Власта ја кочи редовната работа и процесите во Собранието, обвинува ВМРО-ДПМНЕ


Пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека како резултат на коалициско несогласување помеѓу СДСМ, БЕСА и ДУИ не се избрани составите на клучни органи во Собранието и оти со тоа власта ја кочи редовната работа и процесите во законодавниот дом. -Поминаа веќе три месеци откако Собранието на Република Македонија започна со работа, а сеуште се …

Власта ја кочи редовната работа и процесите во Собранието, обвинува ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Спасовски хоспитализиран на Инфективна клиника


Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е примен на ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – Скопје поради висока температура, потврдија за МИА од Министерството за внатрешни работи. Од МВР истакнаа дека здравствената состојба на министерот е стабилна. Имено, Спасовски на неговиот фејсбук-профил во понеделникот соопшти дека е позитивен на Ковид-19. – …

Спасовски хоспитализиран на Инфективна клиника Read More »

Џафери: Да го донесеме светот тука, а не да ни заминат младите во светот


Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска се обрати на работната средба за пратеници „Вовед во улога и функција на Клубот за младински прашања и политики“, на која треба да се основа новиот Клуб за младински прашања и политики на овој парламентарен состав. Овој настан, рече Џафери, е всушност почеток на продолжението на една иницијатива која …

Џафери: Да го донесеме светот тука, а не да ни заминат младите во светот Read More »

Илхан Ќучук: Ако сега кажеме „не“, ги затвораме вратите


Слободанка Јовановска Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, бугарскиот либерал, Илхан Ќучук, очекува до крајот на декември сепак да се одржи првата меѓувладина конференција меѓу ЕУ и Македонија. Тој не гледа јасна бугарска позиција дека ќе се блокира Македонија, порачувајќи дека е важно прво да се донесе одлука за преговорите, а потоа да следи процес …

Илхан Ќучук: Ако сега кажеме „не“, ги затвораме вратите Read More »

Постигнат „компромис“ во ЕУ за барањата на Бугарија?


„Политико“ утринава јавува дека на вчерашниот состанок на амбасадорите на ЕУ во Брисел наводно бил постигнат некаков „компромис“ за да почне првата меѓувладина конференција меѓу Унијата и Македонија. Тоа го изјавил за „Политико“ еден висок дипломат на ЕУ. Што има во договорот? Според „Политико“ вака наводно изгледа постигнатиот  компромис што го понудила Софија: „Бугарија ќе …

Постигнат „компромис“ во ЕУ за барањата на Бугарија? Read More »

Германија инсистира на одржување на меѓувладината конференција до крајот на годинава, Бугарија не попушта


Германија повторно потенцира дека цел на германското претседателство со ЕУ е одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија до крајот на годинава и оти тоа е во интерес на сите вклучени страни. Бугарија пак, нема да ги промени позициите од Меморандумот донесен во нивниот Парламент и смета оти Преговарачката рамка, во формата во која …

Германија инсистира на одржување на меѓувладината конференција до крајот на годинава, Бугарија не попушта Read More »

Мицкоски: Македонија заслужува преговори со ЕУ без условувања


  Вечерва на штипска телевизија гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој што посочи дека Македонија како држава заслужува да ги отпочне преговорите со ЕУ и дека Европа не смее да дозволи Бугарија да ја блокира земјава кон европскиот пат. „Ние во 90-тите години бевме оазата на мирот, Владите на ВМРО-ДПМНЕ. Ние во 99-тата година …

Мицкоски: Македонија заслужува преговори со ЕУ без условувања Read More »

Илија Димовски: ВМРО-ДПМНЕ не е ничија лична сопственост


Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, не кажува дали Христијан Мицскоски треба да си поднесе оставка од лидерската позиција во партијата.Димовски во вечерашнното гостување на Телевизија 24 рече дека немало да се појави ниту на протестот на Митко Јанчев за оставка на Христијан Мицкоски, ниту на контрапротестот на Александар Пандов против оставка на Мицкоски. „Статутот …

Илија Димовски: ВМРО-ДПМНЕ не е ничија лична сопственост Read More »

Захариева вели: Не бараме промена на уставот, но рамката за преговори нема да ја одобриме


Договорот за пријателство меѓу Бугарија и Северна Македонија ги има сите гаранции да се применува во добра волја и од двете страни. Нам целта не ни е да ја блокираме, туку напротив, во изминатите 30 години сме ѝ помагале на Република Северна Македонија, изјави во интервју за БГНЕС шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева. „Договорот …

Захариева вели: Не бараме промена на уставот, но рамката за преговори нема да ја одобриме Read More »

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе протестира против загадениот воздух


Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за утревечер во 19 часот најави протест пред зградата на Владата, а ќе протестира и во Битола, Струмица, Тетово и Куманово. Во најавното соопштение за протестите партијата наведува дека наместо политиканство од страна на Владата потребни се одлуки. „Владата на СДСМ продолжува со својата неодговорна политика во однос со најгорливото прашање – загадениот …

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе протестира против загадениот воздух Read More »

Димитров на сесија во францускиот Сенат


Клучните приоритети од ЕУ агендата за периодот што следи, предизвиците на евроинтегративниот пат, регионалните здравствени и политички случувања, заедничкиот геостратешки интерес за приближување на регионот кон ЕУ, беа темите на кои денеска во Париз вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров разговараше на сесијата во проширен состав во францускиот Сенат, со која што претседаваше Жан-Франсуа Рапен, …

Димитров на сесија во францускиот Сенат Read More »

Груби до Ангелов: Историјата не треба да ја држи иднината во заложништво


Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска во својот кабинет се сретна со амбасадорот на Република Бугарија во Скопје, Ангел Ангелов со кого разговарале, меѓу другото, и за добрососедските односи, кои се вредност за земјава, но и за регионот. Како што соопштија од кабинетот на првиот вицепремиер, заедно, …

Груби до Ангелов: Историјата не треба да ја држи иднината во заложништво Read More »

Арсовски: Нема нов договор и анекс на Договорот со Бугарија


Да ги расчистиме сите дилеми – нема нов договор, нема нов анекс на Договорот за добрососедство, пријателство и соработка со Бугарија, соопшти денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Душко Арсовски.    Одговарајќи на новинарско прашање во однос на македонскиот јазик, Арсовски појасни дека тој е точно заведен токму во овој Договор и додаде оти таму не …

Арсовски: Нема нов договор и анекс на Договорот со Бугарија Read More »

Јанчев го откажа протестот пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ


Градоначалникот на Кавадарци и екс потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, го откажа протестот пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи беше предупреден од  . Протестот требаше да се одржи пред седиштето на ВМРО-ДПМН за актуелниот лидер на партијата Христијан Мицкоски да поднесе оставка. Јанчев вели дека ваква одлука е донесена утрово, по консултации со Министерството за здравство …

Јанчев го откажа протестот пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ Read More »

Љубе Бошкоски до Мицкоски: Патувам на сопствен трошок, не сум како тебе


Љубе Бошкоски го повика на ТВ дуел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, откако вчера од партијата обвинија дека и Бошкоски е дел од советниците на премиерот Зоран Заев, за странски инвестиции, но без резултати. -Христијан Мицкоски, деновиве слушам декa криејќи се зад други луѓе си ме прозвал на прес. Ти одговарам подоцна, бидејќи синоќа во …

Љубе Бошкоски до Мицкоски: Патувам на сопствен трошок, не сум како тебе Read More »

Ангелов: Бугарија не може да ги промени позициите за преговарачката рамка


Бугарија не може да ги промени своите позиции затоа што има декларација на Парламентот и одлука на Влада. Тоа што се говори внатре во ЕУ е проблем на Унијата и тоа е проблем на Брисел, а не наш проблем тука. Ова го изјави бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов, одговарајќи на новинарско прашање  по работниот …

Ангелов: Бугарија не може да ги промени позициите за преговарачката рамка Read More »

Османи за Бугарија: Прашањата треба да се отвораат, а не да се ставаат под тепих


Договорот за добрососедство со Бугарија е рамката за решавање на сите недоразбирања меѓу двете земи, прашањата треба да се отвораат, а не да се стават под тепих, при тоа треба да се има сензитивност за двете страни. Ова го изјави денеска шефот на дипломатијата Бујар Османи, кој имаше работен појадок со амбасадорите на Бугарија, Ангел …

Османи за Бугарија: Прашањата треба да се отвораат, а не да се ставаат под тепих Read More »

Холштајн: Отворањето на преговорите со Северна Македонија е во интерес на сите


Германската амбасадорка Анке Холштајн  ја реафирмира позицијата на Германија дека цел на германското претседателство со ЕУ е одржување на првата меѓувладина конференција со Северна Македонија за време на нивното претседавање до крајот на годинава и оти тоа е во интерес на сите вклучени страни. -Одржувањето на првата меѓувладина конференција меѓу ЕУ и Северна Македонија е …

Холштајн: Отворањето на преговорите со Северна Македонија е во интерес на сите Read More »

Џафери: Постигнавме многу во менување на перцепцијата на граѓаните за законодавниот дом


Работевме и постигнавме многу во насока на менување на перцепцијата на граѓаните за законодавниот дом. Потврда за тоа е и последниот извештај на Европската комисија, во делот за Собрание каде се нотира дека е постигнат напредок во спроведувањето на Стратешкиот план 2018 -2022, истакна претседателот на Собранието Талат Џафери на е-конференцијата за Отворен парламент, Акциски …

Џафери: Постигнавме многу во менување на перцепцијата на граѓаните за законодавниот дом Read More »