Од обработени 90 отсто од гласачките места: Пендаровски и Силјановска изедначени


Според првичните резултати објавени на веб-страницата на ДИК од обработени 89,69 отсто од гласачките места, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со 276.224 гласа, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова со 273.617, што е разлика од 2.607 гласа. Одѕивот во првиот круг на Претседателските избори до 18:30 часот изнесуваше …

Од обработени 90 отсто од гласачките места: Пендаровски и Силјановска изедначени Read More »

Река ќе се активира во политиката, Села бара предвремени


Кандидатот за претседател, Блерим Река најави дека ќе се активира во политиката доколку на денешните избори добие повеќе гласови отколку што ДУИ оствари на минатите избори, а тоа беа локалните во октомври 2017 година. На тие избори, партијата на Ахмети доби околу 85.000 гласа. Во моментов, на 85 отсто од изброените гласови за претседател, Река …

Река ќе се активира во политиката, Села бара предвремени Read More »

Разликата меѓу Пендаровски и Силјановска е 1%


Според првичните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 74,52 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со 42,64 проценти, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова со 41,59, а трет е кандидатот поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, Блерим Река со 11,55 отсто. …

Разликата меѓу Пендаровски и Силјановска е 1% Read More »

Кирацовски: Пендаровски ќе оствари сигурна победа и во вториот изборен круг


Кандидатот поддржан од СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски е во водство пред неговиот противкандидат поддржан од ВМРО и коалицијата Гордана Силјановска Давкова, по пребројани околу две третини од избирачките места, изјави на вечерашната прес-конференција шефот на изборниот штаб на Пендаровски , Александар Кирацовски. Кирацовски прецизира, според актуелните податоци, Пендаровски води со 2,5 проценти пред Гордана …

Кирацовски: Пендаровски ќе оствари сигурна победа и во вториот изборен круг Read More »

Обработени се половина од гласовите: Пендаровски 42,71 отсто, Силјановска 41,08


Според првичните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 53,76 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со 42,71 проценти, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска Давкова со 41,08, а трет е кандидатот поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, Блерим Река со 12,05 отсто. …

Обработени се половина од гласовите: Пендаровски 42,71 отсто, Силјановска 41,08 Read More »

Јанушев: Македонија победува против Северна, македонската пролет се случува


Во првината реакција по изборниот ден, шефот на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев изрази огромна благодарност до граѓаните, до секој еден човек во државата, за секој еден глас,за оние кои излегоа на гласање, но и за оние кои не излегоа на гласање. Според него, имавме изборна кампања со низа прекршувања. -Ќе споменам дека имавме …

Јанушев: Македонија победува против Северна, македонската пролет се случува Read More »

Хекуран Дука прогласи победа во Дебар


Според првичните информации од Изборниот штаб на дебарскиот огранок на ДУИ, кандидатот на оваа партија, Хекуран Дука е новиот градоначалнк на Дебар. Тој на денешните избори освоил над 400 гласови повеќе, наспроти неговиот против кандидат Арбен Аголи, од Алијансата за Албанците. Дука се заблагодари на дадената доверба и вети дека ќе биде градоначалник на сите …

Хекуран Дука прогласи победа во Дебар Read More »

ДИК: Обработени над 50 отсто од гласовите, Пендаровски со минимално водство од еден процент


Според резултатите објавени на веб-страницата на ДИК од обработени 49,03 отсто од гласовите, води претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски со 42,82 проценти, втора е кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова со 41,27, а трет е кандидатот поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, Блерим Река со 11,71 отсто. Одѕивот во првиот …

ДИК: Обработени над 50 отсто од гласовите, Пендаровски со минимално водство од еден процент Read More »

ДУИ води во Дебар


Според првичните резултати објавени на веб страницата на ДИК од обработени 18,15 отсто од гласовите во Дебар за градоначалник, води кандидатот на ДУИ, Хекуран ДУка со 50,57% спроти кандидатот на Алијанса за Албанците 46,39%. Одѕивот до 18:30 часот во Дебар изнесуваше 42,70 отсто од обработени  18.551  од избирачките места.  

Јанушев објави победа на нивниот кандидат


Секретарот на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев на првата прес-конференција објави голема победа на ВМРО-ДПМНЕ и нивниот кандидат Гордана Силјановска Давкова. „Правдата доаѓа, готови се. ВМРО-ДПМНЕ победува, народот победува. Силјановска е изборот на народот. Гордана ќе биде! Првадата доаѓа. ВМРО ја победува власта. Водиме против кандидатот поддржан од СДСМ, ДУИ, ДПА, ЛДП, НСДП и целата власт. Против …

Јанушев објави победа на нивниот кандидат Read More »

ДИК ги објавува резултатите, следете ја во живо претседателската трка


Според првичните резултати од претседателските избори објавени на официјалната веб-страница на Државната изборна комисија, кандидатот поддржан од СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски е во водство. Пендаровски според досега обработените гласови има освоено 51.140 гласа, односно 41,74% од гласовите, додека Гордана Силјановска-Давкова има 39,70 отсто односно 48.657 гласа. Блерим Река има 17.980 гласа или 14,67 отсто. …

ДИК ги објавува резултатите, следете ја во живо претседателската трка Read More »

ДИК почна да ги објавува резултатите, засега мртва трка


Државната изборна комисија почна да ги објавува првичните резултати од претседателските избори кои се менуваат од минута во минута. Резултатите се објавуваат на интернет-страницата на ДИК, а засега оттаму нема официјална изјава. Како што се гледа од последните објавени податоци, од обработените 3.512 гласачки места (20,73%), за Блерим Река гласале 16.082 гласачи (15,24), за Гордана …

ДИК почна да ги објавува резултатите, засега мртва трка Read More »

Од штабот на Река посочија: Нема да ги повикаме нашите гласачи да гласаат за другите двајца кандидати


Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Блерим Река оценија дека денешните избори поминале во фер и демократсска атмосфера. -Нашиот впечаток од овие избори е дека поминаа во многу фер и демократска атмосфера со многу мал број неправилности, рече Рамадан Реџепи, портпаролот на изборниот штаб на Река. Според него, загрижувачки е фактот што е мал процентот …

Од штабот на Река посочија: Нема да ги повикаме нашите гласачи да гласаат за другите двајца кандидати Read More »

Од МОСТ наведoa одредени нерегуларности за време на гласањето


До 18 часот одѕивот од гласањето во првиот круг од шестите претседателски избори е 38,2 отсто, рече на прес-конференцијата Златко Димитријоски од МОСТ, додавајќи дека според потврдените информации, добиени од нивните набљудувачи и регионалните канцеларии регистрирани се одредени нерегуларности за време на гласањето. -Фотографирање на гласачките ливчиња е забележано на три гласачки места – гласачкото место …

Од МОСТ наведoa одредени нерегуларности за време на гласањето Read More »

Спасовски: Институциите покажаа дека можат да организираат избори како што доликув


Институциите на РСМ покажаа дека можат да организираат мирни и демократски избори како што и доликува на земја која наскоро ќе стане членка на НАТО и е на пат за членство во ЕУ, истакна вечерва министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на прес-конференција по затворањето на гласачките места за избор во првиот круг на претседателските …

Спасовски: Институциите покажаа дека можат да организираат избори како што доликув Read More »

Кирацовски: Им честитаме на граѓанитње, изборниот ден мина мирно


Изборниот ден помина во исклучителна мирна, фер и демократска атмосфера. Имавме кристално чист прв изборен круг од претседателските избори. Имавме скандинавски избори, како што доликува на држава, идна членка на НАТО и ЕУ, оцени Александар Кирацовски, шеф на изборниот штаб на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Истакна дека очекува првичните резултати кои би можело да бидат познати …

Кирацовски: Им честитаме на граѓанитње, изборниот ден мина мирно Read More »

Силјановска дојде во ВМРО, се пребројуваат резултати


ВМРО-ДПМНЕ ги пробројува резултатите од денешното гласање за претседател на државата. Во седиштето на партијата, пред малку пристигна и професорката Гордана Силјановска-Давкова. На прашањето околу слабата излезност на гласачите во средините претежно албанско население, таа кусо одговри дека тоа се должи на неуспешноста во мисијата консезуален претседател, алудираќи дека СДСМ и ДУИ погрешно ги процениле …

Силјановска дојде во ВМРО, се пребројуваат резултати Read More »

Излезеноста на изборите до 18:30 часот е речиси 40 отсто


Одѕивот во првиот круг на Претседателските избори до 18:30 часот изнесува 39,71 отсто од обработени 91,54 проценти од избирачките места проценти или на гласање излегле околу 700 илјади граѓани, соопшти вечерва на прес-кобнференција претседателот на ДИК Оливер Деркоски. Најголема излезност има во Гевгелија 59,25, Кавадарци 53, Карпош 49,89 отсто,а најниска во Боговиње 17,93 отсто. Деркоски …

Излезеноста на изборите до 18:30 часот е речиси 40 отсто Read More »

Заев со честитка до католиците по повод Велигденските празници


Со победата над смртта и со воскликот „Христос воскресна! Навистина воскресна!“, со воскреснувањето на Исус Христос денеска се слави и надежта за победа над сите човечки ситуации на страдање и неправда. Со радоста на овој, и на сите идни Велигдени да ја негуваме силата за изградба на едно општество за сите, за мирољубива заедница во …

Заев со честитка до католиците по повод Велигденските празници Read More »

Иванов: Очекувам помирен мандат за мојот наследник


Претседателот Ѓорге Иванов по денешното гласањето на претседателските избори изјави дека очекува денот да помине во најдобар ред како што и доликува на земја која е веќе три децении во демократија. – Изминативе денови граѓаните имаа можност да го слушнат сето она што го нудат кандидатите и денеска да ја донесат својата одлука. Тоа што …

Иванов: Очекувам помирен мандат за мојот наследник Read More »