(ВИДЕО) „Трејлер“ за филм со хероите од серијата „Пријатели“ предизвика хаос на социјалните мрежи


Последната епизода на серијата „Пријатели“ е емитувана во далечната 2004 година, а оттогаш обожавателите на серијата се надеваат на повторно собирање на шесте пријатели. Лажниот трејлер, кој неодамна е објавен на Јутјуб, повторно ја разбуди надежта дека би можеле да гледаме филм со нови случки на Моника, Рос, Чендлер, Рејчел, Фиби и Џои. Во „трејлерот“, …

(ВИДЕО) „Трејлер“ за филм со хероите од серијата „Пријатели“ предизвика хаос на социјалните мрежи Read More »

Неделен хороскоп – од 19 до 26 јануари


ОВЕН: Работа: Викендов ве очекува завршување на дел од ангажманите и размислување на следните. Во меѓувреме ќе броите што сѐ сте заработиле и каде тоа треба да го раздолжите. Љубов: Имате повеќе идеи како да се остварите на љубовното поле, па чувствувајќи се сигурно и привлечно ќе најдете време да откриете како да му се …

Неделен хороскоп – од 19 до 26 јануари Read More »

Раеви за креативците: Најиновативните градови во светот


Иновативноста се смета како клучна состојка за успешни градови за економијата во 21 век, бидејќи новата технологија константно се менува и со тоа се менуваат и постојните услови. Самиот концепт за „иновативен град“ може да содржи голем број различни стилови, сектори и резултати. Може да се однесува на град каде што се случуваат комерцијални иновации …

Раеви за креативците: Најиновативните градови во светот Read More »

(ФОТО/ВИДЕО) Најстуденото место во светото повторно урива рекорди


Ојмјакон, зафрлено сибирско село, кое се смета за најстудено постојано населено место во светот, оваа година е погодено од екстремно ниски температури, дури и за тамошните стандарди. Вообичаените зимски температури во Ојмјакон се движат од минус 40 до минус 50 Целзиусови степени. Оваа година, сепак, зимата е особено студена, а официјалната метеоролошка станица забележа минус …

(ФОТО/ВИДЕО) Најстуденото место во светото повторно урива рекорди Read More »

Преболувањето на љубовна врска е исто како откажувањето од дрога


Оние кои неутешно страдаат поради „невозвратена“ љубов можеби за тоа имаат биолошка причина. Ново истражување на мозокот сугерира дека да се надмине љубовната болка е слично како и борбата со зависноста од дрога, пишува „Лајвсајанс“. Новата студија е една од првите кое го истражува мозокот на лицата кои неодамна доживеале љубовен крах и имаат проблем …

Преболувањето на љубовна врска е исто како откажувањето од дрога Read More »

Какво значење има вашето несвесно чкртање?


Имате навика да чкртате додека разговарате на телефон, кога сте на состанок, или пак, додека едноставно ви летаат мислите кога учите или кроите планови? Малите цртежи кои несвесно ги оставате насекаде може да откријат многу за вашиот карактер и моменталното расположение. Кога чкртаме, нашето пенкало е водено од нашата потсвест која ги „држи“ нашите мисли …

Какво значење има вашето несвесно чкртање? Read More »

Препораки од „Трип адвајзор“: Топ-10 дестинации за годинава


На самиот почеток на годината „Трип адвајзор“ веќе ја состави листата за дестинациите кои ги препорачуваат за 2018 година. Останатите градови што ги препорачува овој специјализиран сајт се: 1. Ишигаки, Јапонија Можеби никогаш не сте слушнале за овој остров, но ќе бидете маѓепсани од чисто сината боја на водата и неверојатно белата песок на плажите. …

Препораки од „Трип адвајзор“: Топ-10 дестинации за годинава Read More »

Откриена тајната зошто Французите не се дебелеат


Французите се познати по својата гастрономија – тие сакаат да јадат. Но, зошто многу од нив се витки, за разлика од Американците и Германците, каде што дебелината станува национален проблем? Одговорот ја дава студијата на Центарот за истражување на животниот стил CREDOC. Истражувањето покажа дека тајната е во редовните оброци со семејството, кои го намалуваат …

Откриена тајната зошто Французите не се дебелеат Read More »

Најмрачните хороскопски знаци, Ракот е вечен песимист, Девицата е напорна


Најлошите карактеристики од најмрачните хоросопски знаци во зодијакот. Знаците се Овен, Рак и Девица. Овен Не само што се арогантни туку и расположени се секогаш за кавга доколку нешто не е по нивно. Егото избегнува да биде повредено по секоја цена, но доколку тоа се случи, подобро соговорникот да ја напушти просторијта отколку да треба …

Најмрачните хороскопски знаци, Ракот е вечен песимист, Девицата е напорна Read More »

Индијанка торта


Приготвување: За побрзо да биде приготвена тортата, најпрво го подготвуваме првиот дел од филот за да се излади. Водата заедно со шеќерот и ванилите ги соединуваме и ги доведуваме до вриење. Откако ќе почнат да вријат, им ја додаваме водата (300 мл) во која сме ги разматиле брашното и јајцата. Како кога подготвуваме пудинг. Енергично …

Индијанка торта Read More »

Неделен хороскоп: На кој знак ќе му се случи нова љубов?


ОВЕН: Работа: Викендов влегувате размислувајќи за финансиската состојба, која поттикната од Месечината што се гаси не изгледа идеално. Сепак, ќе се појават новини на работното поле. Љубов: Размислувате за сериозноста на својата врска и како повторно да го разгорите нејзиниот пламен, а за тоа дефинитивно ќе се појават шанси со Младата Месечина после 17 јануари. …

Неделен хороскоп: На кој знак ќе му се случи нова љубов? Read More »

Анџелина Џоли има нов партнер? (Фото)


Анџелина Џоли почна нова романса, пренесуваат светските медиуми. Славната актерка претходно се разведе од актерот Бред Пит во развод кој исто така медиуски проследен до детали. Сознанијата се дека Анџелина е во врска со камбоџанскиот режисер и поет Прач Ли, со кого заедно поминува многу време во последните месеци. Анџелина и Прач се запознале минатата …

Анџелина Џоли има нов партнер? (Фото) Read More »

Принцезата Шарлот тргна во градинка


Англија-Британската принцеза Шарлот, второт дете на војводата и војвотката од Кембриџ, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, четврта по ред за британската круна,  тргна во градинка, пишуваат британските медиуми. За нејзиниот прв ден во градинката, принцезата носела црвено палто, црвени чевли и бледо розова шамија. Таа била фотографирана од нејзината мајка Кејт, а принцезата тргна во …

Принцезата Шарлот тргна во градинка Read More »

Холивудски ѕвезди со највисок коефициент на интелигенција


Никол Кидман, Мет Дејмон, Лиса Кудроу, Шерон Стоун, Џејмс Франко и Натали Портман се само некои од славните личности кои имаат над 130 коефициент на интелигенција (IQ). Ештон Кечер, Мет Дејмон и Квентин Тарантино имаат 160 коефициент на интелигенција, колку и познатите физичари Алберт Ајнштајн и Стивен Хокинг. Дејмон студираше на Харвард, но не заврши. …

Холивудски ѕвезди со највисок коефициент на интелигенција Read More »

Божиќна ѕвезда – украс за новогодишните и божикните празници


Голем број семејства за новогодишните и божиќните празници домот освен со китење на елката го украсуваат и со цвеќето Божиќна ѕвезда, кое цвета во периодот околу Божик. Цветовите на Божиќната ѕвезда, всушност не се вистински цветови, туку се листови на растението, кои можат да бидат во најразлични бои: црвена, жолта, портокалова, бела и крем. Вистинските …

Божиќна ѕвезда – украс за новогодишните и божикните празници Read More »

Неделен хороскоп


ОВЕН: Работа: Иако се соочувате со нови одговорности, како и резултати од претходно завршените, знаете дека имате поддршка од авторитетите, па сега ќе бидете поопуштени. Љубов: Викендот влегувате по инерција во славеничко расположение и спремни да минете поголем дел од времето со своите сакани и пријатели. Ќе се забавувате и со своите деца. Здравје: Освен …

Неделен хороскоп Read More »

Посен рецепт: Празнична салата


Посното е дел од секое празнично мени. Оваа салата не само што е вкусна и лесна, во целост е полн погодок за вашата трпеза. Потребно е: 425 г пченка 425 г грашок 400 г црвен грав Главица црвен кромид 1 пиперка Домат Магдонос   За прелив: Сок од 1 лимон 100 мл маслиново масло 1 …

Посен рецепт: Празнична салата Read More »

Нова мегаградба во Дубаи: Рамка за слика со панорамски поглед


Дубаи- На вториот ден од 2018 година, во Дубаи беше отворена уште една мегаградба висока 150 метри и во облик на рамка за слика. Токму поради својот облик, градбата е прогласена за најголемата „рамка за слика“ во светот. Објектот нуди прекрасен панорамски поглед, истовремено сместувајќи ги во рамка Бурџ Калифа и другите облакодери. Речиси една …

Нова мегаградба во Дубаи: Рамка за слика со панорамски поглед Read More »

Дубаи: Првиот луксузен апартман на вода и под вода


ОАЕ- Обединетите Арапски Емирати се познати по нивниот луксуз, сончево време и неверојатни градби. Како дополнение на неверојатните хотели и згради, веќе можат да си го препишаат и првиот апартман направен целосно на водена површина. Разбиен и имплементиран од австриски проект изведувач и поранешен пожарникар Јосеф Клеиндиенст, луксузниот апартман има 3 нивоа и се наоѓа …

Дубаи: Првиот луксузен апартман на вода и под вода Read More »

Најдобрите фотографии направени од дрон за 2017 година


Интернет-страницата „Дронстаграм“, чие име jaсно укажува какви содржини можат да се најдат таму, објави листа со најдобри фотографии за минатата година. Меѓу фантастичните фотографии направени од беспилотни летала ширум нашата планета, има водени лилјани, поларни мечки, песочни дини, прекрасни плажи, а секако кога се прави избор на најубави места на планетата мора да се најде …

Најдобрите фотографии направени од дрон за 2017 година Read More »