Скопјанец нападнат со тупаници во кафе-бар поради став за референдумот


Вчера во полициската станица Центар било пријавено дека во 00.15 часот, во кафе-бар во Скопје, додека И.Е. бил со негов пријател му се приближил Ј.Л.(33) од Скопје, со кој се познаваат од претходно, и му упатил вербални закани во врска со гласањето на референдумот, а во еден момент го удрил со тупаница, по што пријавителот …

Скопјанец нападнат со тупаници во кафе-бар поради став за референдумот Read More »

ДИК: Гласањето мирно и без неправилности, излезеноста до 9 часот 2,45 отсто


На 3.480 гласачки места во 80 општини на територијата на Република Македонија право на глас имаат 1.806.366 гласачи. На сите гласачки места веќе два и пол часа гласањето тече мирно и без неправилности. До 9 часот од обработените податоци во ДИК, а пристигнати се податоци од 71,53 проценти од избирачките места, процентот на избирачи кои …

ДИК: Гласањето мирно и без неправилности, излезеноста до 9 часот 2,45 отсто Read More »

МОСТ: Гласањето се одвива во мирна атмосфера без инциденти


Граѓанската асоцијација МОСТ денеска соопшти дека досега гласањето се одвива во мирна атмосфера без инциденти. МОСТ наведува дека според податоците добиени од програмата за паралелно сумирање на гласовите (ПВТ), која претставува математичко-статистички научен метод, одѕивот на гласачите до 10 часот е 5,2 отсто со маргина на грешка од +/- 0,2 отсто. Според потврдените информации, добиени …

МОСТ: Гласањето се одвива во мирна атмосфера без инциденти Read More »

Спасовски: Никој нема право да го попречува гласањето


Референдумското изјаснување почна мирно, секако доколку се случи да имаме нарушување на гласачкиот процес, дали е тоа надвор од избирачките места или во самото избирачко место ќе интервенираме, заради тоа што никој нема право да го загрозува изборниот процес, никој нема право да врши притисок врз ниту еден граѓанин на Република Македонија, кој што сака …

Спасовски: Никој нема право да го попречува гласањето Read More »

Полицијата регистрира испишани графити, поставен транспарент и вербален напад за референдумот


Во текот на ноќта и утрово во полицијата е пријавено дека на неколку места се испишани графити во врска со референдумот. Според полицијата има еден случај на поставен транспарент, а скопјанец пријавил дека бил вербално нападнат во врска со гласањето на референдумот. Министерството за внатрешни работи соопшти дека утрово, околу 06.10 часот пријавено е дека …

Полицијата регистрира испишани графити, поставен транспарент и вербален напад за референдумот Read More »

МОСТ: Отворањето на гласачките места без регистрирани проблеми


Отворени се сите гласачки места на кои Граѓанската асоцијација МОСТ има распоредено свои набљудувачи и тие немаат проблеми при набљудување на процесот. Отворањето на гласачките места помина без регистрирани проблеми. Гласачкиот материјал е доставен на сите гласачки места, а уредувањето на гласачките места е на начин што ја запазува тајноста на гласањето. Ова на денешната …

МОСТ: Отворањето на гласачките места без регистрирани проблеми Read More »

Уапсено момче што навредувало гласачи и нападнало полицајци во Ново Лисиче


Од МВР информираа за инцидентот што се случи на гласачко место во Ново Лисиче. Како што велат од полицијата, 22-годишно момче било приведено затоа што ги навредувало граѓаните што излегле да гласаат, а потоа и ги нападнало полицајците што дошле да интервенираат. – На гласачко место во ОУ „Лазо Ангеловски“ во Скопје, машко лице го …

Уапсено момче што навредувало гласачи и нападнало полицајци во Ново Лисиче Read More »

Избирачките места отворени, гласањето се одвива без прекин


Избирачките места за референдумот се отворени утрово во седум часот и секаде гласањето тече без прекин, информираат од Државната изборна комисија. Се гласа на 3.478 избирачки места, кои ќе бидат отворени до 19 часот. Во Македонија денеска се одржува референдум на државно ниво на којшто гласачите се изјаснуваат на прашањето „Дали сте за членство во …

Избирачките места отворени, гласањето се одвива без прекин Read More »

ДИК апелира изборните органи да работат професионално и одговорно


Државната изборна комисија (ДИК) апелира до сите изборни органи, вклучени во процесот на организација и спроведување на референдумот, својата работа да ја извршуваат професионално и одговорно, во согласност со законските процедури. Акредитираните набљудувачи при вршењето на набљудувањето, како што потенцираа од ДИК, се должни да се придржуваат на правилата и процедурите од Кодексот за набљудување …

ДИК апелира изборните органи да работат професионално и одговорно Read More »

Променливо облачно, попладне услови за локални врнежи од дожд


Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне во јужните и источните делови ќе има локални врнежи од дожд. Ќе дува умерен ветер од променлив правец. УВ индексот ќе изнесува 4. Утринската температура ќе се движи во интервалот од три степени во Маврово до 14 во Гевгелија, а дневната од 13 до 22 …

Променливо облачно, попладне услови за локални врнежи од дожд Read More »

Филипче за „Независен“: Ни недостигаат 600 лекари


Министерството за здравство работи на измени и дополнувања на Законот за здравствена заштита и на измени на Законот за прекин на бременоста, кој во оваа форма го ограничува правото на избор на жените. Во земјава недостигаат дури 600 доктори во здравствените установи, а најмногу педијатри и анестезиолози. Има институции со кои, ако во следниот период …

Филипче за „Независен“: Ни недостигаат 600 лекари Read More »

ДИК: До 9 часот излезноста 2,45% проценти


Според податоците на Државната изборна комисија, до 9 часот своето гласачко право на референдумот го искористиле 2,45% од гласачите. Податокот е добиен по обработка на 71% на добиени податоци. ДИК објави дека до нив досега пристигнале три преговори за повреда на избирачко право, но сите биле одбиени. Следната прес-конференција на ДИК е закажана за 11.30 часот.

Во Крива Паланка гласале четворица затвореници и 85 изнемоштени и болни


Во Крива Паланка своето избирачко право за референдумот го оставриле вкупно 85 изнемоштени и болни лица од општината, како и четворица затворенци. „Од вкупно пријавените 98 болни и изнемоштени лица од општината денеска гласаа 85 лица, а пак од петмината кои издржуваат казна затвор во Казнено-поправниот дом во Крива Паланка, на избирачкото место 0942 во …

Во Крива Паланка гласале четворица затвореници и 85 изнемоштени и болни Read More »

ДИК: До 17 часот излезноста на иселениците 36,56 отсто, а во КПУ 64,69 проценти


Вкупно 985 македонски иселеници или 36,56 отсто до 17 часот излегле да гласаат за референдумското прашање, но во нив не се влезени оние од САД, од Канада и од Лондон (вкупно пет гласачки места), каде гласањето трае до 19 часот по локално време, соопшти вечерва Државната изборна комисија (ДИК). Гласачките места, пак, во казнено-поправните установи (КПУ) …

ДИК: До 17 часот излезноста на иселениците 36,56 отсто, а во КПУ 64,69 проценти Read More »

Во Ранковце гласале 31 болно и изнемоштено лице од пријавените 34


Во општина Ранковце заврши гласањето на болни и изнемоштени лица, а од вкупно пријавените 34, гласале 31 лице. Како што информира претседателот на Општинската изборна комисија, Даниел Крстевски, материјалите се доставени до ОИК. „Изборниот материјал во Општината е примен навреме, избирачките материјали и кутии се доставени до избирачките одбори на сите 13 избирачки места и …

Во Ранковце гласале 31 болно и изнемоштено лице од пријавените 34 Read More »

Во општина Дебар гласаа 22 болни и изнемоштени лица


Во општина Дебар денеска своето право на глас го остварија 22 болни и изнемоштени лица. Според Елмира Бакалим, претседателка на општинската изборна комизија, за гласање се пријавија 27 лица, одобрено е гласање на 23, а гласале 22 болни изнемоштени лица. „Избирачкиот материјал го распределивме и се е подготвено утре во 7 часот да бидат отворени …

Во општина Дебар гласаа 22 болни и изнемоштени лица Read More »

Од Шведска за Македонија со срце: Донација вредна 300.000 евра за делчевската болница


На граничниот премин „Делчево“ денеска пристигна донација од Шведска вредна 300.000 евра што е наменета за здравствениот дом „Гоце Делчев“ во Делчево. Активноста е иницијатива на хуманитарната организација „Хенд тил хенд“ од Стокхолм. „Со оваа донација техничкиот капацитет на Здравствениот дом во Делчево во голема мера ќе се зголеми. Од друга страна сите инструменти кои …

Од Шведска за Македонија со срце: Донација вредна 300.000 евра за делчевската болница Read More »

ЦИВИЛ: Физички нападнат екс амбасадорот Игор Есмеров


Игор Есмеров, до неодамна амбасадор на Македонија во Будимпешта, инаку близок до ВМРО-ДПМНЕ, физички бил нападнат синоќа во еден од угостителските објекти во центарот на Скопје. Нападот го извршило едно лице што прво го нападналo екс-амбасадорот вербално, со зборовите „предавник“, „го продадовте името“ и слично, го пцуел и навредувал, за потоа да му зададе и …

ЦИВИЛ: Физички нападнат екс амбасадорот Игор Есмеров Read More »

Изгаснат пожарот во Националниот парк „Галичица“, гори викендичка во Љубаништа


Помал шумски пожар денеска избувна во Националниот парк „Галичица“ во непосредна близина на Охрид на потегот меѓу селата Рамне и Велестово. Според информациите од Територијалната противпожарна единица од Охрид, пламенот зафатил нискостеблести растенија, а поради ветерот постоеле услови за негово ширење. Интервенирано е со три противпожарни возила, а на помош биле ангажирани и вработени во …

Изгаснат пожарот во Националниот парк „Галичица“, гори викендичка во Љубаништа Read More »

ЦИВИЛ: Атакот врз гласачите во Мелбурн грубо кршење на изборниот молк


Атакот врз гласачите во Мелбурн, постиран и споделуван на социјалните мрежи претставува шокантно, претставува грдо и грубо кршење на изборниот молк и притисок врз гласачите, оценува ЦИВИЛ. За време на изборниот молк, како што соопшти, овој антидемократски акт се злоупотребува на социјалните мрежи и во Македонија. „Најостро го осудуваме кршењето на изборниот молк и бараме …

ЦИВИЛ: Атакот врз гласачите во Мелбурн грубо кршење на изборниот молк Read More »