават, вагите жалат Read More »

За три дена „Јако, јако“ на Лозано е слушната над 100 илјади пати


Новата летна песна на Влатко Лозаноски – Лозано со наслов „Јако, јако“ за само три дена на музичкиот канал „Јутјуб“ е преслушана повеќе од 100 илјадипати. Вакви бројки се реткост кога станува збор за домашните изведувачи, но веројатно трендовите се менуваат. Како на повеќето песни во неговата кариера, така и на оваа како автори се …

За три дена „Јако, јако“ на Лозано е слушната над 100 илјади пати Read More »

Хороскоп: Девицата ја очекува успех, Јарецот ќе напредува


ОВЕН: Со Месечината во вашиот знак пред вас се големи промени на дофат на раката – резултатите ќе бидат неизбежни, но не и предвидливи. Не избрзувајте во ништо, особено не во ароганцијата и бидете повнимателни. Не перчете се! БИК: Ако се соочите со одолговлекувања, застанете и размислете за сè многу внимателно. Обидете се да не …

Хороскоп: Девицата ја очекува успех, Јарецот ќе напредува Read More »

(Видео) Владо Јаневски сними спот за „Главен град на тагата“: Дунавка е класа манекенка


Манекенката Дунавка Трифуновска ја игра главната женска улога во новиот спот на поп-ѕвездата Владо Јаневски за песната „Главен град на тагата“ денес промовирана во Скопје. „Таа е класа лик и му дава убавина на спотот“, вели Владо. Тој додаде дека другите девојки во видеото се избрани според тоа што се обични, нормални, и токму поради …

(Видео) Владо Јаневски сними спот за „Главен град на тагата“: Дунавка е класа манекенка Read More »

Во Дојран утре почнува „Д фестивал“


Во Дојран утревечер почнува осмото издание на „Д Фестивал“, кој ќе трае до 8 јули. Арт поп ѕвездата од светската авангарда Севдализа, култната наша група „Архангел“, популарниот амстердамски бенд „Мај бејби“ и ди џејот Пол Ван Дајк се само неколку од педесетината домашни и странски реномирани музички имиња и групи кои ќе настапуваат на четирите …

Во Дојран утре почнува „Д фестивал“ Read More »

Бит фест: Незаборавна рок симфонија со домашни и регионални ѕвезди


Битолскиот камерен оркестар и овојпат ги надмина очекувањата на многубројната публика за време на Роксимфонијата која се одржа синоќа а ракометното игралиште во Битола, во рамките на програмата на Битолското културно лето. Најпопуларниот и најбараниот проект на Камерниот Оркестар на Битола – Rock Symphony и прекрасните музички изведби на Ненад Милосавлјевиќ – Неша од „Галија“ …

Бит фест: Незаборавна рок симфонија со домашни и регионални ѕвезди Read More »

Нови обвиненија за сексуални напади против Кевин Спејси


Англија– Британската полиција соопшти дека ги истражува тврдењата на уште три други лица, кои го обвинуваат американскиот актер Кевин Спејси за сексуални напади. Претходно се тврдеше дека се истражуваат три случаи за наводни напади, но истрагата во Британија е проширена со уште три извршени во периодот од 1996 до 2013 година во Лондон и Глочестер. …

Нови обвиненија за сексуални напади против Кевин Спејси Read More »

Илинденски концерт на Владо Јаневски во Охрид


Поп-ѕвездата Владо Јаневски по пауза од скоро 10 години, ќе одржи голем концерт во живо во Охрид , во Антички театар, по одложениот во јуни. Вечерта на Илинден (2 август)  од 22 часот, публиката ќе може да ги слушне апсолутно сите хитови на Јаневски, кој оваа година слави јубилеј- 25 години од неговата соло кариера. …

Илинденски концерт на Владо Јаневски во Охрид Read More »

Хороскоп: Шанса за лавовите, успех за близнаците


ОВЕН: Имате потреба да побегнете од рестриктивните околности, бидејќи гледате дека некои работи се вон ваша контрола. Внимавајте да не направите погрешни инвестиции и бидете посензитивни за помалку среќните. Будност. БИК: Денес е добро да бидете отворени и со голема верба да започнете важни потфати – комерцијална работа, покажување на своите таленти или вработување. На …

Хороскоп: Шанса за лавовите, успех за близнаците Read More »