Најмрачните хороскопски знаци, Ракот е вечен песимист, Девицата е напорна


Најлошите карактеристики од најмрачните хоросопски знаци во зодијакот. Знаците се Овен, Рак и Девица. Овен Не само што се арогантни туку и расположени се секогаш за кавга доколку нешто не е по нивно. Егото избегнува да биде повредено по секоја цена, но доколку тоа се случи, подобро соговорникот да ја напушти просторијта отколку да треба …

Најмрачните хороскопски знаци, Ракот е вечен песимист, Девицата е напорна Read More »

Индијанка торта


Приготвување: За побрзо да биде приготвена тортата, најпрво го подготвуваме првиот дел од филот за да се излади. Водата заедно со шеќерот и ванилите ги соединуваме и ги доведуваме до вриење. Откако ќе почнат да вријат, им ја додаваме водата (300 мл) во која сме ги разматиле брашното и јајцата. Како кога подготвуваме пудинг. Енергично …

Индијанка торта Read More »

Неделен хороскоп: На кој знак ќе му се случи нова љубов?


ОВЕН: Работа: Викендов влегувате размислувајќи за финансиската состојба, која поттикната од Месечината што се гаси не изгледа идеално. Сепак, ќе се појават новини на работното поле. Љубов: Размислувате за сериозноста на својата врска и како повторно да го разгорите нејзиниот пламен, а за тоа дефинитивно ќе се појават шанси со Младата Месечина после 17 јануари. …

Неделен хороскоп: На кој знак ќе му се случи нова љубов? Read More »

Анџелина Џоли има нов партнер? (Фото)


Анџелина Џоли почна нова романса, пренесуваат светските медиуми. Славната актерка претходно се разведе од актерот Бред Пит во развод кој исто така медиуски проследен до детали. Сознанијата се дека Анџелина е во врска со камбоџанскиот режисер и поет Прач Ли, со кого заедно поминува многу време во последните месеци. Анџелина и Прач се запознале минатата …

Анџелина Џоли има нов партнер? (Фото) Read More »

Принцезата Шарлот тргна во градинка


Англија-Британската принцеза Шарлот, второт дете на војводата и војвотката од Кембриџ, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, четврта по ред за британската круна,  тргна во градинка, пишуваат британските медиуми. За нејзиниот прв ден во градинката, принцезата носела црвено палто, црвени чевли и бледо розова шамија. Таа била фотографирана од нејзината мајка Кејт, а принцезата тргна во …

Принцезата Шарлот тргна во градинка Read More »

Холивудски ѕвезди со највисок коефициент на интелигенција


Никол Кидман, Мет Дејмон, Лиса Кудроу, Шерон Стоун, Џејмс Франко и Натали Портман се само некои од славните личности кои имаат над 130 коефициент на интелигенција (IQ). Ештон Кечер, Мет Дејмон и Квентин Тарантино имаат 160 коефициент на интелигенција, колку и познатите физичари Алберт Ајнштајн и Стивен Хокинг. Дејмон студираше на Харвард, но не заврши. …

Холивудски ѕвезди со највисок коефициент на интелигенција Read More »

Божиќна ѕвезда – украс за новогодишните и божикните празници


Голем број семејства за новогодишните и божиќните празници домот освен со китење на елката го украсуваат и со цвеќето Божиќна ѕвезда, кое цвета во периодот околу Божик. Цветовите на Божиќната ѕвезда, всушност не се вистински цветови, туку се листови на растението, кои можат да бидат во најразлични бои: црвена, жолта, портокалова, бела и крем. Вистинските …

Божиќна ѕвезда – украс за новогодишните и божикните празници Read More »

Неделен хороскоп


ОВЕН: Работа: Иако се соочувате со нови одговорности, како и резултати од претходно завршените, знаете дека имате поддршка од авторитетите, па сега ќе бидете поопуштени. Љубов: Викендот влегувате по инерција во славеничко расположение и спремни да минете поголем дел од времето со своите сакани и пријатели. Ќе се забавувате и со своите деца. Здравје: Освен …

Неделен хороскоп Read More »

Посен рецепт: Празнична салата


Посното е дел од секое празнично мени. Оваа салата не само што е вкусна и лесна, во целост е полн погодок за вашата трпеза. Потребно е: 425 г пченка 425 г грашок 400 г црвен грав Главица црвен кромид 1 пиперка Домат Магдонос   За прелив: Сок од 1 лимон 100 мл маслиново масло 1 …

Посен рецепт: Празнична салата Read More »

Нова мегаградба во Дубаи: Рамка за слика со панорамски поглед


Дубаи- На вториот ден од 2018 година, во Дубаи беше отворена уште една мегаградба висока 150 метри и во облик на рамка за слика. Токму поради својот облик, градбата е прогласена за најголемата „рамка за слика“ во светот. Објектот нуди прекрасен панорамски поглед, истовремено сместувајќи ги во рамка Бурџ Калифа и другите облакодери. Речиси една …

Нова мегаградба во Дубаи: Рамка за слика со панорамски поглед Read More »

Дубаи: Првиот луксузен апартман на вода и под вода


ОАЕ- Обединетите Арапски Емирати се познати по нивниот луксуз, сончево време и неверојатни градби. Како дополнение на неверојатните хотели и згради, веќе можат да си го препишаат и првиот апартман направен целосно на водена површина. Разбиен и имплементиран од австриски проект изведувач и поранешен пожарникар Јосеф Клеиндиенст, луксузниот апартман има 3 нивоа и се наоѓа …

Дубаи: Првиот луксузен апартман на вода и под вода Read More »

Најдобрите фотографии направени од дрон за 2017 година


Интернет-страницата „Дронстаграм“, чие име jaсно укажува какви содржини можат да се најдат таму, објави листа со најдобри фотографии за минатата година. Меѓу фантастичните фотографии направени од беспилотни летала ширум нашата планета, има водени лилјани, поларни мечки, песочни дини, прекрасни плажи, а секако кога се прави избор на најубави места на планетата мора да се најде …

Најдобрите фотографии направени од дрон за 2017 година Read More »

Милиони луѓе ѝ се потсмеваат на Меланија Трамп (Фото) (Видео)


Меланија Трамп денеска е мета на потсмев на милиони корисници на интернет, поради нејзиниот избор на фустан за новогодишната ноќ. Меланија, која секогаш е модерно облечена, веќе го направи најголемото модно промашување што некогаш можеше да ѝ се случи, коментираат критичарите. Фустанот е катастрофа, а материјалот изгледа како пластика, се коментарите на корисниците на социјалните …

Милиони луѓе ѝ се потсмеваат на Меланија Трамп (Фото) (Видео) Read More »

Цел свет го фали фустанот на Емили Ратајковски (Фото)


Манекенката Емили Ратајковски синоќа беше во центарот на вниманието на новогодишната прослава во Њујорк. Денеска, кога ја објави фотографијата на Инстаграм, нејзиниот изглед го пофалија фановите ширум светот. Емили носеше фустан од чипка со длабоко деколте. Таквиот „аутфит“ не е изненадување, ако се знае дека младата британка многу почесто е разголена отколку што е облечена. …

Цел свет го фали фустанот на Емили Ратајковски (Фото) Read More »

Посен рецепт: Ѕвезди со лешници и цимет


Состојки: 3 белки од јајце 250 г шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 1 лажица цимет во прав 400 г неизлупени мелени лешници   Приготвување: Изматете ги белките со миксер додека добиете цврста пена. Во пената постепено ставајте го шеќерот. Од добиената маса тргнете настрана две полни лажици кои подоцна ќе ги искористете. Во …

Посен рецепт: Ѕвезди со лешници и цимет Read More »

Годишен хороскоп за 2018


ОВЕН: Работа: Доколку успеете да ја надвладеете вродената импулсивност, оваа година би можела да биде мошне зрела и продуктивна за вас. Нови одговорности и зрелост. Љубов: Сега ќе знаете што сакате од вашата врска и доколку не сте задоволни во старата, лесно би можеле да отпочнете нова. Страсни врски ќе има, но не се залетувајте …

Годишен хороскоп за 2018 Read More »

Прослава на Нова година – традиции и обичаи низ светот


Секоја земја си има различни традиции и обичаи за прославувањето на Нова година. Прочитајте како се прославува низ светот. Данска Данците кршат чинии! И тоа пред својата куќа. Старите чинии се чуваат цела година и на полноќ се фрлаат пред влезната врата на пријателите. Колку повеќе чинии се скршат, толку повеќе пријатели ќе имате. Така …

Прослава на Нова година – традиции и обичаи низ светот Read More »

(Видео) Кога тој ќе излезе на раскрсница се застанува


Сообраќаец во индискиот град Индор дошол на идеја гужвата во сообраќајот да ја регулира со извонредниот и прочуен танц „Мунволк“ како поп ѕвездата Мајкл Џексон. -Голем обожавател сум на Мајкл Џексон и го научив неговиот танц и така 12 години го регулирам сообраќајот, изјавил 38. годишниот полицаец Ранџит Синг. Според него било многу заморно на …

(Видео) Кога тој ќе излезе на раскрсница се застанува Read More »

„Вог“ ги прогласи десетте најдобро облечени славни жени во 2017 година


Магазиот „Вог“ објави листа на десетте најдобро облечени славни жени во 2017 година. Листата не е нумерирана, па поради тоа не е познато која дама е на самиот врв. „Вог“ пишува дека трендот на „умереност“ е најголемата промена во модата на црвениот тепих во 2017 година. Според тоа, откривањето на голата кожа годинава не се …

„Вог“ ги прогласи десетте најдобро облечени славни жени во 2017 година Read More »

Ќофтиња од компири и чаден лосос


Вкусни, брзи и едноставни Потребно е: за ќофтињата: околу 600 гр компири 1 јајце 2 лажици брашно 1 лажиче прашок за пециво сол, бибер 1 лажица сецкан власец за преливот: 5 лажици крем сирење 3 лажици грчки јогурт 1/2 лажиче сецкан свеж копар околу 50 гр чаден лосос 1 лимон Подготовка: Во еден сад измешајте …

Ќофтиња од компири и чаден лосос Read More »