Уште еден обвините во случајот во „Насилство во Центар“ седнува на обвинителна клупа


Судското рочиште за седмообвинетиот Димче Крстев во случајот „Насилство во Општина Центар“, кој претходно беше раздвоен од постапката, денеска треба да се одржи во Кривичниот суд. Минатото рочиште беше одложено, бидејќи се уште не било готово вештачењето што го побарал Судот. Крстев се уште нема адвокат, а на последното рочиште се изјасни за невин. Во …

Уште еден обвините во случајот во „Насилство во Центар“ седнува на обвинителна клупа Read More »

Под лупа заработките на интернет


Граѓаните што имаат интернет-страници за продажба на облека, накит, модни додатоци, програмерите што прават интернет-страници, банери, компјутерски програми за клиенти од целиот свет, тие што работат со интернет-маркетинг со договор склучен со „Гугл едсенс“ да ги пријават сите приходи од минатата година во годишната даночна пријава за да не заработат казна од Управата за јавни …

Под лупа заработките на интернет Read More »

Водостоите зголемени, очекувано е да има излевање на Вардар


Водостoите, особено во западните делови на Македонија покажуваат понатамошно зголемување. Од УХМР информираат дека на реките Црна, Треска, Вардар се забележани тенденции на покачувања. – Најновите информации од автоматските станици измерени во 21:00 часот покажуваат и понатаму високи водостои. На станицата во Јегуновце (р.Вардар) измерени се 214 cm и според наши согледувања соодветно на водните …

Водостоите зголемени, очекувано е да има излевање на Вардар Read More »

Заев по средбата со Мицкоски : Има приближување, но главните разлики остануваат


Враќањето на опозицијата во Парламентот беше една од темите на кои лидерите на двете најголеми политички партии Зоран Заев од СДСМ и Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ разговараа на вечерашната средба во Владата. – Во делот на враќањето во Парламентот од страна на ВМРО-ДПМНЕ  ни ги соопштија ставовите околу притворите и јас имам апсолутно разбирање за …

Заев по средбата со Мицкоски : Има приближување, но главните разлики остануваат Read More »

Георгиевски: ВМРО-ДПМНЕ да го остави СДСМ да го реши името


ВМРО-ДПМНЕ да го остави СДСМ да го реши проблемот со името, е советот што ѝ го упати вечерва поранешниот премиер Љубчо Георгиевски на својата матична партија, на чие чело беше до 2003 година. „ВМРО-ДПМНЕ како опозиција треба, со блага критика, да ги остави СДСМ и другите владејачки партии да најдат решение за спорот со Грција. …

Георгиевски: ВМРО-ДПМНЕ да го остави СДСМ да го реши името Read More »

ВМРО-ДПМНЕ на чело на ДИК. Се отвора пат за враќање во парламент


ВМРО-ДПМНЕ, како најголема опозициска партија, ќе го преземе претседателското место во Државната изборна комисија, како што е договорено на средбата на новиот партиски лидер Христијан Мицкоски со премиерот Зоран Заев, вечерва во владата. Тоа значи врачање на стариот концепт на состав на ДИК, кој функционираше до постигнувањето на договорот во Пржино, односно до парламентарните избори …

ВМРО-ДПМНЕ на чело на ДИК. Се отвора пат за враќање во парламент Read More »

Мицкоски: Oваа влада мора да си замине


Унијата на Жени на ВМРО-ДПМНЕ денеска по повод Меѓународниот ден на жената – 8 Март организираше конференција под мотото „За сите жени во Македонија“ на која се обрати претседателката на Унијата Даниела Рангелова и лидерот на партијата Христијан Мицкоски. – Нашата земја низ нејзината историја е изградена од силни жени кои активно учествувале во сите …

Мицкоски: Oваа влада мора да си замине Read More »

СДСМ: Палењето на фотографија на политички лидер е напад на демократијата


Палењето фотографии од политички лидери е напад врз демократијата, но тоа нема да ја спречи Македонија да чекори напред кон НАТО и ЕУ, реагира СДСМ. (ВИДЕО) Македонските иселеници запалија слика од Зоран Заев „Палењето фотографии од политички лидери не е чин на напад врз личност, туку напад врз демократијата и демократските вредности, но граѓаните не …

СДСМ: Палењето на фотографија на политички лидер е напад на демократијата Read More »

Заев: Осудувам секаков напад, макар и вербален


Осудувам секаков вид насилство, макар и вербално, изјави денеска премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, по завршувањето на Осмомартовскиот марш во Куманово, кој го организираше Форумот на жените на СДСМ под мотото: „Заедно можеме! Со љубов за Македонија!“. – Она што го знам од државните институции и после разговорите на министерот со полицајката, прво …

Заев: Осудувам секаков напад, макар и вербален Read More »

(Во живо) Протест за одбрана на името на плоштадот „Македонија“


На плоштадот „Македонија“ во Скопје почна протестот за одбрана на државното име, кој е во организација на движењето „Нашето име е наше право“. На собирот ќе биде изразено незадоволство од, како што велат од движењето, политиките што ги загрозуваат националните интереси на македонскиот народ. Собирот се одржува во ист ден заедно со протестите на Македонци …

(Во живо) Протест за одбрана на името на плоштадот „Македонија“ Read More »

Предлог во Дојран: Улица да го носи името на Љубчо Георгиевски


Ристо Џинев од Советот на општина Дојран предложи една улица во Дојран да го носи името на поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски. Според Џинов со именување на улица во Дојран ќе се одбележи придонесот на Георгиевски во ревитализација на Дојранското езеро преку проектот кој беше реализиран во 90-тите години, нивото на водата …

Предлог во Дојран: Улица да го носи името на Љубчо Георгиевски Read More »

(ВИДЕО) Македонските иселеници запалија слика од Зоран Заев


Македонските иселеници во Австралија на денешниот протест против менување на уставното име запалија фотографија од премиерот Зоран Заев. Демонстрантите облечени во патриотска облека и македонски обележја ја запалија сликата, а видеото кружи по социјалните мрежи. Слични вакви собири денеска се одржуваат и во Нов Зеланд, Холандија, Англија, Италија, Чешка, Словенија и Малта.

Приведен насилник кој нападнал полицаец


Ј.А. (45) од Пробиштип синоќа бил приведен и задржан во полициска станица за понатамошна постапка откако во 20:30 часот на ул. „Ќикевачка“ во Свети Николе физички нападнал полициски службеник, а претходно и две лица од Свети Николе. МВР информира дека во наведеното време двајца полициски службеници отишле на местото по пријава за физички напад од …

Приведен насилник кој нападнал полицаец Read More »

Сугарески: До секоја општина ќе има гасовод


Планираме магистралните гасоводи комплетно да бидат завршени на почетокот на 2020 година. Тоа значи дека до секоја општина ќе има магистрален гасовод, а секундарната гасификација треба да ја направат општините, вели министерот за транспорт и врски Горан Сугарески во неделното интервју на Радио Слободна Европа. – Би сакал да зборувам за периодот од 1 јуни …

Сугарески: До секоја општина ќе има гасовод Read More »

Љаиќ против воведувањето контрамерки кон Македонија


Српскиот министер за трговија Расим Љајиќ во врска со проблемот околу извозот на српското брашно во Македонија, за РТС денеска изјави дека се противи на воведувањето контрамерки кон Македонија, велејќи дека тоа би било лошо и за српските и за македонските бизнисмени. – Извозот не е забранет, туку со тие вонцарински мерки и бариери тој …

Љаиќ против воведувањето контрамерки кон Македонија Read More »

Милутин Секулоски-Миќо: Охридското Езеро нуди нешто што го нема никаде во светот


Нема нуркач во Македонија, па и во регионот, дали аматер или професионалец кој не го знае Милутин Секулоски – Миќо, човекот кој ја отвори книгата со тајните на водите на Охридското Езеро. Милутин е меѓународен нуркачки инструктор по категорија инструктор – тренер, што е највисока можна нуркачка категорија во светот. Зад себе има повеќе од …

Милутин Секулоски-Миќо: Охридското Езеро нуди нешто што го нема никаде во светот Read More »

Поплавени куќи и блокирани патишта во Гостивар


Временските услови во изминатово деноноќие проследени со наглото топење на снегот и врнежите од дожд во гостиварскиот регион, предивикаа проблеми во некои делови од општината. Регионалниот патен правец Гостивар-Србиново од синоќа е во прекин. Во близина на селото Лакавица на коловозот се срушила поголема количина од земја и дрвја. Градежна механизација веќе работи на расчистување …

Поплавени куќи и блокирани патишта во Гостивар Read More »

Пролетни температури во текот на денешниот ден


Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб до умерен западен и северозападен ветер. Претпладне во западните делови со повремен локален дожд, а на планините особено во западните делови ќе има повремени и локални врнежи ид снег. Максималната температура ќе достигне од 8 до 20 степени. Во Скопје ќе биде …

Пролетни температури во текот на денешниот ден Read More »

Македонците на протест во САД: Ние сме Македонија


На собири под мотото „Ние сме Македонија“ македонските иселеници во САД и во неколку други земји денес и утре протестираат против промена на уставното име на Македонија, јави дописникот на МИА од Вашингтон. На собирот во центарот на Вашингтон денеска неколку организации и групи од Њу Џерси, Масачусетс,Њујорк и Вашингтон од македонската Влада побараа прекин …

Македонците на протест во САД: Ние сме Македонија Read More »

ЕУ и САД продолжуваат со оптимизмот околу спорот со името


Продолжува реториката на охрабрување за побрзо решевање на спорот за името, која доаѓа од ЕУ и САД, наспроти опаѓањето на оптимизмот во Грција. Престедателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, по враќањето од турнејата на Западниот Балкан, за Еуроњуз вчера изјави дека ЕУ не врши притисок врз Македонија и Грција за решавање на името. – …

ЕУ и САД продолжуваат со оптимизмот околу спорот со името Read More »