Заев: Правосудните инстанци да ја донесат вистината и правдата за Смилковско езеро


Правосудните инстанци треба да ја донесат и вистината и правдата поврзани со случајот за петкратното убиство кај Смилковското езеро и јавноста да ги знае сите детали, изјави денеска премиерот Зоран Заев пред Кривичниот суд по завршувањето  на рочиштето за случајот „Поткуп“. Посочи дека континуирано има средби со членови на семејствата на децата кои беа убиени на денешен …

Заев: Правосудните инстанци да ја донесат вистината и правдата за Смилковско езеро Read More »

Шест години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро


На денешен ден пред шест години кај Смилковското езеро беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски. За петкратното убиство кај Смилковското езеро беше отворен предмет „Монструм“, а на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ и Езим и Хаки Азири и Сами Љута. Врховниот …

Шест години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро Read More »

Македонија и Србија со заеднички граничен премин на Табановце


Македонија и Србија први во регионот постигнаа договор за олеснување на сите постапки за пренос на стока и патници на граничните премини, изјавија македонскиот вицепремиер задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и српската вицепремиерка и министерка за градежништво, инфраструктура и сообраќај Зорана Михајловиќ по денешната средба во Белград на која присуствуваше и министерот за транспорт …

Македонија и Србија со заеднички граничен премин на Табановце Read More »

Во Карпош маж нападнал две жени и се обидел да ги силува


Во полициската станица Карпош вчера биле пријавени два случаja на жени кои биле нападнати од маж кој сакал сексуално да ги напаствува. Нападите се случиле на улицата „Волгоградска“ во скопски Карпош. Во 11:30 часот вчера во Полициската станица Карпош, О.К.Л. (42) од Скопје пријавила дека истиот ден околу 11:00 часот на ул. „Волгоградска“ непознат сторител …

Во Карпош маж нападнал две жени и се обидел да ги силува Read More »

Хуманитарна забава за 13. роденден на Аеродром


Општина Аеродром во сабота во паркот со авионот ќе го прослави 13.роденден. Роденденот овој пат ќе биде од отворен тип, со целодневна забава за граѓаните од сите возрасти. Градоначалникот Златко Марин денеска најави дека роденденската забава ќе има хуманитарен карактер. Програмата ќе почне точно на пладне со настап на децата од детските градинки и основните …

Хуманитарна забава за 13. роденден на Аеродром Read More »

(ВИДЕО) Димитров и Коѕијас: Има напредок, но остануваат најтешките теми од преговорите


Постигнат е напредок за дел од прашањата кои се веќе созреани, а за дел се уште постојат разлики, изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров по денешната средба во Охрид со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Димитров кажа дека имале отворени и искрени разговори и оти првпат станало збор за временската рамка и за …

(ВИДЕО) Димитров и Коѕијас: Има напредок, но остануваат најтешките теми од преговорите Read More »

Груевски: Рочишта секогаш има кога се преговара за името


Поранешниот премиер Никола Груевски по завршувањето на денешното судско рочиште за „Титаник“ рече дека рочишта секогаш има кога се преговара за името со Грција. – И денеска како што можевте да забележите на електронските агрегати тема број еден е „Титаник“, а тема број два е името. Минатиот пат кога имавме рочиште за „Титаник“, имаше преговори …

Груевски: Рочишта секогаш има кога се преговара за името Read More »

Шилегов се премисли: До Средно Водно ќе се оди и со автомобил


По само пет месеци откако се забрани сообраќај до Средно Водно, градоначалникот Петре Шилегов најави дека до таму сепак ќе може да се оди со автомобил. Во тој случај ќе се наплаќа паркинг 100 денари за првиот час паркирање, а секој нареден ќе биде 50 денари. Ова практично е предвидено со ценовникот во новата зона …

Шилегов се премисли: До Средно Водно ќе се оди и со автомобил Read More »

(ФОТО) Фудбалот поважен од интерпелацијата: Пратеници будно го следеа Реал Мадрид – Јувентус


Дел од пратениците за време на вчерашната собраниска седница поинтересно им беше да го гледаат фудбалскиот натпревар меѓу Јувентус и Реал Мадрид отколку да дискутираат за интерпелацијата на Владата. На вчерашната собраниска седница на дневен ред беше точката за гласање на недоверба на Владата. Пратеникот од ДУИ, Артан Груби на својот фејсбук профил сподели фотографија …

(ФОТО) Фудбалот поважен од интерпелацијата: Пратеници будно го следеа Реал Мадрид – Јувентус Read More »

(ВО ЖИВО) Заврши средбата Димитров – Коѕијас, следуваат изјави


Во владината вила во Охрид завршија тричасовните разговори на шефовите на македонската и на грчката дипломатија Никола Димитров и Коѕијас за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија. Двајцата министри по средбата треба да дадат изјави за медиумите. И двајцата дипломати во пресрет на денешната средба во Охрид истакнаа …

(ВО ЖИВО) Заврши средбата Димитров – Коѕијас, следуваат изјави Read More »

Иванов: Македонија и Турција можат повеќе во трговската размена и инвестициите


Македонија и Турција можат многу повеќе да направат и во инвестициите и во трговската размена. Во 2012 година со турскиот државен врв направивме преглед на нашите билатерални односи и заклучивме дека политичките односи се на одлично ниво, но сепак она што недостасуваше беше економската соработка. Затоа, си поставивме една цел, а тоа е годишната трговска …

Иванов: Македонија и Турција можат повеќе во трговската размена и инвестициите Read More »

Случај „Титаник“: Одбраната бара изземање на судиите од овој предмет


Адвокатите на обвинетите во случајот „Титаник“ побараа изземање на сдуиите што го водат случајот поради изјава на специјалната обвинителка Катица Јанева дека во бомбите биле прислушувани и судии. Според адвокатите, се додека СЈО не ги соопшти на прислушваните судии тие немаат ркедибилитет да водат судски процеси. Во моментов, судто го разгледува нивното барање што се …

Случај „Титаник“: Одбраната бара изземање на судиите од овој предмет Read More »

Изгореле документите за екстрадиција на Грујевски и Бошковски


МВР и Јавното обвинителство отворија истрага за да ја дознаат причината за пожарот. Министерството за внатрешни работи и Јавното обвинителство отворија истрага и работат на тоа да се дознаат причините за пожарот во зградата на Министерството за правда. Поради четирите канцеларии што беа зафатени од пожарот, Министерството за правда не работи и веднаш штом заврши …

Изгореле документите за екстрадиција на Грујевски и Бошковски Read More »

Продолжи судењето за „Титаник“


Во Кривичниот суд денеска почна второто рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“, што се однесува на десетина дела поврзани со изборни нерегуларности. Сите обвинети меѓу кои и поранешните функционери Никола Груевски, Мартин Протуѓер, Кирил Божиновски, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, се присутни на денешното рочиште. Тие се осомничени од СЈО за злосторничко здружување, …

Продолжи судењето за „Титаник“ Read More »

Да му помогнеме на Марко за безгрижно детство


Шестмесечниот Марко има вродена срцева мана, дијагностицирано му е VSD (меѓукоморен дефект) за кое е потребно операција која треба да се изврши во Република Бугарија на 14.5.2018 година. Операцијата изнесува 13.800 евра, сума која без нашата хуманост  родителите не се во можност да ја обезбедат. Донирајте за да му обезбедиме на  Марко шанса за подобар …

Да му помогнеме на Марко за безгрижно детство Read More »

Почна средбата на Димитров и Коѕијас во Охрид


Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коѕијас во владината вила во Охрид ја почнаа новата рунда разговори за надминување на проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија. Средбата Димитров – Коѕијас се очекува да трае околу два часа по што е предвидено двајцата министри да дадат …

Почна средбата на Димитров и Коѕијас во Охрид Read More »

Кафеанџиите ќе добијат „црвена линија“


Во пресрет на сезоната на летни тераси, која официјално почна на 1 април, Град Скопје информира дека нема да толерира недисциплинирани кафанџии. Стрикно ќе се знае која тераса до каде ќе може да се распостели. Просторот наменет за маси, столови и другата урбана опрема ќе биде обележан со боја, а обележувањето ќе го извршат градските …

Кафеанџиите ќе добијат „црвена линија“ Read More »

Македонец уапсен во Грција за шверц на мигранти


Скриени во приколката од камионот што го возел, 34-годишен македонски државјанин се обидел нелегално од Турција во Грција да внесе четворица мигранти од Бангладеш. При контрола на граничниот премин, грчката полиција ги открила мигрантите. Инцидентот се случил на граничниот премин Кипи во североисточна Грција, во утринските часови во вторникот, а македонскиот државјанин бил уапсен. – …

Македонец уапсен во Грција за шверц на мигранти Read More »

Продолжува судењето на Заев за „Поткуп“


Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Поткуп“, во кој обвинет е премиерот Зоран Заев. На претходното рочиште што траеше шест и пол часа, беше сослушан струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев, како сведок во овој случај. Сачевалиев рече дека снимката од ПИ мерките што била прикажана на телевизија не била …

Продолжува судењето на Заев за „Поткуп“ Read More »