ДУП за Градска четврт Ц03 – Соборен храм на увид на граѓаните


Општина Центар од денеска до 23 мај го става на јавна анкета Деталниот урбанистички план за Градската четврт Ц03 – Соборен храм. Ова е уште еден од плановите кои во изминатиов период беа под таканаречениот „мораториум“, а кај кој се направени усогласувања со Генералниот урбанистички план на Град Скопје, но се постигнати и низа измени …

ДУП за Градска четврт Ц03 – Соборен храм на увид на граѓаните Read More »

В сабота авионска дезинсекција против комарци


Градот Скопје ги известува граѓаните дека првата фаза од авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против ларви од комарци, ќе се изврши на 11.05.2019 година (сабота), во раните утрински часови. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, истата ќе се изврши во истиот термин првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат …

В сабота авионска дезинсекција против комарци Read More »

Гинекологија Чаир сè уште чади


Министерството за здравство сè уште ги чека неопходните документи од институциите и објавата на Државната изборна комисија дека се завршени изборите, за веќе од следната недела да го објави тендерот за промена на системот на затоплување во Специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир. Системот на затоплување во болницата е на мазут, …

Гинекологија Чаир сè уште чади Read More »

МНР ќе поднесе жалби до Советот за етика во медиумите поради навредливи текстови за Димитров


Министерството за надворешни работи ќе поднесе жалби до Советот за етика во медиумите поради текстови со наслов: „Никола Димитров во јуни “си бега“ од земјата на која ѝ го смени името објавени на неколку портали. -Слободното, непристрасно и објективно медиумско известување претставува еден од клучните столбови на секое демократско општество. Според член 16 од нашиот …

МНР ќе поднесе жалби до Советот за етика во медиумите поради навредливи текстови за Димитров Read More »

Четири години од „Диво насеље“


Денеска се навршуваат четири година од оружената пресметка во кумановското „Диво насеље“, што траеше два дена, при што животот го загубија осум припадници на Министерството за внатрешни работи,  додека четириесетина беа тешко повредени. Во престрелките животот го загубија Љубиша Аранѓеловиќ, Бобан Ивановиќ, Горан Илијевски, Жарко Кузмановски, Исамедин Османи, Сашо Самојловски, Ненад Серафимовски и Горан Стојменовиќ кои …

Четири години од „Диво насеље“ Read More »

Никола Димитров: Не заминувам, ми се прави хајка


Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров ги демантира последните шпекулации дека си заминува од функцијата и својата професионална кариера ќе ја продолжи како советник и аналитичар во влијателниот Институтот „Брукингс“ во Вашингтон, близок до Демократската партија, наводно, наводно за сочна плата меѓу 12 и 14 илјади долари. Вели дека му се прави хајка. Информациите беа …

Никола Димитров: Не заминувам, ми се прави хајка Read More »

Ќе има ли и нова трампа на ресори во Владата?


Рената Тренеска-Дескоска или ќе остане министерка за правда или ќе се врати како професорка на Првниот факултет. Таа вчера отсечно отфрли можност за нејзина повторна ротација во  рамки на Владата, односно враќање на чело на Министерството за образование, откако премиерот Зоран Заев најави потемелни кадровски промени по завршувањето на претседателските избори. – Нема да се …

Ќе има ли и нова трампа на ресори во Владата? Read More »

Влада: МРТВ има загуба од 26 милиони денари


Владата даде негативно мислење за работата на Македонската радио телевизија за минатата година. Тие укажуваат на негативни финансиски резултати, според кои јавниот радиодифузер имал загуба од 26 милиони денари, а забелешки има и за непочитување на професионалните стандарди при работата. Ваквото мислење Владата го даде на барање на Собранието, кое побара да се произнесе за …

Влада: МРТВ има загуба од 26 милиони денари Read More »

Ден на Европа – Северна Македонија очекува позитивна одлука за почеток на преговори


Европа денеска го одбележува својот ден – 9 Мај, европски симбол, што заедно со заедничката валута – еврото, знамето и химната, го претставуваат политичкиот идентитет на Европската Унија. На овој ден во 1950 година Роберт Шуман го презентираше предлогот за создавање на организирана Европа, како опција за одржување на мирот на со војните разурнатиот и …

Ден на Европа – Северна Македонија очекува позитивна одлука за почеток на преговори Read More »

Остануваат клучните разлики за СЈО, утре нова средба на работните групи


Дали ќе има напредок во преговорите околу законот за јавно обвинителство ќе се знае по средбата на работните групи на власта и опозицијата што е закажана за утре, откако вчера немаше никакво поместување во делот на разговорите. -Немавме никакво поместување во делот на разговорите. Разговаравме за членот 105 кој е клучната пречка во донесувањето на …

Остануваат клучните разлики за СЈО, утре нова средба на работните групи Read More »

Едно лице почина, две се потешко повредени во сообраќајката кај Крива Паланка


Едно лице почина, а две се здобија со тешки телесни повреди во сообраќајната незгода што се случи попладнево, околу 15 часот на магистралниот пат А2, Куманово – Крива Паланка – граничен премин Девет Баир. Според информациите од портпаролот на Секторот за внатрешни работи Куманово, Живкица Чавдаревиќ, во сообраќајната несреќа учествувале патничко и товарно моторно возило. …

Едно лице почина, две се потешко повредени во сообраќајката кај Крива Паланка Read More »

(ВИДЕО) Протест поради доаѓањето на Вучиќ и Додик во Тирана, „Самоопределување“ се судри со полицијата


Движењето „Самоопределување“ за Албанија, вечерва на плоштадот „Народни херои“ протестира поради доаѓањето на српскиот претседател Александар Вучиќ и лидерот на босанските Срби, Милорад Додик во Тирана. Во обидот да го пробијат полицискиот кордон и да продолжат кон хотелот „Шератон“ каде се сместени учесниците на состанокот на лидерите на земјите во Процесот „Брдо-Бриони“ ,дојде до судир …

(ВИДЕО) Протест поради доаѓањето на Вучиќ и Додик во Тирана, „Самоопределување“ се судри со полицијата Read More »

МЗ: На владина седница усвоена информацијата за изградба на Универзитетски Клинички центар


На 134. седница на Владата денеска беше усвоена информацијата за изградба на Универзитетски Клинички центар. Владата го задолжи Министерството за финансии во соработка со Министерството за здравство да изготви барање за изразување на интерес за заем до финансиските институции за финансирање на изградбата на новиот Клинички Центар, соопшти Министерството за здравство. Во исто време, се …

МЗ: На владина седница усвоена информацијата за изградба на Универзитетски Клинички центар Read More »

Папата Франциск импресиониран од претседателот Иванов: Во Македонија има верска почит!


Во Македонија има верска почит…се зборовите на македонскиот претседател Ѓорге Иванов од кои Папата Франциск бил импресиониран на нивната вчерашна средба во Скопје, јави Католичката новинска агенција, пренесувајќи ја прес-конференцијата на Неговата Светост, одржана на повратниот лет од Скопје кон Рим. „Во Македонија, силен впечаток ми остави една реченица што ми ја кажа претседателот: „Тука ние …

Папата Франциск импресиониран од претседателот Иванов: Во Македонија има верска почит! Read More »

Панел: Северна Македонија позитивен пример за цел Западен Балкан


Северна Македонија е позитивен пример меѓу земјите од Западен Балкан. На Берлинскиот самит беше упатена јасна порака дека овие два месеци за сите држави во Западен Балкан ќе бидат месеци на одговорност и отчетност. Сите земји од регионот треба да вложат заеднички напори за да не се нарушат процесите за членство во Европската Унија. Ова беше …

Панел: Северна Македонија позитивен пример за цел Западен Балкан Read More »

ВМРО поднесе 12 приговори, се жали на полнење кутии, агитирање и поткуп


Вкупно 12 приговори до Државната изборна комисија (ДИК) поднесе ВМРО-ДПМНЕ по вториот круг од претседателските избори. Според најголемата опозициска партија, во неделата имало случаи на полнење кутии, гласања за повеќе лица, недозволено агитирање, злоупотреба на државните ресурси, како и поткуп. „Ова не се демократски избори, туку ефикасно спроведен изборен инженеринг“, обвинуваат во ВМРО-ДПМНЕ, иако во …

ВМРО поднесе 12 приговори, се жали на полнење кутии, агитирање и поткуп Read More »

Дачиќ не му верува на Пендаровски


Додека чека да положи свечена заклетва во парламентот, со што и официјално ќе ја преземе претседателската функција од Ѓорге Иванов, Стево Пендаровски неформално го започна својот петгодишен мандат со пораки до земјите од најтесното опкружување дека ќе ја продолжи политиката на добрососедски односи утврдена од македонската Влада. Белградска „Политика“ со наслов „Се надевам во скоро …

Дачиќ не му верува на Пендаровски Read More »

Османи: ,,Метлата“ на Заев претставува понижување и навреда


Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи денеска изјави дека зборот  „метла“ кој го користи премиерот Зоран Заев е компромитирачки не само за претставниците на ДУИ, туку и за другите. Според него е неприфатливо да се користи таков термин. – Тоа претставува понижување и навреда не само за претставниците на ДУИ, туку и за другите партнери на …

Османи: ,,Метлата“ на Заев претставува понижување и навреда Read More »

Муслиу: Владеењето на правото да почне со борбата против корупцијата


Владеењето на правото треба да почне со борбата против корупцијата, против организираниот криминал и против неказнивоста, истакна  извршен директор на Асоцијацијата за демократски иницијативи (АДИ) Алберт Муслиу пред почетокот на Конференција за напредокот во борбата против организираниот криминал и корупција што се одржува во Скопје. Според него, во земјава има добра политичка волја да се спроведе …

Муслиу: Владеењето на правото да почне со борбата против корупцијата Read More »

Дескоска за разговорите за СЈО: Ѓаволот е во деталите


Веќе се кристализира тоа дека СЈО ќе биде посебен орган, но тоа прашање целосно не е затворено, со оглед на тоа што клучните прашања не поминале, се уште се во фаза на постигнување договор,изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска во врска со преговорите околу новиот закон за јавно обвинителство и статусот на СЈО. Прашана …

Дескоска за разговорите за СЈО: Ѓаволот е во деталите Read More »