Руска стомачна танчарка приведена во Египет поради провокативно играње (ВИДЕО)


Русинката Екатерина Андреева била приведена во Египет поради провокативниот танц. Според строгите закони во оваа земја, на танчарките не им е дозволено да носат долна облека во беж нијанса, а според тврдењето на полицијата, покрај тоа што таа претерала со заводливиот танц, при приведувањето е откриено дека воопшто не носела веш. На Андреева се уште …

Руска стомачна танчарка приведена во Египет поради провокативно играње (ВИДЕО) Read More »

Комплет карти за покер од црн мермер и чипови од метеорит за 150. 000 долари


На кралицата на игрите со карти – покерот се „навлечени“ неколку милиони луѓе на светот. Некои се коцкаат од забава и заради адреналин, а други од корист. И, сето тоа потоа станува значаен дел од нашиот живот. Некои од оние кои едноставно сакаат само да ги фрлаат картите на маса и не сакаат пари, важно …

Комплет карти за покер од црн мермер и чипови од метеорит за 150. 000 долари Read More »

Астролозите откриваат кој хороскопски знак ќе има среќа во љубовта оваа година


Иако има луѓе кои хороскопските препораки не ги сфаќаат сериозно, астролозите велат дека ѕвездите оваа година не им се наклонети на сите хороскопски знаци. Имајќи ја предвид љубовта, сепак, 2018-та ќе биде година на Рибите. Овој знак претрпе „големи удари“ од Сатурн претходниве години, тврдат астролозите. Сега, Рибите конечно ќе може да се мрднат од …

Астролозите откриваат кој хороскопски знак ќе има среќа во љубовта оваа година Read More »

Зошто некои зрна пченка не пукаат кога правиме пуканки


Списанието „Бизнис инсајдер“ одговара на прашањето зошто некои пченкарни зрна не пукаат кога правиме пуканки.   There’s a reason why some popcorn kernels don’t pop pic.twitter.com/3WtPLE0FoE — Tech Insider (@techinsider) January 31, 2018   Проблемот е во тоа што лушпата на пченкарното зрно е отпорна на вода, вели Хелен Церски, автор на книгата „Бура во …

Зошто некои зрна пченка не пукаат кога правиме пуканки Read More »

„Се или нешто“: Неуспешен старт на натпреварувачка во познатиот квиз (ФОТО)


Во најпознатиот квиз во Македонија „Се или нешто“ до сега имаат гостувано голем број натпреварувачи со интересни приказни и желби да го освојат милионот. Сепак од сите можни комбинации кои ги прават учесниците во квизот, најлоша е онаа во која се отвораат најголемите кутии уште на самиот старт. Таков е случајот со Елена Пешовска која …

„Се или нешто“: Неуспешен старт на натпреварувачка во познатиот квиз (ФОТО) Read More »

Леб со банани, ореви, какао и суви сливи


Состојки: 4 зрели банани 100 мл сок од лимон 80 г путер 5 јајца 150 г шеќер 3 лажици какао 1 прашок за печиво 1 лажичка сода бикарбона 3,5 шолји пченично брашно 1/2 шолја сечкани ореви 1/2 шолја сечкани суви сливи Приготвување: Бананите испасирајте ги и прелијте ги со сок од лимон. Брашното измешајте го …

Леб со банани, ореви, какао и суви сливи Read More »

Детален неделен хороскоп


ОВЕН Работа: Оваа недела ќе ги средувате финансиите, со тоа што ќе се фокусирате на она што го имате, наместо на она што го немате. Немојте да сте нетрпеливи и незадоволни од работата. Љубов: Кога станува збор за љубовниот живот, добро е да се прашате дали има некоја посебна личност во вашиот живот која ви …

Детален неделен хороскоп Read More »

Ќе останела без коса: Жена од САД добила фен што испушта оган (ВИДЕО)


Не е реткост луѓето што нарачуваат работи преку интернет да не се задоволи од производот што го добиваат. Ерика Шолбред од Амазон нарачала фен за коса, а кога сакала да ја исуши косата со него, за малку ќе останала без неа. На видео снимката се гледа дека од фенот излегува оган, од кој се здобила …

Ќе останела без коса: Жена од САД добила фен што испушта оган (ВИДЕО) Read More »

(ВИДЕО) Под влијание на супермесечината, месечар паднал од 8 спрат


Редни Ротисан од Њујорк паднал од градежно скеле кое се наоѓало 6 спрата подолу од неговиот стан. Пожарникарите успеале да го извлечат од скелето и го одвеле во стан каде што го чекала Брзата помош. Ренди е инаку месечар и се претпоставува дека бил под влијание на вчерашниот феномен супермесечина. Од падот се има здобиено …

(ВИДЕО) Под влијание на супермесечината, месечар паднал од 8 спрат Read More »

Истрага по насилството на купувачите за тегла „Нутела“ (ВИДЕО)


Француското министерство за финансии започна истрага по минатонеделните нереди во познат француски синџир на маркети, откако цената на омилениот чоколаден крем „Нутела“  беше намален за 70 отсто. БиБиСи истакна дека во Франција постојат строги закони во однос на попустите, а истрагата ќе покаже дали дошло до нивно прекршување.   Promo ou gros coup marketing?? ?? …

Истрага по насилството на купувачите за тегла „Нутела“ (ВИДЕО) Read More »

Стаорецот кој се тушира како човек е новата интернет сензација (ВИДЕО)


Диџеј Хосе Кореа од Перу сними видео на кое се гледа како стаорец во мијалник се тушира со сапун. Видеото само за неколку дена има над 37 милиони прегледи, па според оваа бројка стаорецот е нова интернет сензација.

Русинка сама родила бебе тешко скоро 6 килограми без анестезија (ФОТО)


Жена од Русија која веќе има 4 деца,  сама дома родила девојче тешко 5. 900 килограми без анестезија. Семејството сега за сега не сака медиумски да се експонира, а според неофицијални извори мајката која има 42 години и самата била изненадена од големината и тежината на бебето. Лекарите соопштиле дека мајката и бебето се чувствуваат …

Русинка сама родила бебе тешко скоро 6 килограми без анестезија (ФОТО) Read More »

Град на маските: Започна карневалот во Венеција


Италија- Започна карневалот во Венеција,веројатно најпознатата карневалска прослава покрај Рио де Жанеиро во Бразил. 16-дневната веселба ќе трае до 13 февруари, еден ден пред Среда Пепелница. Годинешното мото гласи ‘Creatum: Civitas Ludens;’ што во слободен превод значи Креативност: игри со маски , пренесува „Дојче веле“. Над три милиони туристи и годинава ќе ја посетат Венеција …

Град на маските: Започна карневалот во Венеција Read More »

Скандал на Греми: Хилари Клинтон читаше извадок од книгата против Трамп (ВИДЕО)


Еден од најголемите непријатели на американскиот претседател Доналд Трамп, Хилари Клинтон има главна улога во видео кое е направено со цел да го понижи него. Во видеото во кое учествуваа познати музички имиња, се појавува и Клинтон која прочита мал дел од познатата книга на Мајкл Волф „Оган и бес: во Трамповата Бела куќа“. Греми …

Скандал на Греми: Хилари Клинтон читаше извадок од книгата против Трамп (ВИДЕО) Read More »

Дикректорот на „Изи џет“ си ја намалил платата за да биде иста со таа на неговата претходничка


На новиот извршен директор на британската авиокомпанија „Изи џет“ Јохан Лундгрен платата ќе му биде намалиена за да биде иста како таа на неговата претходничка Каролин Меккол. Во рамки на борбата против нееднаквоста помеѓу заработката на мажите и жените, платата на новиот директор на „Изи џет“ ќе биде намалена од 740.000 фунти (1,04 милиони долари) …

Дикректорот на „Изи џет“ си ја намалил платата за да биде иста со таа на неговата претходничка Read More »

Семејство живее на Флорида со 14 мечки (ВИДЕО)


Моника Велд и нејзиниот син Џони живејат со 14 мечки од кои некои од нив тежат и до 500 килограми. Својот рачн на Флорида го нарекоа „Рај за мечки“ (Bearadise), а откако минатата почина сопругот на Моника, таа заедно со синот продолжија да се грижат за мечките, кои им помагаат да пребродат низ тешкиот период. …

Семејство живее на Флорида со 14 мечки (ВИДЕО) Read More »

Дисквалификувани 12 камили на натпревар за убавина поради употреба на ботокс


Дванаесет камили беа дисквалификувани на натпреварот за убавина во рамките на фестивалот „Камила“, кој се одржува во Саудиска Арабија секоја година во јануари, а од овој необичен натпревар беа елиминирана бидејќи употребувале ботокс за да се разубават. Наградите се богати – вкупна вредност од околу 46 милиони евра – па учесниците на натпреварот честопати прибегнуваат …

Дисквалификувани 12 камили на натпревар за убавина поради употреба на ботокс Read More »

Неделен хороскоп


ОВЕН Работа: Важно ви е да ги завршите своите ангажмани на време и да се раздолжите онаму каде што треба . Со Сонцето во Водолија и Марс од Стрелец, добивате повеќе нови идеи и елан. Љубов: Ова е поле каде што ќе има случувања и ќе уживате во својата романса. Ќе се појават повеќе можности …

Неделен хороскоп Read More »

Сникерс чизкејк (без печење)


Состојки за подлога: 225 г мелени ванила-кекси 120 г растопен путер 50 г сечкани кикирики   За фил 500 г маскарпоне 150 г кисела павлака 200 мл слатка павлака 120 г кафеав шеќер 300 г темна чоколада мин. 60%   За карамел 50 г кафеав шеќер 50 мл слатка павлака 1 лажица путер За декорација …

Сникерс чизкејк (без печење) Read More »

Трамп побара слика од Ван Гог на заем од „Гугенхајм“, тие му понудија златна ве-це шолја


Американскиот претседател Доналд Трамп наводно барал од музејот „Гугенхајм“ да му дадат на заем слика од Ван Гог, која би била во Белата куќа се додека е тој претседател, а челните лица на музејот му одговорија дека може да му понудат скулптура од ве-це шолја, која веќе ја користеле 100. 000 посетители. Скулптурата од 18 …

Трамп побара слика од Ван Гог на заем од „Гугенхајм“, тие му понудија златна ве-це шолја Read More »