ВМРО-ДПМНЕ в сабота ќе протестира против реваншизам


Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за в сабота најави нов протест во Скопје, на кој, како што соопшти денеска, ќе протестираат против неправда, реваншизам и политичко насилство. Протестот ќе почне во 18.30 часот  пред Министерството за правда, по што ќе продолжи пред Основното јавно обвинителство. Според ВМРО-ДПМНЕ, „власта во недостаток на успеси и во услови на секојдневни порази …

ВМРО-ДПМНЕ в сабота ќе протестира против реваншизам Read More »

Проштална средба на Пендаровски со францускиот амбасадор Тимоние


Претседателот Стево Пендаровски денеска на проштална средба го прими амбасадорот на Франција, Кристиан Тимоние. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, при што беше оценето дека се карактеризираат со пријателство и меѓусебна доверба. Пендаровски, како што соопштува неговиот кабинет, изразил задоволство што за време на четиригодишниот мандат на амбасадорот Тимоние двете …

Проштална средба на Пендаровски со францускиот амбасадор Тимоние Read More »

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги гласа одлуките за вонредна состојба на Пендаровски


Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба, соопшти Антонио Милошоски посочувајќи дека причината за ваквата одлука  е што тие биле злоупотребени. -Ставот на пратеничката група е дека ќе гласаме против овие одлуки за вонредна состојба од три причини. Првата причина е дека одлуките за вонредна состојба беа донесени за подобро справување …

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги гласа одлуките за вонредна состојба на Пендаровски Read More »

Собранието нема денес да гласа за одлуките за вонредна состојба


Одлуките за прогласување на вонредната состојба се ставени денес за расправа во Собранието, но спикерот Талат Џафери не очекува да се гласа за нив. Дали ќе биде обезбедено двотретинско мнозинство тој не можеше да каже, посочувајќи на најавите од ВМРО-ДПМНЕ дека нема да ги подржат. За дефинитивен став ќе решава Извршниот комитет на оваа партија. …

Собранието нема денес да гласа за одлуките за вонредна состојба Read More »

Османи за Агенција Европа: Првата меѓувладина конференција во декември


Белгија – Во интервју за Агенција Европа, дадено за време на неговата посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, изјави дека очекува првата меѓувладина конференција со ЕУ да се одржи во декември, јави дописничката на МИА од Брисел. -Првата меѓувладина конференција е од врвно значење, таа подразбира операционализација на политичкиот консензус постигнат во март …

Османи за Агенција Европа: Првата меѓувладина конференција во декември Read More »

Се очекува до крајот на годината да се одржи првата меѓувладина конференција, билатералната соработка во преден план


По позитивните пораки, што ги доби министерот за надворешни работи Бујар Османи во Брисел, упатената надеж за скорешно отворање на преговорите од страна на новиот евроамбасадор во земјава Дејвид Гир, како и по поддршката за европските перспективи на РСМ, искажани во писмото на високиот претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика Жосеп Борел, …

Се очекува до крајот на годината да се одржи првата меѓувладина конференција, билатералната соработка во преден план Read More »

Димитров во Берлин на разговори за првата Меѓувладина конференција


На покана на државниот министер за Европа на Сојузна Република Германија, Михаел Рот, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров од денеска ќе престојува во дводневна работна посета на Берлин. Како што соопшти СЕП, ова е прва посета на претставник на Владата на Северна Македонија по нејзиното формирање, а воедно и прва за …

Димитров во Берлин на разговори за првата Меѓувладина конференција Read More »

Новиот евроамбасадор Гир: Земјава се движи во правилна насока, да се зголеми темпото во реформите за владеење на правото


Се надевам дека првата меѓувладина конференција ќе се одржи што е можно поскоро. Сега е потребно земјите-членки да ја договорат финалната верзија на преговарачката рамка, којашто практично ја отвора вратата да се започне со преговарање, вели новиот евроамбасадор во Северна Македонија Дејвид Гир, во ексклузивното интервју за МИА, коешто е негово прво по преземањето на …

Новиот евроамбасадор Гир: Земјава се движи во правилна насока, да се зголеми темпото во реформите за владеење на правото Read More »

Мицкоски: Веќе подолго време не сум сопственик на мали хидроцентрали


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во гостувањето во емисијата „Топ Тема“ најави дека партија утре ќе го избере новиот генерален секретар. – Јас веќе подолго време не сум сопственик и навистина не сум ниту директно, ниту индиректно поврзан со какви било производители на електрична енергија ниту во Македонија, ниту надвор од Македонија, истакна вечерва …

Мицкоски: Веќе подолго време не сум сопственик на мали хидроцентрали Read More »

Алаѓозовски ќе координира интеркултурализам, Поповски одговорно владеење и транспарентност


Владата денеска го разреши м-р Роберт Алаѓозовски од должноста Национален координатор за развој на културата и меѓуресорска соработка и го именуваше за Национален координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка, а Роберт Поповски е именуван за Национален координатор за одговорно владеење и транспарентност. На денешната седница, на предлог на Премиерот, Владата …

Алаѓозовски ќе координира интеркултурализам, Поповски одговорно владеење и транспарентност Read More »

Османи: Контактите со Бугарија ќе се интензивираат


Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача дека во наредниот период македонската влада ќе ги интензивира контактите со Бугарија за да се изнајде решение за несогласувањата и да се избегне било каква блокада на преговорите за членство во ЕУ. Османи потсети дека Бугарија одигра важна улога во деблокирањето на ЕУ перспективите за целиот регион, тој …

Османи: Контактите со Бугарија ќе се интензивираат Read More »

СДСМ го прашува ВМРО-ДПМНЕ каде се „компјутерите за секое дете“ место да критикуваат за онлајн наставата


СДСМ се брани од нападите на ВМРО-ДПМНЕ околу почетокот на онлајн наставата во училиштата и прашува каде се компјутерите за секое дете, за кое нивната влада потроши десетици милиони евра, бидејќи се виде дека тие не завршиле во училиштата. -Онлајн платформата се уште е во тест фаза, ВМРО-ДПМНЕ не знае за ништо друго освен за …

СДСМ го прашува ВМРО-ДПМНЕ каде се „компјутерите за секое дете“ место да критикуваат за онлајн наставата Read More »

Стоилковски го нарече „лична злоба“ фотографирањето на Јанкуловска во затвор


  Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, околу  фотографирањето на екс министерката Гордана Јанкуловска во затвор рече дека  е „хранење на личната злоба на мафијата со затворање на неправедно осудени лица“. -Со вчерашното снимање на Јанкуловска во затвор повредени се и основните човекови права согласно уставот и конвенциите за човекови права Согласно членот 25 од уставот …

Стоилковски го нарече „лична злоба“ фотографирањето на Јанкуловска во затвор Read More »

„Бојкотирам“ ќе ја одбележи двогодишнината од референдумот за името


Националниот блок „Македонија – Бојкотира“, во кој своевремено се здружија 84 организации – партијата Единствена Македонија и 83 македонски здруженија од земјата и странство кои водеа кампања за бојкот на референдумот, утре, среда, 30 септември, ја одбележува двегодишнината од, според нив, големата референдумска победа.Одбележувањето ќе биде во паркот спроти Собранието. -Под мотото „Не се откажуваме …

„Бојкотирам“ ќе ја одбележи двогодишнината од референдумот за името Read More »

Османи до Ковачев: Сакаме партнерство со Бугарија со взаемно почитување


Во рамките на дводневната посета на Брисел, министерот Бујар Османи, се сретна и со европратеникот Андреј Ковачев, кој воедно е член на АФЕТ и потпретседател на ЕНП. Османи во разговорот посочи дека Македонија е целосно посветена на унапредување на добрососедските односи со Бугарија преку имплементација на сите одредби на билатералниот Договор за пријателство, добрососедство и …

Османи до Ковачев: Сакаме партнерство со Бугарија со взаемно почитување Read More »

Министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување


Владата денеска ќе ја одржи седмата седница, на која министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции именувани од Владата. Како што соопшти владината прес-служба, ќе се обратат претседателот на Владата Зоран Заев и вицепремиерот за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски. Почетокот …

Министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување Read More »

Прва средба Османи – Вархеји денеска, главна тема почеток на преговорите со ЕУ


Белгија– Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја продолжува својата прва работна посета откако е на оваа функција, денеска се сретнува со еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, јавува дописничката на МИА од Брисел. Османи вчера се сретна со неколку европратеници и со високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Јосеп Борел, со кого разговарале за …

Прва средба Османи – Вархеји денеска, главна тема почеток на преговорите со ЕУ Read More »

Бела книга за работата на министрите во владите на Македонија


Меѓународниот републикански институт (ИРИ) денеска ќе спроведе  онлајн дискусија и презентација на студијата – бела книга „Ефективни министри: Како до резултати и доверба од граѓаните?“ . На дискусијата ќе учествуваат Радмила Шекеринска, министерка за одбрана, Влада на Република Северна Македонија, Трајко Славески, поранешен министер за финансии, Влада на Република Македонија (2006 – 2009), Дејан Јакимовски, раководител на …

Бела книга за работата на министрите во владите на Македонија Read More »

Заев: Со Мицотакис зборувавме за економија, со Грција ќе потпишеме договор за избегнување на двојно оданочување


За време на посетата на Атина, со премиерот Мицотакис, разговаравме за аспектите на Договорот од Преспа, за двата гранични премини што треба да се отворат меѓу двете земји и најмногу за економијата, истакна премиерот Зоран Заев, вечерва во интервју за Канал 5. Посочи дека, 90 проценти од времето зборувале за двата гранични премини што треба …

Заев: Со Мицотакис зборувавме за економија, со Грција ќе потпишеме договор за избегнување на двојно оданочување Read More »