Љупчо Николовски ќе претседава со Антикорупциската деловна коалиција


Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски, денеска беше назначен за претседавач на Антикорупциската деловна коалиција за борба со корупцијата. Оваа платформа која делува по примерот на Кралството Холандија и воспоставени позитивни практики во Албанија, ќе делува во насока на постигнување реални резултати во следната година. …

Љупчо Николовски ќе претседава со Антикорупциската деловна коалиција Read More »

Димитров во посета на Париз за поддршка за првата меѓувладина конференција со ЕУ


Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, утре и задутре ќе престојува во работна посета на Франција во, како нагласуваат од СЕП, исклучително важен момент за Северна Македонија во пресрет на дефинирањето на Преговарачката рамка која што треба да ги инкорпорира елементите што произлегуваат од новата методологија за пристапни преговори, иницирана токму …

Димитров во посета на Париз за поддршка за првата меѓувладина конференција со ЕУ Read More »

Бројот на советници и нивните плати се нужни за функционирање на Кабинетот на премиерот, вели Битиќи


Бројот на советниците и висината на нивните плати се нужни за функционирање на канцеларијата на премиерот, но и на министрите во Владата, вклучително и на мојот  кабинет, изјави денес вицепремиерот Фатмир Битиќи, одговарајќи на новинарско прашање околу новата листа на советници и висината на платите која вчера беше објавена во медиумите. За разлика од порано …

Бројот на советници и нивните плати се нужни за функционирање на Кабинетот на премиерот, вели Битиќи Read More »

Ќе се допрецизираат одредени прашања од Договорот со Бугарија


Работни групи од Северна Македонија и од Бугарија на дневна основа работат на надминување на разликите на двете земји во однос на примената на Договорот за добрососедство, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи. Османи истакна дека за време на неговата посета на Софија било разговарано за разликите од очекувањата и различните интерпретации на …

Ќе се допрецизираат одредени прашања од Договорот со Бугарија Read More »

Македонско-бугарски односи: С.Македонија нема територијални претензии, ниту пак има потреба од нов Договор


Македонско-бугарските односи и изминатиов продолжен викенд беа актуелна тема меѓу политичките чинители во државава. Од тоа дека Северна Македонија нема територијални претензии, дека борбата на македонските револуционери никогаш не била мотивирана ниту за територии, дека нема потреба од нов договор со Бугарија, но и со барање став од Владата за Гоце Делчев и за македонскиот јазик. Премиерот …

Македонско-бугарски односи: С.Македонија нема територијални претензии, ниту пак има потреба од нов Договор Read More »

Седници на четири собраниски комисии


Во Собранието на Република Северна Македонија денеска се закажани седници на неколку собраниски комисии. Според информациите на веб страницата на Собранието, најавени се седници на Комисијата за транспорт, врски и екологија, на Комисијата за финансирање и буџет, на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и на Законодавно – правната комисија. На дневен ред …

Седници на четири собраниски комисии Read More »

Ковачев бара да се отстрани „бугарски окупатор“ од македонските спомен плочи


Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев на својот Фејсбук профил денеска изрази незадоволство дека на плочите на дел од споменците во Македонија стои „бугарски фашистички окупатор“. Тој предлага тоа да се промени и да пишува „германскиот нацистички окупатор на Кралство Југославија и времената бугарска администрација составена основно од Македонци”. „Очигледно за многу наши соседи во Скопје, митовите …

Ковачев бара да се отстрани „бугарски окупатор“ од македонските спомен плочи Read More »

СДСМ усвои партиски Кодекс за етика, лидерот ќе го избира на непосредни избори


СДСМ ги соопшти сите донесени одлуки на денешниот 25. дигитален конгрес. Ова се повечето од нив: – СДСМ е една од ретките партии која воведе целосна родова еднаквост и учество на мажите и жените рамноправно, токму поради ова направи уште поголема демократизација на партијата и унапредување на позициите на жените и младите во СДСМ и …

СДСМ усвои партиски Кодекс за етика, лидерот ќе го избира на непосредни избори Read More »

Пицула: СДСМ го избра вистинскиот пат до прогрес


Хрватскиот европратеник Тонино Пицула преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави одржувањето на онлајн конгресот на СДСМ и донесувањето на одлука за целосна родова еднаквост и учество на мажите и жените во органите и телата на партијата. – Честитки до македонските пријатели во СДСМ и до Зоран Заев кои денес одржаа дигитален конгрес. Го избраа вистинскиот …

Пицула: СДСМ го избра вистинскиот пат до прогрес Read More »

Јанчев ќе се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, по уште еден градоначалнички мандат


Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев, вели дека ќе се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ затоа што партијата оди во погрешен правец и бележи само порази на политичката сцена. Тој, во емисијата „Во центар“, рече дека треба да прекине праксата лидерот на партијата да се бира или да се поставува …

Јанчев ќе се кандидира за лидер на ВМРО-ДПМНЕ, по уште еден градоначалнички мандат Read More »

Заев: Подготвени сме да дадеме изјава за немешање во Бугарија


Премиерот Зоран Заев денеска одоговарајќи на новинарско прашање најави дека Владата е подготвена да даде усна или писмена изјава дека Република Северна Македонија нема територијални претензии кон Бугарија, како и уште еднаш да потврди дека нема да се меша во нејзината внатрешна политика. -Точно е, дека нема потреба од нов Договор, и Бугарија се согласува …

Заев: Подготвени сме да дадеме изјава за немешање во Бугарија Read More »

Нема потреба од нов договор со Бугарија, смета Заев


Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека нема потреба од нов договор со Бугарија бидејќи постоечкиот е одличен. Појаснувајќи ја својата неодамнешна изјава дека за решавање на проблемот со Бугарија постојат соодветни алатки и начини како што се јавна изјава, декларација, анекс на договор и слично, Заев рече дека во неа треба да биде наведено дека …

Нема потреба од нов договор со Бугарија, смета Заев Read More »

(Фото) Амди Бајрам достоинствено испратен на вечното почивалиште


Покрај апелите да нема масовни погребни церемонии, поранешниот пратеник и лидер на Сојузот на Ромите, Амди Бајарам до вечното почивалиште беше испратен од многу луѓе. Од неговиот дом, со погребен автомобил, зад кој тргна голема поворка со автомобили, Бајрам беше однесен до гробиштата „Бутел“, а попатно застанаа пред џамијата Амди Паша, што тој ја изгради, …

(Фото) Амди Бајрам достоинствено испратен на вечното почивалиште Read More »

Заев: СДСМ се демократизира од овој конгрес


Лидерот на СДСМ Зоран Заев го отвори 25. Конгрес на СДСМ, кој за првпат се одржува дигитално, на далечина со цел да се заштити јавното здравје.  Во своето обраќање,  Заев посочи дека со овој Конгрес, СДСМ покажува одговорност во заштита на јавното здравје, а истовремено ги почитува статутарните одредби и уште повеќе се демократизира. „Во …

Заев: СДСМ се демократизира од овој конгрес Read More »

Димитриеска Кочоска до Филипче: Дали ти човеку знаеш колку пари се тоа и дали си свесен колку си неспособен?


Приземната комуникација на политичките партии денес ја збогати уште едно соопштение од ВМРО ДПМНЕ и дополнителната заменик министерка за финансии во техничката Влада, Гордана Димитриеска Кочоска, која на министерот за здравство Венко Филипче му се обрати со зборовите „Дали ти човеку знаеш колку пари се тоа и дали си свесен колку си неспособен?“. Димитриеска Кочоска …

Димитриеска Кочоска до Филипче: Дали ти човеку знаеш колку пари се тоа и дали си свесен колку си неспособен? Read More »

Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата: Судството покажа дека може да функционира онлајн


Ова ново време на светска пандемија, донесе нови предизвици и за правосудството и бара нови решенија како да функционира системот, да продолжат судските рочишта и постапките пред судовите и обвинителствата. Учениците, наставниот кадар и образовниот систем со извонредна посветеност, соочувајќи се со многу предизвици, покажаа дека системот во овие времиња треба и може да функционира …

Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата: Судството покажа дека може да функционира онлајн Read More »

Денес ќе биде погребан Амди Бајрам, апел да се почитуваат мерките за епидемијата


Општината Шуто Оризари денешниот ден  ќе го прогласи за ден на жалост во чест на починатиот Амди Бајрам. Амди Бајрам ќе биде погребан денеска на гробиштата во Бутел, а од неговиот дом ќе тргне  погребната поворка. По социјалните мрежи се споделува повикот сите Роми и не-Роми да се придружат на поворката од 14 часот. Министерството за …

Денес ќе биде погребан Амди Бајрам, апел да се почитуваат мерките за епидемијата Read More »

Денес дигитален конгрес на СДСМ


Владејачката партија СДСМ денеска ќе го одржи 25. Конгрес, кој ќе биде прв дигитален во земјава, а за таа цел, како што нагласува партијата, ќе се користат современи дигитални платформи и алатки. Првиот дигитален Конгрес на СДСМ ќе се одржи преку електронска платформа Зум, а партијата на овој чекор се решила заради заштита на здравјето на …

Денес дигитален конгрес на СДСМ Read More »

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик


Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните функционери во земјава во однос на недоразбирањата кои настанаа на релација Скопје-Софија, по испраќањето на бугарскиот појаснувачки меморандум до земјите-членки на ЕУ. Историските прашања да се решаваат во рамки на Мешовитата македонско-бугарска …

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик Read More »