Џафери „прелета“од Доха во Виена


По неколку дена поминати во Доха, каде што учествуваше на 140.Собрание на Интерпарламентарната унија, претседателот на парламентот Талат Џафери од денеска е во посета на Виена. Тој отпатувал директно од Катар во Австрија, каде што, пак, учествува на  Конференција на претседатели на парламенти на Европската унија. Конференцијата се одржува денеска и утре, така што Џафери …

Џафери „прелета“од Доха во Виена Read More »

„Ватикан Њуз“ го додаде македонскиот јазик како 34-ти на својот портал


Точно еден месец пред официјалната посета на папата Франциск на Република Северна Македонија, закажана за 7 мај, V„Ватикан Њуз“ го додаде македонскиот јазик на својата веб-страница како 34-ти јазик достапен на страниците на овој портал, наведе „Ватикан Њуз“. Католиците кои живеат во Република Северна Македонија на овој сајт ќе можат да најдат вести за папата …

„Ватикан Њуз“ го додаде македонскиот јазик како 34-ти на својот портал Read More »

Силјановска по повод Денот на Ромите: Мојата ќерка ја одгледа Ромка


Ако станам претседателка на Република Македонија едно од моите први обраќања ќе се однесува на ромската заедница. Се разбира дека ако мојата ќерка ја одгледала Ромка, една прекрасна жена која влегла во нашиот живот и ние во нејзиниот, не знам зошто не би побарала помош од Ромките и Ромите и во вршењето на претседателската функција. …

Силјановска по повод Денот на Ромите: Мојата ќерка ја одгледа Ромка Read More »

Лустери од замрзнатиот имот на ВМРО се донираат во цркви


Лидерот на партијата, Христијан Мицкоски дел од луксузните лустери од централниот штаб ги донирал во цркви и манастири. Информацијата на својот фејсбук профил ја објави пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски. „Огромна благодарност до претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски за донацијата од лустери кои се извадени од централниот штаб, а кои беа …

Лустери од замрзнатиот имот на ВМРО се донираат во цркви Read More »

Државата нема повеќе да ги раздолжува општините


Процесот на раздолжување на општините е во тек, а министерот за финансии Драган Тевдовски е оптимист дека општините ќе го запазат законскиот рок за нивно раздолжување и најавува дека за годинава не се предвидени дополнителни средства за враќање на наталожените долгови што ги имаат единиците на локалната самоуправа и корисниците во нивна надлежност. -Не планираме …

Државата нема повеќе да ги раздолжува општините Read More »

Потпишани првите договори од ИПАРД 2 за инвестиции во пеработувачки капацитети


До средината на октомври годинава треба да бидат реализирани првите три инвестиции во преработувачката индустрија со средства од ИПРАД 2 програмата. Договорите  беа потпишани денеска во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, а станува збор за вкупно 315.000 евра што ќе се вложат во опрема за сушење овошје и зеленчук, во нова линија за свежи цедени …

Потпишани првите договори од ИПАРД 2 за инвестиции во пеработувачки капацитети Read More »

Од 10 април блокатори за возила на нерезиденти на резидентните паркиралишта во Центар


Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар“- Скопје, од 10 април ќе поставува „блокатори“ на сите возила кои ќе бидат затекнати на резидентно паркиралиште, а не се корисници-резиденти на секторот во коjшто се паркирани, со цел да им се овозможи на жителите на општина Центар непречено да ги користат резидентните зони исклучиво за …

Од 10 април блокатори за возила на нерезиденти на резидентните паркиралишта во Центар Read More »

Позитивниот кредитен рејтинг во земјата отвора можности за пристап до странските пазари


Кредитниот рејтинг на Република Северна Македонија во февруари 2019 година, според бонитетната куќа „Кофејс“-Хрватска, е оценет со ознака Б, со тенденција за стабилност до крајот на 2019 година. Бизнис климата е оценета со ознака А4. Ова е напредок за разлика од претходните години кога државата беше оценета со ознака Ц за ризик на земјата и …

Позитивниот кредитен рејтинг во земјата отвора можности за пристап до странските пазари Read More »

Цела недела ќе врне дожд


Управата за хидрометеоролошки работи и за утре најавува облачно време со пообилни врнежи од дожд. Наместа се очекува да наврнат и над 20 литри на метар квадратен. Променливото облачно и нестабилно време со повремени врнежи од дожд се очекува да се задржи и во следните денови. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, проследени со пороен дожд, …

Цела недела ќе врне дожд Read More »

Менкиноски бил повикан на средба во Министерството за правда, но побарал одложување


Преговарачот од ВМРО-ДПМНЕ за новиот закон за јавното обвинителство, адвокатот Тони Менкиноски денеска бил повикан на средба во Министерството за правда, но побарал одложување на средбата, по градењето на партиски ставови, информираа за МИА од Министерството за правда. -Менкиноски беше повикан на средба денеска, но одговорот е дека сé уште немаат изградено ставови за одредени …

Менкиноски бил повикан на средба во Министерството за правда, но побарал одложување Read More »

Никола Груевски преку Фејсбук се огласи за смртта на Билјана Беличанец


По смртта на актерката и поранешен градоначалник на Општина Кисела Вода, Билјана Беличанец, вест која ја потресе и изненади македонската јавност, преку својот Фејсбук профил порака испрати и поранешниот премиер на нашата држава Никола Груевски.

Радиодифузерите треба да поднесат извештај до АВМУ за платеното политичко рекламирање


Радиодифузерите до денеска имаат рок да достават податоци во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за емитуваното платено политичко рекламирање (ППР) во првите седум дена од кампањата за претседателските избори и предвремените за градоначалници на Ново Село, Охрид и Дебар. Агенцијата од податоците ќе достави сублимиран извештај до Државната изборна комисија која, пак, треба …

Радиодифузерите треба да поднесат извештај до АВМУ за платеното политичко рекламирање Read More »

Апостолакис: Се стремиме Грција да стане главен стратешки партнер на Северна Македонија


Наш стремеж е нашата земја да стане главен стратешки партнер на Северна Македонија, а секако и Северна Македонија е расположена да соработува со нас, вели министерот за одбрана на Грција, Евангелос Апосотолакис во интервју за грчкиот весник „Real news“, јави дописничката на МИА од Атина. -Мое убедување е дека продлабочувањето на билатералната одбранбена соработка и …

Апостолакис: Се стремиме Грција да стане главен стратешки партнер на Северна Македонија Read More »

Германски волонтери прават ново катче во Градски парк


Деновиве во Скопје престојува група волонтери од Бон, Германија и во Градскиот парк ја реализираат идејата за ново пријатно катче преку една необична инсталација. Се работи за кружна патека од различни материјали: парчиња од дрвја, природни камења, тревник, калдрма, цементирани плочи и други материјали кои ја подобруваат циркулацијата односно ќе треба да го поттикнуваат движењето, …

Германски волонтери прават ново катче во Градски парк Read More »

Облачно, со врнежи од дожд


Времето во земјава ќе биде облачно со врнежи од дожд кои на повеќе места се очекува да бидат пообилни (над 25 л/м2), а локално ќе бидат пopојни и проследени со гpмeжи. Утринската температура ќе се движи од два до 10 степени, а дневната температура од 10 до 16 степени. Во Скопје ќе биде облачно со …

Облачно, со врнежи од дожд Read More »

Прекршочни постапки за седум декани поради анкетните листови


Од вкупно 28 декани за кои Државната комисија за спречување на корупцијата започна постапка, 23 поднеле анкетни листови за имотната состојба, додека пет сè уште немаат поднесено. Од Антикорупциска подвлекуваат дека донеле заклучок да се поведе прекршочна постапка за декани на државните универзитети и тоа од (Универзитет „Св. Кирил и Методиј“-Скопје, Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип и …

Прекршочни постапки за седум декани поради анкетните листови Read More »

Силјановска со парафот на Северна ги потпишува „натпартиските“


Македонија влегува во втората третина од кампањата за претседателските избори, чиј прв круг е закажан за 21 април. Реториката се заострува, политичките партии ги потиснуваат кандидатите за претседател, кои се обидуваат да остават слика на академски граѓани и колеги, кои ги прифатиле партиските машинерии како нужно зло. Свесни дека ширењето негативни информации за политичкиот противник …

Силјановска со парафот на Северна ги потпишува „натпартиските“ Read More »

Основачко собрание на Советот на амбасадори


На Универзитетот ФОН во Скопје денеска ќе се одржи основачко собрание на здружението ,,Совет на амбасадори“, како независно здружение од државните институции, непартиско, непрофитабилно здружение на амбасадори и поранешни министри за надворешни работи. Целта на Здружението е преку своите активности  да помогне во креирање и успешното имплементирање на надворешната регионална и меѓународна билатерална и мултилатерална политика, …

Основачко собрание на Советот на амбасадори Read More »

Делегација на Собранието на пролетната сесија на ПС на Советот на Европа


Франција – Пролетната сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) ќе се одржи во Стразбур од денеска до12 април, а ќе учествува и делегација на Собранието на Република Северна Македонија во состав Бетиан Китев (СДСМ) претседател на делегацијата и членовите Шпреса Хадри (ДУИ) и Антонијо Милошоски (ВМРО-ДПМНЕ). Пред ПССЕ ќе треба да се …

Делегација на Собранието на пролетната сесија на ПС на Советот на Европа Read More »

Нови осум случаи на морбили


Лекарите во текот на саботата и неделата регистрирале уште осум пациенти заболени од морбили. Од нив двајца се хоспитализирани, едниот пациент е дете на едногодишна возраст од Куманово вакцинирано со една доза на вакцина, а другиот пациент на 42 години од Општина Гази Баба, за кој нема податок за примени вакцини. Од Министерството за здравство …

Нови осум случаи на морбили Read More »