Мицкоски за „Независен“: Референдумот нема да успее


Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски стравува дека со најавените уставни измени, покрај менувањето на името, ќе дојде и до редефинирање на државата со што Македонија ќе стане бинационална творба. Покрај тоа, изразува сомнеж дека премиерот Заев договорил нова бенефиција за албанската заедница во пресрет на претседателските избори. Повторува дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ е непроменлив: тие …

Мицкоски за „Независен“: Референдумот нема да успее Read More »

Жерновски и Иванов седеле на иста маса, но не размениле ниту еден збор


Делегација составена од претседателот Георге Иванов и заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, деновиве учествуваат во 73-та сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк. Иако, се во иста делегација Жерновски се пожали дека бил игнориран од Иванов. На својот Фејсбук профил тој укажа дека вчера во салата на Генералното собрание седеле на иста …

Жерновски и Иванов седеле на иста маса, но не размениле ниту еден збор Read More »

Заев: Денарот е стабилен, моќноста на банките и НБРМ е добра


Неуспешниот референдум не значи девалвација на денарот, порача премиерот Зоран Заев во одговор на новинарско прашање на денешната прес-конференција во Владата. Тој нагласи дека како економист и како претседател на Владата ги следи трендовите во земјава. – Стабилен е денарот, финансиската моќност на банките и на Народната банка се добри, а е силен перформансот и …

Заев: Денарот е стабилен, моќноста на банките и НБРМ е добра Read More »

Јанушев: Џафери и власта да не прават терен за фалсификат


ВМРО-ДПМНЕ го нападна парламентарниот спикер, Талат Џафери поради тоа што одбил да номинира набљудувачи кои ќе го следат референдумскиот процес. Со тоа, според опозицијата, се фрла огромна црна сенка врз декларативните заложби за фер и демократско изјаснување на граѓаните на претстојниот референдум. „Имено, ДИК согласно закон, испрати барање до Собранието на Република Македонија, да номинира набљудувачи …

Јанушев: Џафери и власта да не прават терен за фалсификат Read More »

Заев: Ако има еден глас повеќе „против“, ќе го поништиме Договорот


Ако мнозинството од гласови на референдумот се против тогаш ние ќе го поништиме договорот со Грција, но ако мнозинството се за тогаш ние треба и ќе ја следиме насоката која граѓаните ни ја даваат, изјави премиерот, Зоран Заев, на денешната прес конференција во Владата. -За успешноста одлучуваат тие што гласаат, а тие што не гласаат …

Заев: Ако има еден глас повеќе „против“, ќе го поништиме Договорот Read More »

Macedonian nationalist nocturnal


Ljupco Popovski Things became clearer one week before the referendum. Macedonia, at least its political establishment, was publicly divided into two hemispheres, as expected, although some tried to claim that things were not as they appear. First, the VMRO Kremlinologists missed the analysis, believing that a carefully cited statement from the president’s office after the …

Macedonian nationalist nocturnal Read More »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ прво да каже дали ќе учествува на референдумот


Наместо да шири лажни вести и создава конструкции, ВМРО-ДПМНЕ прво треба да каже дали ќе учествува на референдумот во недела. Јасна е намерата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ која и самата не знае дали ќе учествува на референдумот, на денот на гласањето, да прати партиски војници на гласачките места кои би ги забележувале и евидентирале луѓето кои …

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ прво да каже дали ќе учествува на референдумот Read More »

Политичарите веќе нема да се богатат со пари на граѓаните?


Идните членови на Комисијата за спречување на корупцијата ќе имаат увид во банкарските сметки на функционерите и ќе го проверуваат имотот што ќе го пријавуваат во своите анкетни листови. Но, сепак, политичарите и носителите на јавни функции ќе имаат уште некое време да ја средат имотната состојба, со оглед на тоа што веќе половина година …

Политичарите веќе нема да се богатат со пари на граѓаните? Read More »

Гори Моноспитовското блато


Пожар се појави денес во Моноспитовското блато. Таму гори трската во внатрешниот дел на Блатото, кое е последното мочуриште во Македонија. Според очевидци, од овој природен резерват се издигнува висок пламен, а пожарникарски возила се упатени кон местото на пожарот. Покрај овој, активен е пожарот во близина на селото Штука. Таму гори сува трева и …

Гори Моноспитовското блато Read More »

Џафери-Жидан: Референдумот е историска можност, членството во ЕУ и НАТО отвора безброј можности


Македонија во секоја смисла припаѓа на семејството на европските народи. Затоа се надевам дека граѓаните ќе ја искористат историската можност и ќе одлучат зрело, храбро и одговорно за својата и за иднината на следните генерации, порача претседателот на Државниот Збор на Словенија Дејан Жидан, по средбата со претседателот на македонското Собрание Талат Џафери. – Македонија …

Џафери-Жидан: Референдумот е историска можност, членството во ЕУ и НАТО отвора безброј можности Read More »

Дураку фрла пепел на ЕУ-кампањата на ДУИ


Засилена кампања деновиве водат албанските политички партии обединети околу една цел – да се мотивираат албанските гласачи во што поголем број да излезат и да гласаат за поддршка на договорот со Грција и членството на земјата во евроатлантските структури. Фокусот на пораките за престројување од регресивниот во прогресивниот свет го измести министерот за екологија од …

Дураку фрла пепел на ЕУ-кампањата на ДУИ Read More »

Ангеловски: Нападите на 27 април беа диригирани и насочени кон Заев


Со сведочење на Ацо Ангеловски, поранешен телохранител на Оливер Спасовски, во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година. На прашања од обвинителката Вилма Рускоска, сведокот кажа дека на 27 април бил дел од тимот на личното обезбедување на Оливер Спасовски. Објасни дека со возило …

Ангеловски: Нападите на 27 април беа диригирани и насочени кон Заев Read More »

До сабота времето стабилно, во недела дожд


До сабота времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, преку денот претежно сончево со пораст на дневните температри, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Утре ќе продолжи да дува умерен до засилен североисточен ветер. Во Маврово утре УХМР прогнозира најниска утринска температура (нула), до највисоки девет степени во Гвегелија. Дневната, пак, ќе се движи од …

До сабота времето стабилно, во недела дожд Read More »

„Тендери“ на СЈО одложено поради отсуство на бранителите


Поради остсутво на бранителите на обвинетите, денеска во Кривичниот суд не се одржа рочиштето за предметот на СЈО, „Тендери“ во кој првообвинета е поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска. Предметот „Тендери“ се однесува за тендерот за извршување градежни работи во Музејот на македонската борба за државност и самостојност од проектот „Скопје 2014“. Судијата Осман …

„Тендери“ на СЈО одложено поради отсуство на бранителите Read More »

ДИК објави аудио упатство за гласање на лица со оштетен вид


Државната изборна комисија на својата веб страница објави аудио упатство за гласање на лицата со оштетен вид на референдумот на 30 септември. Во упатството детално се општува постапката како слепите и лицата со оштетен вид можат да го остварат правото на гласање на референдумот. Упатството е достапно на следниот линк: https://drive.google.com/file/d/1Iod6KKdUkjSZNDWjrf-312kHIKAt-CLC/view

Референдумот ќе го следат 383 домашни и 286 странски набљудувачи


Референдумот за договорот со Грција на 30 септември ќе го следат 383 домашни и 286 странски набљудувачи, објави Државната изборна комисија на својата веб страница. Најмногу акредитирани домашни набљудувачи имаат Цивил-Центар за слобода – 282, Националниот ромски центар Куманово – 46 и Инклузива 40, МОСТ ќе го следи референдумот со 12, а Здружението ЕДУЛСЈ со …

Референдумот ќе го следат 383 домашни и 286 странски набљудувачи Read More »

Кичевец загина во собраќајна несреќа


К.П. (54) од кичевското село Козица го загуби животот во сообраќајна несреќа што се случи вчера во 15:15 часот на регионалниот пат Кичево-Битола кај селото Видрани. – Сообраќајната несреќа се случила во момент кога патничко моторно возило „Југо“ со кичевски регистарски ознаки управувано од сега починатиот што се движело во правец од Кичево кон Битола, …

Кичевец загина во собраќајна несреќа Read More »

Лажните вести се игнорираат само со едукација


Парите за борба против лажните вести би ги искористил во едукативна кампања и подигање на свеста кај населението дека сето она што е на интернет не е вистинито, да се добие образование и култура на читање вести и разликување што е вистинито, а што не е. Вака Игор Трајковски, сопственик time.mk – најпознатиот агрегат за …

Лажните вести се игнорираат само со едукација Read More »

Пендаровски: Време е за одлука, да изградиме држава по европски стандарди


Време е за одлука, да изградиме држава по европски стандарди, порача националниот координатор за НАТО Стево Пендаровски за време на вчерашните средби со граѓаните од општина Аеродром. На средбите со пензионерите од општина Аеродром се разговараше за процесот на интеграција во ЕУ и НАТО, како и за придобивките од членството во двата најмоќни сојузи во …

Пендаровски: Време е за одлука, да изградиме држава по европски стандарди Read More »

Место донации, се бараат повеќе лекови на позитивна листа


Веќе дванаесет години Живка Тенкова боледува од хронична миелоична леукемија (ХМЛ), меѓутоа веќе четири години мака мачи како да дојде до терапија. „Се снаоѓам некако“, со утешителни зборови кажува таа. „Преку донации ми помагаат од здружението да го добијам лекот ‘дазатениб’, кој е од второлиниската терапија“, вели Тенкова. Повеќе од потребен ѝ е овој лек …

Место донации, се бараат повеќе лекови на позитивна листа Read More »