РКЕ не ги примила преставниците на ВМРО-ДПМНЕ поради короната


Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги сопшти дека писменото барање што до нив го доставија претставници на ВМРО-ДПМНЕ во тек на денешниот протест е архивирано по стандардна процедура како и за сите правни и физички лица. – Поради состојбата со пандемијата и заштита на здравјето на граѓаните и вработените, РКЕ уште од март 2020 …

РКЕ не ги примила преставниците на ВМРО-ДПМНЕ поради короната Read More »

Затворена врата за претставниците на ВМРО-ДПМНЕ во Регулаторната комисија


ВМРО-ДПМНЕ по вторпат неделава протестирaшe против поскапувањето на цената на струјата. Од опозициската партија денеска ја блокираа крстосницата и пристапните улици пред седиштето на Регулаторната комисија во центарот на Скопје. Дел од раководството на ВМРО-ДПМНЕ  влегоа во зградата каде се наоѓа Регулаторната комисија за енергетика, но набрзо излегоа со образложение дека никој не ги примил. …

Затворена врата за претставниците на ВМРО-ДПМНЕ во Регулаторната комисија Read More »

Милошоски: Прво треба собраниска одлука за формирање на комисиите, па потоа да се предлага составот


На барање пратениците од ВМРО-ДПМНЕ заради дополнителни консултации, само што почна со работа и го утврди дневниот ред Комисијата за прашањата на изборите и именувањата е на пауза. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека оваа комисија не може да дава предлози за персонален состав на другите собраниски комисии, што е прва точка на дневниот ред, бидејќи …

Милошоски: Прво треба собраниска одлука за формирање на комисиите, па потоа да се предлага составот Read More »

Апанажа побарале 44 пратеници од минатиот собраниски состав


Доколку добие предлог од Владата за укинување на патните трошоци на сите избрани и именувани функционери, вклучувајќи ги и пратениците, претседателот на Собранието ќе достави предлог до пленумот за гласање. Но, вели Џафери, не очекува такво нешто, иако во јавноста некои пратеници најавуваа дека ќе се откажат од патните трошоци. Според него, поединечно барање на …

Апанажа побарале 44 пратеници од минатиот собраниски состав Read More »

Раководните лица кои не го испорачале она што се очекува, треба сами да си заминат, смета Битиќи


Раководните лица кои не го испорачале она што го очекувале граѓаните, не треба да очекуваат некој да ги смени, туку сами треба да си заминат, изјави денеска вицепремиерот задолжен за економските сектори Фатмир Битиќи. Одговарајќи на новинарски прашања на прес-конференцијата во Владата, Битиќи рече дека следната недела почнува процесот на дефинирање на директори во третиот …

Раководните лица кои не го испорачале она што се очекува, треба сами да си заминат, смета Битиќи Read More »

Заев: Наскоро почнува реализацијата на четвртиот пакет економски мерки


Премиерот Зоран Заев денеска на Фејсбук напиша дека наскоро ќе започне реализацијата на четвртиот пакет економски мерки кој опфаќа директна помош за економијата и за граѓаните. – Ги опфаќаме најсиромашните, за да ја зголемиме нивната потрошувачката моќ, но и на компаниите за да даваат плати. Ќе продолжи и помошта за платите во најпогодените сектори. Ќе …

Заев: Наскоро почнува реализацијата на четвртиот пакет економски мерки Read More »

Андреј Ковачев сега го нападна и АСНОМ – бил столб на антибугарството


Европратеникот од партијата на премиерот Борисов најави блокада на македонскиот пат кон ЕУ додека не се прифата нивните услови   Најпознатиот пратеник во Европскиот парламент од партијата на премиерот Бојко Борисов побрза да најави блокада на европскиот пат на Македонија веднаш откако Зоран Заев сношти рече дека е оптимист оти ќе се најде решение за …

Андреј Ковачев сега го нападна и АСНОМ – бил столб на антибугарството Read More »

Џафери: Ако се укинат патните трошоци на пратениците, ќе барам укинување на службените возила на функционерите


Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се закани дека ако Владата предложи укинување на патните трошоци на пратениците тој ќе излезе со контра предлог, да им се укинат сите службени возила на функционерите, па да одат на работа со тротинет. „Очекувам да не добијам таков предлог од Владата, а поединечно не очекувам некој да се откаже …

Џафери: Ако се укинат патните трошоци на пратениците, ќе барам укинување на службените возила на функционерите Read More »

Џафери најави седница на Собранието за понеделник, за потпретседателите чека писмен предлог


Талат Џафери повика на инвентивност во функционирањето на Собранието, а пред сѐ на комисиите, споменувајќи можност да работат во редуциран состав   Слободанка Јовановска Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврди дека политичките партии се согласиле околу составот на раководните тела и кој ќе ги предводи, така што тој очекува веќе денес да заврши со работа …

Џафери најави седница на Собранието за понеделник, за потпретседателите чека писмен предлог Read More »

Најавено конституирање на собраниските комисии


Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата се очекува денеска да одржат седница на која треба да се гласа за составот на парламентарните комисии. Претседателот на Комисијата Костадин Костадинов веќе потврди дека парламентарните партии постигнале договор за тоа кој ќе претседава комисиите. Потоа составот на комисиите треба да помине и на пленарна …

Најавено конституирање на собраниските комисии Read More »

Македонските официјални претставници веруваат во изнаоѓање решение со Бугарија, двете страни да излезат победници


Лавина реакции од македонски официјални претставници предизвика вчера изјавата на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, дека Бугарија ќе ја блокира првата меѓувладина конференција на Северна Македонија со ЕУ, ако Мешовитата комисија не постигне согласност за отворените историски прашања. Главно сите сметаат дека ќе се изнајде заедничко решение со Бугарија, во духот на …

Македонските официјални претставници веруваат во изнаоѓање решение со Бугарија, двете страни да излезат победници Read More »

Заев: Државата прогресира, а Мицкоски протестира заради фотелјата


Премиерот Зоран Заев вели дека не гледа „здрава логика“ да се протестира за покачување на струјата. Според него, струјата сега е поевтина во споредба со 2017 година. Во интервјуто на МТВ Заев рече дека просечната сметка за струјата во 2006 година била 822 денари, а во 2017 1.635 денари, односно зголемана за 100 проценти. Премиерот …

Заев: Државата прогресира, а Мицкоски протестира заради фотелјата Read More »

Одлуката за училиштата ќе се раководи од здравјето на децата, вели Заев


  Македонија ги следи искуствата на другите држави околу враќањето на децата во училиштата и одлуката ќе биде донесена  внимателно и со сите премерувања на користа и можните ризици. Во интервју со повеќе новинари на МТВ премиерот Зоран Заев изјави дека ги гледаат искуствата од други земји, како германија или Израел, кои се соочија со …

Одлуката за училиштата ќе се раководи од здравјето на децата, вели Заев Read More »

Димитров: Изјави што може да предизвикаат навреда или вознемиреност кај соседите не помагаат


Договорот за пријателство со соседна Бугарија зборува за заедничка историја што ги поврзува двата народа. Во 21 век во Европа, правото на самоопределување и самоизјаснување не може да биде спорно, изјави за Радио Слободна Европа вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров, по изјавата на бугарскиот министер за одбрана Красимир Карачанов дека Бугарија ќе ја блокира …

Димитров: Изјави што може да предизвикаат навреда или вознемиреност кај соседите не помагаат Read More »

ВМРО-ДПМНЕ бара Јавното обвинителство да реагира за можен поткуп од Дака


Александар Велјановски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, побара од Јавното бвинитечлство да отвори страга кај кого завршиле, според него, ветените 4 милиони евра поткуп што Дака му ги вети на Кичеец  за ШИК Јелак. -Вкупно 300.000 евра, гратис 2.000 квадрати, 2 милиони евра откако работата ќе биде завршена и уште два милиони евра за друг, ова е …

ВМРО-ДПМНЕ бара Јавното обвинителство да реагира за можен поткуп од Дака Read More »

Рускоска го тужи ВМРО-ДПМНЕ и бара отштета од 10 илјади евра, ќе ги донира за СОС Детско село


Парите од тужбата за клевета против ВМРО-ДПМНЕ, ако ги добијам, ќе ги донирам за СОС Детското село, најави денеска шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. Прво, нагласи таа, побарав извинување и повлекување на спотовите додека траеше предизборната камања. – Тоа не се случи и од тие причини преку адовокат …

Рускоска го тужи ВМРО-ДПМНЕ и бара отштета од 10 илјади евра, ќе ги донира за СОС Детско село Read More »

Постигнат договор помеѓу парламентарните партии за распределба на комисиите во Собранието


Најверојатно утре ќе заседава собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата со која претседава пратеникот Костадин Костадинов, од СДСМ и на која на дневен ред ќе биде составот на парламентарните комисии. Костадинов за МИА потврди дека пратениците во Собранието постигнале договор за тоа која пратеничка група со која комисија ќе претседава. Пратениците од СДСМ …

Постигнат договор помеѓу парламентарните партии за распределба на комисиите во Собранието Read More »

Продолжува засилената комуникација со Бугарија, низ дијалог чија основа е взаемно почитување


Република Северна Македонија како и досега, ќе продолжи со засилена комуникација и консултација на политичко ниво со Република Бугарија и со сите релевантни чинители во ЕУ контекст, при што клучната порака ќе биде дека беше започнат исклучително важен и сложен процес на дијалог кој претполага зближување и градење пријателство, низ заемно почитување, како две соседни …

Продолжува засилената комуникација со Бугарија, низ дијалог чија основа е взаемно почитување Read More »

РКЕ се пожали кај ЕЗ, ЕУ и САД дека ВМРО-ДПМНЕ и врши директен притисок


Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги соопшти дека ги информирала Секретаријатот на Енергетската заедница во Виена, како и дел од меѓународните дипломатските претставници во земјава во врска со последните случувања во земјава поврзани со одлуката од 21 јули 2020 година за одобрување на регулираниот максимален приход и цени на пресметковните елементи за вршење на …

РКЕ се пожали кај ЕЗ, ЕУ и САД дека ВМРО-ДПМНЕ и врши директен притисок Read More »

Евроамбасадорот Жбогар заминува, доаѓа Дејвид Гер


Евроамбасадорот Самуел Жбогар, синоќа по повод неговото заминување од функција одржа прием, на кој присуствуваа високи функционери. Премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук профил му порача на Жбогар дека неговата поддршка, неговото пријателство, искуство и трпение биле драгоцен стимул и партнер за нивната работа како Влада. – Му благодарам за неговиот неизмерен придонес во зајакнувањето …

Евроамбасадорот Жбогар заминува, доаѓа Дејвид Гер Read More »