Груби: Постои оптимизам за добивање позитивен сигнал на декемврискиот Самит на ЕУ


Апсолутно постои оптимизам за преговори и за добивање позитивен сигнал на декемврискиот самит на ЕУ за отпочнување на преговори за нас и за Албанија во првите месеци од следната година, изјави денеска првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби. – Ние работиме, одговорите на нивните барања се веќе испратени …

Груби: Постои оптимизам за добивање позитивен сигнал на декемврискиот Самит на ЕУ Read More »

Констатирани оставките на министерот за земјоделство и замениците министри за образование и за култура


Собранието денеска на почетокот на 54. седница ги констатираше оставките на министерот за земјоделство и на заменик-министрите за образование и за култура. Констатирани се оставките на министерот Арјанит Хоџа, заменик-министерот за образование и наука Арафат Шабани и заменик-министерот за култура Седат Сулејмани. На дневен ред на денешната пленарна седница се повеќе точки, меѓу кои и …

Констатирани оставките на министерот за земјоделство и замениците министри за образование и за култура Read More »

Битолските социјалдемократи бараат министер во новата влада


Единствениот министер, битолчанец, во Владата на Заев е Горан Милевски, министерот за локална самоуправа од редовите на ЛДП. Битола за жал има и само еден пратеник во Парламентот од СДСМ, Бисера Стојчевска   Анета Блажевска БИТОЛА – Заминувањето на Зоран Заев и промените на челната позиција во Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги разбранува страстите, па …

Битолските социјалдемократи бараат министер во новата влада Read More »

Се откажа контроверзната посета на косовскиот заменик-министер за правда


 Посетата на косовскиот заменик министер за правда на Блерим Салаху на Скопје е одложена, потврдија  од Министерството за правда во Скопје.Салаху требаше да го посети затворот „Идризово“ и да оствари средба со раководството на установата. Вчера заменик-министерот за правда Агим Нухиу потврди  дека денеска ќе има средба со неговиот косовски колега Блерим Салаху, но демантираше …

Се откажа контроверзната посета на косовскиот заменик-министер за правда Read More »

Нов обид на Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски прашања „да излезат од 10-11 век“


Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања денеска и утре ќе го одржи 16. по ред состанок во онлајн формат поради пандемијата со корона вирусот. На претходната средба која се одржа во изборен период во двете земји – кај нас меѓу двата круга од локалните избори, а во Бугарија за време на кампањата за …

Нов обид на Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски прашања „да излезат од 10-11 век“ Read More »

Ременски: Борбата на суети во СДСМ мора да заврши


Операционализирани чекори за враќање на социјалдемократијата кон изворните корени – работничките и синдикалните движења и организации, правата на работниците, социјалната еднаквост преку враќање на законското решение за прогресивен данок, особено во време на економска, енергетска, ковид и социјална криза, кршење на „железниот закон на олигархијата“, децентрализација на партиската организација и деконцентрација на моќта и одлучувањето, …

Ременски: Борбата на суети во СДСМ мора да заврши Read More »

Димитров во посета на Германија, ќе се сретне со министерката за Европа, Ана Лирман


Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска и утре ќе престојува во посета на Сојузна Република Германија каде ќе се сретне со високи претставници на новоформираната германска Влада.   Меѓу другото, предвидена е средба со новата државна министерка за Европа – Ана Лирман, која на првиот ден од преземањето на функцијата од …

Димитров во посета на Германија, ќе се сретне со министерката за Европа, Ана Лирман Read More »

Мицкоски едно, Николоски друго за блокадата на Бугарија


Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, изјави дека Бугарија не е проблем за Македонија на патот кон ЕУ, а Мицкоски вели Македонија е жртва во спорот со Софија, но дека за една недела ќе ги почнела преговорите со ЕУ   Нејасно е кој е ставот на ВМРО-ДПМНЕ за блокадата на Бугарија на патот на Македонија кон …

Мицкоски едно, Николоски друго за блокадата на Бугарија Read More »

Софија бара Албанија да биде одделена од Македонија за ЕУ


Ништо ново од Бугарија. Софија бара Албанија да биде одвоена од Македонија во патот на двете земји кон ЕУ. Службената влада ја усвоила позицијата на Бугарија за состанокот на Советот за општи работи на 14 декември, два дена пред самитот на европските лидери, според која нема промена на ставот – повторно ќе стави блокада за …

Софија бара Албанија да биде одделена од Македонија за ЕУ Read More »

Врвен дипломат ќе биде главен советник на Олаф Шолц за Западен Балкан


Заедно со изборот на Олаф Шолц за германски канцелар и трипартитната владина коалиција денеска беа именувани и двајцата клучни советници на Шолц кои треба да учествуваат во обликувањето на идната политика. Она што што е важно за Македонија и за целиот регион на Западен Балкан е што на едно од двете клучни места во кабинетот …

Врвен дипломат ќе биде главен советник на Олаф Шолц за Западен Балкан Read More »

Нухиу: Косовскиот заменик министер нема да се сретне со осудените


Заменик-министерот за правда Агим Нухиу потврди дека утре ќе има средба со неговиот косовски колега Блерим Салаху, но дека не е предвидена средба со осудените косовски државјани во случајот „Диво Насеље“.   Во изјава за МИА, Нухиу попладнево рече дека ќе се сретне со Салаху и оти е предвидена средба со раководството на затворот „Идризово, …

Нухиу: Косовскиот заменик министер нема да се сретне со осудените Read More »

Чернева: Дaвањето ЕУ пари на Бугарија да не се врзува со односите со Северна Македонија


Планот за закрепнување и развој како инструмент не може да се поврзува со ниту едно билатерално прашање меѓу поединечни земји, изјави за БНР Весела Чернева, шефица на канцеларијата на невладиниот Европски совет за надворешни односи. Сепак, политички, според Чернева, тоа веројатно може да се поврзе. Таа додаде дека факт е дека Бугарија во моментов е …

Чернева: Дaвањето ЕУ пари на Бугарија да не се врзува со односите со Северна Македонија Read More »

Деспотовски го повика членството на СДСМ да му „избере“ тим


Јован Деспотовски, кандидатот за претседател на СДСМ, го повика членството и сите граѓани да достават свои предлози за идните носители на функции во партијата, но и во државата. „Време е заедно да го креираме новиот тим на СДСМ. Ги поканувам сите членови на СДСМ, но и сите наши сограѓани да достават свои предлози за тоа …

Деспотовски го повика членството на СДСМ да му „избере“ тим Read More »

Бучковски: Предолго чекавме нова бугарска влада, спорот треба да биде приоритет


Владо Бучковски, специјалниот претставник на македонската Влада за преговорите со Бугарија, изјави за „Дојче Веле“ вели дека разговорите не се прават од денес за утре, туку траат подолг период. „Петте точки се тема на разговори повеќе од една година. И за време на службената влада во Бугарија продолжи комуникацијата на нашето и бугарското МНР, на …

Бучковски: Предолго чекавме нова бугарска влада, спорот треба да биде приоритет Read More »

Танги: Заедничката европска иднина не треба да биде ограничена со проширувањетод :


 Лилиана Танги, заменик претседателка на Комисијата за европски прашања во Националното Собрание на Франција смета дека  постои едногласност дека иднината на Западен Балкан е во Европската Унија. Според неа, градењето на оваа заедничка иднина не треба да чека, ниту да биде ограничено со проширувањето. – Мораме да ги развиваме и продлабочуваме нашите односи преку економски, …

Танги: Заедничката европска иднина не треба да биде ограничена со проширувањетод : Read More »

Косовскиот заменик-министер за правда најави посета на осудените за „Диво насеље“


Заменикот министер за правда на Косово, Блерим Салаху најави дека утре ќе ги посети косовските државјани кои се осудени за случајот „Диво насеље“, кои ги служат казните во македонските затвори за настаните од мај 2015 година во Куманово. Во синоќешното интервју за телевизијата Т7, Салаху рече дека, по воспоставената комуникација со Министерството за правда на …

Косовскиот заменик-министер за правда најави посета на осудените за „Диво насеље“ Read More »

Димитров утре во Германија, ќе се сретне со новите министри


– Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров од утре ќе престојува во дводневна посета на Сојузна Република Германија.   Според агендата, предвидени се средби со високи претставници на новоформираната германска Влада, вклучително и со новата државна министерка за Европа – Ана Лирман, која на првиот ден од преземањето на функцијата од …

Димитров утре во Германија, ќе се сретне со новите министри Read More »

Груевски се чувствува предаден од Мартин Протоѓер


Никола Груевски од удобниот езгил во Будимпешта пишува дека некои личности покажувале „ранливост на карактерот“, посочувајќи го Мартин Протуѓер. И уште дека почистиот воздух во Будимпешта бил многу подобар за неговото здравје од загадениот во Скопје   Едно сведочење во судот за „Плацевите на Водно“ и еден одговор од 200 редови. Едно сведочење во судот …

Груевски се чувствува предаден од Мартин Протоѓер Read More »

Маричиќ: И сега ЕУ мониторира 20 судски случаи, тоа не е влијание врз судството


Мониторингот на судски случаи не е новитет, постојат организации кои тоа го мониторираат, а дел од ове предмети беа барани за мониторинг, имаше барања и други предмети кои биле судени во времето на режимот, истакна вечерва министерот за правда Боран Маричиќ на Топ тема.   – Владата има побарано помош од ЕУ за мониторирање случаи …

Маричиќ: И сега ЕУ мониторира 20 судски случаи, тоа не е влијание врз судството Read More »

За Мицкоски коалицијата на СДСМ е „пластелин коалиција“


  Влегувањето на Алтернатива во парламентарното мнозинство и во Владата е последниот чин на обидот за уништување на Македонија во режија на Зоран Заев и СДСМ, оценува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. – Ова што го гледам, а што се случува изминативе денови претставува политичка некултура и препелкање на самиот Зоран Заев и СДСМ и …

За Мицкоски коалицијата на СДСМ е „пластелин коалиција“ Read More »