Ставриќ: Вакцина – апсолутно „да“, да се врати довербата во здравството


Многу малку родители се против вакцина, а многу поголем број се збунети од различните информации што ги добиваат од здравствените професионалци, но и од социјалните мрежи и интернет-форумите. Мојот став е апсолутно „да“ за вакцина,  рече вечерва директорката на Детската клиника проф. д-р Катерина Ставриќ во Топ Тема на телевизија Телма. Ставриќ, која, како што нагласи, зборува од позиција …

Ставриќ: Вакцина – апсолутно „да“, да се врати довербата во здравството Read More »

СДСМ: Тоа што ВМРО-ДПМНЕ не успеа за пет години, СДСМ го стори за неколку месеци


Криминалното и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ ќе остане запаметено по огромните пропусти и пустошот што го направи во инфраструктурата. Токму неспсообноста на ВМРО-ДПМНЕ придонесе граѓаните да бидат оштетени за стотоици милиони евра, а пуштањето во употреба на автопатот Демир Капија – Смоквица беше одложувано двапати, прво во септември 2016 година, а потоа во мај 2017 година, …

СДСМ: Тоа што ВМРО-ДПМНЕ не успеа за пет години, СДСМ го стори за неколку месеци Read More »

Груби поканил 400 гости за презентација на Извештајот на ЕК


Дури 400 гости поканил претседателот на собраниската Комисија за европски прашања (КЕП) Артан Груби од ДУИ на утрешната седница за презентација на најновиот Извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија, во кој се „брише“ условеноста на препораката за почеток на преговори со ЕУ. Тоа е импресивна бројка со оглед на тоа што македонскиот парламент …

Груби поканил 400 гости за презентација на Извештајот на ЕК Read More »

Советот на општина Гостивар не го прифати планот за вработувања за идната година


Мнозинството членови во Советот на општина Гостивар не го прифати планот на локалната самоуправа за вработувања во 2019 година кој беше на дневниот ред на последната седница. При дискусиите уште еднаш дојде до израз политичката спротивставеност и меѓусебни обвинувања за опструкции од самото конституирање на Советот. Мнозинството кое го предводи ДУИ, преку нивниот координатор, отфрлањето …

Советот на општина Гостивар не го прифати планот за вработувања за идната година Read More »

ОН ја потврдија новата рунда преговори во Виена


Медијаторот на ОН во спорот меѓу Македонија и Грција околу името Метју Нимиц задутре во Виена ќе одржи состанок со шефовите на дипломатиите на двете земји Никола Димитров и Никос Коѕијас, потврдија од ОН. Како што стои на официјалната веб-страница на ОН, средбата е дел од напорите за пронаоѓање заемно прифатливо решение за името.

Поранешниот генерален секретар на НАТО Робертсон утре во Скопје


Висока делегација од истакнати дипломати, предводена од поранешниот генерален секретар на НАТО Лорд Робертсон, утре ќе престојува во Скопје. Делегацијата ќе биде примена од премиерот Зоран Заев, соопшти попладнево неговиот Кабинет. Во делегацијата ќе бидат и Росен Плевнелиев, поранешен претседател на Република Бугарија, Лордот Кристофер Геијд, поранешен приватен секретар на Кралицата на Обединетото Кралство и …

Поранешниот генерален секретар на НАТО Робертсон утре во Скопје Read More »

Контроверза околу групите како „Пријатели на Македонија“ во Европарламентот


Европски пратеници бараат Европскиот парламент (ЕП) да ги регулира неформалните групи на пријателство со трети земји, како што е и „Пријатели на Македонија“ поради ризик од нетранспарентно лобирање. Претседателот на Комисијата за надворешни работи на ЕП, европратеникот Дејвид Мекалистер и неговата колешка од Шпанија, Инес Ајала Сендер пред неколку недели испратиле писмо до претседателот на …

Контроверза околу групите како „Пријатели на Македонија“ во Европарламентот Read More »

СДСМ: Централизираните набавки ќе овозможат заштеди


Преку лошите и погубни политики кои имаа за цел единствено остварување на нечии криминални интереси, ВМРО-ДПМНЕ зад себе остави уништен здравствен систем, потценет медицински персонал и погазени права на пациентите, а здравството во Македонија беше едно од најсмртоносните во Европа, се вели во соопштението на СДСМ. “За разлика од ВМРО-ДПМНЕ, којашто набавуваше лабораториска опрема која …

СДСМ: Централизираните набавки ќе овозможат заштеди Read More »

(Видео) Мицкоски: Јавниот долг е 4,786 милијарди евра


Владата на Република Македонија предводена од Зоран Заев во тесна спрега со министерството за финансии продолжуваат да ве лажат. Министерството за финансии грубо ја манипулира јавноста во Република Македонија кога стануваа збор за состојбата на државниот и јавниот долг во Република Македонија, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски. Според Мицковски вкупната состојба на јавниот долг …

(Видео) Мицкоски: Јавниот долг е 4,786 милијарди евра Read More »

Васко Ефтов нов директор на Алфа


Новинарот Васко Ефтов од денеска е нов директор на националната телевизија Алфа на местото на Љубомир Николовски, открива денешната објава на Централниот регистар, а пренесува prizma.mk. Ефтов веќе подолго време ја емитува својата емисија „Во центар“ на овој медиум. Извесен Петер Шац од Будимпешта минатото лето стана еден од сопствениците на македонската телевизија со национална концесија, …

Васко Ефтов нов директор на Алфа Read More »

Нова средба Димитров- Коѕијас за името на 25 април во Виена


Шефовите на дипломатите на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас на 25 април, в среда попладне ќе имаат состанок со медијаторот на Обединетите нации за спорот со името, Метју Нимиц, потврди Министерството за надворешни работи. Грчкиот информативен портал Ин минатата недела објави дека новата средба се планира под голема тајност, но индиректно ја …

Нова средба Димитров- Коѕијас за името на 25 април во Виена Read More »

Чавков излегува од притвор со гаранција во недвижен имот


Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 денеска му го укина притворот на Митко Чавков и ја прифати дадената гаранција во недвижен имот како мерка за негово присуство во судската постапка за настаните од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. На Чавков му е одземена патната исправа и има обврска еднаш неделно да …

Чавков излегува од притвор со гаранција во недвижен имот Read More »

Извештајот на СЈО во среда пред пратениците


Во среда специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ќе го презентира Годишниот извештај на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци (за периодот од 15.9.2017 до 15.3.2018) пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Денешната седница на …

Извештајот на СЈО во среда пред пратениците Read More »

Општина Кичево издвои буџет за справување со кучињата скитници


Општина Кичево одвои 1.600.000 денари за соодветен третман со кучињата скитници во територијата на општината. Средставата се обезбедени со предлог измена и дополна на распоредот на средствата во буџетот на општината за 2018 година. Советот ја усвои и Одлуката за давање согласност за преземање на обврските за основање регионална депонија на Владата на РМ. На …

Општина Кичево издвои буџет за справување со кучињата скитници Read More »

Филипче на неформална средба на министрите за здравство од ЕУ во Софија


Министерот за здравство Венко Филипче престојува во Софија каде што учествува на неформална средба на министрите за здравство од Европска унија, на покана од бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев. Министерството за здравство на својата веб страница објави дека ова е прва ваква покана, како и присуство на министер за здравство од Република Македонија на …

Филипче на неформална средба на министрите за здравство од ЕУ во Софија Read More »

Хаѕидакис: 50-50 се шансите за решение на прашањето со името


Пола-пола се шансите за решение на прашањето со името според информациите што протекуваат од грчкото МНР, вели потпретседателот на грчката партија Нова демократија, Костис Хаѕидакис во интервју за радиото на грчката новинска агенција, „Практорио фм“. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Хаѕидакис коментира дека „работите не се едноставни“ во преговорите за името. – …

Хаѕидакис: 50-50 се шансите за решение на прашањето со името Read More »

Ново рочиште за „Тенк“ на 25 април


Ново рочиште за случајот „Тенк“ што се однесува за набавката на луксузниот мерцедес од 600 илјади евра е закажано за 25 април, кога ќе се чита наодот од двајца вештаци, а ќе се продолжи и со други докази. Судијката Добрила Кацарска рече дека двајцата сведоци Дејан Митревски – Урко и Зоран Василевски кои денеска не дојдоа во Судот може да ги …

Ново рочиште за „Тенк“ на 25 април Read More »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема кредибилитет да зборува за состојбата во Град Скопје


СДСМ преку соопштение реагира на денешната изјава на Ирена Попова од ВМРО-ДПМНЕ. Според СДСМ, единствени резултати од расипничкото владеење на ВМРО-ДПМНЕ се криминалните тендери. ‘’ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за состојбата во Град Скопје, бидејќи наместените тендери за остварување криминални интереси, уништеното зеленило, лажниот барок и еден од најзагадените градови во Европа се единствените …

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ нема кредибилитет да зборува за состојбата во Град Скопје Read More »

Шилегов: Во ЈП „Водовод“ ангажирани се 13 адвокати и 12 нотари, порано еден ги земаше парите


Во ЈП „Водовод и канализација“ ангажирани се 13 адвокати и 12 нотари, за разлика од порано кога само еден нотар и двајца адвокати ги вршеле сите работи, информираше градоначалник Петре Шилегов, одговарајќи на советничко прашање на советникот Михајло Маневски. Тој се интересираше колку луѓе се избркани од работа во ова претпријатие, на колку не им …

Шилегов: Во ЈП „Водовод“ ангажирани се 13 адвокати и 12 нотари, порано еден ги земаше парите Read More »

ССМ на 1 Мај со марш и синдикални барања


Сојузот на синдикати на Македонија по неколку години пауза годинава организира првомајски марш по повод Меѓународниот ден на трудот. Под мотото „Патиштата се различни, целта е една“ маршот ќе почне од пред зградата на Сојузот на синдикати на Македонија и ќе продолжи пред македонското Собрание и Владата на Република Македонија. Синдикалците ќе побараат подобар закон …

ССМ на 1 Мај со марш и синдикални барања Read More »