Македонија дел од интернационалниот ден „Со велосипед на работа во зима“


Македонија четврти пат се вклучува во одбележувањето на интернационалниот ден „Со велосипед на работа во зима“ (Winter bike to work day – Skopje #4). Иницијатори на одбележувањето се група ентузијасти со цел подобро велосипедско Скопје „На Точак“. Во одбележувањето се вклучуваат Министерствата за животна средина и просторно планирање, за образование и наука, Град Скопје и …

Македонија дел од интернационалниот ден „Со велосипед на работа во зима“ Read More »

Груби: САД ги поддржува евроатлантските интеграции на Македонија


Пратеникот во Собранието на Република Македонија, Артан Груби, изјави дека САД гледаат оптимистички во однос на решевањето на спорот со името и даваат сестрана подршка за евроатлантските интеграции на Македонија. Груби е дел од македонската парламентарна делегација која неделава е во официјална посета на Вашингтон, и која вчера присуствуваше на Националниот молитвен појадок традиционално организиран …

Груби: САД ги поддржува евроатлантските интеграции на Македонија Read More »

Николоски: Во Брисел и во Вашингтон не бевме поради името


Речиси истовремено кога премиерот Зоран Заев во седиштето на Владата најави дека прифаќа име со географска одредница за нашата земја, неговиот најголем политички ривал, Христијан Мицкоски, се обраќаше во Вашингтон на Конференција за безбедност организирана од Конгресот на САД. Посочувајќи дека НАТО е клучен столб во современата евроатлантска безбедносна архитектура, додека ЕУ е главна движечка …

Николоски: Во Брисел и во Вашингтон не бевме поради името Read More »

Само вистина: Дебата меѓу Богоевски и Данев (ВИДЕО)


Во новото издание на политичката емисија „Само вистина“, гости беа независниот пратеник Павле Богоевски и пратеникот на ВМРО ДПМНЕ Драган Данев. За Богоевски неопходно е опозицијата да се вклучи во решението на спорот за името, а Данев не го откри ставот на партијата иако истакна дека е потребен референдум околу конечното решение за името. Целата …

Само вистина: Дебата меѓу Богоевски и Данев (ВИДЕО) Read More »

Град Скопје: Истражувањето на јавното мислење не е за рејтингот на Шилегов


Градот Скопје ги демантира наводите објавени во одредени медиуми дека јавната набавка „Анкети за истражување на јавно мислење“ објавена вчера (07.02.2018 година, среда) се однесува за мерење на рејтингот на Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Сакаме да нагласиме дека јавната набавка „Анкети за истражување на јавно мислење“ не се однесува на мерење на рејтингот …

Град Скопје: Истражувањето на јавното мислење не е за рејтингот на Шилегов Read More »

Кирацовски на Молитвен појадок во Вашингтон


Генералниот секретар на Социјадемократскиот сојуз на Македонија, Александар Кирацовски денеска присуствуваше на традицоналниот Молитвен појадок во Вашингтон, заедно со претставници на повеќе од 160 земји од светот, дипломати, конгресмени, како и Претседателот на САД. Присутните на настанот заеднички се заложија за соработка, пријателство и благосостојба, а разменија и мислења за глобалните случувања и предизвици со …

Кирацовски на Молитвен појадок во Вашингтон Read More »

Дебата: Западен Балкан не е Швајцарија за да не му треба членството во НАТО


Западен Балкан не е Швајцарија за да не му треба членството во НАТО, бидејќи земјите, а посебно во моментов, се регион низ кој минуваат каналите на екстремни идеологии поврзани со тероризам. Ова денеска беше истакнато на панел дискусијата на тема „Членството на Република Македонија во НАТО: Задачи, предизвици и можности“ на која на прашања одговараа …

Дебата: Западен Балкан не е Швајцарија за да не му треба членството во НАТО Read More »

Нови 200 украсни грмушки во Градски парк


Двеста украсни грмушки, перени и листопадни садници наскоро ќе го разубават постојниот дрворед на влезот во Градски парк. Екипи на ЈП „Паркови и зеленило“ всушност почнаа да ја реализираат Програмата за подигање и реконструкција на јавното зеленило на подрачјето на град Скопје. Таа, меѓудругото, предвидува во Градски парк на новите површини да постави и нова хидрантска …

Нови 200 украсни грмушки во Градски парк Read More »

Мицкоски и Ѓорчев на молитвен појадок кај Трамп


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес (08 февруари 2018та година) заедно со членот на Извршниот Комитет, Влатко Ѓорчев присуствуваше на 66-тиот молитвен  појадок кој во Вашингтон беше организиран од претседателот на САД, Доналд Трамп. Настанот беше искористен за разговори со повеќе претставници на Белата Куќа, сенатори и конгресмени, како и влијателни политичари од целиот Свет …

Мицкоски и Ѓорчев на молитвен појадок кај Трамп Read More »

Џафери-Шчербак: Односите меѓу Македонија и Русија по нагорна линија


Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска имаше средба со амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија Олег Шчербак, на која изразија надеж дека пријателските односи меѓу двете земји ќе продолжат да се развиваат по нагорна линија, соопшти собраниската прес-служба. Нагласувајќи дека по настаните од 27 април 2017 година, Собранието успеало да се …

Џафери-Шчербак: Односите меѓу Македонија и Русија по нагорна линија Read More »

Расте бројот на заболени од грип, за една недела за една недела 2001 случај


Во текот на изминатата недела (од 29 јануари до 4 февруари), во Република Македонија се регистрирани 2.001 заболен од грип, што е зголемување за 84 отсто споредено со неделата пред неа кога беа регистрирани 1.085 заболени лица, се наведува во извештајот што на својата веб страница денеска го објави Институтот за јавно здравје. Во однос …

Расте бројот на заболени од грип, за една недела за една недела 2001 случај Read More »

Средба на Заев со Меркел во Берлин


Премиерот Зоран Заев на 21 февруари ќе престојува во посета на Германија и ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел, без оглед дали дотогаш ќе биде потврдена нејзината нова коалиција или не. Како што се дознава средбата на Меркел со Заев била договорена за време на форумот во Давос и ќе се случи практично по …

Средба на Заев со Меркел во Берлин Read More »

МПМ отиде во стечај


На денешното второ подготвително рочиште, со одлука на судот,  и формално е отворен стечај за „Медиа Принт Македноија“, во чии рамки излегуваа четири дневни весници, еден неделник и еденн интернет портал. Судот, за стечаен управник го именуваше досегашниот времен стечаен управник Живко Калков. Тој, во изјава за правосудство.мк  ,вели дека „има кристално јасна состојба за состојбите …

МПМ отиде во стечај Read More »

Села не дојде на суд


Пратеникот Зијадин Села денеска не дојде на рочишето во Кривичниот суд, кое се води против десетмина обвинети за обид за негово убиство на 27 април минатата година во Собранието на РМ. Иако претходно беше најавен дека ќе пристигне на судењето откако ќе бидат сослушани двајцата сведоци, Села не дојде и своето присуство го најави за …

Села не дојде на суд Read More »

Филипче: Во најскоро време ќе бидат примени 20 медицински сестри на Детската клиника


Во најскоро време ќе бидат примени 20 медицински сестри за Хематолошкото одделение и за Одделот за интензивна нега на Клиниката за детски болести. Ова денеска го истакна министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека разговарале со директорката на Детската клиника, дале барање до Фондот за здравствено осигурување за вработување на медицински сестри. – Веќе …

Филипче: Во најскоро време ќе бидат примени 20 медицински сестри на Детската клиника Read More »

Хуманитарци им помагаат на настраданите во поплавите во Кичево


Општинската организација на Црвен крст во Кичево во текoт нa вчерaшниoт ден и денеска додели помош на вкупно 139 семејства погодени од неодамнешните поплави. Помош за настраданите семејства денеска исто така делеше и Хуманитарната организација „Класје на добрината” во облека, ќебиња и хигиенски сретства, како и пакети со прехранбени продукти. На терен работи и општинската …

Хуманитарци им помагаат на настраданите во поплавите во Кичево Read More »

Судот од Стразбур пресуди во корист на Велија и Емел Рамковски


Судот за човекови права во Стразбур, пресуди во корист на Велија Рамковски и неговата ќерка Емел Рамковска, кои поднесоа тужби до судот за критериумите по кои бил одреден притворот и за должината на притворот во „Пајажина“, објави Нова ТВ. Според нивниот адвокат Филип Медарски, судот утврди повреда на член 5, став 3 од Конвенцијата (право …

Судот од Стразбур пресуди во корист на Велија и Емел Рамковски Read More »

Во три болници ќе се отворат школи за родителство


Во три болници во Македонија ќе се отворат школи за родителство, по примерот на истите кои веќе функционираат во Србија. Школите ќе можат да ги посетуваат сите заинтересирани идни родители. Проектот ќе го спроведат „Пивара Скопје“ и Министерството за здравство. Основната цел е да се едуцираат идните родители и останатите членови од семејството како да …

Во три болници ќе се отворат школи за родителство Read More »

Дојдете во ЦУКС да видите како работат семафорите и камерите


Во сабота заинтересираните граѓани ќе можат да видат како функционираат семафорите и камерите по скопските улици, како се регулира сообраќајот, а ќе добијат одговор и на други прашања од надлежните во Центарот за управување и контрола на сообраќајот (ЦУКС). Град Скопје, кој е основач на Центарот, информира дека всушност во сабота од 10 до 14 …

Дојдете во ЦУКС да видите како работат семафорите и камерите Read More »

Пападимулис: Историска шанса за решавање на спорот за името


Заменик-претседателот на Европскиот Парламент и шеф на еврогрупата на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, смета дека има историска шанса за решавање на спорот за името на Македонија, информира Њуз.ин. Во статија за француската информативна мрежа „Mediart“, грчкиот политичар посочува дека „владата на премиерот Алексис Ципрас и новиот кабинет на Зоран Заев во Скопје одат напред со решителни …

Пападимулис: Историска шанса за решавање на спорот за името Read More »